Пілінги як метод розв'язання дерматологічних проблем

Постановка правильного діагнозу та призначення основного лікування

Logo

Хімічні пілінги – це процедура, добре відома й улюблена як косметологами, так і клієнтами. Цьому є просте пояснення: невелика собівартість і простота техніки виконання. Лише одна маленька деталь здатна зіпсувати ідилію: сама процедура не завжди успішна.

 

Оскільки в пілінгах використовуються сильнодіючі речовини, то профільні глибокі знання й обережність необхідні навіть для дій естетичної спрямованості, не кажучи вже про роботу з пацієнтами, які мають дерматологічні патології. Хімічний пілінг не є лікуванням дерматологічної патології, а лише супроводжує його, прискорюючи одужання та скорочуючи кількість косметичних дефектів. Насамперед необхідна постановка правильного діагнозу, призначення основного лікування, оцінка ризиків ускладнень косметичних процедур. І лише потім – вибір коректного хімічного агента для процедури. Якщо не дотриматися цих правил, то висока ймовірність виникнення ускладнень, у тому числі і загострення основного захворювання. Є випадки, коли лікування певними препаратами несумісне з пілінгом.

Алгоритм призначення хімічного пілінгу

Постановка дерматологічного діагнозу

Якщо ви не дерматолог, обов'язково направте пацієнта до профільного фахівця. Давайте відразу визнаємо чесно: відправляти свого клієнта до іншого фахівця не дуже хочеться. Внутрішнім обмеженням такого рішення виступає природне у бізнесі прагнення заробляти самостійно. Але варто лише розглянути підґрунтя такого рішення, щоб усе стало на свої місця.

Нагадаємо, що хімічний пілінг не є лікуванням, а дерматологічні проблеми можуть часто мати глибоку медичну проблематику. Лише професійний лікар-дерматолог може правильно й точно виявити наявність серйозної медичної проблеми, діагностувати її та визначити протипоказання.

Приступати до пілінгу без такої оцінки – це означає необґрунтовано наражати себе на моральну, фінансову та юридичну відповідальність. Непотрібні ризики – це зовсім не те, що допоможе в бажанні бути успішним косметологом.

На схемі 1.1 наведено вибір алгоритму дій косметолога при зверненні клієнта з проблемою дерматологічного характеру. Звернемо увагу і на те, що ймовірність успіху при хімічних пілінгах без огляду пацієнта лікарем-дерматологом становить 11%, тоді як ризик ускладнень і проблем при такому підході сягає 89% – саме такі цифри вказує сучасна медична статистика.

Схема 1.1

Захворювання, за яких пілінги протипоказані:

  • алергодерматози (екзема, атопічний дерматит, сверблячка, кропив'янка);
  • вугрова хвороба III-IV ступеня;
  • злоякісне новоутворення шкіри;
  • келоїдні рубці;
  • вітіліго.

Захворювання, за яких робота з пілінгами потребує особливої обережності:

  • мелазма нез'ясованого генезу;
  • псоріаз;
  • плоскі бородавки та папіломи в області нанесення пілінгу;
  • розацеа.

Вибір пілінгу, його концентрація та програми

У разі дерматологічного хворого потрібно робити пробу. Вона проводиться на тій ділянці обличчя, яка прикрита волоссям або одягом, але при цьому чутлива (в області скронь, нижньої щелепи, біля вух). Що стосується вибору програми хімічних пілінгів, то тут слід дотримуватись таких принципів:
  • не слід відразу переходити до агресивних пілінгів;
  • важливо розробити курс із нарощуванням концентрації й інтенсивності пілінгу з розбивкою не менше ніж на 8–10 сеансів.

Поширені запитання

З якими препаратами не можна поєднувати пілінги?

  1. Системні ретиноїди протягом усього часу їх застосування, незалежно від дози та фірми-виробника (повна несумісність із пілінгами).
  2. Антибіотики (як системні, так і місцеві) підвищують фоточутливість, що потрібно враховувати (доксициклин і міноциклін, наприклад, можуть спричинити фототоксичність з більшою ймовірністю, ніж азитромицин). Застосуванням місцевих ретиноїдів та бензоїл пероксидів посилюють ступінь проникнення пілінгів. Тривале застосування топічних стероїдів може зробити процедуру пілінгу непередбачуваною і тому стосується несумісного для пілінгів процесу.

Через який час після призначення лікування можна робити пілінги?

Якщо призначене лікування поєднується з пілінгами, час адаптації до місцевих препаратів становить від двох тижнів і більше (залежно від препарату). Таким чином, будь-який термін до двох тижнів після застосування препараторів або проходження лікування є придатним для призначення хімічних пілінгів. В окремих випадках цей час може бути великим і залежить як від самих препаратів, так і від індивідуальних особливостей організму.

Чи варто (чи потрібно) переривати лікування на час процедури пілінгу або після її реабілітації?

Найчастіше лікування доводиться переривати, починаючи від процедури пілінгу та закінчуючи повною реабілітацією після нього (у післяпілінговому догляді використовуються інші препарати). Існують рекомендації, що топічні засоби необхідно скасувати за 1-3 доби до пілінгу. У своїй практиці, з огляду на те, що пацієнт повністю адаптований до місцевого лікування, ми такого переривання не робимо.

Через який час після процедури пілінгу можна поновлювати лікування?

Відновлювати лікування слід після повної реабілітації після процедури пілінгів, що передбачає закінчення лущення та нормалізацію чутливості шкіри.

Підсумки

Тепер у деталях резюмуємо весь алгоритм призначення хімічного пілінгу для дерматологічного пацієнта:

  1. Етап звернення. Базовий рівень косметологічних знань дає змогу навіть візуально визначити наявність дерматологічних проблем.
  2. Етап первинного рішення. Тут або косметолог відправляє пацієнта до лікаря-дерматолога, або самостійно визначає методи рішення. У другому випадку шанс на успіх, за статистикою, зводиться до 11% проти 89% ризику ускладнень і подальших юридичних, фінансових та репутаційних втрат.
  3. Етап постановки діагнозу лікарем-дерматологом дозволяє зрозуміти, чи буде ефективним косметологічне лікування, а також дозволить уникнути будь-яких дій і методів, які здатні завдати шкоди пацієнту.
  4. Етап виявлення протипоказань позбавляє косметолога ризика використання препаратів, дій і методів, які несуть пацієнтові шкоду.
  5. Лікування чи відмова. Якщо сукупність протипоказань і сам діагноз вказують на неможливість безпечного досягнення результату, то єдиним правильним вибором для косметолога є обґрунтована відмова від застосування пілінгів. Подібний шлях не тільки дозволить вам уникнути непотрібних проблем, але й забезпечить репутаційну компенсацію від втрати клієнта. Якщо ж лікування виявилося можливим, то воно базуватиметься виключно на безпечних для спеціаліста й пацієнта методах і способах.
  6. Підсумковий результат. У разі правильно обраного алгоритму (коли косметологічне лікування було визнано допустимим) дій косметолог досягне потрібного результату. В іншому випадку клієнт зіткнеться з ускладненнями, проблемами та відсутністю результату, що за будь-яких розкладів обіцяє лікарю-косметологу професійні проблеми.

Застосування пілінгів у разі акне

Застосування хімічних пілінгів у разі акне спрямоване на зменшення запальних явищ, а найголовніше, на запобігання або зменшення виразності шрамів постакне, зменшення кількості комедонів і післязапальної пігментації, а також на зниження жирності шкіри та виразності пор.

У цьому розділі ми розглядаємо виключно пілінги для акне, тоді як пілінги для постакне будуть розглянуті окремо.

Проблеми в разі акне, які вирішуються за допомогою хімічних пілінгів:

  • підвищена жирність шкіри;
  • відкриті й закриті комедони;
  • персистуюча післязапальна гіперпігментація;
  • застійні післязапальні плями;
  • поверхневі атрофічні рубці.

Для корекції глибоких рубців постакне необхідно застосування пілінгів із тривалою реабілітацією та проникненням в дерму. Тому корекція постакне має проводитись виключно після того, як повністю зникнуть усі запалення, інакше основним ускладненням стане активізація процесу.

Передпілінгова підготовка в разі акне

У передпілінговій підготовці можуть бути використані препарати, що містять 2% гідрохінон, 0,25% ретинол або 0,1% адапален, азелаїнову кислоту 15-25%.

Тривалість передпілінгової підготовки становить 2-3 тижні, при цьому сонцезахисний фактор залишається обов'язковим для використання протягом усього терміну.

Застосування ретиноїдів слід припинити за 2-3 дні до запланованої процедури, щоб уникнути подразнення.

За тиждень до проведення пілінгів необхідно виключити інвазивні процедури (у тому числі чищення), також слід застерегти пацієнта від самостійних дій травматичного характеру (колупання шкіри, натискання, подряпування тощо).

Постпілінговий догляд при лікуванні акне

Як показує практика, пацієнти не відчувають вираженої стягнутості й сухості шкіри при використанні пілінгів на основі саліцилової, мигдальної, піровиноградної та молочної кислот. Тому постпілінгові засоби не мають бути щільної текстури, також потрібне обов'язкове використання сонцезахисного фактора.

При використанні пілінгів Джеснера й на основі ретинолу сухість і стягнутість у реабілітаційному періоді можуть бути вираженими, у цей час показано застосування щільних силіконових протекторів.

Можливі ускладнення

У разі правильно проведеної передпілінгової підготовки, з правильно поставленим діагнозом та з урахуванням усіх можливих протипоказань, ускладнення практично не виникають. Якщо ж хоча б на одному з етапів були припущено помилок (зокрема й незначних), то є ризик прояву таких  ускладнень:

  • загострення акне як основного захворювання;
  • поява закритих комедонів;
  • виражений ретиноїдний дерматит (характерно лише для ретинолу);
  • післязапальна пігментація (характерна тільки для розчину Джеснера або для зон, де виник епідермоліз).

Застосування хімічних пілінгів при розацеа

Раніше таке захворювання, як розацеа, було протипоказанням для проведення хімічних пілінгів, але зараз на ринку з'явилися склади препаратів, які можна застосовувати за цієї патології. При виборі пілінгу ми маємо враховувати кілька важливих моментів:

  • пілінг не має призводити до вираженого подразнення шкіри (не повинен мати першу фазу нейрогенного запалення);
  • не має спричиняти росту судин, але при цьому мати високу проникність;
  • спирт не має входити до складу пілінгу.

Такі властивості має азелаїнова кислота.

Пілінг може бути моно- чи полікомпонентним, але при цьому він зобов'язаний відповідати всім названим вище якостям. Також потрібна передпілінгова підготовка не менше ніж на 2-3 тижні. Завдяки тому, що в аптечних мережах на сьогодні є найширший спектр доступних препаратів із вмістом азелаїнової кислоти, з правильним підбором препарату для передпілінгової підготовки проблем не виникне.

Бажано, щоб пілінг мав гелеву основу. Нейтралізації він не потребує, змивається звичайною водою, а час експозиції становить близько 20 хвилин.

Вперше опубліковано: «Les Nouvelles Esthétiques Україна», №6 (100)/2016

 
 

Читайте також