Хімічні пілінги влітку: обираємо препарат

Особливості використання та попередження ускладнень

Logo

Влітку шкіра може бути дещо зневоднена, загрубіла. Як правило, ці симптоми пов’язані з потовщенням рогового шару епідермісу, порушенням ліпідного бар’єру, накопиченням токсинів. Така шкіра потребує зволоження, відновлення захисних сил, детоксикації, нормалізації товщини рогового шару епідермісу. Найкраще підходять для вирішення цих проблем процедури поверхневих хімічних пілінгів.

Поверхневі хімічні пілінги (контрольоване видалення омертвілих клітин рогового шару епідермісу) проводяться найчастіше з використанням фруктових, або альфа-гідроксильних, кислот. Влітку фахівці віддають перевагу комбінованим пілінгам із гліколевою кислотою, що має найменший розмір молекули, та ще деяким кислотам (наприклад, молочна, мигдалева).

Гліколева кислота сприяє зменшенню гіперкератозу внаслідок руйнування десмоїдних зв’язків між кератиноцитами, ефекту природного відлущування. Це призводить до зменшення товщини рогового шару епідермісу, покращення рельєфу шкіри, зникнення дрібних поверхневих зморшок та вирівнювання кольору обличчя. Водночас шар живих клітин епідермісу ущільнюється та збільшується, що надає шкірі пружності. 

Гліколева кислота також впливає певним чином на дерму, стимулюючи рецептори CD44 на мембранах фібробластів. Це призводить до посилення синтезу колагену та гіалуронової кислоти. Такий ефект проявляється згодом, через 2–4 тижні після стимуляції, і продовжується після закінчення курсу процедур. Завдяки цьому шкіра стає також більш пружною, добре зволоженою та насиченою антиоксидантами (гіалуронова кислота є сильним природним антиоксидантом, запобігає проявам фотостаріння та зменшує ризик гострого сонячного опіку, що особливо цінується в період гіперінсоляції).

Специфічними властивостями відзначається молочна кислота, яка також належить до альфа-гідроксикислот. Ця кислота входить до складу природного зволожувального фактору (NMF), сприяє зволоженню шкіри, підвищенню її пружності та покращенню кольору, м’яко діє на епідерміс.

Мигдалева кислота має найбільший серед альфа-гідроксикислот розмір молекули, що робить її дію максимально поверхневою, майже не спричиняючи подразнень. Ця якість є особливо цінною при роботі з чутливою, тонкою та сухою шкірою.

Нагадаємо, що стимулювальна, пошкоджувальна та подразнювальна дії хімічних пілінгів залежать від концентрації та рН розчину кислоти. Зменшити ці прояви, які в літній період є небажаними, можна, якщо працювати пілінгами з низькою концентрацією та більш високим рН або використовувати комбіновані пілінги (суміш гліколевої, молочної, мигдалевої та саліцилової кислот). Така комбінація кислот у комплексі з препаратами судиннозміцнювальної дії (екстракти гінкго білоба, зеленого чаю) та природніми антиоксидантами (вітаміни С, Е, екстракти кісточок чорної смородини, винограду тощо) дає можливість зробити процедури максимально безпечними та контрольованими в літній час. 

Однак слід пам’ятати, що гліколева кислота підвищує чутливість шкіри до сонячного світла. У зв’язку з цим останню процедуру пілінгу ми проводимо не пізніше, ніж за 14 днів до гіперінсоляції. Процедури виконуються, не допускаючи виникнення еритеми, обов’язково використовується сонцезахисна косметика з SPF не нижче ніж 20. Засмага в солярії та на сонці під час проведення курсу процедур і впродовж щонайменше ще 14 днів після нього заборонена з метою запобігання гострого фотопошкодження шкіри. 

Кількість протипоказань для проведення пілінгів у весняно-літній період збільшується.

До стандартних протипоказань, які діють у будь-яку пору року, додаються ще такі, як: 

  • гіперчутливість до сонця; 
  • прийом фотосенсибілізуючих препаратів (антибіотики, гормони, ретиноїди тощо); 
  • непунктуальне використання сонцезахисної косметики; 
  • наявність у пацієнтів IV–VI фототипу шкіри за шкалою Фітцпатріка (нагадаємо, що проведення пілінгів змінює ці показники на 0,5–1 одиницю протягом 2–4 тижнів після курсу процедур).

Попереджаємо ускладнення

Процедури, які можна запропонувати пацієнтам в літній період, мають свої особливості. Це пов’язано, в першу чергу, з посиленою інсоляцією, яка підвищує ризик отримання сонячних опіків, виникнення пігментації та посилення фотостаріння. Тому комплексний підхід до профілактики та активної терапії фотопошкодження шкіри дозволить вам та вашим пацієнтам уникнути неприємностей після проведеного літнього сезону.

Позитивно впливає на вигляд шкіри та на здоров’я загалом відновлення антиоксидантного статусу.

Чудову антиоксидантну підтримку організму надає прийом внутрішньо антиоксидантів – наприклад, вітаміни Е, С, різноманітні антиоксидантні комплекси та препарати поліненасичених жирних кислот (з екстрактами олій примули вечірньої, кісточок чорної смородини тощо). 

Одним із провідних механізмів фотоіндукованого старіння шкіри є зниження концентрації гіалуронової кислоти (ГК) в епідермісі та дермі, зумовлене не тільки надмірним руйнуванням ГК, але й прямим пригніченням синтезу ГК через блокування УФ-випромінюванням експресії та активності гіалуронсинтетази. Тривале зниження концентрації ГК призводить достоншення епідермісу за рахунок шару живих клітин, зниження тургору шкіри та виникнення актинічних зморщок, зниження еластичності дерми, формування стійких сонячних пігментацій лентіго, посилення куперозу. Наразі основною процедурою, яка ефективно стимулює та збільшує синтез ГК в дермі, є біоревіталізація. Для профілактики фотопошкодження шкіри процедуру біоревіталізації препаратами природної ГК чи препаратами на основі ефірів ГК варто проводити до початку сезону активної інсоляції чи безпосередньо за 2 тижні до планованої гіперінсоляції. 


За матеріалами Les Nouvelles Esthetiques Україна

Читайте також