Пілінги з АНА-кислотами: підготовка та реабілітація

Різні типи шкіри вимагають різних підходів

Logo

Поверхневий пілінг – одна з найпопулярніших та найефективніших процедур у косметології. Його застосовують за різними показаннями та для різних типів шкіри. Процедура поверхневого пілінгу робить шкіру гладенькою, поліпшує колір обличчя, позбавляє дрібних зморшок, комедонів, помітно звужує пори. Однак забезпечити такий результат можна виключно за умови правильного підходу не лише до самої процедури пілінгу, але й до його підготовки та реабілітації.

По суті, поверхневий АНА-пілінг є циклічним курсом із 4–6 процедур, що складається із передпілінгової підготовки, кабінетної процедури АНА-пілінгу та постпілінгової реабілітації.

Основна мета передпілінгу – підготувати шкіру до проведення процедури, протестувати її на чутливість до АНА, індивідуалізувати АНА-пілінг під конкретні проблеми пацієнта, отримати терапевтичний результат за рахунок дії топічних засобів.

Шкіра в різних ділянках обличчя має різну жирність, рН, стійкість до проникнення хімічних агентів. Проводячи пілінг на такій шкірі, ми можемо отримати мозаїчний результат: десь пілінг пройде глибше, ніж необхідно, десь, навпаки, шкіра не відреагує на нього зовсім. Тому в постпілінговому періоді в одній зоні може спостерігатися почервоніння й лущення, в другій зоні покращиться колір і тургор, а в третій змін не буде взагалі. Такий результат називається «леопардова шкіра». 

Щоб уникнути цих проблем у постпілінговому періоді, необхідно вирівняти рН і проникність шкіри ще на етапі передпілінгової підготовки. Для цього використовуються засоби, які містять АНА-кислоти та мають знижений рН (нижче за 5,5). Чим нижчий рН таких засобів, тим ефективніше вони працюють. Але, з іншого боку, чим нижчий рН, тим більше ризику побічних реакцій шкіри на АНА. Тому в розвинених країнах на підставі проведених досліджень прийняте обмеження для мінімального значення рН у засобах для домашнього використання на рівні 3,5.

Як показують дослідження та наш практичний досвід, на етапі передпілінгової підготовки вдається значно підвищити толерантність шкіри до кислотного впливу за рахунок ущільнення рогового шару, вирівнювання рН на поверхні шкіри й адаптації її ферментних систем до зниження рН в епідермісі й дермі. Але, крім загального впливу, передпілінгова підготовка допомагає індивідуалізувати пілінгову програму, врахувати особливості та проблеми шкіри конкретного клієнта.

Чутлива шкіра

Основна проблема для такої шкіри – підвищена реактивність судин на зовнішні фактори: достатньо завдати невеличкого подразнення чи використати невідповідний косметичний засіб, і почервоніння, набряк, свербіж виникають знову.

Для проведення пілінгів на такій шкірі існують значні обмеження. Але правильний підхід може допомогти знизити чутливість внаслідок зменшення проникнення в шкіру хімічних і біологічних об’єктів, а також адаптації нервових закінчень до кислотного впливу.

Передпілінгова підготовка

Особливу увагу необхідно приділити передпілінговій підготовці. Засоби для домашнього застосування мають характеризуватися вираженою заспокійливою дією на шкіру та ефективно знижувати судинну реакцію. Стимулюючий ефект має бути зведений до мінімуму. Тому засоби, які містять гліколеву кислоту, призначаються тільки один раз на день – увечері. 

Крім того, необхідно віддати перевагу засобам із кремовою текстурою, які містять додатково судинні й протизапальні компоненти. Концентрація гліколевої кислоти не повинна перевищувати 5%. Перед нанесенням на шкіру засобів, які містять гліколеву кислоту, необхідно ретельно очистити шкіру від себуму. Для цього в пілінгових лініях є спеціальні очисники, що містять фруктові кислоти. Для посилення заспокійливої дії та зниження реакції ми використовуємо додатково під крем сироватку, яка містить гіалуронову кислоту, пантенол, столисну троянду.

Отже, призначення домашніх засобів у передпілінговій підготовці матиме такий вигляд: вранці – умивання м’яким молочком, нанесення заспокійливої сироватки й заспокійливого крему; ввечері – умивання шкіри спеціальним очисником, що містить фруктові кислоти з АНА (не більше ніж 5%), нанесення заспокійливої сироватки й крему із гліколевою кислотою з АНА (не більше ніж 5%).

Чутливу шкіру треба адаптувати до дії гліколевої кислоти навіть у домашніх засобах та для незначної концентрації АНА 5%. Тому в перші 3–4 дні на вечір ми призначаємо тільки спеціальний очисник, який містить гліколеву кислоту. Якщо шкіра відреагувала нормально, підключаємо крем із гліколевою кислотою: спочатку його треба випробувати на шкірі за вушною раковиною, потім на бокових поверхнях обличчя і лише наприкінці наносити на все обличчя.

Передпілінгова підготовка триває 9–10 днів. Скорочувати її термін при роботі з чутливою шкірою не рекомендується – навпаки, він може бути збільшений до двох тижнів.

Пілінг

Як правило, краще використовувати м’які комбіновані пілінги з невисоким АНА (нижче 20) і високим рН (близько 3). До складу пілінгуючого розчину мають входити молочна й мигдальна альфагідроксикислоти. Кількість процедур на курс – не менше 6, а може становити й 8–10 сеансів. Основне завдання процедури – адаптація шкіри до кислотного впливу, а вже потім м’яка стимуляція.

Постпілінговий догляд

У постпілінговому періоді всі сили й засоби необхідно спрямувати на заспокоєння шкіри. Тому ми повністю виключаємо всі засоби, які містять фруктові кислоти. Перше місце посідають препарати із заспокійливою, протизапальною дією, а також речовини, що стимулюють регенерацію шкіри. До них належать столисна троянда, екстракт зеленого чаю, пантенол, гіалуронова кислота, вітаміни С, РР тощо. Якщо, крім чутливості, у клієнта є також інші проблеми шкіри, варто, по можливості, вводити додаткові компоненти, які забезпечать зволоження, матуючий ефект і захист (у тому числі й УФ-захист). 

Домашній догляд у постпілінговому періоді має такий вигляд:  вранці та ввечері – вмивання м’яким молочком, нанесення заспокійливої сироватки, а після її повного усмоктування – заспокійливого крему.

Постпілінговий період має бути довшим, ніж при інших типах шкіри. Мінімальний термін – 4 дні, але якщо шкіра відреагувала занадто інтенсивно (понад 2 дні тримається еритема, набряк, свербіж, відчуття стягнутості), то необхідно збільшити період реабілітації до 7–10 днів.

Жирна шкіра

Основні завдання, які стоять перед косметологом у цьому випадку, – ретельно очистити шкіру й устя сальних проток від себуму, знизити жирність шкіри, видалити надлишок рогового шару, підвищити протизапальний ресурс шкіри та її стійкість до інфекції. За рекомендаціями Американської асоціації дерматологів, поверхневі пілінги фруктовими кислотами є ефективним засобом у комплексній терапії вугрової хвороби.

Передпілінгова підготовка

У першу чергу, цей етап спрямований на очищення шкіри та зниження її жирності. Для цього ідеально підходять гелеві очисники, які містять фруктові кислоти в концентрації 5–7% і рН 3,5. Очищення має проводитися м’яко, але ретельно, два рази на день. При цьому вранці ми очищаємо шкіру пальцями або спонжиками, а ввечері – обов’язково за допомогою еластичного пензлика, масажними рухами з акцентом на пористих зонах. Пензлик дозволяє видалити значну кількість шкірного сала (більше ніж на поверхні шкіри) із сальних залоз, що запобігає його застою та формуванню комедонів. Виходячи з нашого досвіду, таке вмивання дозволяє значно знизити забруднення шкіри й уникнути частих чисток шкіри. Якщо клієнтка користується візажною косметикою, тональним кремом тощо, то очищення має складатися з двох етапів: спочатку знімаємо макіяж за допомогою молочка для вмивання, потім змиваємо його та повторно вмиваємо шкіру за допомогою спеціального очисника.

Після ретельного очищення шкіри наносимо засіб, що містить гліколеву кислоту. Краще віддати перевагу легкій гелевій текстурі – особливо при рідкій себореї. Концентрація гліколевої кислоти має становити не менше ніж 10%; мінімальний рН, дозволений для домашніх засобів, – 3,5. Крім адаптації шкіри до кислотного пілінгу, така домашня терапія допомагає санувати сальні залози й підсилити відлущування рогового шару, що дозволяє нейтралізувати умови для формування комедонів (застій шкірного сала та ретенційний кератоз), а також закислити поверхню шкіри, внаслідок чого погіршаться умови для проліферації пропіонбактерії акне.

Посилити дію домашньої терапії можна за рахунок додавання специфічних сироваток під гель із АНА. Так, для зниження продукування шкірного сала доцільно використовувати сироватку, що містить ретинол, а для посилення протизапальної дії – сироватку із вмістом вітаміну С.

Призначення домашніх засобів у передпілінговій підготовці має такий вигляд: вранці – очищення пальцями або спонжем спеціальним очисником 5–7% АНА; увечері – очищення за допомогою пензлика спеціальним очисником 5–7% АНА; потім в обох випадках наносимо сироватку з ретинолом (або з вітаміном С), а після її повного всмоктування – гель 10–12% АНА.

Якщо шкіра пересушена внаслідок використання спиртмістких лосьйонів або зреагувала на такий інтенсивний кислотний вплив відчуттям стягнутості, то вранці можна не використовувати гель 10–12% АНА, а наносити його тільки ввечері. Тоді замість сироватки з ретинолом краще застосовувати зволожувальну сироватку з гіалуроновою кислотою. 

Передпілінгова підготовка проводиться протягом 5–9 днів, залежно від інтенсивності планованого пілінгу. Терапія, яка проводиться для передпілінгової підготовки, може застосовуватися й далі, після закінчення курсу пілінгів, як цільова терапія в домашніх умовах.

Пілінг

Якщо на шкірі немає активних висипань, то її необхідно пілінгувати максимально агресивно, не забуваючи при цьому про можливі ускладнення. Якщо наявна активна висипка, то треба спочатку застосувати спеціалізовані антиакне-пілінг-системи, а потім використовувати класичний гліколевий пілінг.

Постпілінговий догляд

Цей етап для жирної шкіри має бути мінімальним, найчастіше він не потрібний зовсім. За великим рахунком, ми просто на 2–3 дні можемо скасувати гель із гліколевою кислотою, при цьому зберегти такий самий режим умивання, як і на передпілінговому етапі.

Але, крім постпілінгової реабілітації, нас цікавить і цільова терапія шкіри в домашніх умовах. Тому ми зберігаємо не тільки режим умивання, але й цільові засоби – сироватки (ретинол, вітамін С або гіалуронова кислота). 

Отже, призначення засобів у постпілінговому догляді матиме такий вигляд: очищення спеціальним очисником 5–7% АНА (вранці – пальцями чи спонжем, увечері – за допомогою пензлика), потім сироватка з ретинолом (вітаміном С або гіалуроновою кислотою). Триває постпілінговий період 2–3 дні, залежно від інтенсивності проведеного пілінгу.

В продовженні матеріалу поговоримо про особливості проведення поверхневого пілінгу на сухій і зрілій шкірі. 

 

Читайте також