Ексфоліація: професійний підхід

Огляд засобів та практичні поради експерта

Logo

Природне оновлення шкіри відбувається регулярно, але з віком воно сповільнюється і стає менш ефективним. Ексфоліація є важливою частиною догляду за шкірою, оскільки нашій шкірі потрібна допомога, аби належним чином оновлюватися.

Середній цикл оновлення молодої здорової шкіри становить приблизно 28 днів (це час, необхідний для повного оновлення епідермісу, поверхневого шару шкіри). Чим старшими ми стаємо, тим довше триває цикл оновлення шкіри. У жінки віком 45 років оновлюється приблизно за 40-45 днів, а у 65-70 років це може зайняти близько 2 місяців. 

Шкіра, що оновлюється повільно, виглядає тьмяною та ніби «запиленою», вона також більш вразлива для шкідливого впливу ультрафіолету чи забрудненого повітря. Ексфоліація допомагає прискорити процес оновлення, ефективно видаляє відмерлі клітини та стимулює природний процес оновлення. 

Однак дуже важливим є зважений підхід. Надмірна ексфоліація може зробити шкіру чутливою, тоншою та подразненою. Дерматологи рекомендують проводити відлущення обережно, один раз на 7-10 днів. Якщо шкіра чутлива та схильна до почервоніння, слід бути надзвичайно акуратними і використовувати лише дуже делікатні засоби для ексфоліації, уникати хімічних й абразивних речовин. Іноді ексфоліація не рекомендується. Наприклад, при розацеа не варто використовувати цей тип продуктів у домашньому догляді за шкірою.

Види ексфоліації шкіри

У косметичній індустрії використовуються чотири різновиди ексфоліаторів, і в багатьох продуктах комбінують різні види разом.

Механічні, або абразивні

Механічні, або абразивні, ексфоліатори також називають скрабами. Вони базуються на абразивних інгредієнтах, які допомагають відлущувати шкіру механічно за допомогою масажу або щітки. Для цього використовуються горіхи або шкаралупи горіхів, пісок або напівдорогоцінне каміння, наприклад, опали. Деякі преміальні бренди пропонують навіть скраби на основі дорогоцінних каменів, таких як смарагд або діаманти, але, якщо бути чесним, немає особливої різниці для ефекту.

Полімери та частки поліетилену також були дуже популярними, але наразі зростає усвідомлення шкідливого впливу мікропластику на довкілля. Тому зараз продукти на основі пластику поступово виходять з ринку (принаймні, хотілося б сподіватися!).

Хімічні речовини, або кислоти 

Хімічні речовини, або кислоти, такі як альфа-гідроксикислоти, руйнують кератин і допомагають хімічно відлущувати поверхневий шар Stratum Corneum. Висококонцентровані продукти називаються хімічним пілінгом і являють собою хімічно активні концентровані розчини кислот, які спричиняють контрольований хімічний опік шкіри. Менш концентровані продукти можуть використовуватися вдома як очищувачі або ексфоліатори. Найпопулярнішим інгредієнтом хімічних пілінгів є гліколева кислота й активні форми ретинолу (навіть якщо це не кислота). Хімічні пілінги допомагають зменшити пігментацію, контролювати бактеріальні інфекції або зменшити зморшки та покращити еластичність шкіри. Незважаючи на це, вони можуть зробити шкіру чутливішою, в т.ч. до ультрафіолетових променів, та замість зменшення пігментації провокувати її. Цей вид ексфоліації не рекомендується для клієнтів із чутливою, тонкою або сухою шкірою і знову ж таки суворо не рекомендується пацієнтам з розацеа.

Рослинні ензими 

Рослинні ензими руйнують кератинові шари Stratum Corneum подібно до хімічних речовин, але без зміни pH шкіри. Це зменшує ризик пошкодження та збільшення чутливості шкіри, але завдяки активності ензимів все ж може бути подразнюючим для тих, у кого чутлива шкіра. Найважливіші інгредієнти – папаїн та бромелаїн, які руйнують кератин й інші білки, але іноді можна побачити пілінги з ензимами ліпази, що руйнують ліпіди. Цей вид пілінгів з ензимами використовується для жирної шкіри.

Бактеріальні, або пробіотичні, ензими

Бактеріальні, або пробіотичні, ензими діють подібно до рослинних ензимів, але більш вибірково і делікатно. Цей вид ексфоліаторів є найбільш універсальним і може використовуватися для всіх типів шкіри, включно з найчутливішими. За потреби навіть для клієнтів, схильних до розацеа.

Пробіотичні ензими руйнують кератини й інші пептиди, допомагаючи відновити здоровий мікробіом і навіть оптимізувати утворення себуму як у сухої, так і в жирної шкіри. Найпопулярнішим інгредієнтом є Keratoline, або Bacillus ferment filtrate. 

Поради з ексфоліації

  • Ефект ензимної ексфоліації вищий в мокрому й теплому середовищі – спробуйте використовувати її після прийняття душу в теплій ванній кімнаті.
  • Пілінги на основі кислот і ретинолу слід наносити на абсолютно суху шкіру. Вони часто потребують нейтралізації за допомогою спеціальних лужних засобів, щоб зупинити проникнення кислот глибоко в шкіру. Якщо цього не зробити, можна спричинити серйозне пошкодження шкіри. 
  • Механічні скраби можуть пошкодити шкіру навіть за найлегшого масажу чи занадто абразивних частинок. Завжди будьте обережні.
  • Ексфоліатори на основі кислот можуть бути хорошим вибором для жирної та грубої шкіри, але абсолютно не рекомендовані людям, які страждають від розацеа або мають чутливу шкіру.
  • Після ексфоліації доцільно використовувати тканинні маски та наносити засоби для догляду за шкірою. Після гарної підготовки активним речовинам легше проникнути в шкіру.

Вибір засобів для якісного відлущення й оновлення поверхневих шарів шкіри, як бачимо, великий. Те, що нам потрібно – це розуміти можливості й обмеження кожного з типів ексфоліантів і відповідно обирати їх для себе та наших клієнтів. 

 

 

Читайте також