Хімічні пілінги для покращення якості шкіри періорбітальної зони
Періорбітальна область – дуже делікатна анатомічна ділянка. Шкіра навколо очей потребує особливого косметологічного підходу через те, що вона досить рано піддається віковим змінам. Розповідаємо про можливості корекції цієї зони за допомогою пілінгів.
Яна Котова, лікар-косметолог, сертифікований тренер компанії "Преміум Естетик Сервіс"
Головною метою естетичної медицини є корекція та профілактика різних проблем шкіри, і в сучасному світі завдяки можливості застосування різних методик, що впливають на певні патогенетичні механізми, ми можемо отримати бажані результати, не вдаючись до агресивних та радикальних методів впливу.
В даний час хімічні пілінги набувають найбільшої поширеності серед лікарів – дерматологів-косметологів як метод вирішення різних естетичних проблем. Така популярність обумовлена широким спектром вибору препаратів, необхідних для проведення процедури, простотою застосування, безпекою використання, згладженим реабілітаційним періодом і, що найважливіше, можливістю вирішувати кілька естетичних проблем одночасно навіть у найделікатніших зонах.
Багато хто з нас дуже часто стикається з питанням безпеки та ефективності застосування хімічних пілінгів в періорбітальній області. Більшість із популярних омолоджувальних процедур проводити тут неможливо через високий ризик травмування очей, утворення набряків та гематом. До того ж шкіра в цій зоні має дуже низьку здатність до регенерації.
Що таке хімічна ексфоліація з урахуванням органічних кислот?
Процедура хімічного пілінгу являє собою видалення верхнього шару ороговілих частинок, де в ролі ексфоліанту використовується органічна кислота, вплив якої здійснюється шляхом контрольованого пошкодження шкіри і, відповідно, негативної стимуляції дерми на вироблення колагенових волокон та гіалуронової кислоти, що забезпечує прояв виражених репаративних імунітету.
Пілінги діляться на кілька типів за глибиною проникнення агентів, що діють:
- Дуже поверхневий діє в межах рогового шару дерми. Ексфоліантом виступають абразивні частинки, що моментально відлущують верхні ороговілі клітини. Немає періоду реабілітації, побічних дій.
- Поверхневий - пілінг, ексфоліантом в якому виступають органічні альфа-гідроксикислоти, що діють у верхніх шарах епідермісу і дерми, що не опускаються нижче сосочкового шару. Викликає дрібнопластинчасте лущення, яке відбувається до 7-го дня після проведення процедури.
- Серединний – агресивніший пілінг, в якому, як правило, ексфоліантом є ТСА (трихлороцтова кислота); викликає контрольований хімічний опік з наступним відшаруванням епідермісу та дерми до верхнього відділу сітчастого шару. Відразу після проведення процедури ми бачимо виражену гіперемію, у постпроцедурний період спостерігається великопластинчасте лущення, можливе утворення скоринок. Період повної реабілітації триває від 14 до 21 дня.
- Глибокий – виконується концентрованим розчином фенолу чи розчином трихлороцтової кислоти (ТСА) у концентрації 50% і більше. Процедура проводиться в умовах стаціонару, де й протікає ранній період реабілітації, – це зумовлено високою травматизацією епідермісу та дерми аж до середини сітківки.
Вплив будь-якої органічної кислоти на шкіру відбувається у дві фази : катаболічну (руйнування) та анаболічну (синтез). В першу чергу руйнуються зв'язки між корнеоцитами (клітинами рогового шару), що, у свою чергу, супроводжується десквамацією епідермальних кератиноцитів та клітин рогового шару з поверхні шкіри. Після цього настає друга фаза, анаболічна, під час якої відбувається утворення нового шару клітин, заміщення новими епідермальними клітинами та волокнистими структурами шкіри.
Показання для проведення процедури хімічного пілінгу:
- фото- та хроностаріння;
- гіперпігментація (мелазма, лентиго, післязапальна);
- актинічний кератоз;
- тьмяний колір обличчя;
- атрофічні та нормотрофічні рубці;
- знижений тонус шкіри.
Кислоти, що використовуються для хемоексфоліації в періорбітальній зоні
Як говорилося раніше, хімічний пілінг здатний коригувати відразу кілька естетичних дефектів одночасно. Тому, враховуючи особливості періорбітальної області, для мінімізації реабілітаційного періоду та кількості необхідних на курс процедур слід ретельно підбирати кислоти.
Найбільш актуальним у наш час є застосування трихлороцтової (ТСА) кислоти в низькій концентрації та молочній кислоті.
Трихлороцтова кислота (ТСА) впливає на дермальні шари шкіри, активно стимулюючи фібробласти, а також має виражену кератолітичну дію та інгібує меланогенез, таким чином, ідеально підходить для вирішення розглянутих нами проблем. Процедура з використанням ТСА показана для корекції ознак вираженого фото- та хроностаріння, рубців. Після проведення даної процедури ми можемо спостерігати наступні гістологічні зміни в шкірі: безпосередньо після дотику трихлороцтової кислоти зі шкірою починаються запальні процеси, відразу за якими слідує коагуляційний некроз епідермісу та сосочкового шару дерми, спостерігається виражена гіперемія, набряк та руйнування колагенових волокон. Приблизно на 3–4 добу посилюється васкуляризація в дермі, ми спостерігаємо значне збільшення кількості фібробластів, а в епідермісі з'являються ознаки регенерації. До 7-ї доби підходять до завершення процеси реепітелізації. У дермі відзначається значне зменшення набряклості та згладженість сосочкового шару, суттєве збільшення кількості та товщини колагенових волокон та, як і раніше, велика кількість фібробластів. У наступних регенеративних процесах нові колагенові та еластинові волокна розташовуються горизонтально, паралельно поверхні шкіри, що, у свою чергу, призводить до підвищення щільності та натягу шкіри, внаслідок чого ми бачимо виражений ефект, що розгладжує.
Молочна кислота входить до складу ліпідної мантії шкіри і є одним із основних компонентів натурального зволожуючого фактора. У високій концентрації дана кислота має виражену здатність стимулювати діяльність фібробластів, тим самим збільшуючи продукцію основних компонентів міжклітинного матриксу. Молочна кислота забезпечує рівномірний розподіл гранул меланіну в епідермісі та інгібує процеси меланогенезу навіть після її нейтралізації, що зумовлює її депігментуючу дію. Крім цього, молочна кислота забезпечує значне підвищення тургору шкіри та вирівнювання мікрорельєфу за допомогою підвищення рівня гідратації та в'язкоеластичних властивостей дерми.
Пілінг, до складу якого входить трихлороцтова кислота в малій концентрації (3,75%) у поєднанні з 15% молочною кислотою, забезпечує освітлення гіперпігментованих ділянок шкіри, розгладжування дрібних зморшок і піднімає верхню повіку вже після першої процедури. Замість ороговілих клітин епідермісу, що відшарувалися, ми відзначаємо появу фізіологічно активних молодих клітин. З кожною наступною процедурою збільшується їх кількість, шкіра в періорбітальній ділянці стає більш пружною та гладкою. За рахунок руйнування меланоцитів, в надлишку синтезуючих пігмент і утворення на їх місці нових клітин, що нормально функціонують, зникають темні кола під очима. Таким чином, ми отримуємо відмінні результати за короткий (чотири процедури) курс, мінімальний період реабілітації та не турбуємось про безпеку застосування цієї формули.
Фото 1. До та після проведення процедури однієї процедури хімічного пілінгу на основі ТСА та молочної кислоти
Інновації та особливості пілінгів для періорбітальної області
Естетична медицина не стоїть на місці і постійно з'являються сучасні апгрейди, спрямовані на підвищення комфортності та безпеки проведення процедури. Одним із найважливіших моментів у процедурі хімічного пілінгу є контрольованість пошкодження шкіри органічною кислотою. У своїй роботі я використовую лінійку пілінгів Enerpeel компанії General Topics (Італія), створену на основі запатентованої технології «молекули-переносника» та «сплячого протона». Технологія «молекули-переносника» забезпечує рівномірну абсорбцію кислоти полярним і неполярним структурам шкіри, а технологія «сплячого протона», у свою чергу, здійснює активацію протонів у різних шарах протеїнових і клітинних структур, таким чином гарантуючи контрольовану та ефективну фізіологічну, хімічну та біологічну дію при мінімальній травматизації шкіри. Рухливість протонів знижена і збільшується при проникненні в шкіру та взаємодії з молекулами води, яка є у різній кількості у всіх шарах шкіри.
В даний час існує безліч «хитрощів» для комфортного проведення хемоексфоліації в періорбітальній ділянці. Текстура пілінгу у вигляді монофазного гелю значно підвищує якість проведення процедури, знижує ризик травмування ока. Упаковка у вигляді олівця з нейлоновою головкою-аплікатором та диспенсером спрощує використання, забезпечуючи більш точне та рівномірне нанесення монофазного гелю, роблячи процедуру максимально безпечною.
Особливості зниження ризику ускладнень у постпроцедурному періоді:
- ретельний збір анамнезу щодо виявлення стандартних протипоказань до проведення процедури хемоэксфолиации;
- необхідно уникати поєднання хімічного пілінгу та прийому препаратів, що підсилюють фотосенсибілізацію;
- обов'язкове проведення передпілінгової підготовки;
- дотримання рекомендованих інтервалів між процедурами та курсами хімічного пілінгу;
- коректний післяпілінговий догляд.
Сучасні хімічні пілінги здатні контролювати глибину проникнення агентів та поширення частинок, за рахунок чого при коректному підборі пілінгового розчину, адекватному веденні перед-, інтра- та постпроцедурного періоду ми мінімізуємо ймовірність виникнення небажаних побічних ефектів при збереженні високої ефективності терапії та можемо завдяки короткому та згладженому реабілітаційному періоду. Також ми можемо не турбуватися про безпеку проведення процедури за рахунок інноваційних технологій, що використовуються в естетичній медицині.
Вперше опубліковано: KOSMETIK international journal, №4 (58) / 2014
Читайте також
- Поліпшуємо шкіру навколо очей: комплексний догляд за періорбітальною зоною
- Корекція периорбітальної зони: методи покращення якості шкіри
- Вікові зміни периорбітальної області: способи корекції
- Темні кола навколо очей: можливості корекції
- АНА-пілінг для сухої та зрілої шкіра: особливості процедури
- Постпілінгова реабілітація: програми догляду за шкірою
- Догляд за делікатними зонами: в фокусі – очі
- Колоти чи боятися? Омолодження і корекція периорбітальної зони ідеальним філером
- Періорбітальна зона