Корекція периорбітальної зони: методи покращення якості шкіри
Поговоримо про ефективні методи відновлення й омолодження зони навколо очей
Шкіра навколо очей завдяки своєї тонкості й чутливості однією з перших потрапляє під вплив несприятливих факторів старіння, згодом погляд стає тьмяним і втомленим.
Очі – дзеркало душі. Дуже важливо якомога довше берегти вогник вічної молодості в душі, адже з психологічної точки зору це безпосередньо впливає на зовнішній вигляд і самосприйняття людини.
Як відомо, перші ознаки старіння шкіри навколо очей з’являються ще в молодому віці, тому що ніжна і тонка шкіра в цій зоні швидко реагує на будь-яке неблагополуччя (брак сну, проблеми кровообігу, трофіки або обміну речовин). Крім того, шкіра цієї області перебуває в постійному русі під впливом міміки, адже очі є однією з найвиразніших частин обличчя. Лише моргання – це вже близько 10 тисяч рухів на день! Додайте до цього сміх, плач, підморгування, примруження – і ви отримаєте повну картину того, який стрес відчуває шкіра навколо очей.
Оскільки шкіра навколо очей тонка і легко розтягується, неправильний догляд і невдало вибрані препарати можуть ще більше посилити стан шкіри на цій ділянці. Всі засоби, призначені для периорбітальної зони, потенційно можуть потрапити у вічі, у зв’язку з цим до таких препаратів висуваються підвищені вимоги безпеки.
Зволоження
Шкіра навколо очей позбавлена сальних залоз та має тонкий захисний роговий шар. Тому одним із головних факторів, що впливають на її стан, є вміст вологи. Особливо важливо дбати про зволоження в літню пору, коли на шкіру діє гаряче сухе повітря, і взимку, коли в будинках працює опалення. При зниженні вмісту вологи шкіра стає тьмяною, неживою, з’являються дрібні зморшки.
З іншого боку, шкіра повік, завдяки особливостям своєї анатомічної будови, легко накопичує вологу – стає набряклою. Тому, застосовуючи зволожувальні засоби, потрібно зважати й на цю особливість. Засіб, що замикає вологу в шкірі, нанесений на ніч, може призвести до припухлості повік.
Для зволоження шкіри навколо очей застосовують білки та амінокислоти, які добре зв’язують воду, але не спричиняють оклюзії, а також гіалуронову кислоту й компоненти натурального зволожувального фактора.
Види зморшок навколо очей
Поверхневі зморшки виникають через зниження еластичності рогового шару внаслідок його зневоднення. Цей тип зморшок легко усувається адекватним зволоженням.
«Гусячі лапки» – промінчики зморшок, що розходяться від кутів ока. Серед них як мімічні, так і зморшки, спричинені пошкодженням структурних компонентів шкіри УФ-випромінюванням. Мімічні, або динамічні, зморшки з’являються через те, що при скороченні м’яз коротшає і зморщує шкіру, а при розслабленні повертається у вихідне положення і «тягне» її назад.
У молодих жінок шкіра еластична, вона швидко реагує на рухи м’язів і повертається у вихідний стан після їхнього розслаблення. З віком подібні вправи даються важче, і на шкірі все виразніше проступають складки.
Першим комерційним препаратом, спрямованим на усунення динамічних зморшок, став ботокс, що містить нейротоксин ботулізму типу А. Сьогодні ботокс вже не єдиний ін’єкційний препарат, що містить цей токсин. Крім того, зараз існує низка пептидів, які здатні чинити ботулоподібну дію. Першим препаратом став пептид Argireline (INCI: Acetyl Hexapeptide-3). Сьогодні доступні й інші пептиди, які мають подібну дію. Однак ті зморшки, що з’являються внаслідок пошкодження колагену та еластину, не можна усунути ботоксом чи його косметичними аналогами.
Відновлення еластичності
Дослідження показують, що відновлення еластичності рогового шару за допомогою ретельного зволоження дозволяє значно зменшити виразність тонких зморшок навколо очей. Однак за значного руйнування опорних структур шкіри цих простих заходів недостатньо.
Найбільшу небезпеку для шкіри навколо очей становить ультрафіолет. Сонячні промені, особливо довгохвильова частина УФ-спектру, або УФА-випромінювання можуть проникати в дерму і пошкоджувати основні структурні білки шкіри – колаген і еластин. Обидва ці білки важливі для підтримки молодості шкіри, проте в області очей найбільше значення має ушкодження еластину.
Молекула еластину містить високий відсоток гідрофобних амінокислот, таких як ізолейцин, пролін, гліцин тощо, що надають їй особливої міцності. При цьому молекули еластину закручені в короткі спіралі, які можуть розкручуватись і знову скручуватись практично необмежену кількість разів. Наприклад, еластин аорти скручується і розкручується з кожним ударом серця, зберігаючи свою пружність і здатність повертатися в колишнє становище протягом усього життя людини. Так само повернення шкіри в колишнє положення після кожної посмішки або іншого мімічного руху забезпечується саме еластином, тоді як колаген надає шкірі щільності та пружності.
В разі тривалого та повторюваного впливу УФ-променів у шкірі активується еластаза, що руйнує еластин. В результаті еластин втрачає свою впорядковану структуру і перетворюється на скупчення аморфного білка. Іншою причиною зниження еластичності шкіри є порушення синтезу еластину. У синтезі еластину, як і колагену, бере участь лизилоксидаза – фермент, який потребує іонів міді. З віком цей фермент стає менш активним.
Шкіра в області очей легко розтягується щоразу, коли ви наносите косметику, трете очі, а також під час руху мімічних м’язів навколо очей. Тому руйнування еластину УФ-випромінюванням, особливо у тому віці, коли знижується його синтез, призводить до того, що шкіра навколо очей починає швидко втрачати свіжість, а потім обвисає, утворюючи мішечки та складки.
Крім таких очевидних заходів, як захист шкіри навколо очей від сонця, необхідно застосовувати засоби, що покращують стан еластину в шкірі та запобігають його руйнуванню. До них належать рослинні екстракти, що інгібують фермент еластазу, та біологічні пептиди, які стимулюють синтез еластину або покращують його структуру.
Наприклад, як з’ясувалося, здатність інгібувати еластазу, сповільнюючи руйнування еластину, має екстракт звичайного огірка. Недарма цей овоч здавна вважався чудовим засобом для омолодження шкіри довкола очей. Фермент еластазу інгібує також екстракт ягід асаї, який поряд з цією властивістю також має антиоксидантні та протизапальні властивості.
Серед пептидів слід виділити пептид декориніл, який здатний виконувати функції білка декорину, допомагаючи правильній організації волокон еластину та колагену, а також трипептид GHK-Cu, що стимулює синтез як колагену, так і еластину.
Гіперпігментація повік
У вагітних, а також у жінок, які приймають протизаплідні гормональні засоби, іноді з’являється виражена пігментація шкіри повік. Так само ця проблема може виникати у людей, які мають сильно пігментовану шкіру. Потемніння шкіри повік – серйозний естетичний недолік, тому що обличчя при цьому виглядає значно старшим навіть за відсутності виражених зморшок.
Донедавна основним винуватцем такої гіперпігментації вважався пігмент гемосидерину, що утворюється при руйнуванні гемоглобіну крові. Вважалося, що при порушенні проникності судин гемоглобін просочується в шкіру та створює накопичення гемосидерину. Однак нещодавні гістологічні дослідження показали, що за надмірної пігментації шкіри повік у ній зазвичай виявляються ознаки запалення поряд із підвищеним вмістом меланіну. Відомо, що запалення, яке розвивається у шкірі у відповідь на УФ-випромінювання або інші шкідливі впливи, може стимулювати меланоцити шкіри, спричиняючи гіперпігментацію. При підвищенні рівня естрогенів, які самі собою стимулюють синтез меланіну, ризик розвитку такої пігментації значно збільшується.
Оскільки дуже тонка й делікатна шкіра навколо очей схильна старіти швидше, ніж шкіра на інших ділянках обличчя, для усунення небажаної гіперпігментації потрібно вибирати засоби, що відбілюють, не завдаючи шкірі шкоди. У таких випадках неприпустимий гідрохінон і глюкокортикоїди (гідрокортизон, що входить до складу низки відбілювальних засобів).
Гідрохінон ушкоджує пігментні клітини, а разом з ними й інші клітини шкіри, що може прискорити старіння шкіри під очима, а гідрокортизон може посилити атрофію шкіри. Краще вибрати засоби з арбутином – рослинним аналогом гідрохінону, який має трохи іншу структуру і тому діє м’якше.
Освітлення шкіри навколо очей також можна проводити за допомогою рослинних екстрактів, ба більше, багато з них не лише освітлюють, а й виявляють інші корисні властивості. Зокрема, екстракт солодки містить глабридин, що інгібує фермент тирозиназу, та ліквіритин, який змінює розподіл меланіну в шкірі. Крім того, солодка стимулює утворення колагену і має протизапальні й антиоксидантні властивості. Екстракт малини містить кетонові речовини, що пригнічують синтез меланіну, та саліцилати, які зменшують запалення. Дикий ямс дає освітлювальний та протизапальний ефект, він також стимулює синтез колагену й еластину. Екстракт гриба шиїтаке має освітлювальну та протизапальну дію, стимулює синтез колагену.
Темні кола під очима
Темна тінь під очима виникає через стоншення шкіри та зменшення жирової підкладки на цій ділянці, оскільки як накопичення жиру, так і його зникнення створює проблеми. Зазвичай, дивлячись на людину, ми насамперед звертаємо увагу на очі – і якщо бачимо під ними виражені тіні, то саме на цій області й зосереджується погляд насамперед. Тому, незалежно від того, наскільки добре виглядає шкіра обличчя, наявність тіней під очима здатна сильно зіпсувати перше враження.
На сьогодні основним методом відновлення товщини жирового прошарку під очима є ін’єкції жиру під шкіру – так званий ліпофілінг, коли жирові клітини беруться у самого пацієнта (найчастіше цю процедуру проводять одночасно з ліпосакцією). І хоча ліпофілінг вважається безпечним та ефективним методом, далеко не всі наважуються на його проведення. Тому косметична промисловість перебуває в постійному пошуку речовин, здатних впливати на жирову тканину – або запобігти її стоншенню, або стимулювати збільшення товщини жирового прошарку.
У цей час з’являються інгредієнти, здатні збільшувати товщину жирової тканини. До них, наприклад, належить пальмітоїл ізолейцин (Palmitoyl Isoleucine), або ліпоамінокислота. Принцип її дії полягає у стимуляції протеосом – білкових комплексів, що руйнують токсини. Результатом є детоксикація жирової тканини, що призводить до підвищення в ній активності стовбурових клітин та збільшення її товщини. Можна сказати, що ліпоамінокислоти усувають перешкоди для нормального функціонування жирової тканини.
Про комплексний догляд за періорбітальною зоною читайте в наступному матеріалі.
Читайте також
- Поліпшуємо шкіру навколо очей: комплексний догляд за періорбітальною зоною
- Вікові зміни периорбітальної області: способи корекції
- Догляд за делікатними зонами: в фокусі – очі
- Колоти чи боятися? Омолодження і корекція периорбітальної зони ідеальним філером
- Ідеальні губи: засоби й процедури, що забезпечать правильний догляд
- Прямий ефір: «Машина часу: що треба знати про ПДРН, щоб отримати ідеальний результат для пацієнтів різного віку»
- Періорбітальна зона