Темні кола навколо очей: можливості корекції

Аналізуємо методи корекції та найбільш діючі комбінації методик

Logo

Неправильний спосіб життя, наявність системних захворювань, неправильний догляд за шкірою повік – усе це може стати причиною виникнення такої проблеми, як темні кола навколо очей. Як же в цьому випадку має будуватися терапія?

Причини й механізми виникнення

Темні кола навколо очей – це один із найпоширеніших естетичних недоліків. Переважно він проявляється в зоні нижньої повіки та зустрічається як у жінок, так і у чоловіків. В «анамнезі» пацієнтів, які скаржаться на темні кола навколо очей, можна виділити три фактора, які впливають на їх формування:

  • пігментний – меланінова пігментація (поверхнева чи глибока);
  • судинний, який своєю чергою, можна розділити на два типи: надлишково розвинену підшкірну венозну мережу та дермальну капілярну мережу, яка просвічується крізь тонку шкіру повік;
  • «тіні» під очима, пов’язані з формуванням носослізної борозни. 

Хоча найчастіше ці фактори в пацієнтів поєднуються, необов’язкова наявність усіх трьох, щоб можна було говорити про темні кола.

Темні кола під очима мають поліетіологічну природу. Вони можуть виникати первинно та збільшуватися з віком або розвиватися вторинно на тлі супутніх захворювань.

Найпоширенішими захворюваннями й станами, які супроводжуються появою темних кіл під очима, вважають:

  • залізодефіцитну анемію;
  • хронічну втому (часто в осіб, професія яких пов’язана з роботою в нічну зміну);
  • «закладеність» носа та хронічний риніт;
  • алергії (наприклад, сінна лихоманка, алергічний риніт);
  • атопічний дерматит;
  • фотостаріння;
  • генетичну схильність (особливо проявляється на світлій шкірі та при глибоко посаджених очницях);
  • затримку рідини в періорбітальній зоні (захворювання нирок, серця, печінки, щитоподібної залози);
  • куріння, надлишкове споживання кави та алкоголю тощо.

І, звичайно ж, вікові зміни в орбітальній ділянці торкаються всіх, тому той чи інший компонент, який формує темні кола, наявний у кожного. 

Ультразвукові сканування шкіри показують, що, порівняно зі шкірою щік, шкіра орбітальної зони має набагато меншу товщину. Вимірювана за допомогою методу кутометрії, еластичність в орбітальній ділянці є також нижчою, ніж в ділянці щік. Із віком шкіра навколо очей стає тоншою та менш еластичною, роблячи судини, котрі залягають під нею, більш помітними. З’являються пігментні плями, зазнає резорбції кісткова тканина, через що спостерігається ще більше западіння орбіти, орбітальний жир резорбується чи зміщується вниз, підсилюючи виразність носослізної борозни та судинних проявів. 

Крім того, старіють і самі судини, погіршується їх тонус, а просвіт збільшується, порушується проникність, призводячи до виходу еритроцитів та затримки рідини в навколишніх тканинах. 

Відповідно, корекція темних кіл має бути спрямована на нейтралізацію тих факторів, які їх спричинили: 

  • пігментний фактор – аплікаційне застосування відбілювальних препаратів, хімічні пілінги, лазерне лікування;
  • судинний фактор – застосування всередину антиоксидантів та засобів, які нормалізують стан судин, аплікаційне застосування засобів, які зміцнюють стінки судин, препаратів, що збільшують щільність і еластичність шкіри, мезотерапія, пілінги, лазерне лікування;
  • «тіні» під очима, пов’язані з формуванням носослізної борозни, – контурна пластика.

Методи корекції

Місцева терапія

Хоча ефект від місцевої терапії не можна назвати приголомшливим, фахівці не мають сумнівів щодо її ефективності. Існує безліч торговельних марок, що випускають препарати, покликані позбавити пацієнтів темних кіл під очима. Серед них варто виокремити засоби з інгредієнтами, які впливають безпосередньо на судинну стінку, шкіру орбітальної ділянки, а також на меланінову пігментацію. Але найкраще, якщо формула включає комбінацію взаємопосилюючих інгредієнтів. Наприклад, вітамін К з екстрактами кінського каштана, центелою азіатською, солодцем, вітаміном С. 

Також добре поєднувати судинотропні препарати з препаратами, які поліпшують структуру шкіри навколо очей, – фітоестрогенами, ретинолом, гіалуроновою кислотою, вітаміном Е, протеїнами сої та зародків пшениці. 

Що стосується препаратів, які впливають на меланінову пігментацію, тут діє той самий принцип – поєднувати інгредієнти з різним механізмом дії на процес утворення меланіну (серед них можуть бути ті, які характеризуються відлущувальним, фотопротекторним ефектом, пригнічують секреторну функцію меланоцитів, блокують перенесення меланосом тощо). 

На відміну від інших, відбілювальні препарати призначаються у вечірній час, а якщо є необхідність у дворазовому нанесенні, то їх використовують у другій половині дня – після того як пройшов пік сонячної активності. 

Хімічні пілінги

Хімічні пілінги з метаболічним типом впливу (наприклад, АНА-кислоти) менше впливають на регуляцію утворення пігменту, проте освітляють шкіру за рахунок відлущення тих шарів клітин, які вже містять меланін. Важливо те, що вони поліпшують текстуру дерми й епідермісу, нормалізуючи цикл розвитку кератиноцитів, стимулюючи фібробласти, зміцнюючи дерму. У більшості випадків процедури проводяться 1 раз на 7–10 днів, курсом від 4 до 8 процедур. Поверхневі хімічні пілінги на основі фруктових кислот можуть служити підготовчим етапом перед застосуванням серединних пілінгів на основі ТСА. 

Пілінги на основі TCA мають більш глибокий вплив і здатні видаляти патологічно змінені клітини, однак вони одночасно мають більший ризик постпілінгових ускладнень у вигляді постпілінгової гіперпігментації. Особливо обережними варто бути при III і IV фототипах шкіри клієнтів. Для профілактики постпілінгових ускладнень у передпілінговому періоді та протягом усього курсу місцево призначаються відбілювальні препарати в комбінації з фотопротекторами. 

Фенолові пілінги також можуть застосовуватися для корекції темних кіл у вікових клієнтів, особливо якщо вони поєднуються зі зниженою еластичністю шкіри верхніх та нижніх повік.

Лазери

Найчастіше для корекції темних кіл використовують Nd:YAG, рубіновий, вуглекислотний (СО2), александритовий лазери й IPL-системи (інтенсивне імпульсне світло). Також практикується їх поєднане використання. Механізм їхньої дії заснований на поглинанні енергії специфічними для кожного виду лазера/джерела світла хромофорами (меланін, гемоглобін, вода). Впливаючи на хромофори, вони зменшують судинні чи пігментні порушення. Більше того, вони одночасно стимулюють утворення колагену, підвищуючи щільність шкіри, що своєю чергою, зменшує просвічування судин, маскуючи темні кола. Кількість процедур і вираженість результатів можуть значно варіювати від пацієнта до пацієнта. При проходженні такого роду лікування рекомендоване застосування фотопротекторів із високим рівнем сонячного захисту широкого спектра (UVA, UVB) з максимальним SPF. 

Контурна пластика

Контурна пластика має величезне значення у процесі корекції темних кіл внаслідок заповнення носослізної борозни. Є кілька правил, керуючись якими процедуру контурної пластики можна виконати максимально безпечно. Найкраще для цієї ділянки підходять філери на основі гіалуронової кислоти. 

Специфікою цієї зони введення є те, що препарат малодоступний для впливу гіалуронідаз, внаслідок чого збільшується тривалість ефекту – від 1 року та більше. Вибір анестезії завжди залишається за фахівцем, але, на наш погляд, у цій ділянці переваги має аплікаційна анестезія. Це зумовлено кількома факторами. По-перше, ін’єкції виконуються супраперіостально, тому вони менш болючі, ніж внутрішньошкірні ін’єкції (пацієнти описують їх скоріше як «відчуття розпирання», аніж як біль). По-друге, близькість n. infraorbitalis змушує нас бути обережними, щоб не пошкодити його голкою. Незважаючи на те, що місце виходу цього нерва легко визначити, виключити його травматизацію голкою ми можемо тільки при збереженій чутливості. 

Пам’ятайте: у випадку контурної пластики гіпокорекція завжди краща, ніж гіперкорекція! 

Комбінування процедур

Ще більш ефективним є поєднане застосування відбілюючих препаратів із лазерним лікуванням. 

При комбінованому лікуванні з використанням усіх вищезазначених методів варто пам’ятати про послідовність проведення процедур. Місцева терапія може та має проводитися цілий рік: в осінньо-зимовий час можна призначати більш інтенсивні відбілюючі процедури, тоді як влітку варто переходити на профілактичні препарати та більш сильні фотопротектори. 

Поверхневі пілінги також можна проводити протягом усього року, серединні та глибокі пілінги на основі ТСА й фенолу, так само як і лазерне лікування, краще рекомендувати не раніше середини осені. Між проведенням серединних пілінгів та лазерним лікуванням також має витримуватися достатня пауза. 

Процедурами контурної пластики рекомендується завершувати курс лікування, оскільки і пілінги, і лазерне лікування сприяють прискоренню руйнування гіалуронової кислоти. 

Висновок

Насамкінець хотілося б повернутися до того, що проблема темних кіл під очима є поліетіологічною, що автоматично виключає універсальний метод її вирішення. Кожна з описаних методик має свої переваги та недоліки, пов’язана з певним ризиком і сама по собі не може повністю усунути проблему, оскільки має свою власну точку застосування. На наш погляд, при виборі тактики лікування не варто зневажати жодною з них, оскільки секрет успіху полягає в їх комбінованому застосуванні. 

Читайте також