Постпілінгова реабілітація: програми догляду за шкірою

Період реабілітації – це заключний етап будь-якого втручання

Logo

Тема реабілітації шкіри після косметологічних процедур доволі актуальна й цікава для всіх практикуючих косметологів, незалежно від їхнього ставлення до пілінгів, ін’єкційних чи лазерних методик. Адже пацієнт може зробити серединний чи глибокий пілінг у медичній клініці, а для відновлення й подальшого догляду звернутися до свого естетиста.

Процедуру пілінга найчастіше включають до програм anti-age терапії. Залежно від того, які симптоми переважають – хроно- (дія часу), фото- (вплив УФ-випромінювання) чи гормонального (зниження роботи залоз внутрішньої секреції) старіння, – обирається тактика лікування і програма реабілітації.

Основні показання до проведення пілінгів:

  • поява й поглиблення зморшок;
  • втрата тонусу й еластичності;
  • нерівність рельєфу;
  • розширені пори;
  • рубцеві зміни після вугрової хвороби, пігментні плями.

Відповідно, програма післяпілінгового догляду за шкірою формується залежно від показань, типу шкіри, причин проведення пілінгів.

Поверхневі пілінги

Програма післяпілінгового догляду призвана відновити рівень вологи й епідермальний бар’єр, стимулювати обмінні й відновлювальні процеси в шкірі тощо.

Післяпілінговий догляд може проводитися на другий-третій день (інколи навіть у наступний) після пілінга. Деякі фірми відразу включають відновлення в процедуру пілінга.

На перше місце за значимістю фахівці ставлять зволожувальні процедури. Вони є хітами післяпілінгового догляду та вважаються обов’язковими, тому що в результаті проведення процедури відлущується роговий шар епідермісу та більшою чи меншою мірою порушується гідроліпідна мантія (згодом рівень зволоженості й гідрорезерв шкіри знижується). Крім зволоження, такі процедури захищають і пом’якшують шкіру, надають їй свіжості й бархатистості. Вміст таких інгредієнтів, як гіалуронова кислота, колаген, хітозан, амінокислоти, алое вера, забезпечують поверхневе та глибоке зволоження.

Колагенова процедура базується на застосуванні колагенового листа. Її мета – глибоке зволоження, стійкий ліфтинговий ефект та регенерація шкіри.

Моделююча процедура забезпечує тонізуючий, зволожувальний, потужний ліфтинговий ефект, звужує пори, вирівнює рельєф. Основним її компонентом є маска на основі водоростей, які містять велику кількість альгінової кислоти. Додаткові ефекти залежать від біологічних добавок, які входять до складу маски, чи активних ампул, які застосовуються перед нею. У цьому випадку маска сприятиме більш глибокому проникненню активних компонентів у шкіру. 

Киснево-стимулююча процедура поліпшує процес дихання тканин і загальний метаболізм шкіри. Як результат – гарний колір обличчя й чудовий тонус шкіри. Особливо гарні результати ця процедура засвідчує на шкірі чоловіків.

Кріотерапія базується на застосуванні фізіологічних ефектів холоду чи на проникненні спеціально розроблених препаратів. Вона знеболює, покращує мікроциркуляцію та обмінні процеси, забезпечує ліфтінговий та відновлюючий ефект, здійснює лімфодренаж та дермофорез. Локальний кріотерапевтичний ефект досягається за температури від +5˚С до -20˚С. Температуру на апараті можна обирати з точністю до 1˚С та фіксувати необхідну кількість часу. Терапію починають через 3–5 днів після останнього пілінга (8–10 процедур 2 рази на тиждень) чи одразу в процедурі як завершальний етап (відповідно до протоколу пілінга). 

Мезотерапія забезпечує природну реструктуризацію шкіри, посилює неоколагеногенез, відновлює метаболізм клітин, укріплює судинну стінку за рахунок стимулюючих та відновлюючих препаратів. Відповідний препарат обирається, залежно від показань, курс процедур проводитися за індивідуальною схемою. В один тиждень може проводитись процедура пілінга, а через 2–3 дні після нього – мезотерапія. Після закінчення курсу пілінгів мезотерапію продовжують за відповідною схемою.

Серединні пілінги

Після серединних пілінгів потрібна більш складна система догляду й відновлення. Активні відновлювальні процедури проводяться через 8–14 днів, залежно від закінчення лущення. Це засоби, що містять ненасичені жирні кислоти, дигідроепіандростерон, епідермальний фактор росту (EGF). 

Косметичні засоби з інгібіторами ММР також призначаються для реабілітації пошкодженої шкіри, особливо з ознаками фотостаріння.

Фітоестрогени (екстракт сої, дикого ямса), пептиди, біостимулятори (екстракт плаценти, центела азіатика, гінгко білоба, «королівське желе», женьшень) входять до складу засобів післяпілінгового догляду за шкірою з вираженими симптомами хроно- і гормонального старіння. 

Вітаміни А, Е, С, антиоксиданти (селен, лікопин, супероксиддисмутаза, екстракт зеленого чаю, чорниці, екстракт виноградних кісточок), гіалуронова кислота, хондроїтинсульфат, омега-3, 6 (поліненасичені жирні кислоти), лецитин, низькомолекулярні пептиди, олія ши ефективно відновлюють порушений епідермальний бар’єр, захищають і стимулюють дермальні структури.

Екстракт ячменя, морські глікозаміноглікани, фітопротектори (гінгко білоба, соя) використовуються для захисту дермальних структур від впливу ультрафіолету. 

Сірка, кремній, вітамін С посилюють синтез колагену.

Лікарські процедури найчастіше полягають у біоревіталізації шкіри препаратами на основі гіалуронової кислоти, яка поповнює гідрорезерв шкіри, сприяє неоангіо- та неоколагеногенезу. Проведення процедур після пілінгів дає стійкий ліфтинговий ефект, вирівнює рельєф, зменшує глибину зморшок, заповнює обсяг тканин. Виконуються курсом через 2–3 тижні після пілінга. 1–2 процедури біоревіталізації також рекомендую пройти до проведення пілінга для посилення репаративних властивостей шкіри.

Глибокі пілінги

Раннє відновлення шкіри після глибоких пілінгів проводиться в стаціонарі. До косметолога пацієнт потрапляє не раніше ніж через 2–3 тижні. Процедури можуть виконуватися ті самі, що й після поверхневого чи серединного пілінга. 

Процедури чистки

Окремо поговоримо про лікувальні й косметичні чистки - процедури, які проводяться найчастіше, проте також є свого роду стресом для шкіри. Через 1–2 дні після косметичної чистки, залежно від типу шкіри, бажано провести процедуру, спрямовану на нормалізацію себорегуляції, видалення можливого лущення, відновлення гідроліпідної мантії шкіри.

Після лікувальної чистки рекомендуються процедури, які здійснюють розсмоктуючий, протизапальний, порозвужувальний, себорегулюючий вплив.

Іноді призначаються відбілюючі процедури (особливо клієнтам зі схильністю до пігментних плям). Ці процедури мають на меті знизити післязапальну гіперпігментацію, що виникає на місці глибоких запальних елементів. Обов’язково треба проводити лікувальний масаж обличчя. Із фізіотерапевтичних методів використовуються кріопроцедури, дезинкрустація, дарсонвалізація, іонофорез, фонофорез. Косметичні засоби зазвичай містять саліцилову кислоту, ретиноїди (похідні вітаміну А), екстракт гарбуза, грейпфрута, рисову пудру, триклозан, екстракт дріжджів і букових бруньок, алое, бодягу, каолін, цинк, сірку, камфору. Багато косметичних фірм випускають спеціальні колагенові листи, що містять альфагідроксильні кислоти й протизапальні інгредієнти. Ці ж речовини можуть міститися й у моделюючих масках. Крім спрямованої лікувальної дії, колагенові й моделюючі процедури забезпечують зволожувальний і відновлювальний ефекти.

Після розкриття гнійничкових елементів під час чистки пацієнтові варто рекомендувати використовувати в домашньому догляді місцеві протизапальні й підсушуючі засоби. 

Висновок

Наразі естетична й лікарська косметологія має у своєму арсеналі безліч методик для боротьби з передчасним старінням шкіри. Сутність більшості з них – видалення поверхневих шарів шкіри. Однак, прагнучи отримати бажаний косметичний ефект, фахівець мимохіть порушує природний захист шкіри, тому у веденні таких пацієнтів реабілітація має посідати провідне місце.


За матеріалами "Les Nouvelles Esthetiques Україна"

Читайте також