Доказова косметологія: як оцінити ефективність косметичних засобів?

Методи діагностики шкіри

2024-07-10
Logo

Достовірна інформація про ефективність косметики допоможе професіоналу у виборі оптимальних косметичних засобів, а покупці косметики зможуть повністю довіряти красивим формулюванням рекламних обіцянок і будуть захищені від несумлінної реклами.

Найчастіше ми читаємо такі заяви виробників косметики щодо своєї продукції:

  • зменшує зморшки, підвищує еластичність, пружність, зміцнює шкіру;
  • інтенсивно зволожує, перешкоджає втраті вологи;
  • надає шкірі гладкості, бархатистості;
  • знижує активність сальних залоз, звужує пори;
  • освітлює, відбілює, знижує рівень пігментації, усуває почервоніння, поліпшує колір обличчя;
  • очищає шкіру від небажаних елементів, зменшує та звужує пори;
  • захищає від вітру, холоду, сонячного випромінювання;
  • захищає від вільних радикалів;
  • забезпечує сяяння шкіри, блиск волосся, губ, нігтів;
  • усуває целюліт, стимулює обмін речовин, активізує кровообіг.

Цей список можна продовжувати. Але що стоїть за цими заявами?

Доказова косметологія в Україні та за кордоном

У Європі для підтвердження безпеки й ефективності продукції існують інструкції щодо тестування косметичних засобів, розроблені Європейською експертною групою щодо методів оцінки ефективності косметичних та інших продуктів місцевого застосування (European Group on Efficacy measurements of Cosmetics and other Topical Products). Відповідно до європейських законодавчих приписів, маркетингові заяви мають підтверджуватися об’єктивними методами аналізу.

Методи аналізу біофізичних властивостей шкіри – одна з тих галузей сучасної науки, які наразі розвиваються найбільш динамічно. Останнім часом був досягнутий величезний прогрес як у розробці методів in vitro (робота з гістологічними матеріалами), так і в розробці найбільш актуальних неінвазивних методів дослідження in vivo, над якими працюють міждисциплінарні команди вузьких фахівців не тільки в галузі медицини та фармакології, але й фізики, біохімії, біоінженерії. Таким чином, доказова косметологія вже стала невіддільною частиною сучасної косметології. 

В Україні справа розвивається іншим чином – обов’язковому контролю підлягає лише безпечність косметичної продукції. Що ж стосується ефективності, то вона наразі оцінюється нестандартизованими, переважно суб’єктивними методами, які далеко не завжди підтверджуються об’єктивними поліпшеннями. 

Застосовуючи косметичні засоби, споживач може оцінити сенсорні властивості продукту, які важко виміряти якимось одним методом. Складно також визначити психологічний ефект при зміні зовнішності, який може бути як позитивним, так і негативним. Ступінь впливу цього фактора ще недостатньо вивчений, проте є дослідження, які доводять об’єктивне поліпшення стану онкохворих пацієнтів при підборі для них спеціальних косметичних засобів. Для багатьох людей розв’язання косметичних проблем дозволяє поліпшити якість життя, вирішити питання соціальної адаптації та підвищити самооцінку. 

Для оцінки ефективності косметики застосовуються дві основні групи методів:

  • об’єктивні інструментальні методи;
  • клінічна кількісна оцінка (експертна та споживча). 

Своєю чергою, об’єктивні методи також можна умовно розділити на дві групи: 

  • функціональні; 
  • структурно-функціональні. 

До функціональних методів дослідження належать ті, які кількісно оцінюють певні параметри шкіри, а структурно-функціональні методи дають оцінку структурі та ступеню порушення функцій. При виборі методів підтвердження ефективності необхідно враховувати його відповідність маркетинговим заявам, відтворюваність методу, оптимальну комбінацію методів. Це важливо, тому що деякі захисні креми розробляються для короткочасного використання в період дії несприятливих зовнішніх факторів, а постійне застосування цих засобів здатне суттєво погіршити стан епідермального бар’єра шкіри. Недосвідчений споживач може не побачити цієї небезпеки за гарними обіцянками захистити й інтенсивно зволожити шкіру натуральними компонентами косметичних засобів. 

Методи діагностики шкіри

Зупинимося докладніше на найбільш затребуваних методах діагностики шкіри.

Корнеометрія

Цей метод дозволяє визначити вміст води в гідроліпідній мантії шкіри та в епідермісі. Вимірювання рівня гідратації шкіри базується на відомому методі вимірювання діелектричної постійної рогового шару шкіри. На відміну від вимірювання електричного імпедансу, вимірювання діелектричної постійної рогового шару датчиком Corneometer не залежить від хімічних сполук чи солей, нанесених на шкіру в складі мазей і косметичних засобів.

Себуметрія

Метод вимірювання кількості шкірного сала на поверхні шкіри, волосся, волосистої частини голови ґрунтується на добре відомому фотометричному аналізі. Спеціальна синтетична стрічка, чутлива до жирів, прикладається до поверхні шкіри та змінює свою оптичну щільність (прозорість) залежно від кількості жирів. Потім проводиться вимірювання оптичного пропускання стрічки та перерахування вмісту жиру на сс. Показання для цього методу залежать від активності сальних залоз та рівня гідратації рогового шару. 

ТЕВВ-тест

Це метод вимірювання трансепідермальної втрати води. Найпоширенішим є датчик із проточною системою. За допомогою двох датчиків вологості вимірюється різниця парціальних тисків води поблизу поверхні шкіри та на деякій відстані від неї. Другий метод оцінки ТЕВВ засновується на вимірюванні парціального тиску води в замкненій камері з одним датчиком вологості. При наближенні камери до шкіри відбувається поступове збільшення в ній парціального тиску води. Вимірюється приріст парціального тиску в камері за певний проміжок часу. Функція попереднього нагрівання датчиків дозволяє швидко отримати точний результат, а також забезпечує температурну стабільність датчиків.

Мексаметрія

Датчик Mexameter оцінює колір шкіри, аналізуючи два основні хромофори: меланін (пігментація) та гемоглобін (почервоніння). Принцип вимірювання базується на поглинанні шкірою світла різної довжини хвилі в червоній, зеленій та інфрачервоній ділянках спектру. Довжина хвилі добирається таким чином, щоб вона відповідала максимуму поглинання меланіну й гемоглобіну. Третій компонент використовується для врахування інших пігментів, у тому числі білірубіну. Джерела й приймачі світла розташовані таким чином, щоб забезпечити вимірювання тільки відбитого від шкіри світла, уникаючи перешкод від фонового освітлення. 

Метод мексаметрії застосовується при проведенні патч-тестів на подразнювальні властивості речовин і препаратів, а також при дослідженні сонцезахисних та антиоксидантних властивостей речовин при впливі на шкіру УФ-випромінюванням. Вимірювання рівня меланіну застосовується як для визначення ступеня засмаги, типу шкіри, ефективності відбілювальних процедур, так і для підтвердження меланоми. 

Ревискометрія

Принцип, узятий за основу при розробці датчика Reviscometer, – вимірювання швидкості поширення акустичної хвилі в дермі. Процеси старіння шкіри найбільшою мірою знаходять своє відбиття в підвищенні анізотропії (збільшенні неоднорідності швидкості поширення звуку в тканинах). Із віком спостерігаються значне зниження швидкості акустичної хвилі в напрямку, перпендикулярному переважній орієнтації волокон дерми. Таким чином, ревискометрія відбиває процеси старіння, пов’язані переважно зі «зношуванням» та порушенням структури сполучної тканини. Порушення структури так само супроводжує процеси рубцювання шкіри або формування розтяжок. Крім того, оцінка акустичних властивостей шкіри методом ревискометрії застосовується при оцінці фотостаріння, а точніше, фотоеластозу волокон дерми, спричиненого УФ-випромінюванням.

Кутометрія

Метод всмоктування, реалізований у датчику Cutometer, є найбільш надійним при визначенні механічних властивостей шкіри. Шкіра всмоктується вакуумом у порожнину датчика, у якому створюється негативний тиск до 500 мбар. Після скидання тиску шкіра повертається у початковий стан (релаксує). Оптичною системою реєструється величина деформації під впливом вакууму, а також здатність шкіри повертатися у початкове положення після зняття навантаження. Важливо підкреслити, що показання цього датчика залежать від рельєфу й товщини шкіри: чим більша складчастість шкіри, тем менша її пружність. Датчики можуть працювати в кількох режимах: різке збільшення та скидання тиску; плавне збільшення та скидання тиску; різке збільшення й поступове скидання тиску; поступове збільшення та різке скидання тиску.

рН-метрія

Стандартний метод pH-метрії реалізовується завдяки використанню скляного електроду, який заповнюють внутрішнім буфером (ртутно-каломельним Hg/Hg2Cl2 або срібно-хлоридным Ag/AgCl). Цей внутрішній буфер відділений від розчину, який тестується, скляною мембраною та несе потенціал внутрішньої сторони мембрани буфера. Так званий індиферентний електрод несе потенціал зовнішньої сторони мембрани, яка контактує з тестованим розчином. Індиферентний електрод заповнений електролітом і оснащений діафрагмою, яка дозволяє іонам проникати між розчином, що тестується, та внутрішнім буфером, але запобігає змішуванню цих розчинів. Якщо електричне коло між електродами з’єднується з вольтметром, різницю потенціалів можна виміряти, і вона залежатиме від значення рН тестованого розчину. Оскільки шкіра секретує воду та електроліти, рН можна вимірювати на поверхні шкіри. У нормі вона має слабокислий рН 4,5–5,5.

Фрикціометрія

Метод фрикціометрії заснований на вимірі опору обертовому тефлоновому диску. Чим більше тертя виникає між шкірою та стандартною поверхнею шкіри, тим повільніше обертається диск. Відповідно, сила тертя залежить від низки факторів: рельєф шкіри, її лущення та загальна адгезивна здатність корнеоцитів. Загалом цей параметр можна позначити, як грубість чи шорсткість шкіри. Тертя знижується при нанесенні на неї «змащувальних» речовин, тому цей метод чудово підходить для оцінки органолептичних властивостей косметичних та дерматологічних засобів. 

Методологічна база досліджень

Усі дослідження в Європі проводяться на добровольцях відповідно до протоколів, затверджених Незалежним етичним комітетом, який захищає права та безпеку волонтерів. Предметом дослідження завжди є кінцевий косметичний продукт, а не активний інгредієнт, який входить до його складу. Кількість і склад добровольців має забезпечувати достовірну вибірку цільової аудиторії розроблювального косметичного продукту. На мій погляд, дуже важливою є не тільки інформація про показники ефективності, але й тривалість того чи іншого позитивного ефекту. 

Суб’єктивні властивості оцінюються споживачами за спеціально розробленими протоколами, проводяться в стандартизованих клінічних умовах, які знижують ризик суб’єктивності експерта. Кількісна оцінка цих ознак проводиться за допомогою балів чи спеціальних шкал, відповідних до інтенсивності досліджуваних властивостей продукту та ступеня задоволеності споживача. Ці дослідження несуть цінну інформацію про сприйняття споживачем косметичного засобу.

Деякі маркетингові заяви складно інтерпретувати та підтвердити, оскільки вони припускають наявність у косметичних засобів інтелекту, почуттів і навіть уяви. Не має потреби в коментарях також присутність у рекламних роликах та макетах ефектних моделей, зовнішній вигляд яких є бездоганним завдяки щедрій природі та праці найкращих стилістів, візажистів, косметологів та фотографів. Часто у жіночих та спеціалізованих виданнях можна побачити фотографії «до» та «після» процедури, зроблені під різним освітленням, із різним ступенем збільшення проблемних зон пацієнта, що не відповідає основним правилам фотодокументування в косметології. 

Актуальним питанням є також доступність для споживача інформації про підтвердження ефективності косметичного засобу (коротка анотація та результати досліджень), а також можливість появи небажаних побічних ефектів (наприклад, комедогенного чи алергічного ефекту в осіб зі схильністю до таких реакцій). В анотації до продукту необхідно зазначати спосіб застосування та склад косметичних продуктів.

За матеріалами Les Nouvelles Esthetiques Україна

 

Читайте також