Чи безпечна косметика для дітей?

Необхідно бути дуже пильним щодо інгредієнтів

Logo

Більшість батьків знають, що потрібно читати етикетки на продуктах харчування чи напоях, перш ніж давати їх своїй дитині. Вони все більше усвідомлюють потенційну шкоду, яку завдають продукти навколишнього середовища. Але чи безпечна косметика для догляду за дитиною?

Кожним батькам хочеться припустити, що засоби догляду за дитиною – від шампунів до підгузків – безпечні, але, на жаль, це не завжди так.

Товари догляду за немовлятами, як і вся дитяча косметика, не мають суворої оцінки та контролю навіть у США. Згідно з даними Food and Drug Administration (FDA), більшість косметичних продуктів й інгредієнтів не підлягають попередній сертифікації. Косметичні фірми мають перевіряти власні інгредієнти та продукти на безпеку, але вони не зобов’язані реєструватися у FDA і подавати дані про інгредієнти або повідомляти про ускладнення, пов’язані з косметикою.

Крім того, небезпечні інгредієнти можуть бути додані до продуктів, але не вказані на етикетках, якщо вони вважаються віддушкою або комерційною таємницею. Враховуючи таку відсутність регулювання, не дивно, що в продуктах для догляду за дітьми міститься багато шкідливих інгредієнтів.

Немовлята особливо вразливі до хімічних речовин, які є у дитячих шампунях, лосьйонах, присипках, мазях, серветках та інших продуктах. Дитячий мозок, нервова система й інші органи лише розвиваються, тому речовини, які незначно впливають на дорослих, можуть сприяти виникненню у дітей проблем із здоров’ям. Гематоенцефалічний бар’єр дитини, який запобігає попаданню хімічних речовин із крові в мозок, ще не повністю розвинений у малюків. Діти часто ковтають продукти, призначені для зовнішнього застосування, при облизуванні пальців рук, ніг, іграшок або інших предметів. Шкіра немовлят більш проникна, ніж у дорослих, що дозволяє вбирати більше хімічних речовин. Багато продуктів особистої гігієни містять «підсилювачі проникності», що сприяють збільшенню абсорбції хімікатів через шкіру.

Найчастіші наслідки впливу небезпечних хімікатів – проблеми розвитку дитини, рак, репродуктивні ускладнення, мутації, розлади нервової системи та навіть смерть. Інші інгредієнти можуть подразнювати шкіру, очі, дихальні шляхи або травний тракт.

Національні інститути охорони здоров’я та Національна медична бібліотека США створили базу даних товарів для дому. У ній перераховані інгредієнти багатьох поширених у США продуктів та узагальнено наукові дані про ці компоненти. Наведена нижче інформація значною мірою ґрунтується на зазначеній базі даних.

Небезпечні інгредієнти косметики

Парабени

Парабени використовуються як консерванти в багатьох продуктах догляду за дітьми, у тому числі лосьйонах, дитячих мийних засобах, серветках та інших продуктах. Парабени можуть спричинити алергічні реакції, подразнення шкіри та очей та, як було доведено, ушкоджують людську сперму.

Вони також є слабкими імітаторами гормону естрогену (хімічні речовини, що діють в організмі, як естроген), що робить їх причиною репродуктивних проблем та раку грудей. Парабени легко всмоктуються через шкіру і були виявлені у тканинах грудей людини та пухлинах.

Існує низка конкретних парабенів – пропілпарабен, метилпарабен, етилпарабен, бутілпарабен тощо, деякі з них можуть використовуватися в одному продукті. Оскільки парабени входять до складу дуже багатьох засобів, діти можуть зазнавати їх багаторазового впливу щодня.

Формальдегіди

Формальдегід є ймовірним канцерогеном для людини і пов’язаний з пошкодженням генів, мутаціями та проблемами розвитку. Він використовується принаймні в одному продукті – порошку для прання.

Бензетонія хлорид

Бензетонія хлорид, який використовується в деяких дитячих серветках, дуже токсичний. Проковтування навіть невеликої кількості може спровокувати блювання, колапс, судоми, комусь або смерть.

Бензиловий спирт

Бензиловий спирт помірно токсичний при вдиханні або потраплянні на шкіру. Створює подразнення шкіри та очей, а сильніший вплив може призвести до блювання, діареї, пригнічення або погіршення стану центральної нервової системи, респіраторного розладу і навіть смерті. Він міститься в деяких дитячих лосьйонах і засобах від попрілостей.

ПЕГ

Поліетиленгліколі (ПЕГ) та ПЕГ-ланоліни не слід використовувати на пошкодженій шкірі через побоювання їх токсичного впливу на нирки. Ці хімічні речовини також схильні до забруднення оксидом етилену, який пов’язаний з раком крові та лімфатичною системою. ПЕГ містяться в засобах для чищення і лосьйонах.

Ізопропанол

Ізопропанол (ізопропіловий спирт) може спричинити запаморочення, втрату координації, головний біль, сплутаність свідомості, ступор, блювання та інші серйозні наслідки. Ця речовина зазвичай міститься в шампуні.

2-Phenoxyethanol (2-феноксиетанол)

2-феноксиетанол може спричинити пригнічення центральної нервової системи; нудоту, блювоту, котрий іноді діарею, виражену біль голови. Цю речовину можна знайти в деяких дитячих серветках.

Фарби

FD&C Yellow #5 є алергеном та асоціюється з гіперактивністю у дітей. Його додають у деякі піни для ванни та дитячі мийні засоби.

Тальк

Тальк, який часто використовується в дитячій присипці, може спричинити побічні реакції при нанесенні на пошкоджену шкіру. Також він може подразнювати очі та пошкоджувати легені при вдиханні. Тальк використовують у дитячих присипках та засобах від попрілостей.

Гліцерин

При ковтанні гліцерин може спричинити легкий головний біль, запаморочення, нудоту, блювання, спрагу та діарею.

Лінолева кислота

Лінолева кислота може спровокувати нудоту та блювання.

Холекальциферол (вітамін D)

Отруєння холекальциферолом (вітамін D) може призвести до надлишку кальцію в крові. Ранні симптоми: слабкість, стомлюваність, сонливість, головний біль, втрата апетиту, сухість у роті, металевий присмак, нудота, блювання, спазми в животі, запор, діарея, запаморочення, шум у вухах, втрата контролю над рухом м’язів, шкірні висипання, низький рівень рідини в очах, тиск (у немовлят), м’язові болі, болі в кістках і подразнення.

Триклозан

Триклозан є інгредієнтом багатьох антибактеріальних мил та продуктів. Хоча він не використовується в жодному з перелічених у статті дитячих товарів, багато батьків помиляються, вважаючи, що дитину безпечніше мити антибактеріальним милом. Було показано, що триклозан порушує гормональні процеси щитоподібної залози у жаб. Хоча між ними і людьми існує велика різниця, гормони щитоподібної залози відіграють ключову роль у розвитку людського мозку, тому рекомендується бути обережними. Триклозан був виявлений у грудному молоці людини, але поки не в кількостях, які могли б завдати шкоди. Використання інгредієнта також було пов’язано з підвищеною стійкістю бактерій до протимікробних препаратів, а також до медичних антибіотиків.

Parfum

Parfum є універсальним терміном, який виробники можуть використовувати без перерахування конкретних інгредієнтів. Фталати, що часто входять до складу ароматизаторів, містять хімічні речовини, які вважаються канцерогенами та руйнівниками гормонів. Деякі фталати все частіше пов’язують із репродуктивними розладами. Існує безліч різних цих речовин, кожна з яких має свою хімічну структуру та властивості, тому важко узагальнити їхні ефекти. Найбільш широко використовуваним фталатом в ароматизаторах є діетилфталат (DEP), який не був токсичним або не завдавав шкоди репродуктивній системі. Важко визначити, чи безпечні аромати.

Пластикові дитячі пляшечки

Пляшки із полікарбонатного пластику зазвичай містять бісфенол-А. Ця хімічна речовина порушує нормальне функціонування гормонів, змінює гени та порушує нормальний фізичний та поведінковий розвиток.

Одноразові підгузки

Одноразові підгузки можуть містити шкідливі розчинники, такі як толуол, ксилол, етилбензол, стирол та ізопропілбензол, які, як відомо, токсичні для дихальної системи. Виділення цих хімічних речовин із одноразових підгузків спровокувало у мишей симптоми, схожі на астматичні. Деякі підгузки також виготовляються з вибіленої хлором целюлози. Хоча здається, що хлор не наражає дитину на безпосередній ризик носіння підгузка, в процесі відбілювання в повітря виділяються діоксини, які спричиняють рак, що збільшує ризик для тих, хто працює або живе в будь-якому місці, куди ці діоксини потрапляють.

Висновок

Багато хто користується різною сучасною продукцією для малюків начебто без видимих проблем та наслідків, проте слід пам’ятати, що реакція кожного організму індивідуальна. Тому необхідно бути дуже пильним щодо інгредієнтів, вказаних на упаковці того чи іншого косметичного продукту, адже вони можуть виявитися дуже небезпечними для здоров’я дитини.

Читайте також