Зміна косметичного законодавства у ЄС

Під заборону або обмеження у застосуванні потрапить ряд інгредієнтів косметичних засобів

2023-07-28
Logo

8 червня 2023 року Єврокомісія повідомила Всесвітню торгову організацію про проект внесення змін до Директиви №1223/2009, що регулює косметичний ринок Європи. Саме ця Директива є основою регулювання ринку косметики Україні, тому нововведення актуальні і для нашого ринку.


Юля Гагаріна, хімік, технолог-розробник косметики


Заборона

Під неї потрапили низка компонентів.

UVB-фільтр. До кінця 2025 року повністю виведуть з європейського ринку продукти з UVB-фільтром 4-METHYLBENZYLIDENE CAMPHOR, на американському ринку його позначають як ENZACAMENE.

Причина: доведений руйнівний вплив на ендокринну систему. Генотоксичність цього компоненту досі досліджується.

Вважається, що обмеження у 4%, які діють зараз, не є достатньо безпечними.

На ринку сьогодні безліч продуктів з цим фільтром, тому зміни торкнуться багатьох компаній.

BENZOPHENONE. Тут треба мати на увазі, що це саме ароматичний компонент, а не UV-фільтр. Його додають до складу як маскуючу неприємні аромати добавку. Заборона пов’язана із тим, що за сукупністю досліджень він потрапив до групи Carc. 1B: «канцерогенний потенціал для людини, класифікація в основному базується на даних, отриманих на тваринах».

PENTASODIUM PENTETATE та PENTETIC ACID. Це хелатори для видалення катіонів кальцію та магнію, а також для підтримання піноутворення. Тому його найчастіше можна зустріти у продуктах для очищення (мило, клінсери, гелі) та чутливих до дії металів сироватках та кремах (з вітаміном С та ретинолом). Заборона пов’язана із доказовим впливом на репродуктивну систему. Repr. 1B: «може впливати на фертильність, може завдати шкоди ненародженій дитині».

AZADIRACHTA INDICA SEED EXTRACT. Активний компонент — екстракт насіння дерева нім (маргози). Його використовують у традиційній східній медицині як антисептичний, антибактеріальний та протигрибковий засіб. Заборона введена саме на екстракт насіння, а не листя чи олію нім, бо екстракт класифікується як Repr. 2: «репродуктивно токсичний».

THEOPHYLLINE. Активний компонент теофілін, алколоїд чаю, що схожий на кофеїн. Використовується у ліполітичних та антивікових продуктах. У нього висока проникна здатність і маркування Repr. 1B: «може впливати на фертильність, може завдати шкоди ненародженій дитині».

 

Обмеження

Обмежено відсотки вводу низки компонентів:

  • Arbutin — 7%;
  • Alpha-Arbutin — 2% для обличчя та 0,5% для тіла;
  • Kojic Acid — 1%;
  • Genistein — 0,007%;
  • Daidzein — 0,02%;
  • Triclosan — до 0,3% з забороною для паст для дітей до трьох років та рідин для ополіскування рота. Причому це застереження має бути на пакуванні.

Усе, що буде вище цих відсотків, кваліфікуватиметься як лікарські засоби. Або буде продаватися на ринку нелегально. Зміни за цими пунктами йтимуть з перехідним періодом у 18 місяців (ІІ квартал 2025 року).

 

Retinol та його обмеження

Єврокомісія вводить обмеження — 0,3% у продуктах для обличчя та 0,05% для тіла.

Для будь-якої косметики, що містить Retinol, Retinyl Acetate або Retinyl Palmitate, має бути таке маркування: «Містить пов’язаний з вітаміном А сполуки, які сприяють вашому щоденному споживанню вітаміну А» або Contains Vitamin A-related compounds, which contribute to your daily intake of Vitamin A.

Це стосується тільки цих трьох форм, більше ніяких. Поки що…

З чим пов’язані такі обмеження? З пересторогою, бо «якщо щось може піти неправильно, то воно піде неправильно». Шкірна абсорбція ретинолу у середньому 7,7%. Це означає, що не весь ретинол, введений у продукт, досягає рівномірного розподілення. За 24 години близько 2,8-5,9% залишається в роговому шарі, в дермальних шарах — 2,4-5,1%.

Якщо вважати, що людина з їжею вживає проретинол у достатньо високих кількостях, а в косметиці його також буде «оверпрайс», то матимемо проблему.

Науковці дали такий найгірший сценарій: «Вплив може становити до 85% від 5000 МЕ/день вітаміну A. Цей розрахунок базується на припущенні, що всі косметичні продукти, які використовуються (крем для рук і обличчя, лосьйон для тіла, засоби для вмивання), містять максимальні концентрації вітаміну А».

Таке малоймовірно, але не неймовірно. Гіпервітаміноз вітаміну А — це сухість шкіри, розтріскування губ, випадіння волосся. Приємного мало. Правда, на загальний стан організму топічне застосування ретинолу не впливає, бо досить висока дермальна сорбція не підвищує кількість вітаміну А у плазмі крові.

Читайте також