Корекція нижньої третини обличчя: підхід пластичного хірурга
Пластична хірургія і косметологія
Нижня третина обличчя – зона, що розташована між лініями, проведеними біля основи носа і в нижній частині підборіддя. Розглянемо хірургічні методи корекції інволютивних змін нижньої третини обличчя.
18–35 років: виправляємо природні дані
У цьому віці зазвичай на перший план виходять проблеми диспропорційності обличчя внаслідок порушення розвитку кісток лицьової частини черепа. Це можуть бути стани, пов'язані з аномаліями розвитку кісток верхньої та нижньої щелепи, – ретро- і прогнатія, ретро- і прогенія. Наявність цих станів порушує співвідношення третин обличчя, призводячи до формування «пташиного» обличчя, візуального домінування носа або, навпаки, обтяження нижньої частини обличчя, що спричиняє естетичний дисбаланс і, відповідно, дискомфорт у жінок.
Залежно від рівня виразності проблема може бути вирішена шляхом кістковопластичної операції. Наприклад, важкий ступінь ретрогенії вимагає хірургічного подовження гілок нижньої щелепи, яке виконується з внутрішньоротових доступів. Однак у більшості випадків ретрогенія не настільки виражена і за наявності нормального прикусу може бути скоригована за допомогою силіконових імплантатів. Операція проводиться, як правило, через внутрішньоротовий доступ. Існує кілька моделей імплантатів, які відрізняються шириною, висотою, профілем, що дозволяє підібрати з достатньою мірою індивідуальності необхідну форму. Ложе для імплантату формується поднадкостнично, наявність достатнього прошарку тканин над ним робить імплантат практично невизначеним візуально і тільки при ретельному обстеженні пальпаторно.
Надмірний розвиток підборіддя бугристості (важке «квадратне» підборіддя) може вимагати резекції, що виконується з внутрішньоротового доступу або з доступу на передній поверхні шиї. Видаляється частина кісткової тканини, що формує бугристість, при цьому зменшується проєкція підборіддя, що, своєю чергою, робить риси обличчя більш гармонійними, пом'якшує вираз.
Існують варіанти резекцій кутів нижньої щелепи, що дозволяє змінити форму обличчя від круглої або квадратної до овальної або трикутної. Такі операції набули поширення переважно у країнах Далекого Сходу, причому це пов'язано з бажанням «європеїзації», хоча споконвічно еталоном краси в Китаї, Японії, Кореї вважалося саме кругле обличчя.
Також проблему повноти обличчя у нижній його третині у цьому віці можна вирішити за допомогою ліпосакції за контуром нижньої щелепи, передньої та бічних поверхонь шиї. При гіпертрофії грудок Біша здійснюєтьс їх видалення з внутрішньоротового доступу. Це відносно часто викинувана операція, що часто роблять у молодих людей слов'янської зовнішності.
Необхідно згадати про операцію з формування щічних ямочок. За допомогою внутрішньоротових доступів накладаються субдермальні шви, що фіксують шкіру до м'язових структур, які підлягають формуванню втягувань – ямочок на щоках при посмішці й артикуляції. Ця операція популярна у країнах Близького Сходу.
Досить затребувані методики хірургічного збільшення верхньої губи шляхом V-Y-пластики, накладення швів, що підвішують верхню губу, ліпофілінгу. Причому, як показує практика, ліпофілінг стає дедалі популярнішим як засіб, що замінює штучні наповнювачі та дозволяє отримати стабільний у часі результат.
36-42 роки: коригуємо початкові ознаки атрофії
У цьому віковому проміжку починають проявлятися ознаки атрофії та каудального зміщення жирових пакетів обличчя, первісні ознаки птозу м'яких тканин:
- відбувається каудальна транслокація жирових грудок щік та збіднення м'яких тканин середньої зони обличчя та періорбітальної зони;
- спостерігається опущення рівня ротової щілини щодо верхнього ряду зубів, і при посмішці стає видно нижні зуби;
- також можуть приспускатися зовнішні куточки рота.
Як правило, контур нижньої щелепи безпосередньо не змінюється, відсутнє провисання платизму по передній поверхні шиї. Відповідно, і корекція змін в ділянці нижньої третини обличчя вцій віковій категорії може відбуватися «дистанційно», за допомогою ліквідації птозу середньої зони обличчя, переміщення та фіксації жирових пакетів догори.
Такі операції, як ендоскопічний підйом середньої зони обличчя, підйом середньої зони обличчя з субциліарного доступу, так званий чек-ліфтинг, дозволяють перерозподілити й підняти щічні жирові пакети, посилити за допомогою швів зв'язковий апарат періорбітальної області.
Це призводить до підвищення кутів рота, зменшення вираженості носогубних складок, а перерозподіл жирової тканини догори відновлює «трикутник середньої зони» і зменшує повноту періоральної області.
Безумовно, в цій групі можуть проводитися ті ж втручання, які описані вище, у тому числі корекція кісткових структур, ліпофілінг губ, періоральної зони, формування щічних ямочок, хірургічна корекція форми губ.
Певний інтерес мають методики, що дозволяють підняти куточки рота, що опускаються. Побічно це досягається через підняття середньої зони обличчя, але існують методики локального ліфтингу. Це внутрішньоротовий ліфтинг кругового м'яза рота по W. Little, висічення шкіри в області зовнішніх кутів рота, резекція або перетин м'язів-депресорів кутів рота з подальшим ліпофілінгом в область діастазу.
Необхідно зазначити, що з нижньою третиною обличчя дуже тісно пов'язані зони передньої та бічної поверхні шиї. По суті, це одна анатомічна зона, основою якої є платизм – м'язовий компонент поверхневої м'язово-апоневротичної системи обличчя. У середній віковій категорії, як правило, відсутній птоз і розслаблення платизми, немає справжніх надлишків шкіри, амплітуда мануального переміщення тканин дуже невелика. Однак пацієнти в цьому віці часто звертаються з бажанням покращити контури шиї та виразність шийно-підборіддя. За відсутності показань до виконання відкритого ліфтингу нижньої частини обличчя та шиї проводяться операції накладання трасуючих швів на платизм. При цьому виконується прошивання медіальних країв платизмами швами, які проводяться під шкірою і фіксуються в позадувушному просторі до окістя соскоподібних відростків. Ці операції належать до малоінвазивних та виконуються з мінідоступів. Спрощує проведення цих втручань використання ниток (наприклад, Silhouette Lift).
За наявності надлишкових жирових відкладень на передній та бічних поверхнях шиї виконується ліпосакція цих областей.
Відсутність на обличчі та шиї поверхневої фасції, що розділяє поверхневу та глибоку жирову клітковину, вимагає особливої ретельності при виконанні ліпосакції в цій зоні, щоб не утворилися підшкірні нерівності та втягування. Отриманий при цьому жировий аспірат можна успішно використовувати для лицьового ліпофілінгу: наповнення губ, носогубних складок, «зморшок маріонетки».
42–45 і більше: різноманіття методів хірургічного впливу
Історично склалося так, що область нижньої третини обличчя і шиї – це «ключова зона» хірургічного омолодження, при корекції якої застосовуються різні методи оперативного втручання. Саме з покращення овалу обличчя бере свій початок сучасна пластична естетична хірургія обличчя. Саме покращення контуру нижньої щелепи, шиї, відсутність «складок маріонетки», достатня натягнутість м'язового каркаса, на думку D. Marchac, F. Nahai, визначають успішність операції ліфтингу обличчя. Більшість естетичних операцій на нижній частині обличчя виконується в обсязі підтяжки цієї зони разом із шиєю.
Птоз поверхневої м'язово-апоневротичної системи обличчя визначає характерні проблеми – втрату контуру нижньої щелепи, появу провисання – «брил», вираженість платизмальних тяжів на передній поверхні шиї, «обтяження» нижньої частини обличчя за рахунок птозу жирових пакетів та збільшення підшкірних жирових відкладень, формування надлишків шкіри.
Зміни поверхневої м'язово-апоневротичної системи (SMAS) визначають тактику оперативної корекції, а саме необхідність виконання фіксації підшкірних структур для отримання довготривалого результату. Основні ключові моменти – переміщення та фіксація SMAS з вертикальним вектором напрямку та висічення надлишків шкірного клаптя. Існують класичні методики, де виконується довгий шкірний розріз та формування клаптя SMAS з подальшим відсіканням надлишків і фіксацією клаптя.
Відомі методики глибоких фейсліфтингів Hamra, де мобілізація клаптів виконується в субфасциальних шарах на великій ділянці, після чого комбінований клапоть «шкіра – SMAS» переміщається одним блоком.
B. Mendelson ввів в естетичну хірургію обличчя поняття «пребуккальних і премассетерних» просторів, роботою з якими можна досягти значного поліпшення контуру щелепи, ліквідувати «брили» та «складки маріонетки».
В останнє десятиліття великої популярності набули короткорубцевий ліфтинг із плікацією SMAS або нитковою її підвіскою – MACS-ліфтинг (minimal access cranial suspension lifting) за A. Verpaele. У цій методиці відсутня необхідність виконувати завушний доступ, а SMAS підвішується трьома нитками відповідно до проблемних зон: середня третина, кут рота, шия. Нитки фіксуються до глибоких структур обличчя.
Популярність малотравматичних методик визначається меншим післяопераційним періодом, але при цьому є фактори, що обмежують їх застосування: значний птоз тканин, наявність великих надлишків шкіри, виражений птоз шиї. В арсеналі лицевого естетичного хірурга має бути кілька методик, які можуть бути застосовні залежно від стану м'яких тканин обличчя пацієнта.
Враховуючи анатомічний взаємозв'язок нижньої третини обличчя та шиї, для досягнення гарного контуру овалу обличчя часто виникає необхідність усунути платизмальні тяжі та покращити стан передньої поверхні шиї, для чого виконується її пластика за Feldman. Більшість естетичних операцій на нижній частині обличчя здійснюється в обсязі підтяжки цієї зони спільно з шиєю.
У пацієнтів старшої вікової групи покращення стану нижньої третини обличчя неможливе без комбінування технологій хірургічної корекції та косметологічного впливу на шкіру. Головним пріоритетом є можливість регенерації тканин та покращення тканинного кровотоку, для чого у післяопераційному періоді активно використовується плазма, збагачена тромбоцитами, тромбоцитарний лізат, що прискорює загоєння та реваскуляризацію тканин. Посічені надлишки шкірних клаптів можуть бути відправлені в клітинну лабораторію для отримання культури клітин шкіри – фібробластів, введення яких у післяопераційному періоді стимулює вплив на шкіру. Саме комбінація технологій дозволяє усунути не лише птоз тканин, а й стимулювати регенерацію шкіри.
Література:
- Сергій Кадочніков, к. м. н., провідний хірург клініки «Віртус» (Одеса)
- KOSMETIK international journal, №4 (58) / 2014
Читайте також
- Вибір між малоінвазивними методиками та радикальним хірургічним втручанням
- Тандем краси: пластичний хірург і косметолог
- Естетична мамопластика: загальні хірургічні ускладнення
- Комки Біша: що це і чи безпечно їх видаляти
- Анатомія обличчя. "Небезпечні зони" й корекція нижньої та середньої третини обличчя
- Ліпофілінг: волюмізуючи можливості процедури
- Післяопераційний догляд у практиці спеціаліста естетичної медицини
- Фізіотерапевтичні методи відновлення після пластичних операцій
- Можливості пластичної хірургії у корекції грудей