Тандем краси: пластичний хірург і косметолог

Можливості пластичної хірургії й косметології

Logo

Лікар-косметолог – це перша ланка при зверненні дівчат і жінок з бажанням покращити свою зовнішність. Після цього відбувається призначення цілого комплексу процедур. Однак чи варто лікарю-косметологу в деяких випадках шукати підходи до розв'язання проблем, які можна вирішити за допомогою пластичних операцій?

Тандем (від англ. tandem) – будь-який вид діяльності, в якому беруть участь дві особи, виконуючи завдання за допомогою спільних зусиль.

При взаємодії пластичного хірурга та косметолога кожен має дотримуватися своїх завдань і можливостей їх вирішення

Попит на пластичні операції та «процедури краси» в Україні за останні кілька років значно зріс. Все частіше представниці прекрасної статі звертаються по допомогу до фахівців естетичної медицини. Адже, як казала відома кінодіва нашої сучасності Моніка Белуччі: «Бути гарною у 20 років – це природно. Коли ви гарні у 35 чи 45 років – це життєва позиція».

Питання досить дискутабельне і завжди спричиняє гострий інтерес і гучні суперечки на міжнародних з'їздах фахівців естетичної медицини (звісно, кожен тягне ковдру у свій бік). Основний плюс естетичної косметології – вирішення питань б'ютифікації без наркозу та розрізів на обличчі й тілі. Але все ж таки, перш ніж поспішати «укриватися більшою половиною ковдри», давайте розберемося в можливостях пластичної хірургії та косметології.

За допомогою пластичної хірургії ми можемо: прибрати надлишок шкіри та жирової клітковини обличчя, шиї, тулуба, позбавити грижових випинань верхніх і нижніх повік, скоригувати форму носа, підтягнути і збільшити обсяг молочних залоз. І все це на тимчасовий проміжок мінімум 10 і більше років, чим не може похвалитися косметологія як апаратна, так і ін'єкційна.

Пластична хірургія не може: покращити колір і текстуру обличчя, підвищити тургор тканин, позбавити пацієнта сухості/жирності/купероза/акне/пігментації шкіри тощо проблем, які з успіхом можна вирішити за допомогою косметологічних процедур.

Виходячи з вищесказаного, ми розуміємо, що в бажанні допомогти жінці розв'язати її естетичні проблеми потрібен комплексний підхід, а отже, тісна співпраця двох фахівців – пластичного хірурга та косметолога.

На розгляд шановному читачеві пропонуємо такий алгоритм взаємодії «тандему краси». Наведемо найчастіші приклади звернень, виходячи з нашого досвіду.

1. Пацієнт звертається до косметолога з бажанням покращити свою зовнішність, якщо є:

  • виражений надлишок м'яких тканин обличчя та шиї, особливо в області верхніх і нижніх повік;
  • виражена шкірно-жирова складка в ділянці живота, діастаз м'язів живота;
  • скарги на утруднення носового дихання й естетичні дефекти зовнішнього носа.

У таких випадках направляємо на консультацію до пластичного хірурга.

2. Пацієнт ухвалив рішення про виконання пластичної операції: необхідний комплекс перед- та післяопераційних процедур з метою отримання найбільш вираженого естетичного результату за мінімальний термін реабілітації.

3. Подальше ведення пацієнта після операції: виходячи з нашого досвіду, призначення ін'єкційних та апаратних процедур, спрямованих на підтримку отриманого естетичного результату, доцільно через 1 місяць після операції, коли проходить основна набряклість тканин, пов'язана з травматичністю операційного втручання.

Як бачимо, шляхи взаємодії пластичного хірурга і косметолога дуже тісно переплітаються. Але не перетинаються – кожен має дотримуватись своїх завдань і можливостей їх вирішення. Щодо лікарів-косметологів, то поле для діяльності тут досить велике: починаючи від доглядових процедур і закінчуючи ін'єкційними й апаратними методиками.

Але нерідкі випадки, коли у своїй практиці ми зустрічаємося з пацієнтами, які не мають показань для пластичних операцій. Алгоритм призначень у цьому випадку такий.

  1. Консультація дерматолога, гінеколога, ендокринолога.
  2. Консультація психолога-реабілітолога. У нашому штаті співробітників є такий фахівець, який допомагає побудувати тактику ведення пацієнта або навпаки застерігає від будь-яких втручань з огляду на нестабільний психологічний портрет особистості.
  3. При вирішенні основної проблеми у вищезгаданих фахівців або відсутності необхідності їх консультації ми рекомендуємо виконання такого комплексу процедур: чищення, пілінг (курсом 3-4 процедури), біоревіталізація/мезотерапія/плазмоліфтинг (курсом 4-6 процедур), застосування ботулотоксину, контурної пластики.
  4. За необхідності залучаємо апаратні методики: фотоомолоджування, лазерне шліфування, апаратні процедури, спрямовані на покращення контурів тіла.

Особливу увагу хотілося б звернути на такі звернення, як бажання пацієнта поліпшити свою зовнішність за допомогою косметологічного арсеналу процедур після невдалої пластичної операції. Питання досить гостре і потребує граничної уваги до такого пацієнта.

У таких випадках потрібно пам'ятати, що перед вами апріорі складний випадок, й уважно розібратися, що спричинило незадоволеність. Лікар має виважено, дотримуючись всіх норм деонтологічної етики, має порекомендувати повторно консультацію пластичного хірурга і, за необхідності, суміжних фахівців.

За відсутності показань до повторного хірургічного втручання з граничною обережністю виконувати корекцію естетичних недоліків за допомогою ін'єкційних процедур, особливо використовуючи препарати на основі гіалуронової кислоти, гідроксиапатиту кальцію, а також ботулотоксину, оскільки анатомія обличчя, зважаючи на наявність пластичної операції в анамнезі, може значно змінюватися.

Важливий аспект вдалої взаємодії двох фахівців, до всього вищесказаного, – це й фінансова складова з огляду на непросте економічне сьогодення в нашій країні.

Наведемо приклад, що досить часто зустрічається, виходячи з досвіду звернень наших пацієнтів: вартість «боротьби» з проблемою «мішки під очима, надлишки шкіри верхніх і нижніх повік» у кабінеті косметолога варіює в середньому 1200-3000 грн за процедуру, причому застосувуються усі методи: мезотерапія , ботулотоксин, контурна пластика, установка ПДО-ниток, які вже давно показали свою неефективність (11(3):178-83. doi: 10.1001/ archfacial.2009.10.) у періорбітальну область з метою покращення лімфодренажу та ліфтингу цієї зони. Цей комплекс нехірургічного омолодження у результаті становить для пацієнта досить круглу суму, без досягнення бажаного ефекту. Лікарю-косметологу набагато вигідніше направити клієнта за такої проблематики до пластичного хірурга. І в результаті отримати задоволеного пацієнта, який регулярно відвідуватиме курс фізіотерапевтичних, доглядових та ін'єкційних процедур, будучи живою рекламою красивого та природного омолодження.

Прогрес і наука не стоять на місці, і все більше виникає методик, спрямованих на мінімізацію реабілітаційного періоду як після операцій, так і після ін'єкційних процедур: використання ендоскопічної техніки під час операційного втручання, популяризація канюльних технік при виконанні ін'єкційних процедур, розширення меж використання ботулотоксину ( враховуючи взаємодію антагоністів та синергістів мімічних м'язів обличчя), удосконалення формул препаратів для біоревіталізації та мезотерапії, а також нові підходи до застосування PRP-терапії в естетичній медицині.

У сучасній індустрії краси косметолог і пластичний хірург — це як «бойова одиниця», без складових якої мети не буде досягнуто. Ми маємо розуміти, що наша «мішень» – щасливий та задоволений пацієнт. Отже, чітка певна стратегія і тактика дозволить потрапити у мета.

У наступних статтях ми максимально розкриємо всі шляхи взаємодії пластичний хірург-косметолог при виконанні, підготовці та реабілітації естетичних втручань на обличчі й тілі.

Фото 1, 2. Пацієнтка А. На момент операції вік 62 роки. Фото до та через 5 років після операції: підтяжка нижніх 2/3 обличчя та шиї, блефаропластика верхніх та нижніх повік

Фото 3, 4. На момент операції вік 55 років. Фото до та через 10 років після операції. Виконано пластичну операцію в обсязі: підтяжка нижніх 2/3 обличчя та шиї. Після операції пацієнтка регулярно відвідує косметолога, виконує доглядові та ін'єкційні процедури: мезотерапія, ботулотоксин, контурна пластика.

Ця стаття є частиною спецпроєкту Пластична хірургія та косметологія

Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:

СПЕЦПРОЄКТ. Пластична хірургія та косметологія

Література:

Геннадій Патлажан, к. м. н., пластичний хірург, генеральний директор Dr. Patlazhan Clinic
Ольга Манзюк, пластичний хірург, спеціаліст з ін'єкційних методик омолодження, виконавчий директор Patlazhan School of Plastic Surgery
Косметолог №2, 2017

Читайте також