Післяопераційний догляд у практиці спеціаліста естетичної медицини
Що являє собою процес загоєння рани, що косметологи можуть зробити в рамках підготовки до хірургічної операції та реабілітації після неї – розуміємось у статті.
Данне Монтегю-Кінг, доктор біохімії та фармакології, засновник DMK (США)
Загоєння будь-якої рани – це природний процес, який запускає ланцюг репаративних механізмів у шкірі після хірургічного втручання. Ці механізми є як біохімічні, і клітинні процеси. Остаточний результат – це відновлення поверхні шкіри та реконструкція дерми. Загалом увесь процес відбувається п'ять стадій.
СТАДІЇ ВІДНОВЛЕННЯ ДЕРМИ
Стадія 1. Запалення (або ексудативна фаза)
У кровоносних судинах, що розрізають скальпелем, відбувається ряд змін з метою зупинки кровотечі. Судини коагулюються (тромбуються). Фібрин зупиняє кровотечу. Інші біохімічні речовини секретуються, щоб розширити капіляри та принести нові клітини до ранової області. Ці хімічні речовини називаються хемотаксичними факторами та факторами росту.
При лікуванні деякі інгредієнти, такі як масло олійного дерева та бета-глюкани, посилюють дію факторів росту – звідси і стандартний термін у косметичній промисловості ЕФР (епідермальний фактор росту). ЕФР – це не якась спеціальна речовина, як часто розповідають представники косметичних компаній, а, швидше, природний процес ранозагоювань за участю тромбоцитів, відповідальних за згортання крові та речовин, які залучають інші нові клітини до ранових ділянок. Вищезгадані інгредієнти, однак, одні з небагатьох, які можуть бути нанесені косметологом місцево та які посилюватимуть дію ЕФР у нормальному загоєнні за короткий проміжок часу.
Клітини, пошкоджені хірургічною маніпуляцією, секретуватимуть гістаміни, що викликають набряк та еритему в міру розширення оточуючих судин. Цей процес не повинен перериватись лікувальними процедурами протягом перших днів після операції, оскільки він є необхідним для загоєння рани. Холодні компреси – єдине лікування цієї стадії (після блефаропластики, наприклад, необхідно накладати дуже холодні компреси кілька разів протягом дня).
Присутність поліморфонуклеарних клітин та макрофагів також є життєво необхідною на першій стадії. Вони знищують бактерії, допомагають у розсмоктуванні кров'яних згустків та інших фрагментів зруйнованих клітин. Макрофаги у тому числі біологічно активують секрети, які призводять до подальшого ранозагоюванню.
Стадія 2. Проліферація (фаза утворення грануляційної тканини)
Після того як рана очистилася цими клітинами, починається процес структурної перебудови: кровоносні судини та клітини країв рани починають рости. Цей процес повинен початися відразу після операції, щоб уникнути некрозу тканин та вогнищ облисіння у волосистій частині. Ці клітини можуть з'являтися через кілька годин після оперативного втручання та не вимагають підвищеної клітинної проліферації (дозрівання). Якщо десмосоми (регулювальники того, як швидко проліферувати клітини і підніматися на поверхню) знищені, рубці формуватимуться швидше і може утворитися келоїдний рубець. Хороший хірург спостерігає, як активізуються ці клітини, проте навіть пильну увагу може пропустити факт масивного руйнування десмосом. Ось чому кажуть, що хірургія – неточна наука.
Базальні клітини після появи згаданих клітин на краях рани повільно послаблюють своє прикріплення до інших клітин, скорочуючи тонофіламенти, і потім розчиняють десмосоми. На цьому етапі у базальних клітин з'являються псевдоподії (ніжки), які дозволяють їм рухатися навколо та інших клітин. Як тільки відбувається ця міграція, починається нормальна проліферація на поверхню та швидкість просування клітини на поверхню збільшується відповідно до природного ритму.
Фібронектин та колаген також формуються поряд з утворенням грануляційної тканини. Тут важливо зауважити, що проліферація клітин у нашому організмі та шкірі має різний регульований рівень просування на поверхню у внутрішніх органах чи шкірі. Все, що посилює цей рух, не узгоджено з його нормальним рівнем проліферації та також збільшить ризик утворення певного виду рубцевої тканини.
Стадія 3. Фаза регенерації
Приблизно через три дні, коли з'явилися грануляції, косметолог може починати працювати. Тканина складається з нових судин, нового матриксу (міжклітинної рідини), колагену, глікопротеїнів та глікозаміногліканів (ГАГ). Глікозаміноглікани забезпечують тургор шкіри та її еластичність, є глибоким природним зволожувачем, проте роблять це дещо іншим шляхом, ніж кислотна мантія шкіри, що складається з секрету сальних та потових залоз, що є поверхневим шкірним зволожувачем. Головні клітини у цьому процесі – фібробласти, своєрідні фабрики з виробництва нового колагену та еластину.
На цьому етапі косметолог призначає місцево сироватки з бета-глюканами і вітаміном С: вони наносяться до кремів і переважають через їхню водну основу і проникливі здібності. Сироватки можна капати прямо на ділянки розрізів, навіть якщо ще лежать шви. Я, зокрема, змішую 50% бета-гелю і 50% контрактубексу (ліки в гелеподібному вигляді виробництва Німеччини) і наношу на область розрізу, очищену перекисом.
Після того як шви зняті або через десять днів я призначаю сироватку з вітаміном С на всю область. Вітамін С є прекурсором амінокислот, що формують пептидні ланцюжки, які стають новими білками і, таким чином, новими волокнами колагену. Я також наношу спеціальну ферментну маску на все обличчя та шию, відступаючи від лінії розрізу або швів до трьох сантиметрів (я ніколи не обробляю самі шви!). Це забезпечить максимальне поліпшення кровообігу та одночасно м'який лімфодренаж, а також запобігає утворенню грубого рубця.
Стадія 4. Фаза скорочення рани
«Зірка» фази скорочення рани – міофібробласт, клітина, яка виробляє крихітні мікрофіламенти в цитоплазмі, що дозволяють клітині скорочуватися (рухатися) та мігрувати туди, де потрібна її присутність.
У міру скорочення філаментів у міофібробластах вони стягують навколишній матрикс. В результаті рана скорочується і повністю закривається (представте десятки крихітних голочок, що тягнути нитки через маленький отвір у вовняному светрі і закривають його). Тепер шкіра готова для ремоделювання матриксу та колагену, що призведе до утворення нової, свіжої шкіри.
Продовжувати такі ж процедури з використанням бета-глюканів, вітаміну С та ферментів на 4 стадії процесу дуже важливо. Щоденний засіб для очищення повинен мати слабокисле середовище та містити натуральні сурфактанти, такі як рослина юкка або кора білого дуба, та антибактеріальні інгредієнти, такі як хлороксиленол.
Стадія 5. Фаза реорганізації рубця
На 5-й стадії приблизно через місяць після оперативного втручання значно зростають процеси ремоделювання, хоча колаген і матрикс постійно виробляються і ремоделюються і на більш ранніх стадіях.
У міру збільшення синтезу колагену фібронектин заміщується, вода в матриксі також поступово заміщається в рубцевій тканині дома хірургічного втручання. Колаген зв'язується, і рана стає міцнішою, проте цей процес може зайняти місяці і навіть до повного завершення. Більшість ран досягають максимальної міцності до трьох місяців, але вони ніколи більше не набудуть сили нормальної шкіри, досягаючи лише близько 75-80% її первісної міцності.
ВІТАМІНО- І ФІЗІОТЕРАПІЯ В РАНОЗАГОТУВАННІ
Дефіцит вітаміну А уповільнює епітелізацію та збільшує ризик виникнення інфекції (рекомендується приймати щонайменше 25 000 МО на день). Вітамін Е не можна приймати до операції, але можна призначати через тиждень, щоб підтримати рівень антиоксидантного захисту.
Вітамін С, необхідний для біосинтезу колагену, приймається перорально (близько 2 000 МО на день, по 1 000 МО вранці та ввечері). Його дефіцит призводить до уповільнення загоєння рани. Багато хто вважає, що 2 000 МО вітаміну С на день – надмірна доза, проте ці «бабусині казки» про камені в нирках та дисфункцію жовчного міхура через надмірний прийом вітаміну С не знаходять жодного наукового підтвердження. Передозування вітаміну С може викликати лише незначну діарею, і у випадку, якщо у пацієнта, як кажуть німці, fuschtaf (будь-який різновид запорів), це тільки на користь!
Недолік таких мікроелементів, як цинк, мідь, залізо та магній, також призведе до порушення імунної відповіді, синтезу білків та життєво необхідного колагену. Незамінні жирні кислоти (НЖК) необхідні для процесів загоєння та для того, щоб забезпечити здоровий, товстий та пружний матрикс. НЖК також сприяють зменшенню надлишкової рубцевої тканини. Я особисто бачив відмітні процеси ранозагоювань практично без рубців - після прийняття в день трьох або більше капсул, що містять НЖК. Це особливо переважно після лазерної хірургії, і найкраще джерело НЖК – олія вечірньої примули.
Після того як рубці загоїлися, продовжуйте використовувати ферментотерапію, щоб підтримати мікроциркуляцію та доставку кисню зсередини. Також використовуйте вітамін Е на подрібненій основі, який наноситься прямо на рубцеву тканину (капсули із звичайним вітаміном Е з аптеки не підходять, тому що він не має подрібненої основи). Дроблення (фракційна дистиляція) – це спеціальний процес, який руйнує молекулу олії. Молекули олії набагато важчі молекул води, і, таким чином, вони можуть дифундувати через поверхню шкіри, а не проникати всередину. Однак коли молекула олії дробиться на кілька дрібніших молекул, вони зможуть проникнути в шкіру, де їхня сила стане доступною новим клітинам.
Доведено, що масаж в області рубцевої тканини після того, як шкіра повністю загоїлася, запобігає розвитку формування капсули навколо імплантату у разі операції на молочних залозах та утворення лігатурних гранульом («шишечок» на шкірі від швів). Багато хірургів у США зараз проходять курси масажу і, у свою чергу, навчають пацієнтів основ самомасажу для профілактики утворення грубих рубців і спайок.
Глибоке очищення обличчя, що відлущують креми, що містять м'які ретиноїди, і процедури дезінкрустації для видалення постхірургічних комедонів і міліумів можна починати використовувати через чотири тижні після операції або тоді, коли рани повністю загоїлися і ремоделювалися. Я не раджу застосовувати креми, що містять третиноїн, тому що вважаю, що цей представник сімейства ретиноїдів занадто потужний і непередбачуваний. Я завжди вважав за краще більш «м'який» ретиніл пальмітат з бета-каротином та додаванням резорцину. Обидва інгредієнти мають кератолітичні (видаляють мертві клітини), вітамін-А-рецептор-специфічні (ретиніл) та протизапальні (резорцин) властивості. Синяки та порушення пігментації не є протипоказаннями для процедур на обличчі і повинні поєднуватись з пероральним прийомом рутину відразу після операції. Однією з найкращих постхірургічних процедур є електромагнітна терапія з використанням відповідних частот, спрямованих на загоєння ран. Ця методика в поєднанні з усім, описаним раніше, робить роботу хірурга на 50% ефективнішою і дозволяє клієнту виглядати немов кінозірка!
ПІДГОТОВКА ДО ОПЕРАЦІЇ
Жахом кожного хірурга є те, що нормальна циркуляція крові в шкірі, після того як капіляри були перерізані, не відновлюється протягом двох годин після операції. Це може призвести до розвитку гематом, які легко контролювати при правильному дренуванні, і до вогнищ облисіння (фолікули навколо розрізу на волосистій частині голови відмирають і утворюються постійні ділянки алопеції). У цьому випадку необхідно використовувати динамічні ферментні процедури, які створюють плазматичний ефект, що стимулює та зміцнює стінки капілярів, гарантуючи відновлення хорошого кровопостачання майже відразу після операції. Ці процедури необхідно призначати принаймні за півтора місяці до операції, вони проводяться 1 раз на тиждень.
Пам'ятайте: пластична хірургія не дає вашому клієнту нову шкіру, а лише усуває провислі тканини, яких вже не можна позбутися іншими консервативними методами. Вона може змінити форму носа, надати інший овал особі, покращити форму вилицьових дуг, сформувати контур стегон, підтягнути і збільшити або зменшити молочні залози. Але надати вашому пацієнту «нову шкіру» можуть тільки самі клітини шкіри, причому у випадках сильної травми – наприклад, такий як скальпель, що роз'єднує тканини, що відокремлює шкіру та фасцію від м'яза і перерізає капіляри, – підготовче лікування може вивести шкіру на пік здорового стану, щоб пережити такий стрес.
Постхірургічні процедури можуть забезпечити найкращий шлях для нових клітин до ремоделювання та відновлення пружності та текстури шкіри після того, як хірург виконав своє чаклунство.
Вперше опубліковано: Les Nouvelles Esthetiques Україна, № 5(93)/2015
Читайте також
- Вибір між малоінвазивними методиками та радикальним хірургічним втручанням
- Тандем краси: пластичний хірург і косметолог
- Естетична мамопластика: загальні хірургічні ускладнення
- Комки Біша: що це і чи безпечно їх видаляти
- Ін'єкційна ферментотерапія у практиці косметолога
- Ліпофілінг: волюмізуючи можливості процедури
- Фізіотерапевтичні методи відновлення після пластичних операцій
- Корекція нижньої третини обличчя: підхід пластичного хірурга
- М'язовий бандинг у практиці косметолога
- Фермент