Ліпофілінг: волюмізуючи можливості процедури

Розповімо з науково-практичної точки зору про ефективність застосування цієї методики для корекції змін періорбітальної зони.

Logo

Ліпофілінг – процедура воллюмізації тканин з метою відновлення їх обсягів за допомогою аутотрансплантації жирових клітин. Розповімо з науково-практичної точки зору про ефективність застосування цієї методики для корекції змін періорбітальної зони.

Володимир Пірус , магістр медицини, пластичний хірург, дійсний член ВАПРЕХ, АПАМ (Україна)

Області застосування ліпофілінгу дуже великі, наприклад: корекція об'ємів середньої частини обличчя, періорбітальної зони, овалу обличчя, об'єму губ, носогубних складок, корекція контурів та об'єму грудей, сідниць, гомілок. Також може бути використаний як реконструктивна процедура для лікування рубцевих деформацій та контрактур, атрофій різного генезу та асиметрії.

Принципи забору матеріалу

Процедура ліпофілінгу відносно нескладна, проте вона потребує наявності певних навичок у хірурга. Тут не стільки цінується спритність і спритність рук, скільки точність, окомір, просторове мислення.
На першому етапі процедури визначається донорська зона, звідки буде вилучено жир. Зазвичай вибирають місця, де накопичуються найбільш стійкі відкладення жирової клітковини – зони так званих жирових пасток. Існує думка, що саме тут жирові клітини є найбільш стійкими до стресу. Стресових факторів для живих клітин під час аутоліпофілінгу досить багато, починаючи від забору жиру і закінчуючи його обробкою центрифугуванням і подальшим введенням. На всіх трьох етапах жирові клітини переживають колосальний стрес, що впливає на ступінь виживання. Тому вважається цілком розумним вибирати зони, де є згадані жирові пастки.
Через тонкі 2-3-міліметрові проколи здійснюється аспірація жирових клітин у потрібному обсязі. Дуже важливо, щоб ця процедура виконувалася делікатно, без створення нових нерівностей чи деформацій.
Потім жирові клітини піддаються обробці, що дозволяє отримати чистий жир без домішки крові та інфільтраційного розчину клітин. Найпопулярнішим методом очищення є центрифугування, хоча деякі фахівці вважають за краще використовувати відстоювання жиру або його фільтрацію. Думок із цього приводу існує багато, і всі вони мають як позитивні, так і негативні сторони. Як би там не було, кожен виходить із власного досвіду та спостережень.

Методики введення жирових клітин

Мікроліпографтинг

Після обробки в умовах операційної жирові клітини можуть бути негайно введені до зони необхідної корекції. Зазвичай для цього використовуються тонкі канюлі із внутрішнім просвітом 1,2–0,7 мм.
Дуже важливо вводити жир таким чином, щоб рівномірно заповнити простір атрофії, і не менш важливо вводити різні шари. Чим менші і тонші жирові графти, тим більше навколо них кровоносних судин, здатних забезпечити їх кров'ю, а отже, і киснем. Чим краще кровопостачання отримують жирові клітини, краще вони приживаються.

Наноліпофілінг

Останнім часом особливої популярності набуває наноліпофілінг. Це особлива процедура, в якій використовується емульсифікований жир, що містить велику кількість регенераторних факторів клітин. В результаті процедури на шкіру виявляється стимулюючий регенераторний вплив, покращується її зовнішній вигляд та стан.
Наноліпофілінг може бути використаний в комплексі омолоджувальних процедур для зони кистей рук, декольте, періорбітальної області. Метод передбачає використання дрібнодисперсного емульсифікованого жиру, який набуває однорідної пастоподібної консистенції. При цьому є фізична нагода вводити жир через інсулінові голки. І що найцікавіше, інтрадермально. Основною метою є використання регенеративних клітинних факторів, а не цілісних жирових клітин.
Фото 1 : До Фото 1: Після
Фото 2: До Фото 2: Після

Ліпофілінг у комплексних алгоритмах корекції

Ліпофілінг є чудовим доповненням до таких операцій, як блефаропластика, підтяжка обличчя, корекція атрофічних змін молочних залоз при реендопротезуванні. У багатьох випадках ліпофілінг дає чудові результати як самостійна процедура у пацієнтів із незначними віковими змінами.
Оскільки при ліпофілінгу частина жирових клітин гине (30-40%), досить часто пацієнту призначається повторна, коригуюча процедура для досягнення оптимального результату. Вважається, що найкращим періодом для такої корекції є термін від трьох місяців і більше.
Перед кожною майбутньою процедурою завжди слід оцінювати стан тканин. За наявності будь-яких процесів запалення чи інфільтрації процедуру слід відкласти до зникнення симптомів.

Запобіжні заходи

Основні симптоми, такі як набряки, дрібні синці зникають приблизно через 10-14 днів.
У цей період категорично заборонено:
  • робити інтенсивний масаж у зоні ліпофілінгу;
  • застосовувати процедури, що розігрівають (у тому числі відвідувати сауну, лазню);
  • здійснювати авіаперельоти протягом 5-7 днів;
  • вживати міцний алкоголь, їсти гостру, із великою кількістю солі їжу;
  • курити, оскільки це може значно погіршити приживання жирових клітин у зв'язку зі спазмом периферичних капілярів;
  • застосовувати локальні холодові компреси та компресійні післяопераційні пов'язки та білизну, оскільки вони погіршують процес виживання жирових клітин.

Корекція "темних кіл" навколо очей за допомогою ліпофілінгу

Деякі мої пацієнти скаржаться на наявність «синяків» та «темних кіл» під очима. Наявність таких проблем зазвичай створює явний чіткий відбиток втоми на обличчі, і, на жаль, косметика не завжди може впоратися з ними, оскільки проблема іноді може лежати в площині дефіциту об'єму, витончення тканин, вікової атрофії. Причому часто такі вікові зміни маніфестують у досить молодих пацієнток.
Як правило, косметичні засоби дозволяють впоратися з проблемою пігментації та синяв від просвічування капілярного малюнка через тонку дерму нижньої повіки.
Причин існування «кіл» або «синяків» кілька:
  • Причина перша: поглиблення в ділянці нососльозної борозни, країв орбіти.
    Зазвичай ця проблема вирішується за допомогою корекції об'єму, що недостатньо, тобто безпосередньо ліпофілінгу. В якості альтернативи можуть успішно використовуватися філери.
  • Причина друга: тонка шкіра в ділянці нижньої повіки, через яку просвічує судинний капілярний малюнок.
    При цьому він здатний створювати ілюзію синяків під очима. У такому випадку може бути використаний наноліпофілінг, який здатний потовщити дерму та підшкірний шар в ділянці нижньої повіки і таким чином зменшити оптичну проникність шкіри. Косметичні засоби допоможуть замаскувати проблему.
  • Причина третя: генетично обумовлені чи набуті пігментації.
    Причина насправді полягає в наявності пігментних клітин – меланоцитів – у великій кількості у дермі нижньої повіки. Як правило, ця проблема коригується за допомогою кремів, що відбілюють і пілінгів, хоча, повинен визнати, далеко не завжди ефективно, оскільки косметичні засоби важко маскують існуючу проблему.
Фото 3: До Фото 3: Після
Фото 4: До Фото 4: Після

Показання для ліпофілінгу в області нижньої повіки

Іноді є показання для ліпофілінгу як ізольованої процедури. Найчастіше у цю категорію потрапляють пацієнти, які мають так званих жирових гриж і істотного надлишку шкіри. Ця категорія пацієнтів ідеально підходить для ліпофілінгу нижнього краю орбіти.
Існує й інша категорія, до якої належать пацієнти з більш вираженими віковими змінами, які, звичайно, потребують серйознішого хірургічного втручання, доповненого ліпофілінгом. Прикладом такої операції є блефаропластика та підтяжка середньої зони обличчя. Іноді здається, що проблема очевидна і достатньо підтягнути тканини, що опустилися. Але в таких ситуаціях за очевидною ховається супутня проблема - дефіцит обсягу. І завдання кожного хірурга – вчасно розпізнати та правильно ліквідувати супутню проблему, що суттєво доповнить гарний результат блефаропластики, підтяжки середньої зони обличчя чи підтяжки обличчя загалом.
Як правило, проблема втрати обсягу у цих випадках є завжди. І якщо її не вирішити, то результат основної процедури може виявитися неідеальним. Відновлення втраченого обсягу, мабуть, є одним із важливих ключових моментів процедур, що омолоджують. Відновлення обсягу (як жодна інша процедура) може дати настільки гармонійний та виражений ефект. Звичайно, за умови, що всі пропорції дотримано.

Висновок

Єдина альтернатива, яка може розглядатися щодо ліпофілінгу, – це застосування філерів, насамперед філерів гіалуронової кислоти, які здатні досить довго підтримувати обсяг. Загалом вони забезпечують півтора року стабільного ефекту.
Однак цей метод має свої недоліки. Так, гіалуронова кислота схильна до біодеградації, можливе формування набряків через гідрофільність гелю, а також формування геліом, гранульом і міграції. Все ж таки, на відміну від жиру, це стороння речовина, нехай навіть біологічного походження, з високими показниками інертності з боку імунітету людини.

Трансплантація власного жиру пацієнта є ідеальною з погляду фізіології та анатомії тканин. За цією методикою стоїть велике майбутнє та, мабуть, великі перспективи застосування. Починаючи з елементарної роботи з реконструкцією втраченого обсягу та закінчуючи регенеративною медициною.


Вперше опубліковано у Les Nouvelles Esthetiques 2015/№2

Читайте також