Комки Біша: що це і чи безпечно їх видаляти

2022-01-05
Logo

Виражені вилиці та щелепна лінія завжди були бажаним результатом процедур корекції рис обличчя серед пацієнтів незалежно від статі, статусу та віку. У зв'язку з цим з'явився метод із яскравим ефектом «поганого обличчя» – бішектомія. Розповімо про доцільність та результати цього втручання.

Христина Філевич , редакторка Pro Cosmetology BHUB


Follow @cosmetology.pro.bhub on Instagram!

Що таке «комки Біша»?

Комки Біша (жирові тіла Біша, Bichat's fat pad; Buccal Fat Pads ) – інкапсульовані жирові утворення в ділянці щоки. Анатомічно вони розташовуються білатерально між щічним м'язом і поверхневими м'язами обличчя - жувальним, великим і малим вилиць.

Анатомічно у грудок Біша виділяють тіло, яке знаходиться в проекції, а також 4 розширені частини – скронева, щічна, крилоподібна та крилопіднебінна. Ці жирові структури поділені на невеликі частки за допомогою сполучнотканинних перегородок.

Мал. 1 Анатомічна будова грудок Біша [1]

Біля грудок знаходяться важливі утворення – вивідна протока привушної слинної залози (протока Стенсена), яка проходить крізь букцинатор у передній частині грудки, розгалуження щічної гілки лицевого нерва, лицьової артерії та вени. (Рис. 2)

Кровопостачання грудок Біша здійснюється за допомогою верхньої, поверхневої та глибокої скроневих артерій. Усередині капсули є багаті капілярні сітки, які покривають всю поверхню структури. Більшість крові з жирового тіла щоки стікає в лицьову вену.

Топографічна анатомія та синтопія грудок Біша у дорослої людини

Мал. 2: Топографічна анатомія та синтопія грудок Біша у дорослої людини. [2]

Функції щічних жирових тіл

На даний момент є багато припущень про роль грудочок Біша. Дані освіти дуже важливі для дітей та немовлят для здійснення акту жування та ссання та, відповідно, для формування анатомічно правильних структур порожнини рота, розвитку м'язів обличчя. З віком грудки інволюціонують.

У дорослої людини жирові тіла виконують роль амортизатора у жувальному механізмі, полегшуючи роботу суглобово-зв'язувального та м'язового апарату обличчя, а також захищають анатомічно важливі структури від травмування.

Естетична функція

У деяких людей є особливості розвитку та розміщення жирової тканини, коли грудки Біша надто виражені і надають нижній третині обличчя більш округлому та масивному вигляду. Гіпертрофія, або надто поверхнева локалізація, щічних жирових тіл також можуть бути пов'язані з вродженою особливістю будови ротової порожнини стоматологічними патологіями - патологічними типами прикусу, бруксизмом, використанням брекет-систем, протезів, різноманітними захворюваннями зубів, слинних залоз, скронево-нижньощелеп.

Бішектомія

Враховуючи вічно актуальні б'юті-тренди на чіткі та виразні риси обличчя, процедура хірургічного видалення грудок Біша, так само відома як бішектомія , за останні кілька років набула особливої популярності.

Передбачуваний ефект від проведеної операції – більш підкреслений овал обличчя, виразні вилиці, підтяжка структур нижньої та середньої третини особи.

Сама процедура видалення малоінвазивна : доступ здійснюється через слизову оболонку щоки.

Техніка бішектомії
Мал. 3: Техніка хірургічного видалення щічної частини грудки Біша [2]

Крім естетичних показань, бішектомія також може проводитися з метою подальшого використання грудок для пластичного закриття дефектів ротової порожнини [2] або ж, у випадках захворювань, що вражають ці жирові структури (доброякісні та злоякісні пухлини) [3]. Шматки ротового жиру використовують механізм ліполізу, відмінний від механізму підшкірної жирової тканини, тому вік та стать пацієнта не впливають на результати техніки [4].

Результати видалення грудок Біша

Ефект насамперед залежить від особливостей жировідкладення на обличчі. Він більш виразний у пацієнтів з більш круглим типом обличчя, який візуалізується за рахунок надмірного розвитку щічної частини грудки.

Перед проведенням бішектомії важливо зібрати анамнез пацієнта, зокрема стоматологічний, врахувати наявність протипоказань до проведення хірургічних втручань, призначити візуалізаційні методи дослідження анатомічних особливостей структур особи.

Кдалення грудок биша: до та після
Мал. 4: Пацієнтка до та після бішектомії; 1 фото – до втручання; 2 фото – 2 міс. після бішектомії; 3 фото – 4 міс. після бішектомії [5]

Здавалося б, трохи ювелірної роботи пластичного хірурга та гарні чіткі виступаючі вилиці гарантовані! Але, на жаль, гарантія очікуваного результату не у всіх пацієнтів. Також варто не забувати, що бішектомія, як і решта інвазивних процедур, може мати ряд неприємних наслідків і ускладнень, у тому числі віддалених.

Протипоказання до видалення грудок Біша

Абсолютні протипоказання:

  • цукровий діабет;
  • загострені хронічні захворювання;
  • ожиріння або надто низька вага, запланована серйозна зміна ваги;
  • гострі запалення у ротовій порожнині;
  • онкологічні захворювання, а також дисплазія сполучної тканини;
  • порушення згортання крові;
  • психічні захворювання.

Відносні протипоказання:

  • вік пацієнта менше 25 років: до цього віку лицьовий скелет ще формується. Занадто раннє втручання загрожує структурними патологіями кісткового, м'язового, суглобово-зв'язувального апарату.

Можливі ускладнення

Травми щічної гілки лицьового нерва: ушкодження моторних та чутливих закінчень, що призводить до сегментарних порушень (частковий параліч, випадання глибокої та поверхневої чутливості, порушення слиновиділення, у тому числі ксеростомія, втрата чи спотворення смаку).

Пошкодження привушної протоки: може статися у пацієнтів, у яких привушні протоки проходять глибоко в щічну жирову подушку. Це може призвести до слинної фістули, сіалоцеле, сіалоаденітів, у тому числі калькульозних форм і паротитів [6].

Вторинна інфекція: як і за будь-якого інвазивного втручання, ризик інфікування структур особи залишається цілком можливим з розвитком гнійних запальних процесів м'яких тканин і слинних залоз.

Наслідки у старості

Варто врахувати, що вікові гравітаційні зміни особи можуть мати несприятливі віддалені наслідки у старості. Надмірне переміщення грудок Біша вниз може призвести до надмірної втрати обсягу середньої третини особи, а також виразного гравітаційного птозу структур. Ризик такого ефекту залежить від індивідуальних особливостей організму пацієнта, а також від перебігу та наслідків самої операції.

Видаляти грудки Біша чи ні – вибір кожного. Завдання фахівця у сфері естетичної медицини – доступно проінформувати свого пацієнта про всі можливі результати методики, а також допомогти у процесі підготовки та реабілітації.


Список літератури:

[1] http://www.bodysculptor.com/face/buccal-fat-extraction/

[2] Kim, MK, Han, W., & Kim, SG (2017). За допомогою buccal fat pad flap для oral reconstruction. Maxillofacial Plastic and Reconstructive Surgery, 39(1). https://doi.org/10.1186/s40902-017-0105-5

[3] Dubin, B., Jackson, IT, Halim, A., Triplett, WW, & Ferreira, M. (1989). Anatomy of Buccal Fat Pad and Its Clinical Significance. Plastic and Reconstructive Surgery, 83 (2), 257-262. https://doi.org/10.1097/00006534-198902000-00009

[4] FARIA, CADC, DIAS, RCS, CAMPOS, AC, DAHER, JC, COSTA, RSC, & BARCELOS, LDP (2018). Бікектомія і його розповсюдження до facial harmony. Revista Brasileira de Cirurgia Plástica (RBCP) – Brazília Journal of Plastic Sugery, 33(4), 446–452. https://doi.org/10.5935/2177-1235.2018rbcp0164

[5] Lima Stevao, ELD (2015). Bichectomy або Bichatectomy - Малий і простий внутрішньоофіційний процедурний процес з великими результатами. Advances in Dentistry and Oral Health, 1(1). https://doi.org/10.19080/adoh.2015.01.555555

[6] Hwang, K., Cho, HJ, Battuvshin, D., Chung, IH, & Hwang, SH (2005). Відносні Buccal Fat Pad With Facial Buccal Branches and Parotid Duct. Journal of Craniofacial Surgery, 16 (4), 658-660. https://doi.org/10.1097/01.scs.0000157019.35407.55

Читайте також