Вибір між малоінвазивними методиками та радикальним хірургічним втручанням
Як призупинити процес старіння?
Вікові зміни — це природний процес і, на жаль, незворотний, його зазнають усі біологічні індивідууми на землі.
Біологічний годинник запускається практично з моменту нашого народження, і після піку нашого фізичного дозрівання та розвитку, який ми називаємо молодістю, відбувається процес деградації та регресу, який ми називаємо старінням.
За всіх часів людство цікавило питання: як призупинити процес старіння? Над ним ламали голову найкращі вчені й лікарі. Були запропоновані різні варіанти — від кровопускання, купання в молоці до сну в барокамері та використання стовбурових клітин. Але сучасна естетична медицина так і не може дати відповіді на деякі питання... Наприклад, як розвиваються природні процеси старіння тканин? Як вони видозмінюються? Що з ними відбувається? І, найголовніше, як нівелювати ці зміни та продовжити якість життя...
Багато запропонованих сьогодні сучасних методик є дуже ефективними у боротьбі з проявом старіння. Результати пластичних операцій часом приголомшують своїми результатами, а ін'єкційні й апаратні методики за деяких умов дають не менш вражаючі результати.
Серед безлічі методів, які служать естетичній медицині, варто виділити найбільш популярні на сьогодні: клітинні регенеративні технології, корекція гормонального фону, ін'єкційні методики омолоджування, апаратні технології і, звичайно ж, пластична хірургія.
В останні кілька років спостерігаються жорстка конкуренція між хірургічними та малоінвазивними методиками. Багато симптомів вікових проявів, які раніше коригувалися виключно хірургічним шляхом, сьогодні вирішуються за допомогою малоінвазивних методик. Багато проблем можна позбутися, не вдаючись до хірургічного втручання. І, що найцікавіше, контурна ін'єкційна пластика, а особливо волюмізуючі методики, часом починають, витіснять пластичну хірургію на «задній план». Така тенденція значно зменшила показання до хірургічного варіанта корекції деяких вікових проявів. Наприклад, значно скоротилися показання до виконання блефаропластики та підтяжки повік, підтяжки середньої зони обличчя, ринопластики, протезування вилиць, підборіддя та хірургічної пластики губ.
Популяризація цих методик, їхня загальнодоступність збільшується щодня. Наразі очевидно, що існує проблема вибору: коли ж варто брати до рук скальпель і де та тонка межа між консервативними можливостями прикладної естетики та пластичної хірургії? Насправді чітких критеріїв немає. Як немає чітко виробленого алгоритму дії чи стандартного протоколу. Сьогодні кожен лікар бере на себе відповідальність, приймаючи рішення у кожному конкретному випадку, і тільки він може направити пацієнта на «шлях істинний», допомагаючи вибрати метод, яким скористатися, та результат, якого прагне.
У багатьох випадках лікар, схиляючись до того чи іншого рішення, спирається виключно на свій особистий лікарський досвід і знання. Сьогодні я спробую поділитися з вами своєю думкою щодо критеріїв вибору. Так уже склалося, що протягом ось уже 15 років я активно займаюся і пластичною хірургією, й ін'єкційною контурною пластикою. Мені доводиться однаково часто робити пластичні операції і коригувати зовнішність за допомогою ін'єкційних методик. І результати одного та іншого напряму справді можуть гідно конкурувати один з одним. Але так буває далеко не завжди. То чому в деяких випадках мені доводиться брати в руки скальпель?
Насамперед хочу сказати, що нормальна анатомія передбачає типове становище тканин органів щодо один до одного. Завдяки певним співвідношенням та позиції, наприклад, кісткових структур та м'яких тканин, живої клітковини, шкіри ми маємо певну форму, контури, силует, які притаманні більшості людей у молодому віці. І тільки з настанням старості, у зв'язку з віковими змінами, наші риси видозмінюються. І чим старшою стає людина, тим більше відбувається зміщення тканин, порушення ідеальної позиції, оптимального співвідношення. Силует змінюється, змінюються контури, рельєф. Й обличчя, і тіло людини набувають якісно нової форми. Ця нова форма і є не що інше, як старість. І ця форма нас, звичайно, не влаштовує, ми намагаємося її коригувати. І чим сильніше це усунення, тим агресивніше і радикальніше потрібне втручання.
У медицині існує такий термін, як дистопія. Дистопія (dystopia, від грец. dys — приставка для позначення якісного порушення та topos — місце) позначає зміщення. Це термін, що застосовується для позначення неправильного положення (ніби зміщення зі звичайного місця) окремих клітин, ділянок тканини. Цей термін найчастіше застосовується до патологічного зміщення органів. Але в цьому випадку, думаю, його теж можна застосувати для пояснення критеріїв вибору між хірургією та консервативними методиками у зв'язку з набуттям нової форми, контурів, силуету. Що є не що інше, як старість.
Я б ужив саме цей термін для того, щоб пояснити ту межу, коли настає необхідність застосувати хірургічні методики. Основний критерій вибору для мене — вираженість дистопії: чим сильніше виражене зміщення тканин по відношенню до ідеального положення у молодої особи, тим більше показань для хірургічних методик (наприклад, як на фото).
Зараз, наприклад, стали популярними ін'єкційні методики, які дозволяють коригувати вікові зміни нижньої повіки, такі як нососльозна борозна, невеликі жирові грижі, зморшки на нижній повіці, ефект «синяків» під очима. Але всі ці методики стають безсилими та неефективними, коли жирові грижі нижніх повік вже настільки виражені, що їх позитивний вектор випинання більше, ніж площина щоки. Інакше кажучи, коли вони випирають за межі орбіти. У такому випадку стає необхідним застосувати більш радикальну дію з видаленням надлишків шкіри, що утворилися, і грижових випинань, що значно порушують контур нижньої повіки.
Або, наприклад, коли ми оцінюємо овал та контури нижніх двох третин обличчя. Контурна пластика може бути застосована, коли м'які тканини розташовані в межах краю нижньої щелепи. Як тільки м'які тканини в процесі птозування опускаються нижче за цю лінію, консервативні методики стають безсилими. Виникає необхідність у тому, щоб повернути тканини на своє типове місце в ту позицію, яка характерна для молодого обличчя. Або, наприклад, зміни м'яких тканин брови: як тільки в області брови вони опускаються нижче за край надбрівної дуги — корекція цієї проблеми стає прерогативою пластичної хірургії. Нерідко можна прочитати або почути поради: робіть різноманітні маски, застосовуйте апаратні методики з ультразвуковими, електричними або магнітними полями, і ви завжди матимете чудовий вигляд. Насправді ці процедури дещо загальмовують процес старіння, але обернути назад не можуть. Якщо птозування справді вже виражене, то ніякі косметологічні методи, вправи та народна медицина, зокрема, впоратися з цією проблемою не зможуть.
Але операції показані не всім. І це залежить, передусім, від генетики. Є жінки, які виглядають молодо практично все життя, але таких, на жаль, меншість. Іншим слід звертатися до пластичного хірурга за показаннями.
Своєю чергою, завдання пластичного хірурга — правильно оцінити стан тканин і вибрати найбільш ефективну методику для вирішення проблеми, що хвилює пацієнта. Крім того, лікар зобов'язаний оцінити можливі ризики як хірургічного характеру, так і загальні з огляду на особливості стану здоров'я пацієнта на цей момент. Адже показання до проведення операції є бажанням пацієнта, а не життєво важливою необхідністю. У випадку, якщо це втручання пов'язане з певними ризиками, обов'язком лікаря є попередити пацієнта, а іноді навіть відмовити у виконанні хірургічного втручання.
Отже, висновки. Критеріями для вибору між консервативними, малоінвазивними методиками та радикальним хірургічним втручанням є ступінь дистопії тканин, яка унеможливлює отримання задовільного результату малоінвазивними методиками. А також можливість безпечного виконання цієї маніпуляції для пацієнта.
Ця стаття є частиною спецпроєкту Пластична хірургія та косметологія
Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:
СПЕЦПРОЄКТ. Пластична хірургія та косметологія
Література:
Володимир Пірус, магістр медицини, пластичний хірург, дійсний член ВАПРЕХ, АПАМ (Україна)
Косметолог №5, 2015
Читайте також
- Інвазивно чи неінвазивно? На чому ґрунтується вибір методу корекції вікових змін
- Озонотерапія в дерматології та естетичній медицині
- Тандем краси: пластичний хірург і косметолог
- Як косметологу знайти нових клієнтів в Інтернеті?
- Як косметологу підвищити свою впізнаваність і популярність?
- Естетична мамопластика: загальні хірургічні ускладнення
- Комки Біша: що це і чи безпечно їх видаляти
- Ліпофілінг: волюмізуючи можливості процедури
- Післяопераційний догляд у практиці спеціаліста естетичної медицини
- Пірус Володимир