Поверхневий хімічний пілінг: рішення естетичних і терапевтичних проблем
Делікатне оновлення шкіри
Сьогодні пілінги – одна з найпоширеніших та найбільш ефективних процедур, які пропонує естетична медицина в боротьбі із косметологічними недоліками шкіри й ознаками старіння. Застосування поверхневих хімічних пілінгів дозволяє вирішити цілу низку естетичних і терапевтичних проблем – від поліпшення кольору обличчя і надання шкірі свіжості до лікування акне, постакне та гіперпігментацій.
Поверхневий хімічний пілінг – це процедура мінімального впливу на шкіру (обробки зазнає тільки верхній шар) з використанням хімічних речовин (найчастіше кислот невеликої концентрації – яблучної, молочної, гліколевої, азелаїнової, мигдальної, саліцилової тощо).
Для вибору оптимально відповідного виду пілінгу косметолог має попередньо оцінити чутливість і особливості шкіри й обрати тривалість (час впливу) активної речовини.
Попри удавану простоту, пілінг є відповідальною терапевтичною процедурою з чітко визначеним протоколом. Курс процедур поверхневого пілінгу передбачає три етапи, до яких входить передпілінгова підготовка, безпосередньо процедура пілінгу і постпілінгова реабілітація. Розглянемо їх на прикладі гліколевого пілінгу, який є одним найбільш популярних через високу ефективність кислоти в поєднанні з м’якістю впливу на саму шкіру.
Передпілінгова підготовка
Передпілінгова підготовка адаптує шкіру до дії кислоти та покращує переносимість салонної процедури, надаючи косметологу можливість проводити ефективний та безпечний вплив. Крім адаптації шкіри до дії кислоти, етап підготовки призначений для:
- мʼякої стимуляції шкіри, що забезпечує терапевтичний ефект. Підготовка надає можливість спрогнозувати результати курсу процедур, обравши необхідні періодичність та інтенсивність, і продемонструвати клієнту, в якому напрямку відбуватимуться зміни;
- збалансування рН і вирівнювання текстури шкіри всього обличчя, що підвищує безпечність проведення процедури пілінгу;
- пересвідчення у безпечності й відсутності алергічних реакцій у клієнта на запропоновану лінію пілінгів.
Цей етап може тривати до 10 днів. У цей період використовуються домашні засоби, які містять гліколеву кислоту, активні інгредієнти (живильні, зволожувальні, відбілюючі, протизапальні, антибактеріальні тощо), а також антиоксиданти, вітаміни та мікроелементи. Це дозволяє індивідуально підбирати препарати для пацієнта з будь-яким типом шкіри та досягати найкращих результатів терапевтичного впливу.
Процедура поверхневого пілінгу
Метою процедури є ефективне пошкодження рогового шару епідермісу. А отже, необхідно досягти максимальної інтенсивності впливу з урахуванням можливостей шкіри, обравши відповідний пілінгуючий розчин. Існують цільові набори, призначені для чутливої й тонкої шкіри, для шкіри з акне, дисхромією, для нормальної шкіри, пілінг потужної дії для нормальної шкіри з вираженими ознаками старіння.
Широкий спектр концентрації пілінгуючих розчинів (25%, 35%, 40%, 50% і 70%) та рівень кислотності (рН) від 2,8 до 0,8 дозволяє проводити терапію на різній глибині і з різною інтенсивністю, враховуючи індивідуальні особливості й потреби конкретного пацієнта. Починати слід з мінімальної потужності розчину, крок за кроком посилюючи інтенсивність впливу. Спочатку збільшується час експозиції, а при досягненні максимального показника можна застосовувати інтенсивніший пілінгуючий розчин.
Під часі процедури проводиться очищення шкіри від залишків шкірного сала без застосування лугів та мила, яке є важливим етапом, оскільки гліколева кислота погано проникає крізь жир, що може призвести до нерівномірного впливу пілінгу та зниженню його ефективності. Особливу увагу необхідно приділити очищенню пор.
Власне пілінг – це нанесення тонкого рівномірного шару пілінгуючого розчину на всю поверхню шкіри обличчя, окрім повік, починаючи з чола і спинки носа, потім охоплюючи бокові частини, підборіддя, верхню губу та центральні ділянки обличчя. Необхідно пильно стежити за реакцією шкіри, ні на мить не втрачаючи з поля зору зону пілінгу.
Наступним етапом процедури є припинення дії пілінгу (нейтралізація). Одним з найважливіших критеріїв пілінгу є правильна оцінка його ефективності, яка полягає в легкій дифузній еритемі (не можна допускати появи насиченої еритеми, а тим більше набряку шкіри) та досягнення максимально припустимого часу експозиції. Для пілінгуючих розчинів з концентрацією 25-40% і рН вище 2 він становить 15 хвилин, а з концентрацією 50-70% і рН нижче 1,5 – 10 хвилин.
За появи ознак ефективності процедури слід негайно припинити дію пілінгу спеціальним нейтралізатором, який застосовується на всій поверхні впливу, виступаючи за межу нанесення пілінгуючого розчину на 1 см.
В разі виникнення локальної еритеми рекомендується нейтралізувати тільки цю зону. Після досягнення максимального терміну експозиції пілінгу або появи дифузної еритеми нейтралізацію проводять в послідовності, зворотній процесу нанесення.
У разі скарг пацієнта на болісні відчуття («нестерпне печіння») необхідно негайно припинити вплив пілінгу, навіть за відсутності жодних ознак подразнення шкіри.
Коли відчуття печіння шкіри повністю припиняється, вмити оброблену ділянку холодною водою, яка дарує приємні відчуття після пілінгу і до того ж приносить полегшення й усуває залишкові прояви подразнення шкіри. Вмивання проводиться дуже делікатно і водночас ретельно.
Увага: не слід намагатися припинити дію пілінгу змиванням водою, лугом чи кубиками льоду – це вкрай небезпечно через можливість неконтрольованого ураження шкіри!
Наприкінці процедури обов’язково необхідно внести в картку пацієнта параметри пілінгуючого розчину і час експозиції. Якщо під час процедури було досягнуто максимального терміну експозиції пілінгуючого розчину, наступний пілінг проводиться розчином з вищою концентрацією і нижчим рН. При тривалості експозиції менше ніж 3 хвилин наступний пілінг проводиться розчином із нижчою концентрацією і вищим рН.
Постпілінговий догляд
Постпілінгова реабілітація проводиться за допомогою спеціальних засобів, що мають потужні відновлювальні властивості, швидко запускають процеси регенерації, стимулюють функції гідроліпідної мантії та ліпідів рогового шару, ефективно пом’якшують пошкоджений роговий шар.
Різноманітні текстури (сироватки, маски, креми, емульсії), визначена спрямованість (захист, зволоження, пом’якшення, протизапальна та депігментуюча дія) дозволяють підібрати індивідуальний комплекс для кожного пацієнта, враховуючи як тип і проблеми шкіри, так і вплив зовнішніх чинників.
Слід попередити пацієнта про необхідність використання засобів для домашнього догляду протягом 3-4 днів – з метою пом’якшення та зволоження шкіри, стимулювання її регенерації. У сонячні дні слід обов’язково наносити спеціальні захисні препарати із SPF 30.