Чутлива шкіра та хімічний пілінг
Як не нашкодити схильній до гіперреактивних реакцій шкірі
Чутливій шкірі, як і всім іншим типам шкіри, необхідне регулярне очищення та оновлення. Чому віддати перевагу у виборі методу ексфоліації?
Пілінг – один із найпоширеніших методів нехірургічного омолодження шкіри обличчя, області декольте, кистей та інших частин тіла. Але далеко не кожен пілінг можна застосовувати людям з чутливою, схильною до гіперреактивних реакцій шкірою.
Пілінг – це не просто популярна процедура, але також одна з найдавніших косметологічних методик. Ще чотири тисячі років тому єгиптяни помітили косметичний ефект ексфоліації та почали додавати до складу спеціальних косметичних засобів подрібнені фруктові кісточки, частинки мінералів і навіть пісок. Звична нам методика хімічного пілінгу була розроблена в античні часи: у ролі перших «препаратів» виступали в основному природні кислоти, які давні греки отримували із соку цитрусових, винограду та молочних продуктів (аналогів сучасного кефіру та кислого молока).
Сучасні пілінги за способом впливу поділяються на механічні, хімічні, ультразвукові та лазерні. Хімічні пілінги відрізняються ще й за глибиною проникнення: поверхневі, серединні та глибокі. У зв'язку з високою ефективністю і доступною ціновою політикою пілінги посіли позицію лідера серед естетичних процедур останнім десятиліттям.
Чутливій шкірі, як і всім іншим типам шкіри, необхідне регулярне очищення та оновлення. Але далеко не кожен пілінг можна застосовувати людям, які мають чутливу, схильну до гіперреактивних реакцій шкіру.
Чутлива шкіра: клінічна картина
Що ж таке чутлива шкіра і як правильно підібрати для неї відповідний засіб для ексфоліації?
Висипання, подразнення, лущення шкіри та свербіж не завжди є ознаками алергічної реакції або захворювань шкіри. Нерідко у появі неприємних симптомів винна особливість такої шкіри, а саме підвищена чутливість до зовнішніх або внутрішніх подразників. Чутлива шкіра може неадекватно реагувати на декоративну косметику, зміну температури повітря та вологості, вітер, сонце, холод. Вона стає подразненою, свербить, лущиться, відчувається печіння та поколювання, на шкірі з'являються ділянки запалення або набряклості.
Найчастіше чутливою буває шкіра обличчя, декольте, шиї. Як правило, чутливість – найпоширеніша проблема власників світлої шкіри сухого типу. Це пов'язано з малою кількістю підшкірного сала та низькою захисною пігментацією.
Ще один прояв чутливості шкіри – купероз, коли стає видимою мережа підшкірних судин.
На відміну від алергічної реакції, чутливість шкіри проявляється моментальною відповіддю на будь-який вплив (через 5 – максимум 30 хвилин).
Підвищена чутливість шкіри може бути вродженою або виникнути протягом життя. Цьому сприяє неправильне використання косметичних засобів, фізіологічні та психологічні причини (до фізіологічних причин виникнення підвищеної чутливості шкіри належать гормональні порушення, схильність до алергій, до психологічних – часті стреси, перевтома).
Неприємні симптоми на шкірі можуть з'явитися внаслідок несприятливих кліматичних умов, впливу сонячних променів, прийому деяких медикаментів, використання косметичних засобів та деяких косметологічних методик (механічне чищення, кріопроцедури, ін'єкційні й теплові процедури). До провокуючих факторів також належать продукти-алергени, неправильне харчування, вегетосудинна дистонія.
Незважаючи на підвищену реакцію чутливої шкіри на практично будь-які процедури, їй також потрібен догляд. Він має бути дбайливим, особливо у періоди загострення симптомів. Серед салонних процедур найбільшу популярність мають хімічні поверхневі пілінги.
Кислотні пілінги
Хімічні пілінги – метод косметологічної корекції інволютивних змін шкіри, що добре зарекомендував себе та використовується в разі виникнення змін, спровованих фізіологічними змінами і хронічною інсоляцією. Також є високоефективними при лікуванні гіперпігментацій та рубцевих змін. В їх основі – контрольоване пошкодження певних шарів епідермісу та у низці випадків – верхніх шарів дерми. Кінцевими очікуваними ефектами процедури є згладжування шкірного профілю, зміна кольору шкіри, активізація репаративних та регенеративних процесів (підвищення мітотичної активності базальних кератиноцитів, посилення синтезу епідермальних ліпідів та позаклітинних структур дермального матриксу, стимуляція ангіогенезу).
Процедура поверхневого пілінгу проводиться за допомогою АНА-кислот (гліколевої, молочної, яблучної, винної, лимонної), комбінацій гліколевої та саліцилової кислот, а також ретиноєвої (5–10%), фітинової, мигдальної та полігідрокислоти, низьких концентрацій трихлороцтової кислоти (ТСА 1–15%) та резорцину. Але у разі чутливої шкіри можливе застосування лише мигдальної, молочної та невисоких концентрацій (до 15%) гліколевої кислоти.
Мигдальний пілінг
Мигдальний пілінг – це поверхневий хімічний пілінг. Він торкається верхнього рогового шару шкіри, не доходячи до блискучого шару. До складу мигдального пілінгу входять переважно мигдальна ( m andelic a cid ), 2-гідрокси-2-фенілоцтова кислота або фенілгліколева, що належать до альфа-гідроксикислот (їх часто називають фруктовими кислотами), отримана методом гідролізу з екстракту горького мигдаля. Дифузія цієї кислоти в тканині шкіри відбувається значно меншою мірою завдяки великому розміру молекули порівняно з іншими альфа-гідроксикислотами, тому мигдальний пілінг можна вважати одним з найбільш щадних, як і молочний пілінг. Найвідоміші виробники мигдального пілінгу – це Sesderma Laboratories (Іспанія), Holy Land (Ізраїль) Christina (Ізраїль).
Молочний пілінг
Молочна кислота ( l actic a cid ) – альфа-оксипропіонова, 2-гідроксипропіонова або лактанова кислота, входить до групи органічних кислот і утворюється при розпаді глюкози. Вона є натуральним та біологічно безпечним продуктом, оскільки бере участь у процесі обміну вуглеводів в організмі людини, а також є одним із компонентів натурального зволожувального фактора шкіри (NMF).
Молочну кислоту у промислових цілях одержують у результаті ферментативної реакції – методом молочнокислого бродіння глюкози. У природі вона зустрічається в прокислому молоці, в квашених і солоних овочах, у дозрілому сирі, при бродінні вина та пива. Молекула молочної кислоти дуже мала і легко проходить через клітинну мембрану, що забезпечує рівномірне проникнення кислоти в шкіру і однаковий вплив по всій її поверхні. Молочна кислота активізує оновлення клітин епідермісу, покращує мікроциркуляцію, сприяє прискоренню синтезування в дермі глікозаміногліканів та колагену, глибоко зволожує шкіру, зміцнює захисну функцію ліпідного бар'єру шкіри завдяки збільшенню синтезу лінолеатвмісних церамідів.
Серед найвідоміших виробників молочного пілінгу – Dermaceutic (Франція), Toskani Cosmetics (Іспанія), UltraCeuticals (Австралія), Meillume (США), Sesderma (Іспанія), Dr. Ірена Еріс (Польща).
Гліколевий пілінг
Гліколева, або оксіоцтова кислота (glycolic acid) – основний компонент, на основі якого виготовляється матеріал для процедури. Гліколева кислота належаить до групи альфа-гідрокислот (АНА), або фруктових кислот. Вона міститься в незрілих плодах винограду, цукровій тростині та буряках; надає протизапальну дію, регулюючи синтез речовин, що відповідають за еластичність і здоровий вигляд шкіри. Гліколевий пілінг в цілому надає омолоджувальну дію і дозволяє в стислі терміни досягти видимого результату, оскільки гліколева кислота стимулює вироблення фібробластів та колагену. Таким чином, збільшується тургор шкіри (здатність чинити опір механічному впливу), вирівнюється її рельєф і зменшується глибина дрібних зморшок.
Молекула гліколевої кислоти має найменшу молекулярну масу серед усіх фруктових кислот, тому вона легко проникає у верхні шари шкіри. Завдяки цьому гліколева кислота є найпопулярнішою у більшості косметологів.
Найчастіше у косметичних салонах пропонують гліколеві пілінги таких брендів: Academie Scientifique de Beаute (Франція), Mediderma (Іспанія), Christina (Ізраїль), Laboratoires Filorga (Франція).
Ферментні пілінги
Ще один пілінг, що заслуговує на безперечну увагу у разі чутливої шкіри, – ферментний (ензимний) пілінг. Це поверхневий пілінг, де як активний компонент виступають не кислоти, а ферменти, особливі речовини білкової структури, що виконують роль біологічних каталізаторів (прискорювачів) або інгібіторів (сповільнювачів) хімічних реакцій, які перебігають у живих організмах.
Роговий шар епідермісу містить протеолітичні ферменти (протеази) класу гідролаз, які регулюють швидкість перебігу хімічних реакцій у тканинах та беруть активну участь у процесах оновлення епідермісу за рахунок розщеплення білків до пептидів й амінокислот. Протеази епідермісу відповідають за диференціацію кератиноцитів, утворення та руйнування десмосом (механічних міжклітинних зв'язків), формування ліпідного «цементу», зокрема церамідів. У результаті процесів старіння знижується активність протеаз, що призводить, своєю чергою, до втрати вологи, зниження швидкості утворення й оновлення структурних частин клітин епідермісу. Тобто верхній роговий шар потовщується, накопичуються шкірне сало та забруднення на поверхні шкіри, її рельєф стає нерівним, а колір – тьмяним і сірим.
Протеолітичні ферменти, що входять до складу ензимного пілінгу, послаблюють зчеплення корнеоцитів завдяки руйнуванню структурних хімічних зв'язків десмосом і тим самим полегшують відлущування рогових лусочок, а також розщеплюють кератин. Дія ферментативного пілінгу не поширюється далі рогового шару епідермісу, оскільки розмір та заряд ензимів перешкоджає їх подальшому проникненню в шкіру, але за рахунок зняття верхнього шару відбувається стимуляція вироблення фібробластів та оновлення клітин шкіри.
До складу ферментних пілінгів входять ферменти рослинного, тваринного й бактеріального походження, які мають схожість із протеазами шкіри. У рослинах протеаза наявна в папаї, ананасі, кокосі, ківі, інжирі, манго, гарбузі, лимоні, гранаті, чорниці тощо. Основними рослинними ферментами, що використовуються в ензимних пілінгах, є папаїн, бромелайн, фіцин й актинідин.
Серед ензимних пілінгів варто відзначити біофітопілінг для всіх типів шкіри Bio Phyto Peeling (Christina, Ізраїль), Phytogen Facial Powder Enzyme Peeling Mask (Janssen, Німеччина), ензимний пілінг Prozyme (Danne Montaque King, США), ензимний пілінг-гель (GI ).
Таким чином, попри всі складнощі у догляді за чутливою шкірою, на сучасному ринку косметологічних послуг є досить багато засобів та методів, що дозволяють задовольнити потреби будь-якого типу шкіри обличчя.
У разі чутливої шкіри можливе застосування тільки мигдальної, молочної й невисоких концентрацій (до 15%) гліколевої кислоти.
Вперше опубліковано в Les Nouvelles Esthetiques Україна, 2014/, №6
Ця стаття є частиною спецпроєкту Суха чутлива шкіра
Ознайомитись з усіма статтями цієї теми ви можете:
СПЕЦПРОЄКТ: Суха чутлива шкіра
Читайте також
- «Літні» пілінги: залежно від типу шкіри
- Хімічні пілінги влітку: обираємо препарат
- Чутлива шкіра: класифікація та методи діагностики
- АНА-пілінг для сухої та зрілої шкіра: особливості процедури
- Пілінги з АНА-кислотами: підготовка та реабілітація
- Топ-процедура: хімічні пілінги
- Ази дерматокосметології: проводимо процедуру хімічного пілінгу
- Проблеми шкіри: чому виникає підвищена чутливість
- Пілінги