Суха чи зневоднена?

Logo

В одній із минулих статей ми говорили про те, як правильно визначити стратегію зволоження шкіри. Щоб досягти успіхів у цьому питанні, варто детальніше розібратися у формуванні та підтримці водного балансу шкіри та розмежувати поняття сухості та зневодненості.



Ольга Андрієнко, лікар загальної практики, сімейної медицини, косметолог-естетист, національний методист компанії «Renew Україна»


Ключовим словом для цих двох станів є «вода», але рівень недоліку абсолютно різний. Під терміном суха шкіра ми розуміємо сухість рогового шару епідермісу, а поняття зневоднення чітко пов'язуємо зі станом водного балансу дерми. Отже, і підходи до усунення сухості шкіри будуть абсолютно різними.

Почнемо з рогового шару - найбільш значущої структури утримання вологи у шкірі. Клітини рогового шару епідермісу перебувають у особливому стані, часто його називають «мертвим», це і зовсім правильно. Роговий шар забезпечує правильний рівень ТЕПВ (трансепідермальної втрати вологи) у межах 3-4 г/год з 1 см2. ТЕПВ – це абсолютно здоровий фізіологічний процес, який забезпечує оновлення рогового шару. Постійний односторонній струм води через епідерміс забезпечує приплив до клітин із водою іонів, нормальний рівень роботи ферментативної системи епідермісу та непомітне злущування ороговілих частинок з поверхні шкіри. У роговому шарі води дуже мало в порівнянні з іншими, так званими живими шарами, всього 15%, що сприяє дуже легкій і швидкій втраті власної вологи. Перешкоджають цьому ліпідний бар'єр та вологоутримуючі структури епідермісу. До них відносяться:

- Натуральний зволожуючий фактор (NMF – Natural Moisturizing Factor) – гігроскопічні молекули, зосереджені навколо рогових конвертів корнеоцитів. До 40% NMF складають амінокислоти, а також молочна кислота, сечовина, піроглутамат натрію;

- Кератин;

- Себум - шкірне сало, що забезпечує природну оклюзію.

Виходячи з вищесказаного, можна дійти невтішного висновку, що поняття сухої шкіри означає сухість рогового шару епідермісу. Найчастіше це пов'язано з порушенням вологоутримувальних структур епідермісу та його бар'єрних властивостей. Причинами цього можуть бути різні фактори: агресія зовнішнього середовища, неправильний догляд, шкідливі косметологічні процедури з неправильною реабілітацією та внутрішні причини, що впливають на стан шкіри.

Симптоми, що виникають при сухості рогового шару, пов'язані з порушенням його оновлення: шорсткість, лущення, відчуття стягнутості. Згодом при посиленні процесу з'являються підвищена чутливість, дратівливість, реактивність шкіри, формуються поверхневі зморшки, порушується тон обличчя, шкіра виглядає тьмяною та має нерівномірний колір. У цій ситуації може виявитися шкіра будь-якого типу – жирна, нормальна, комбінована та суха. Так-так, можливе таке поняття, як суха суха шкіра, де перше суха - це тип шкіри від природи, а друге слово суха означає стан шкіри на даний момент. При сухому роговому шарі добре працюють всі способи топічного нанесення косметичних засобів, будь-які процедури, спрямовані на зволоження, харчування та відновлення бар'єрних якостей епідермісу. Ці методи лікування можуть виявитися малоефективними при зневодненій (дегідратованій) шкірі, оскільки спостерігається порушення стану дермального матриксу. Пов'язаний такий стан зі зниженням рівня глікозаміногліканів у дермі, фіброзом, накопиченням AGEs продуктів (кінцевих продуктів глікації – процесу зв'язування цукрів з білками, що порушує структуру останніх).

Візуально оцінити стан дерми досить складно, але при пальпації ми спостерігаємо порушення тургору та еластичності шкіри (ротаційна проба, тест шкіри складки). Дегідратована шкіра виглядає в'ялою та злегка жовтуватою за рахунок порушення мікроциркуляції. Великої кількості зморшок може бути, але ті, які є, залягають досить глибоко, поступово формуючи заломи. Що найцікавіше, бар'єрні властивості епідермісу можуть при цьому не постраждати, шкіра може добре переносити всі процедури та етапи догляду і не відрізняється чутливістю та реактивністю. Поверхневе нанесення косметичних засобів у такій ситуації не дасть бажаного ефекту, корекція можлива ін'єкційними методиками доставки і, можливо, апаратним впровадженням, наприклад, за допомогою електропорації.

Часто зустрічається у практиці косметолога поєднання як сухості рогового шару, і зневодненості дерми. У такій ситуації ідеально працює тандем косметичного догляду з дотриманням усіх принципів зволожуючої терапії та глибший дермальний вплив за допомогою мезотерапії. Звичайно, поєднуючи лікування з модифікацією способу життя та корекції внутрішніх станів, що впливають на зволоженість шкіри, можна досягти відмінних результатів. Про це і поговоримо у наступних статтях.

Читайте також:

Суха шкіра – проблема, але не вирок

Читайте також