Препарати колагену в естетичній медицині
Огляд представлених на ринку колагенових препаратів для естетичної медицини
Колаген - природний фібрилярний білок, що становить основу сполучної тканини організму у людей та тварин. Він підтримує структуру кісток, шкіри, сухожиль, кровоносних судин та зміцнює тканини, забезпечуючи їх міцність та еластичність. Усі колагени руйнуються ферментом колагеназою. З віком кількість колагенових волокон зменшується - він втрачає еластичність, що є основою багатьох зовнішніх ознак старіння.
Ін'єкції колагену в зморшки, що застосовуються з початку 1980-х років для корекції особи, заповнюють колагенову матрицю та сприяють зовнішньому омолодженню. Ефект триває від кількох тижнів до кількох місяців [Glogau R, Narins R, Weiss R. Advances in cosmetic procedures. Fall Clinical Dermatology Conference Supplement Proceedings. Supplement to skin and aging. - 2004. - Р. 20-27].
В естетичній медицині застосовуються препарати колагену тваринного (бичачого, свинячого) та нетваринного (людського) походження. Бичачий колаген дуже подібний до людського, має специфічну відмінність лише в кінцевих пептидах (телопептидах). Ці ділянки видаляються в процесингу і залишається центральний білок, подібний до людського.
Колагенові філери містять лідокаїн, тому рідко потребують місцевої анестезії або нервової блокади. Крім того, лідокаїн зменшує набряк та запобігає утворенню екхімозів шляхом інгібування активації еозинофілів, знижуючи таким чином ризик появи гематом. Більшість колагенових наповнювачів повинні зберігатися в холодильнику [Murray CA, Zloty D, Warshawski L. Evolution of soft tissue fillers in clinical practice. Dermatol Clin. 2005 Apr. 23 (2): 343-63].
З кінця 2010 року всі колагенові філери недоступні та відкликані з ринку США.
Препарати колагену тваринного походження
Бичачий дермальний колаген диспергований у фосфатно-буферному фізіологічному сольовому розчині, що містить 0,3% лідокаїну (наприклад, Zyderm). Цей препарат містить 35 mg/ml та 65 mg/ml високоочищеного бичачого дермального колагену [Cheng JT, Perkins SW, Hamilton MM (2002) Collagen and injectable fillers. Otolaryngol Clin North Am 35 (1): 73-85].
Інший препарат (наприклад, Zyplast) містить бичачий колаген, зшитий глутаральдегідом у фізіологічному розчині з 3 mg/ml лідокаїну. З'єднання з глутаральдегідом робить колаген міцнішим і стійкішим до деградації протеолітичними ферментами. Такий мікроімплант є більш стійким і пов'язує більшу кількість води [Elson M. Soft tissue augmentation techniques: Cosmetic Dermatol (May): 1999. - 13-15].
Препарати бичачого колагену вважаються доступним та найменш дорогим варіантом лікування. Усі варіанти шкірних наповнювачів цієї групи містять 95% бичачого колагену I типу та 5% – III типу. Однак, оскільки білок бичачого колагену відрізняється від людського, можлива алергія - вважається, що ризик становить 3% [Alam M, Gladstone H, Kramer EM, Murphy JP Jr., Nouri K, Neuhaus IM, et al. ASDS guidelines of care: injectable fillers. Dermatol Surg. 2008 р. Jun. 34 Suppl 1: S115-48]. Тому перед початком лікування необхідно провести дві проби: першу щонайменше за шість тижнів до початку лікування; другий — за чотири тижні. Власне процедуру можна робити не раніше ніж через два тижні після другого негативного тесту.
Тест на алергію Препарат вводиться в кількості 0,1 мл поверхневі шари дерми на передній поверхні передпліччя. Результат реєструють через 48 годин після ін'єкції. Тест вважається позитивним у разі почервоніння, набряку, сверблячки.
Запобіжні заходи Можливі два типи побічних реакцій: неалергічні та алергічні. Перші включають синці, гранулематоз, некроз шкіри, утворення кісти, абсцеси, бактеріальну та герпетичну інфекції. Ризик цих реакцій може бути значно знижений при дотриманні деяких запобіжних заходів.
Так, пацієнтам за 10 днів до початку лікування рекомендується припинити прийом препаратів, які розріджують кров (аспірин, нестероїдні протизапальні засоби, вітамін Е, варфарин), щоб зменшити ризик гематом. Для пацієнтів, які страждають на герпес, лікування системними противірусними препаратами слід починати за 24 години до процедури.
Алергічні ускладнення можливі навіть якщо обидві внутрішньошкірні проби були негативними. Такі алергічні реакції тривають 4-24 місяці та коригуються місцевим, внутрішньоосередковим та/або системним застосуванням кортикостероїдів. Успішним у таких випадках виявилося топічне застосування такролімусу і системне циклоспорину [Lowe NJ, Maxwell CA, Patnaik R. Adverse reactions to dermal fillers: review. Dermatol Surg. 2005 Nov. 31 (11 Pt 2): 1616-25].
Свинячий колаген – дермальний філер на основі колагену, отриманого зі свинячих сухожиль (Evolence). Оскільки свинячий колаген дуже нагадує людський, ризик алергії настільки низький, що тест зазвичай не потрібний. Цей препарат застосовується для лікування помірних та глибоких зморшок. Як і у випадку з іншими колагеновими наповнювачами, результат лікування візуалізується одразу.
На відміну від філерів на основі бичачого та біоінженерного людського колагенів, до складу Evolence не входить глутаральдегід для зшивки, проте натомість використовується природний цукор D-рибозу. Виробник рекомендує ін'єкції у середні та глибокі шари дерми. Результат зберігається до шести місяців. [US Food and Drug Administration. Device Approval. US Department of Health and Human Services. Available at www.FDA.gov. Accessed: June 15, 2008].
Запобіжні заходи Місцеві реакції вкрай рідкісні. Легкий набряк, почервоніння та біль при ін'єкції були єдиними побічними реакціями, про які повідомлялося у літературі. Препарати свинячого колагену слід зберігати за кімнатної температури.
Препарати колагену нетваринного походження
Колаген, ізольований з культури людських фібробластів (наприклад, CosmoDerm) – високоочищений людський колаген диспергований у фосфатно-буферному фізіологічному розчині, що містить 0,3% розчин лідокаїну. Джерелом є контрольована лабораторна культура людських клітин-фібробластів. [Bisaccia D, Scarborough D. Естетична корекція агітації mouth. Cosmetic Dermatol (11): 1992. - 8-11].
Інший препарат – високоочищений людський колаген, зшитий з глутаральдегідом та диспергований у фосфатно-буферному фізіологічному сольовому розчині з 0,3% розчином лідокаїну (наприклад, CosmoPlast), який застосовується для глибокої корекції виражених дефектів.
Оскільки у складі цих препаратів немає бичачого білка, тест на алергію не потрібно і лікування можна вдаватися без зволікання — навіть у пацієнтів з непереносимістю бичачого колагену при застосуванні біоінженерного людського колагену не було зареєстровано перехресних алергічних реакцій [Murray CA, Zloty D. Evolution of soft tissue fillers in clinical practice. Dermatol Clin. 2005 Apr. 23 (2): 343-63].
Текст: Світлана Ткаченко, кандидат медичних наук, доцент кафедри дерматології, венерології та медичної косметології Харківського національного медичного університету (Харків).
Читайте також
- «Різдвяний ЛЕВ 2024»: у експозоні — і «старожили» сфери, і нові «гравці» ринку
- Акне та депресія як взаємопов’язані явища
- Модифікований протокол біомодуляції шкіри: практичні аспекти застосування
- «Різдвяний ЛЕВ 2024»: персональні відповіді на професійні запитання
- Гібридні стабільні екзосоми: нова ера можливостей для ефективного відновлення шкіри
- Перезапуск гомеостазу шкіри: стратегія відновлення
- Експозона на «Різдвяний ЛЕВ 2024»: калейдоскоп новинок та вже добре відомих продуктів, технологій, обладнання
- Гіпергідроз: що необхідно знати про захворювання
- Комплексний підхід до лікування акне. Поєднання косметичних процедур із дерматологічним лікуванням
- Розацеа
- Купероз
- Ангіоневроз
- Пелоїдотерапія
- Віски для депіляції
- Гранули Фордайса
- Богомолець Ольга
- Мікроголкова терапія
- Ацидотерапія