Logo

Аромати здоров’я: гормональна рівновага жінок у менопаузі

Аромотерапія – профілактичний та оздоровчий спосіб підтримки гарної психоемоційної та фізичної форми

Logo

Чи можемо ми, фахівці-косметологи, доступними нам методами допомогти віковим клієнткам залишатися спокійними та підвищити їхню якість життя? Сьогодні ми поговоримо про ароматерапію – доступний і ефективний спосіб вирішення проблем, пов’язаних з менопаузою.

Менопауза – період природної перебудови, що відбувається в організмі кожної жінки у певний період. Це фізіологічний процес, який зачіпає весь організм загалом і часом завдає дуже багато неприємностей. Як жінці, яка піднялася на цей щабель, зберегти гарне самопочуття?

Приблизно у віці 50 років в організмі жінки починають відбуватися зміни, які можуть перешкодити її фізичному, психічному та соціальному благополуччю. Провідну роль цьому процесі відіграють ендокринні зміни – переважно знижена продукція дуже важливих для організму жінки гормонів естрогену і прогестерону. Саме тому виникають симптоми, характерні для менопаузи:

  • емоційна нестабільність;
  • дратівливість;
  • безсоння;
  • зниження працездатності;
  • почуття жару – «приливи»;
  • підвищена пітливість;
  • перепади артеріального тиску;
  • зміна структури шкіри;
  • остеопороз.

У середині ХХ століття з’явилася і набула широкого поширення гормонозамісная терапія, що дозволяє згладити неприємні прояви менопаузи. Однак застосування цього методу має низку обмежень, протипоказань і не завжди виправдане. Існують альтернативні, безпечніші методи, здатні коригувати клімактеричні розлади: ароматерапія, траволікування, натуропатія, гомеопатичні засоби, дієта, фізична активність тощо. Зокрема, підвищити рівень естрогенів в організмі жінки допомагають рослини, які містять естрогеноподібні речовини, схожі за своєю дією на жіночі статеві гормони.

Аромати здоров’я

Сучасна ароматерапія – це, перш за все, профілактичний та оздоровчий спосіб підтримки гарної психоемоційної й фізичної форми, метод, що дозволяє знизити щоденне стресове навантаження, не допустити розвитку недуг і надати повсякденному життю нових відтінків.

Ефірні олії виявляють широкий спектр позитивної дії на багато систем, мають м’який біорегулюючий ефект, підвищують адаптаційні можливості організму. Основним завданням ароматерапії є відновлення загальної рівноваги організму та використання власної життєвої енергії.

Ефірні олії – це багатокомпонентна суміш летких сполук. Кожна ефірна олія має свій певний склад і тільки їй властивий аромат, який визначає індивідуальні властивості цієї олії. Багатокомпонентність забезпечує їх багатоцільову різнобічну дію на різні ланки патологічного процесу. 

Однією з особливостей застосування ефірних олій є те, що їхня дія при великих і малих концентраціях протилежна за характером: позитивні ефекти спостерігаються при низьких концентраціях і відсутні при високих.

При використанні рекомендованих доз ефірні олії практично не дають побічних явищ, добре переносяться і не спричиняють  звикання. Ефект від застосування ефірних олій проявляється не відразу, але при регулярному застосуванні досягаються результати, яких неможливо отримати іншими засобами.

Безпека та простота застосування, низька собівартість і необтяжливість, м’яка дія та виражений ефект – основні переваги ароматерапії.

Спектр дії ефірних олій надзвичайно широкий та охоплює всі основні фізіологічні процеси. Контактуючи з нюховими рецепторами, ефірні олії, насамперед, надають психоемоційний вплив; потрапляючи в кровотік, впливають на органи та тканини. Здатність ефірних олій легко проникати через шкіру та швидко включатися в обмінні процеси має найважливіше значення для їх використання у косметичних й оздоровчих програмах.

Слід зазначити, що метод ароматерапії передбачає використання виключно натуральних ефірних олій. Застосування синтетичних і штучних олій у медицині й ароматерапії неприпустимо, тому що вони не мають очікуваної фізіологічної активності і навіть здатні завдати шкоди через присутність компонентів, невластивих натуральним ефірним оліям, які мають інший вплив на організм людини.

Ароматерапія при клімаксі

  • Гормональний фон

За допомогою деяких ефірних олій можна проводити м’яку корекцію функціональної активності гормональної системи. До естрогенактивних олій належать: аніс, всі види полину, шавлія мускатна, фенхель, герань, деревій. Регулярне застосування цих олій у природних концентраціях знижує гостроту проходження клімаксу. Але за наявності протипоказань до використання естрогенів перелічені олії застосовувати слід з обережністю.

Ефірні олії лаванди, троянди та меліси сприятливо впливають на гормональне тло і практично не мають протипоказань. Ароматерапевти вважають, що якщо проводити регулярні курси аромотерапії після 42-х років, то клімакс проходитиме у жінки м’яко і без неприємних симптомів.

  • Психо-емоційна рівновага

Головне у підтримці гарного самопочуття – позитивні емоції. Застосування ефірних олій для створення гарного емоційного тла – ефективний і перевірений метод.

Багато ефірних олій, діючи на емоційному рівні, допомагають заспокоїти депресію та дратівливість у клімактеричний період. За допомогою ароматів рослин легко зняти симптоми втоми, перевтоми, занепокоєння.

Олії лимона, бергамоту і мускатної шавлії відновлюють рівновагу і гармонію, знижують емоційну нестійкість.

Олії кипарису та сосни не тільки знімають дратівливість і стрес, але й покращують настрій, вселяють оптимізм.

Наведемо ще декілька прикладів ефірних олій, рекомендованих під час менопаузи: 

  • Герань прекрасно підходить для боротьби зі стресом. Рекомендується при депресії, неврозах, допомагає боротися зі страхом і занепокоєнням. Відновлює тонус зрілої шкіри, покращує колір обличчя, регулює кровообіг та обмін рідини. Підтримує гормональний баланс, полегшує стан організму в період клімаксу.
  • Шавлія мускатна застосовується як заспокійливий засіб при сильних нервових напруженнях і депресіях. Запобігає передчасному старінню, зміцнює імунну систему, може використовуватися при шкірних запальних процесах, регулює менструальний цикл, показаний у період менопаузи
  • Кипарис усуває побічні ефекти менопаузи, полегшує стан у період «припливів», відновлює гормональний дисбаланс, знімає дратівливість
  • Троянда є сильним антидепресантом, проявляє загальнотонізуючу дію. Олія троянди ефективна при проблемах з кровообігом і порушенням гормонального фону. Нормалізує роботу сальних та потових залоз. Прекрасний омолоджувальний засіб. Регенерує шкіру, розгладжує зморшки, надає їй пружність та еластичність
  • Лаванда заспокоює, нормалізує сон, знижує дратівливість, підвищує імунітет

Загальний позитивний ефект надають ароматичні ванни з ромашкою, трояндою та шавлією.

При занепокоєнні, нервозності та після стресових ситуацій полегшення принесе ванна з лавандою, геранню чи рожевим деревом.

Допоможуть полегшити стан під час менопаузи ефірні олії з антидепресантною дією: шавлія мускатна, жасмин, неролі, сандал, іланг-іланг. Ромашка, що має заспокійливі властивості, також може виявитися дуже корисною в цій ситуації.

Додаткові можливості ароматерапії

Період менопаузи часто супроводжується безсонням. Регулювати сон можна за допомогою ароматів, які є вимикачами нервової напруги. Вони заспокоюють, знімають надмірне збудження, роблять сон більш міцним та повноцінним. При безсонні рекомендуються ефірні олії мирри, лаванди, ромашки, сандалу, петітгрейну, неролі.

При «припливах» і рясному потовиділенні допомагають олії мускатної шавлії, кипарису, герані. Їх використовують у масажних композиціях, додають у ванну чи аромалампу. Ефірні олії лимона, кипарису або чебрецю змішують з олією-основою і локально наносять на проблемні ділянки на 15-20 хвилин перед душем.

При підвищеному артеріальному тиску використовують ефірні олії ялівцю, лаванди, герані, іланг-ілангу, фенхелю. При зниженому – розмарин, чебрець, шавлії. Особливо варто сказати про м’яку коригуючу дію ефірної олії лаванди, яку застосовують для нормалізації серцевого ритму й артеріального тиску: тиск дещо знижується вже після 3-4 тижнів щоденних інгаляцій, які проводяться по 10 хвилин.

Сильну сухість піхви можна зменшити за допомогою олії фенхелю, розведеної в жирній олії; хороший ефект має олійний екстракт квіток календули.

При головних болях втирайте у скроні 1–2 краплі лаванди або зробіть холодний компрес – у миску з 0,5 л холодної води додайте 3 краплі м’яти, змочіть шматочок тканини та накладіть на потилицю.

При випаданні волосся втирайте в чисте волосся перед сном розбавлені ефірні олії розмарину, базиліку або чебрецю.

При зниженні уваги та пам’яті вдихайте лимон, шавлію, розмарин, м’яту або евкаліпт.

 

 

Читайте також