Logo

Вікові зміни шкіри під час менопаузи: як допоможе ароматерапія?

Як згладити неприємні симптоми «перехідного періоду»

Logo

Настання менопаузи – це не тільки перепади настрою, набір ваги та безсоння, а й характерні зміни шкіри. У період менопаузи, коли кількість естрогенів знижується, швидко наростає атрофія, атонія, зневоднення шкіри, порушується епідермальний бар’єр.

Вікові зміни перебігають у всіх шарах. В епідермісі зменшується кількість ліпідів і води. Базальна мембрана втрачає хвилястість. Уповільнюється процес оновлення епідермісу, послаблюються захисні функції шкіри. У дермі знижується активність фібробластів, відбуваються дегенеративні зміни структури колагену, зменшується кількість мукополісахаридів, насамперед гіалуронової кислоти, що призводить до зниженого тургору та провисання шкіри. Погіршується мікроциркуляція й, відповідно, доставка кисню та поживних речовин, уповільнюються процеси відновлення.

Ароматерапія має багатосторонню дію на організм і може ефективно використовуватися в комплексній програмі корекції вікових змін шкіри, яка включає такі завдання:

  • відновити бар’єрні функції та гідратацію шкіри;
  • нормалізувати мікроциркуляцію;
  • стимулювати регенераційну активність;
  • посилити антиоксидантний захист та імунологічну активність;
  • забезпечити захист шкіри від зовнішніх факторів.

Важливу роль у порушенні епідермального бар’єру шкіри відіграє брак ненасичених жирних кислот. У старіючій шкірі знижується загальна кількість ліпідів у роговому шарі, що неминуче призводить до зниження бар’єрних властивостей. Для відновлення та підтримки цілісності захисного бар’єру шкіра потребує ненасичених жирних кислот, природним джерелом яких є рослинні олії (сезамова, мигдальна, виноградних кісточок, ослинника, огіркової трави та ін.).

Зневоднення – основна проблема шкіри, що старіє. В епідермісі з віком уповільнюється синтез основних ліпідів рогового шару – церамідів. Недостатня кількість церамідів та незамінних жирних кислот призводить до посилення випаровування води через роговий шар. Для зволоження шкіри використовують рослинні олії з помітним вмістом церамідів, лінолевої та ліноленової кислот, вітаміном Е (олія паростків пшениці, сої, зерен рису, авокадо та ін.), а також речовини, що підсилюють синтез ліпідів в епідермісі, – фітоестрогени.

У міру старіння антиоксидантна система організму перестає справлятися з потоком вільних радикалів. Виникає необхідність введення в організм природних антиоксидантів: вітамінів Е, А, С, В6, Р, К, ароматичних рослинних речовин. Антиоксиданти захищають ліпідні шари шкіри від перекисного окислення і тим самим уповільнюють процеси старіння.

Багато ефірних олій виявляють високу антиоксидантну активність. Вони діють у низьких концентраціях, легко проникають крізь епідермальний бар’єр та можуть впливати на живі клітини епідермісу. Антиоксиданти діють двояко: уповільнюють старіння шкіри та запобігають окисленню жирових компонентів косметики, тому можуть використовуватись як активні інгредієнти та як консерванти. Найбільш виражена антиоксидантна дія зареєстрована у фенхеля, розмарину, кропу, лепехи, монарди, м’яти, пачулі.

Розлади мікроциркуляції відіграють значну роль у старінні шкіри, у зниженні опірності несприятливим факторам навколишнього середовища та погіршенню відновлювальних властивостей шкіри. Недостатня мікроциркуляція несприятливо відбивається на зовнішньому вигляді та кольорі обличчя: шкіра стає тьмяною і набуває сірого відтінку.

За допомогою ароматерапевтичних засобів можна відкоригувати мікроциркуляцію, покращити живлення та газообмін у шкірі. Деякі ефірні олії та їх компоненти (м’ята перцева, евкаліпт, ментол) сприяють охолодженню шкіри внаслідок судинозвужувальної дії. Сильну судинорозширювальну й тонізуючу дію надають ефірні олії кориці та чорного перцю, помірно діють розмарин, імбир, гвоздика. Капілярозміцнювальний ефект виявляють лимон, грейпфрут кипарис, при цьому покращується прохідність капілярів, зміцнюються їх стінки, зменшується ламкість.

З віком швидкість поділу клітин базального шару знижується, що призводить до уповільнення оновлення епідермісу та накопичення дефектних клітин. М’яким методом стимуляції оновлення епідермісу є використання ефірних олій як рослинні біостимулятори. Для цього підійдуть гвоздика, чебрець, лаванда, троянда, герань.

Безпечна заміна гормональної терапії

Фітоестрогени мають подвійну дію на організм: вони конкурують із власними гормонами людини і «закривають» відповідні рецептори, чутливі до естрогенів. Фітоестрогени добре засвоюються організмом, але легко руйнуються і не накопичуються у ньому. Їхня активність у 100–1 000 разів нижча, ніж у натуральних гормонів. Маючи естрогеноподібну дію, фітоестрогени здатні дещо послабити симптоми менопаузи.

За деякими даними, при дії на шкіру фітоестрогени підвищують активність фібробластів, стимулюють розподіл клітин базального шару епідермісу, збільшують вміст колагену й гіалуронової кислоти в дермі, покращують вологовтримну здатність епідермісу і відновлюють бар’єрну функцію тургору та еластичності шкіри.

Рослинні фітоестрогени мають невелику естрогенну активність (2% від справжніх естрогенів). Вони практично позбавлені побічних ефектів, властивих гормонозамінній терапії.

Найбільш вивченими рослинними сполуками, які мають естрогенноподібну активність, є ізофлавони та лігнани, знайдені в рослинах сої, люцерні, червоній конюшині, насінні льону, солодці, червоному винограді, хмелі.

Методи ароматерапії

Найефективнішими методами ароматерапії вважаються масаж, водні процедури та інгаляції. Найчастіше застосовують загальний масаж з ефірними оліями герані, кипарису, мускатної шавлії, сандалу, фенхелю. Для приготування масажної композиції до 50 мл олії-носія (оливкової, сезамової, мигдальної та ін.) додайте 15–20 крапель суміші ефірних олій або однієї з них. Не менш корисні масаж шиї та комірної зони, живота, а також ступнів. Ароматичний масаж може зменшити до мінімуму фізичні проблеми.

У період менопаузи рекомендується двічі на тиждень приймати геранієві ванни (8 крапель олії на ванну). При клімактеричній депресії та різких перепадах настрою використовують олії герані, лаванди та мускатної шавлії (по 3 краплі на ванну). При тяжкій депресії можна додати у ванну олію ромашки та лаванди (по 5 крапель).

Протистояти негативним симптомам допоможуть бергамот, жасмин, іланг-іланг, лаванда, неролі, ромашка, деревій. Ефірні олії цих рослин можна додавати у ванну, використовувати при масажі, розпорошувати у повітрі, застосовувати в ароматичній лампі, ароматизувати ними косметичні засоби.

Висновок

Використання ароматерапії в період менопаузи дозволяє здійснювати м’яку біорегулюючу дію на весь організм в цілому, згладити неприємні симптоми «перехідного періоду», покращити якість життя, відновити адаптаційні та захисні механізми. Водночас ароматерапія не може розглядатися як єдиний можливий метод корекції вікових змін. Використання ефірних олій доповнює різні методики, спрямовані на підтримку здоров’я та гармонії.

 

Читайте також