Історія жожоба: ботанічна помилка, яка змінила косметологію

Що спільного між пустелями Мексики, китайським насінням і єгипетськими пірамідами? Усе це — частини дивовижної історії жожоба. У цій колонці — походження, хімічна унікальність і секрет довговічності речовини, яка зберегла властивості тисячоліттями.
Історія жожоба (також вимовляється як «хохоба» або «йойоба») сповнена непорозумінь і плутанини. Передусім, її наукова назва — Simmondsia chinensis — є хибною. Відомий ботанік XVIII століття Йоганн Фрідріх Лінк випадково змішав насіння жожоба, зібране в Мексиці, з насінням із Китаю. Коли він класифікував рослини, то надав їм назву Simmondsia chinensis.
Насправді, жожоба не має жодного стосунку до Китаю — ця рослина є вихідцем із пустель Мексики, Південної та Північної Америки. Її почали культивувати в інших частинах світу лише у 1970-х роках.
Екстракт насіння жожоба часто називають «горіховою олією», однак технічно це не олія. Це чиста рідина — форма, яка в природі зустрічається вкрай рідко.
Різниця в хімічному складі між олією жожоба і звичайними рослинними оліями може здатися незначною, однак саме вона визначає кардинально відмінні властивості. Молекули рослинних олій складаються з жирних кислот і численних спиртових груп, які легко окислюються, змінюючи структуру олії і спричиняючи її псування. Натомість ефірна молекула олії жожоба не піддається окисленню і ніколи не псується, маючи при цьому власні потужні антиоксидантні властивості.
Олію жожоба знаходили в єгипетських пірамідах у щільно закритих посудинах — і, що вражає, її властивості залишилися незмінними протягом тисячоліть.
Що робить олію жожоба унікальною?
Склад органічної олії жожоба визначає її косметичні властивості й користь для шкіри. За своєю структурою вона подібна до воскових ефірів (рідких восків), які виробляються сальними залозами молодої, здорової шкіри. Саме тому олія жожоба має живильну і пом’якшувальну дію, швидко відновлює природний захисний бар'єр шкіри.
Олія жожоба на 98% складається з воску, тож науковці класифікують її як рідкий віск, а не як олію. До її складу входять воскові ефіри, вільні жирні кислоти, спирти, стероли (зокрема холестерин), антиоксиданти та жиророзчинні вітаміни.
Органічна олія жожоба містить велику кількість вітаміну E, який має антиоксидантні властивості, сприяє регенерації шкіри та допомагає утримувати вологу на її поверхні. Окрім цього, жожоба багата й іншими антиоксидантами й вітамінами, зокрема кверцетином.
Молекула ефіру олії жожоба складається з жирних кислот — переважно докозагексаєнової, гадолеїнової, ерукової та олеїнової. Усі вони, окрім олеїнової, майже не зустрічаються в інших рослинних оліях або екстрактах.
Ще один компонент, що міститься в органічній олії жожоба, — це незвичайний білок, за складом подібний до колагену людської шкіри. Він і зумовлює здатність олії відновлювати пружність, еластичність і загальну м’якість шкіри.
Читайте також
- May Aesthetics Meeting 2025: профільні клуби, відкриті дискусії, альтернативні думки та колегіальність
- Оксимезотерапія: як вибрати правильну косметику для процедури
- May Aesthetic Meeting 2025: знайомтесь з детальною програмою конгресу
- Spa and Wellness Ukraine: форум для експертів та власників в SPA та wellness-індустрії
- Дайджест подій у сфері косметології та естетичної медицини: травень 2025
- Від промисловості до народної медицини: унікальність жожоба
- Погляд у майбутнє професійного догляду за шкірою: сезон прямих ефірів від компанії Estet триває!
- Новинки ринку: екосоми, полімолочна та гіалуронова кислоти, SPF, стовбурові клітини у складі препаратів
- Боротьба зі старінням шкіри: ще раз про можливості ГК
- Розацеа
- Купероз
- Ангіоневроз
- Пелоїдотерапія
- Віски для депіляції
- Гранули Фордайса
- Богомолець Ольга
- Мікроголкова терапія
- Ацидотерапія