Що робити при емоційному вигоранні: рекомендації щодо відновлення психічного здоров’я
Від знемоги до натхнення: як подолати СЕВ

Продовжуємо говорити про поширений сьогодні синдром емоційного вигорання. Розглянемо можливості подолання таких деформацій особистості.
Читайте також: «Синдром вигорання на роботі: причини й особливості перебігу».
Спершу розглянемо ситуацію, коли косметолог чи лікар-дерматолог розуміє, що більше працювати не може. До речі, він це обов’язково помітить – бо слід зауважити, що СЕВ – це порушення професійної та життєдіяльності психічно здорових людей, а, як відомо, психічно здорові люди відрізняються від хворих тим, що вони усвідомлюють те, що хворі, та можуть подивитися на себе збоку.
Найкраще, звичайно, звернутися по допомогу до психолога. Якщо ж ви вирішили виправляти ситуацію самотужки, потрібно спочатку переконатися в наявності саме синдрому емоційного вигорання. І тому існують спеціальні діагностичні тести.
Велика роль допомоги співробітникам з СЕВ відводиться керівникам підприємств. Емоційне вигорання не виникає спонтанно – це процес, у якому виділяють кілька стадій, і їх не можна не помітити. Розвитку синдрому емоційного вигорання передує період підвищеної активності, коли людина повністю поглинена роботою, відмовляється від потреб, з нею не пов’язаних, забуває про власні потреби, потім настає перша ознака – виснаження.
Нижче наводимо низку рекомендацій, дотримуючись яких можна досягти зниження ступеня вираженості аналізованого синдрому. Вони можуть здатися «несерйозними» – це не ліки, і тому ефект настане не так швидко. Але якщо їх дотримуватися, то позитивні результати обов’язково будуть!
Дотримуйтесь поради
Як правило, головними якостями людей, які зазнали емоційного вигорання, є відповідальне ставлення до роботи, старанність тощо. Переважно це люди, схильні до перфекціонізму. Саме тому вони віддають роботі всі сили. Тому перша порада: ви маєте усвідомити, що життя – це не лише робота, і не обов’язково бути найкращим завжди і в усьому.
Необхідно також розслабитися – якщо постійно концентруватися на одному виді діяльності, через деякий час активність починає відбуватися, перемагаючи себе. В організмі накопичується напруження.
Складіть список найближчих цілей, виділіть із них короткострокові та довгострокові, пропишіть їх за датами початку реалізації та зосередьтеся на найближчих у цьому списку. Таким чином, по-перше, підвищується мотивація, а по-друге, досягаючи короткострокових цілей, ви підвищуєте віру в себе.
Робіть в роботі перерви, після роботи про неї не думайте, намагайтеся справлятися з обов’язками у робочі години та не займайтеся у вихідні роботою (згадайте, що відпочинок – це просто зміна виду діяльності, ось і змініть його)!
Чергуйте види діяльності на роботі.
Займіться спортом. Незважаючи на все наше небажання, спорт справді допомагає за поганого настрою, навіть депресії. Також подумайте про здоровий спосіб життя.
Ще одна порада – досить абстрактна, проте також дієва. Ставтеся простіше до роботи, зокрема, до робочих конфліктів.
Висновок
Багато співробітників індустрії здоров’я та краси внаслідок професійних обов’язків щодня працюють із людьми – це дуже цікаво, допомагає не тільки перебувати в курсі цікавих подій, а й, безумовно, розвиває нас самих. Головне – реально оцінювати свої можливості, тоді робота робитиметься легко і по праву називатиметься улюбленою. А такій справі вдасться принести набагато більше користі, діючи за власним бажанням, ніж переважаючи себе та діючи через силу.