Можливості корекції рубців постакне

2015-09-09
Logo

Постакне – досить часта проблема, що створює пацієнтам значний естетичний дискомфорт. Позбутися його можна використовуючи комплексний підхід і правильно підібрані методи. Розповідаємо про найефективніші варіанти лікування пастакне.

Наталія Бондар , головний лікар клініки відновної медицини «Фармоза», лікар-дерматокосметолог, трихолог, член Всеукраїнської асоціації трихологів, Асоціації превентивної та антиейджинг медицини, Української академії дерматовенерології (Україна, Вінниця)

Марина Єрохіна , головний лікар медичного центру "Омеда", лікар-дерматолог, трихолог, член Української академії дерматовенерології, Українського товариства естетичної медицини, Всеукраїнської асоціації псоріазу (Україна, Вінниця)


Такі патологічні зміни шкіри, як постакне, - це наслідок (найчастіше механічного) впливу на вугровий висип як самого пацієнта, так і неправильного її лікування. Більшості людей знайома проблема виникнення вугрів. Коли шкіра схильна до серйозного випробування акне (висипом), має бути серйозне професійне дерматокосметологічне лікування. Усі спроби пацієнтів самостійно видалити пустули та комедони, як правило, закінчуються косметичними дефектами, які залишаються на досить тривалий час, а іноді назавжди, якщо їх не лікувати. Навпаки, своєчасне звернення до фахівця дозволить успішно впоратися з вугровою хворобою, до того ж запобігатиме виникненню постакне.


Види постакне та принципи корекції

Постакне є комплексом косметичних дефектів шкіри, що є наслідком себореї та вугрової висипки, а також некваліфікованого впливу на них при спробах самостійного лікування.


До постакни відносяться:

  • розширені гирла вивідних проток сальних залоз;
  • стійка еритема та телеангіоектазії;
  • рубці (атрофічні, гіпертрофічні, келоїдні);
  • плями застійної гіперемії;
  • післязапальна гіпер- та депігментація.

Основні постулати:

  • рівень тяжкості та глибина постакне прямо пропорційні тяжкості перебігу вугрової хвороби;
  • відсутність професійного лікування вугрових висипань веде до тяжких патологічних змін шкіри;
  • чим молодший пацієнт, тим у шкіри більша здатність до регенерації;
  • поетапний та повноцінний вплив на всі структури епідермісу та дерми призводить до максимального результату лікування.

Наслідки вугрової хвороби залишаються після того, як хвороба відступила, і, на жаль, за відсутності правильного лікування супроводжують усе життя. Результат запалення часто закінчується формуванням рубця – неправильно структурованої грубої сполучної тканини. Для того, щоб вплинути на рубцеву тканину, необхідно не тільки тривале і дороге лікування, але й чітке розуміння підходу до різних видів рубців. Виходячи з перелічених вище постулатів, слід враховувати особливості тривалості, тяжкості перебігу акне і вік пацієнта. Найголовніше - створити всі умови для повноцінної регенерації, по можливості відновивши всі функції шкіри. Поліпшення мікроциркуляції, зменшення мікротромбування судин та венозного застою, збільшення рівня гідратації у шкірі та нормалізація кератолітичних процесів ведуть до успішного лікування постакне. Забезпечивши шкірі максимальне функціонування, можна розпочинати стимуляційні методи регенерації.


У сучасній косметології найбільш яскравими прикладами відновлення функціонування шкіри є застосування збагаченої тромбоцитами плазми, редермалізація та біоревіталізація.

Питання вибору методу корекції постакне вирішується індивідуально у кожному даному випадку залежить від давності процесу, від виду постакне і стадій їх розвитку.


Застосування збагаченої тромбоцитами плазми


Збагачена тромбоцитами плазма (ОТП, PRP) використовується у медицині близько 20 років. Це плазма, концентрація тромбоцитів у якій у п'ять разів вища, ніж у звичайній, і дорівнює 1 млн/мкл. Аутоплазма, збагачена тромбоцитами, може застосовуватися як самостійний спосіб лікування патологічних змін внаслідок вугрової хвороби. Це пояснюється наявністю у ОТП (збагаченій тромбоцитами плазмі) поліпептидотрофічних регуляторних субстанцій. До найважливіших факторів росту відносяться тромбоцитарний фактор росту (PDGF-aa, PDGF-bb, PDGF-ab), трансформуючий фактор росту (TGF-β1, TGF-β2), фактор росту ендотелію судин (VEGF), фактор зростання епітелію (EGF), фактор росту фібробластів (FGF); інсуліноподібний фактор росту (IGF). Найбільш добре вивченим представником групи білкових факторів росту (міто- та мотогенів) є тромбоцитарний фактор росту (PDGF). PDGF індукує хемотаксис лейкоцитів, гранулоцитів, макрофагів, для стимуляції їхнього спрямованого руху достатньо зовнішньої концентрації PDGF 1–2 нг/мл. У процес залучаються клітини сполучної тканини: стимулюється проліферація фібробластів та їх спрямоване переміщення, а також синтез та секреція білків позаклітинного матриксу.

Щоб вплинути на рубцеву тканину, необхідно як тривале лікування, а й чітке розуміння підходи до різних видів рубців. Слід враховувати особливості тривалості, тяжкості перебігу акне та вік пацієнта

Для отримання збагаченої тромбоцитами плазми використовують центрифугу EBA 20 виробництва Andreas Hettich GmbH & Co (Німеччина) або аналог. Після забору кров поміщається у спеціальну стерильну пробірку 9 мл для плазмоліфтингу (пробірка, що містить особливу якість та особливий метод введення натрієвої солі гепарину) та центрифугується 10–15 хвилин. Далі пацієнту вводиться готова аутоплазма, багата на тромбоцити. Зони запровадження визначаються дерматокосметологом. Як правило, це не тільки зони постакне, але й здорові сусідні ділянки шкіри. Ін'єкції збагаченої тромбоцитами плазми проводять за принципами мезотерапії. Ефект стає помітним незабаром після першої ін'єкції аутоплазми, збагаченої тромбоцитами, якщо, звичайно, процедура проведена правильно. Природно, виконання маніпуляцій відбувається у процедурній та за наявності медичної ліцензії.


Протипоказаннями до процедури є:

  • тяжкі захворювання щитовидної, підшлункової залози (цукровий діабет), серця, легень, нирок – стимуляція може спричинити несподівані реакції;
  • хронічні інфекційні захворювання: гепатит В та С, сифіліс, СНІД;
  • порушення згортання крові;
  • аутоімунні захворювання.

Процедура не проводиться за наявності сильних запалених гнійничкових утворень на шкірі, вагітності, лактації, неврозах, депресивних станах, психічних порушеннях.


Редермалізація та біоревіталізація

Редермалізація – це відновлення дерми на морфологічному, біологічному та функціональному рівнях, що відбувається шляхом інтрадермальних ін'єкцій, що містять сукцинат та гіалуронову кислоту. Редермалізація має потужні відновлювальні та антиоксидантні властивості, усуває зневоднення шкіри, активно блокує вільні радикали, зволожує за рахунок поповнення дефіциту ГК у тканинах, а також покращує метаболічні процеси в шкірі, бере участь в утворенні міжклітинного матриксу, посилює клітинне та тканинне. підтримує міжклітинний та клітинний гомеостаз.


Ін'єкції посилюють мікроциркуляцію та синтез структурних білків шкіри (колагену, еластину), активізують ендогенний синтез ГК за рахунок вираженого впливу на мітохондрії фібробластів. Всі перелічені процеси ведуть до повного відновлення функціонування дерми: вирівнюється рельєф і колір шкіри, звужуються гирла вивідних проток сальних залоз.


Для корекції стану постакне використовуються препарати для редермалізації в концентрації 1,1 або 1,8% – залежно від типу шкіри та стану постакне. Препарат вводиться внутрішньошкірно, папульно масажними лініями. При атрофічних рубцях спочатку відсепаровується дно рубця маятникові рухами кінчика голки, куди вводиться препарат-редермалізант. Перший сеанс краще проводити препаратом у концентрації 1,1%, папули у своїй тримаються 1–2 діб. При введенні препарату 1,8% папули можуть тривати до 3 днів. Сеанси виконуються 1 раз на 2 тижні. Кількість сеансів – від 4 до 6


Протипоказаннями є:

  • захворювання сполучної тканини;
  • гарячкові стани;
  • злоякісні новоутворення;
  • гнійничкові захворювання;
  • активний герпес;
  • бронхіальна астма;
  • вагітність та годування груддю.

Відносні протипоказання: менструація, глибока депресія, схильність до атопії.
Після проведення процедур регенерації шкіри, а також максимального зволоження можливо використовувати мікроушкоджуючі стимулюючі методи. Найбільш популярними є лазерне шліфування Fraxel, радіохвильова терапія, інтрадермальна індукція колагену дермаролером.


Фракційний фототермоліз


Лазери Fraxel працюють із використанням про фракційних принципів: принципу фракційного фототермолізу (Fraxel re:store і Fraxel re:fine) і принципу фракційної абляції (Fraxel re:pair). Перевага процедури фракційного лазерного шліфування полягає в тому, що ділянки шкіри, які не піддавалися лазерному пошкодженню, включаються в процес регенерації набагато швидше за пошкоджені. У ході процедури у шкірі створюються мікроканали, які активують фібробласти та сприяють оновленню колагенового матриксу. В результаті виробляються нові колаген та еластин, які підвищують пружність та еластичність шкіри. Інтактні (непошкоджені) сусідні ділянки при фракційному лазерному впливі сприяють швидкому загоєнню, що суттєво скорочує терміни реабілітації після процедури Fraxel та ризик розвитку побічних ефектів, як за інших методик шліфування шкіри (СО2-лазер або дермабразія). Фракційне лазерне шліфування шкіри обличчя та тіла формує зони фракційного термолізу заздалегідь певною щільністю розподілу. Процедура має можливість вибору глибини коагуляції, що дозволяє стимулювати дозовано ремоделювання колагену.

Параметр

Вплив на ефективність

Оптимальне значення

Коментар

Вік пацієнта

З віком знижується

16–20 років

Обмежень віком немає; для невеликих пацієнтів. Доцільність проведення процедури пов'язана із здатністю переносити дискомфорт. Пам'ятайте: що тонше епідерміс, тим меншу енергію лікування треба вибирати

Вік рубця

З віком знижується

4–6 тижнів (не менше)

Незважаючи на те, що рубець продовжує формуватися протягом 6-24 місяців, можна впливати на поверхню рубця вже через 4 тижні після його формування. Чим молодший рубець, тим ефективніше лікування

Розміри рубця

Зі збільшенням ширини знижується

Ширина – 1–2 мм, довжина – не важливо

Оскільки реепітелізація рубця та ремоделювання його поверхні починаються з країв (ділянки здорової шкіри), чим тонше буде рубець, тим вираженіший ефект і менша кількість процедур

Профіль рубця (+/– тканина)

Чим вираженіший профіль, тим нижча ефективність (більше процедур)

Гіпотрофічний рубець нарівні з поверхнею

Для гіпотрофічних рубців використовують енергії 20–50 мДж, для гіпертрофічних – 40–70 мДж; чим грубіше і вираженіше гіпертрофічний рубець, тим більша енергія виправдана

Кількість здорової шкіри навколо рубця

Чим більше, тим ефективніше

Не менше 2 см навколо

У випадках, коли рубців багато і вони розташовані близько один до одного, у шкіри мало ресурсів для ремоделювання тканини рубця, і лікування буде малоефективним

Рівень лікування

Зі збільшенням підвищується (але знижується безпека)

7

При високих рівнях лікування (9-10) ефект буде вираженим, але можливі ускладнення у вигляді опіків, десквамації епідермісу, тривалої еритеми (почервоніння).

Таблиця. Процедура Fraxel. Ефективність лікування рубців та кількість необхідних процедур

Процедура фракційного лазерного шліфування – це лише оптимальний спосіб змінити рубець, зробивши його схожим на навколишню шкіру: за формою (змінити профіль рубця), за кольором (прибрати судинний компонент та додати/прибрати пігментацію), за текстурою (зробити непомітним перехід від рубця до здорової) тканини). Процедура не може вплинути на рубець у глибині шкіри (2–3 мм і глибше), і рубець промацуватиметься після лікування, хоч і стане значно м'якшим.


Побічні ефекти:

  • після лікування може з'являтися набряк, проте швидко проходить;
  • невелика еритема (почервоніння), яка проходить протягом 2-3 тижнів;
  • свербіж та сухість обробленої області є звичайним явищем при загоєнні шкіри, лущення та сухість поступово зникають; використання легких зволожуючих кремів та/або зволожуючих сонцезахисних кремів, які рекомендовані та не викликають подразнення, має полегшити цей стан;
  • при появі болю або дискомфорту можуть застосовуватися пакети з льодом, для зняття болю та сверблячки можуть бути використані заспокійливі засоби.

В даний час Fraxel - одна з найбільш затребуваних апаратних процедур лікування постакне в Європі та США.

Раніше радіохвильовий ліфтинг використовували лише як anti-age-терапію, але останнім часом накопичився досвід його застосування для лікування застійних плям та атрофічних рубців.

Радіохвильова терапія

Основою цього є електромагнітне випромінювання радіочастотного діапазону, яке сприяє зміні функціональної активності клітин. Ці процеси супроводжуються тепловіддачею, в результаті чого опромінені тканини сильно нагріваються. В естетичній медицині застосовуються апарати з контролем нагрівання. Раніше радіохвильовий ліфтинг використовували лише як anti-age-терапію, але останнім часом накопичився досвід його застосування для лікування застійних плям та атрофічних рубців. Підвищення температури в глибоких шарах шкіри за допомогою радіочастотної енергії забезпечує ущільнення тканин, що містять колаген, так як фібрили, що розташовуються всередині колагенових волокон, стискуються і потовщуються. Завдяки високій провідності сполучнотканинних волокон (fibrous septae) підшкірно-жирової клітковини, радіочастотна енергія проникає на рівень гіподерми, забезпечуючи зміцнення тканин зсередини. Протягом півроку після процедури відбувається посилене утворення нового колагену та подальше зміцнення дерми, що призводить до тривалого естетичного результату, особливо при атрофічних рубцях. Після 6-8 сеансів вдається отримати виражений ефект підвищення тонусу шкіри, внаслідок чого змінюється її структура: пори звужуються, атрофія зменшується. Для цього методу використовують спеціальні електроди-маніпули, вкриті напівпровідником, що обмежує проникнення радіочастотних хвиль.


Основними протипоказаннями є:

  • кардіостимулятор;
  • метали у зоні впливу;
  • цукровий діабет;
  • гнійничкові захворювання шкіри;
  • активний герпес;
  • вагітність та годування груддю;
  • захворювання сполучної тканини;
  • порушення згортання крові.

Радіохвильова дія успішно поєднується з ОТП та редермалізацією, мезотерапією через 2 тижні після радіотерапії.

Інтрадермальна індукція колагену дермаролером

За допомогою дермаролера в шкірі проходить безліч перфорацій діаметром від 0,08 до 0,22 мм. Глибина проникнення мікроголок – від 0,2 до 2,5 мм, залежно від виразності проблеми та місця її локалізації. На 1 см2 можна зробити до 150 перфорацій. Створюючи в шкірі безліч перфорацій, голки на своєму шляху травмують і колагенові волокна, і фібробласти, стимулюючи вироблення у шкірі острівців нового колагену. Таким чином, у дермі (у глибоких шарах шкіри) формується неоколагенез, що особливо важливо при лікуванні атрофічних рубців. Пацієнтам потрібно кілька курсів по 3-5 процедур через кожні 6-8 тижнів.

Техніка застосування, з одного боку, не складна, з другого – вимагає повного розуміння процесу та медичних умов щодо процедури.

Після очищення шкіру потрібно обробити розчином хлоргексидину біглюконату 0,05% для зовнішнього та місцевого застосування. При необхідності знеболювання рекомендується до процедури обробити шкіру кремом, що анестезує (експозиція під плівкою протягом 30 хвилин) або нанести 10% лідокаїну з адреналіном за допомогою дермаролера 0,3 мм. Далі за допомогою дермаролера проводиться мультиін'єкційна дія, при цьому шкіра злегка розтягується пальцями. Обробка дермароллером виконується протягом 5–10 хвилин у різних напрямках – по горизонталі, вертикалі та діагоналі. Спочатку – більші зони (щоки), потім – менші (T-зона). Після обробки наноситься аутоплазма, збагачена тромбоцитами, для максимальної регенерації області постакне.

Дермароллер (мезороллер) на сьогоднішній день є малоінвазивним методом, здатним значно зменшити глибину та кількість постакне, покращити тургор шкіри на великих площах без введення токсичних речовин. Протипоказання – як у багатьох перерахованих вище методів.


Вперше опубліковано у Les Nouvelles Esthetiques

Читайте також