Корекція рубцевих змін постакне: сучасні можливості комбінованих методів
Клінічний кейс лікування рубцевих постакне за допомогою комбінації апаратної макроексфоліації та PFR-плазми
Лікування акне – це складний і тривалий процес, який потребує співпраці як з боку лікаря, так і з боку пацієнта. Дотримуючись рекомендацій спеціаліста, пацієнт може значно покращити стан шкіри, позбутися акне та його наслідків, а також підвищити якість життя.
Акне (вугрова хвороба або вульгарні вугрі) – розповсюджене ураження сально-волосяного фолікула обструктивного та/або запального походження внаслідок різноманітних екзо- й ендогенних факторів. Акне починаються в ранньому пубертатному віці, у дівчат дещо раніше (10-13 років), ніж у хлопців (14-15 років). У віковій категорії від 12 до 24 років у 85% осіб розвивається вугрова хвороба. У віці старше 25 років захворювання зустрічається в 11% осіб. Після 44 років може тривати у 12% жінок та 3% чоловіків.
Відповідно до цих даних, ми можемо зрозуміти, що акне – це дуже розповсюджене захворювання, з легкими або більш тяжкими формами якого стикається майже кожна людина у відповідний період свого життя.
При цьому, на жаль, достатньо багато пацієнтів мають саме тяжкі форми цього захворювання, і як наслідок – постакне у вигляді рубців або пігментації. Згідно зі статистичними даними, майже у 20% осіб розвиваються важкі форми (конглобатні й абсцедуючі) акне, а в кожного четвертого з них – спотворюючі рубці, які разом з гіперпігментацією (явища постакне) являють серйозну медико-психологічну проблему через соціальну дезадаптацію хворих. Водночас лише 20% осіб з акне звертаються до лікаря по професійну медичну допомогу.
Таким чином, ми розуміємо, що перед лікарем-дерматологом стоять дві важливих задачі. Перша – забезпечити якісне лікування акне з метою досягнення стійкої ремісії. Друга – ліквідувати наслідки постакне для попередження соціальної дезадаптації, що виникає внаслідок формування глибоких рубців.
Терапія акне
Основними принципами формування протоколів корекції рубців є:
- Адекватна терапія гострої форми акне
- Підтримуючий догляд для збереження стійкості ремісії
- Застосування шліфувальних методів, що мають різні вектори впливу, комбінуючи їх в загальному курсі лікування рубців
- Чітке дотримання умов догляду за шкірою в реабілітаційний період
- Комбінування з ефективними регенеруючими ін’єкційними процедурами (терапія аутологічною плазмою, біорепарація)
- Обов’язковий регулярний домашній догляд, що буде підтримувати результати лікування
Перше і найважливіше в терапії тяжких форм акне, а також єдине, що може забезпечити мінімізацію утворення рубцевих змін, – це призначення адекватної системної терапії ретиноїдами.
Наразі саме така практика є визнаним у світі золотим стандартом в лікуванні важких форм акне. Вчасне призначення препаратів цієї групи забезпечує мінімальну кількість рубцевих змін у пацієнта. Під вчасним призначенням я маю на увазі застосування системних ретиноїдів навіть у випадках середньоважкого перебігу акне, але з чітко визначеною тенденцією до утворення рубців на місці запальних елементів, не чекаючи моменту, доки стадія захворювання перейде у важку форму.
Регулярний домашній догляд, який є як основним аспектом лікування гострої стадії акне, так і інструментом для підтримання ремісії, має обов’язково передбачати такі етапи, як очищення, тонізація, сонцезахист і топічні ретиноїди. Для очищення ми використовуємо очищувальні гелі або пінки, що мають кислий pH (3,5-4,5). До складу тоніка мають входити освітлювальні, протизапальні та розсмоктуючі компоненти. Очищення й тонізацію ми призначаємо два рази на день. При цьому у випадку, якщо пацієнт наносить декоративну косметику впродовж дня, то варто акцентувати його увагу на важливості обов’язкового додаткового етапу демакіяжу перед основним очищенням і тонізацією. Сонцезахист може забезпечуватись будь-яким зручним для пацієнта засобом (крем, флюїд, тонуючий засіб тощо), головне, щоб він був адекватний до сезонної УФ-активності, а також способу життя пацієнта і його взаємодії з сонцем. На ніч ми призначаємо препарати, що містять топічні ретиноїди. Для постійного використання в період ремісії акне дуже зручним варіантом є гелі або креми з інкапсульованою формою ретинолу (гідроксіпінаколоноретиоат). Вони дають мінімальну схильність до формування симптомів ретиноїдного дерматиту, тож дуже зручні пацієнту для тривалого використання.
Комплексні протоколи у лікуванні постакне
Для усунення самих рубців постакне потрібно забезпечити дві основні задачі: контрольоване пошкодження шкіри з метою її шліфування та потужна відновлювальна система для забезпечення якісної подальшої епітелізації. Для шліфування рубців використовують такі апаратні системи як голковий RF, СО2-лазер та апаратна мікродермабразія (або макроексфоліація). Всі ці методи шліфування мають високу ефективність і, враховуючи різні принципи дії та вектори впливу на шкіру, будуть успішно комбінуватись у комплексному протоколі лікування рубців постакне. Наприклад, голковий RF сприятиме скороченню площини шкірного клаптя, що призведе до стягування рубців, а апаратна мікродермабразія буде шліфувати поверхневі дефекти в горизонтальній площині, що сприятиме зменшенню глибини атрофічних рубців постакне. Щодо епітелізуючих методів, найкращим відновлювальним потенціалом володіють біорепарація препаратами полінуклеотидів й аутологічна плазмотерапія. Враховуючи специфіку роботи саме з рубцевими змінами, у виборі форми аутологічної плазми надається перевага саме PRF формі плазми. Для досягнення найкращих результатів шліфування, з мінімізацією реабілітаційного періоду, краще об’єднувати один з апаратних методів разом з терапією PRF-плазмою або біорепарацією в одному сеансі.
Окрему увагу треба приділити догляду за шкірою в реабілітаційний період після шліфування. На цьому етапі ми маємо забезпечити оптимальні умови для загоєння шкіри, а також попередити можливе загострення запального процесу у відповідь на механічне пошкодження шкіри. Для цього використовуються епітелізуючі креми, сироватки на базі гіалуронової кислоті, компонентів НЗФ, пантенолу, вітамінів групи В та рослинних екстрактів на кшталт центели азіатської або алое вера. Для попередження загострення запального процесу нам потрібно контролювати себопродукцію, що може зрости у відповідь на механічне травмування шкіри під час шліфування. Для цього чудово підійдуть сироватки на базі протизапальних та себорегулюючих пептидів та лекопіну (екстракту томату). Обов’язково застосовувати сонцезахисний крем з високим ступенем УФ-захисту. Перевагу слід надавати комбінованим сонцезахисним кремам, враховуючи їх найвищу ефективність у попередженні посттравматичної гіперпігментації.
Тільки за умови дотримання усіх вище наведених заходів ми можемо отримати чудові стійкі результати у лікування рубцевих змін постакне. На підтвердження цього нижче наведу клінічний кейс з моєї практики.
Клінічний кейс
Пацієнтка 30 років, акне IV ступеню тяжкості в анамнезі. Попередньо було проведено лікування активної фази акне за допомогою курсу препаратів системних ретиноїдів до настання ремісії. Але, враховуючи дуже тяжкий перебіг гострої фази захворювання, пацієнтка отримала велику кількість рубців постакне.
Для лікування рубцевих змін було проведено три комбіновані сеанси терапії аутологічною PRF-плазмою з апаратною методикою мікродермабразії.
Апаратна платформа, яку ми використовували для проведення цієї процедури, має декілька етапів впливу. Перший етап – макроексфоліація, під час якої за допомогою одноразової насадки, що має покриття з абразивного паперу з напиленням мінералу корунду, ми проводимо шліфування поверхні шкіри. Далі, після усунення з насадки абразивного паперу, проводимо етап мікровібраційного масажу, що значно покращує мікроциркуляцію капілярного русла шкіри й підшкірної жирової клітковини та сприяє пришвидшеному відновленню шкіри після процедури. Додатково в маніпулу апарату вбудовані LED-діоди з довжиною випромінюваної хвилі 633 нм, яка сприяє заспокоєнню подразненої шкіри та допомагає активувати проліферативну активність фібробластів. Це також дозволяє поєднувати процедуру шліфування з LED- терапією одночасно.
Для проведення терапії аутологічною плазмою на кожний сеанс було використано три пробірки для отримання аутологічної плазми, збагаченої фібрином, об’ємом 10 мл кожна. PRF-плазму вводили за допомогою голки 30 G довжиною 13 мм під кожний рубець. Середній об’єм плазми на кожну їн’єкцію 0,1-0,25 мл, залежно від глибини та загальної площі рубця.
В постпроцедурний період для пришвидшення реабілітації пацієнтка використовувала призначені їй сироватку і крем епітелізуючої дії, щоденний комбінований сонцезахисний крем та систему очищення відповідно до типу шкіри.
На фото 1 А-В наведено стан шкіри обличчя пацієнтки до початку курсу шліфування та результат після трьох комбінованих сеансів. Наразі це лише проміжний етап, лікування буде продовжено до отримання такого стану шкіри, який максимально задовольнить пацієнтку. Але вже на цьому етапі можемо побачити значне покращення мікрорельєфу шкіри, зменшення кількості дрібних рубців і глибини великих рубців постакне.
Фото 1 А-В. Пацієнтка до та після курсу шліфування (результат трьох комбінованих сеансів)
Висновок
Корекція рубцевих змін постакне є досить складною задачею та потребує кропіткої роботи лікаря-дерматолога й чіткого дотримання усіх постпроцедурних рекомендацій від пацієнта. Але завдяки сучасним апаратним методам шліфування та грамотному їх комбінуванню з відновлювальними ін’єкційними процедурами ми можемо отримати досить вражаючі результати покращення текстури шкіри, а отже, і якості життя наших пацієнтів.