Можливості хімічного пілінгу
Діагностика як запорука успішної терапії плюс особиста грамотність спеціаліста створюють ефективний результат.
Розглянемо хімічні пілінги, об'єднавши як теоретичну, і практичну частини питання.
Ігор Кирикевич, лікар дерматолог, компанія «Каетана»
Отже, пригадаємо, що пілінг (від англ. to peel - очищати, знімати шкірку) - це процес видалення клітин епідермісу, при необхідності - з проникненням до дерми, за допомогою різних методів для вирішення будь-яких косметичних проблем.
Види пілінгу
Хімічний пілінг - це прискорення, активізація природного відлущування та хімічне шліфування шкіри за допомогою спеціальних речовин.
Пілінги розрізняють по глибині дії.
Поверхневий пілінг діє на рівні рогового шару епідермісу (гліколева, молочна, азелаїнова, саліцилова, фітинова, мигдальна кислоти, трихлороцтова (ТСА) у концентрації 1-15%), ретиноїди, розчини Джесснера. Він є щадним і популярним видом хімічного пілінгу. Після нього можна продовжувати нормальний спосіб життя, побічні ефекти статистично незначні. Протипоказань майже немає чи вони перебільшено акцентовані у літературі. Далі у статті ми наголосимо саме на поверхневому хімічному пілінгу, чому — буде зрозуміло буквально відразу.
Важливо: пілінги з АНА-кислотами, особливо гліколеві, є найбільш глибокими серед поверхневих. Далі також буде зрозуміло, чому ми наголошуємо на цьому факті.
Середній пілінг доходить до базального шару епідермісу та діє на рівні дермо-епідермального бар'єру (ТСА, фенол, мікрокристалічна дермабразія, лазерна корекція, саліцилова кислота 30%). Кількість побічних ефектів і протипоказань цього виду пілінгу досить велика.
Глибокий пілінг сягає рівня ретикулярної дерми (феноловий, наприклад). Процедура відповідальна, лікарська, що проводиться під анестезією, оскільки є не що інше, як хімічний опік шкіри обличчя з наступною регенерацією епідермісу. Проводиться вона в стаціонарі та спрямована на видалення глибоких зморшок та рубців. Ефект тримається дуже довго, до кількох років, але можна робити лише один раз, реабілітаційний період триває близько 5 місяців. Процедура травматична, має безліч протипоказань, обмежень та побічних ефектів. У багатьох розвинених країнах, як західних, так і східних, не раз порушувалося питання на державному рівні заборонити подібні процедури через їхню крайню небезпеку для здоров'я. У низці країн «глибокий пілінг», наприклад, феноловий, заборонено. У цій статті розглядати його ми не будемо.
Загальна інформація
AHA (альфа-гідроксикислоти, або фруктові кислоти) - група натуральних органічних кислот, що містяться у фруктах, цукровій тростині, кислому молоці та вині. Використовуються лікарями дерматокосметологами протягом 50 років. Це один із найпопулярніших інгредієнтів у косметичних продуктах. АНА здатні впливати на стан шкіри на молекулярному, клітинному та тканинному рівні. Безпечні. Найбільш поширеними AHA є гліколева, молочна, лимонна, яблучна, винна. При нанесенні на шкіру фруктові кислоти мають відлущувальну, зволожуючу, протизапальну, освітлювальну та антиоксидантну дію, а також стимулюють синтез колагену та глікозаміногліканів у шкірі.
Відлущуюча дія AHA пояснюється їхньою здатністю послаблювати зчеплення (когезію) клітин корнеоцитів у роговому шарі. У відповідь на посилене лущення відбувається активація поділу клітин базального шару. У нижній частині епідермісу, примикаючи до дерми, розташовується так званий зародковий шар, він базальний. Саме тут відбувається зародження нових клітин, що забезпечує процеси регенерації епідермісу.
Зволожуючу дію на шкіру AHA надають завдяки прискоренню оновлення епідермісу. Відомо, що на поверхні кератиноцитів знаходиться комплекс вологоутримувальних молекул або натуральний зволожуючий фактор — NMF (від англ. Natural moistening factor). Найбільш виражений NMF у молодих клітинах, а у старих рогових лусочках він деградує. Прискорене розподіл клітин базального шару та швидке злущування рогових лусочок призводить до того, що в шкірі підвищується вміст функціонально активного NMF.
Посилення синтезу глікозаміногліканів і колагену відбувається за рахунок стимулюючої дії AHA на фібробласти шкіри. Ще одне пояснення дії AHA на синтез міжклітинної речовини дерми дає теорія стресу. Хімічний опік шкіри є сильним стресовим впливом, у відповідь яке відбувається активація захисних систем шкіри. Це призводить до мобілізації внутрішніх ресурсів, посилення репаративної активності клітин шкіри, посилення синтезу життєво важливих молекул. Безліч людей, які благополучно пережили опіки (у тому числі термічні) — найкраще підтвердження цієї теорії. Таким чином, під дією AHA епідерміс стає тоншим, а дерма потовщується. Роговий шар робиться більш пружним та еластичним, а на шкірі розгладжуються дрібні та середні зморшки.
АНА-кислоти також сприяють руйнуванню меланіну, чим викликають ефект, що освітлює, забезпечують зменшення гіперпігментації.
Однією з основних переваг піїнгу з AHA є безпека і нешкідливість, завдяки чому вони дозволяють дотримуватися найважливішого принципу лікування: «Не нашкодь». АНА-препарати розроблені з урахуванням різних типів шкіри та містять різні органічні кислоти. Розглянемо їх докладніше.
Дія АНА-кислот
Гліколева кислота міститься в цукровій тростині, зеленому винограді. У ряді AHA вона має найменшу молекулу, тому легко проникає через епідермальний бар'єр і має найбільш виражений ефект. Вона має здатність зменшувати гіперпігментацію, знижує гіперкератинізацію, розгладжує дрібні зморшки, покращує колір обличчя, нормалізує метаболізм клітин епідермісу та дерми, омолоджує шкіру, відновлює структуру колагену та еластину в дермі, завдяки чому шкіра підтягується.
Молочна кислота є у кислому молоці, винограді. Вона має найбільш виражену гідратуючу (зволожуючу) та кератолітичну (що відлущує) дію серед інших АНА-кислот.
Яблучна кислота міститься в багатьох фруктах, особливо багато її в яблуках та помідорах. Крім відлущувальної дії, вона стимулює клітини, посилюючи клітинний метаболізм.
Винна кислота у вільному або етерифікованому вигляді знаходиться у зрілому винограді, старому вині. Має відлущувальну, відбілюючу і зволожуючу дію. Має приємний запах старого вина.
Лимонна кислота міститься в цитрусових плодах. Вона має найвищу молекулярну масу із усіх перерахованих AHA кислот. Чинить на шкіру відбілюючу дію, яка посилюється у присутності винної кислоти. Має антиоксидантні та бактерицидні властивості.
Саліцилова кислота - це бета-кислота, що містить фенольну групу. Не є AHA, проте часто використовується у комбінації з фруктовими кислотами для посилення ексфоліації (відлущування). Міститься у вигляді ефірів у корі берези та листі гаультерії. Має виражені антисептичні, протигрибкові та кератолітичні властивості.
Складові дії препаратів
Сила подразнюючої дії на шкіру косметичних препаратів, що містять AHA, не залежить безпосередньо від концентрації кислоти, але залежить від її кислотності (рН) і може бути докорінно змінена шляхом зміни рН. Так, засіб, що містить лише 2% AHA з рН 1,4, більш активно, ніж засіб з 30% AHA та рН 4,0.
Наприклад, багато торгових марок пропонують продукти з вмістом кислоти 80 і навіть 90%! Закликаю до такої інформації ставитися грамотно та виважено. Якби у таких препаратах справді було «90% кислот», вони негайно викликали б найсильніший хімічний опік! Але це не відбувається. А все тому, що у подібних продуктах насправді знаходяться не кислоти у чистому вигляді, а їх буферні розчини. Так, засіб з 80% AHA та рН 4,5 «слабше», ніж засіб з 8% AHA та рН 1,3. Так що подібні препарати мають лише мінімальний та короткочасний естетичний ефект. А інформація про те, що "продукт містить 80-90% кислот", є лише маркетинговою і спрямована на підсвідомість людини: потенційний клієнт повинен спокуситися "великим відсотком" активного інгредієнта і, відповідно, зробити свій вибір на користь даного продукту.
Що таке рН? Це водневий потенціал, який вказує на рівень кислотності (лужності) речовин і позначається цифрами від 0 до 14. Чим менше значення рН, тим вище кислотність:
- речовина з рН від 7,1 і вище є лугом;
- речовина з рН 7,0 нейтрально;
- речовина з рН від 7,0 донизу за шкалою до «0» - кислота.
Природна кислотність нормальної здорової шкіри коливається не більше 4,1-6,1.
Науково доведено, що між рН гліколевої кислоти, її впливом на швидкість оновлення епідермісу та ступенем подразнення шкіри існує найтісніший зв'язок. При рН нижче 3,0 кислота має більш помітний стимулюючий ефект, але водночас і досить високий рівень подразнення шкіри. Останнє легко усувається правильно підібраним постпілінговим препаратом.
Показання для всіх форм хімічного пілінгу
Юнацький вік:
- жирна проблемна шкіра (себорея);
- акне (гіперкератинізація, закупорка пір);
- гіперпігментація, в т. ч. ластовиння;
- профілактика та догляд при контагіозному молюску.
Молода вікова група (25-35 років):
- профілактика фотостаріння;
- профілактика та лікування папіломовірусної інфекції;
- дуже суха шкіра (відчуття стягнутості, почервоніння, огрубіння та/або лущення);
- постакне. Це збірне поняття, що поєднує комплекс стійких змін шкіри, що є наслідком тривалого існуючого вугрового висипу та себореї, а також маніпуляцій, що проводяться для лікування цих захворювань. До постакне відноситься: розширення пір; нерівномірна текстура шкіри; рубці; застійні плями; післязапальна гіпер- та депігментація; стійка еритема та розширення капілярів.
Середня та старша вікова група (40 і більше років):
- підготовка до глибокої дермабразії та шкірно-пластичних операцій;
- розтяжки, рубці, шрами;
- омозолілості, іхтіоз;
- гіперпігментація (хлоазми та старечі плями);
- профілактика та корекція косметичних дефектів шкіри (зморшки, складки, шкіра, що в'яне).
Протипоказання для всіх форм хімічного пілінгу
Протипоказаннями є:
- травми у сфері нанесення пілінгу;
- попередні лазерні або механічні пілінги (хімічний пілінг проводять, якщо минуло не менше шести місяців);
- вагітність (пізні терміни);
- тяжкий і дуже тяжкий ступінь вугрової хвороби — папулопустульозна стадія;
- герпес в активній фазі;
- атопічний дерматит;
- демодекоз - гостра стадія;
- хронічна кропив'янка;
- високі фототипи (IV-VI; тобто від смаглявих людей середземноморського типу - Греція, Туреччина, до дуже смаглявих і темних - африканці);
- розацеа та велика кількість запалених судин;
- бородавки;
- прийом препаратів із вмістом роакутану (припинення прийому подібних препаратів має відбутися за 6 місяців до процедури пілінгу);
- шкіра атрофічна, витончена внаслідок вікових змін (хроностаріння);
- недавнє проходження курсу хіміотерапії, курсу гормональної терапії для лікування акне;
- онкозахворювання шкіри, невуси.
Гліколевий пілінг
Гліколевий пілінг – найпопулярніший і найпоширеніший сьогодні вид поверхневого пілінгу. Він є найбільш глибоким серед поверхневих пілінгів та поверховим серед глибоких.
Дія. Використання в препараті гліколевої кислоти, що має найнижчу молекулярну масу і розмір, дозволяє вирішувати проблеми, пов'язані з гіперкератозом, сухістю шкіри, утворенням дрібних зморшок, акне і постакне. Гліколева кислота покращує гідратацію шкіри і має антиоксидантні властивості. Механізм її дії досі є предметом дискусій, однак є дані, що свідчать про те, що вона може діяти не тільки як агент, що відлущує, але і як прямий стимулятор оновлення шкіри. Гліколевий пілінг надзвичайно популярний серед пацієнтів, оскільки ця кислота навіть у високих концентраціях не дає такої сильної запальної реакції та такого тривалого почервоніння шкіри, як ТНА чи фенол. Обличчя настільки швидко набуває нормального вигляду, що гліколевий пілінг на Заході називають lunch-time peel (пілінг обідньої перерви).
Лікувальний ефект:
- перебудовує роботу шкіри на "молоду", нормальну програму;
- має освітлювальну дію;
- має anti-age ефект;
- надає оздоровлюючу дію при вугровій хворобі (акне) та проблемі постакне.
Дослідження показують, що одним із ефектів дії гліколевої кислоти на шкіру є підвищення її стійкості до УФ-опромінення. Можливе проведення процедури в літню пору, що давним-давно роблять успішні косметологи і на Заході, і на Сході. Українці досі побоюються проводити такий пілінг у період сонячної активності. Однак це тема наступної статті.
Діагностика:
- акне (вугрова хвороба);
- в'яне та фотосенсибілізована шкіра;
- дуже суха шкіра;
- розтяжки, рубці та шрами;
- гіперпігментація;
- жирна та проблемна шкіра, себорея.
Спосіб застосування. Шкіру обличчя, шиї та зони декольте очищаємо, використовуючи відповідний діагностиці демакіяжний засіб. Проводимо процедуру легкого гомажу. Гліколевий пілінг (3 мл препарату) наносимо тонким рівномірним шаром спеціальним віялоподібним пензликом. Для посилення ефекту можна злегка помасажувати шкіру кінчиками пальців. При тривалій експозиції та підсиханні гелевого продукту можна злегка зволожити поверхню шкіри водою, використовуючи віялову кисть. Залишаємо препарат на 5-6 хвилин, після чого рясно змиваємо водою до припинення пощипування. Не допускаємо попадання продукту в очі та на слизові оболонки! Якщо шкіра ніжна, тонка та чутлива, додатково використовуємо нейтралізатор до хімічного пілінгу.
На завершення процедури наносимо відповідний діагностиці заспокійливий крем після хімічного пілінгу і ніжними масажними рухами допомагаємо продукту вбратися.
Важливо! Процедура пілінгу починається із ретельного очищення шкіри. З цією метою застосовуються спеціальні передпілінгові продукти, наприклад, гелі, що очищають демакіяжні, що мають слабокисле рН. Не можна обробляти шкіру милом, оскільки це призведе до надмірного олужнення шкіри та зменшення ефективності пілінгу.
Після змивання очищувача та ретельного висушування на шкіру швидкими та точними рухами рівним шаром наносимо кислоту. Обробку проводимо у наступній послідовності: лоб, віскі, підборіддя, шия. Центральна частина особи та повіки обробляються в останню чергу. На віки кислота наноситься до кордону з віями. Гліколева кислота не є небезпечною для очей, проте під час пілінгу поряд завжди повинна знаходитися ємність з водою, щоб мати можливість швидко промити очі у разі потрапляння в них кислоти.
Після нанесення кислоти фахівець має постійно перебувати поряд із клієнтом. Проводиться точний хронометраж процедури, оцінка відчуттів пацієнта та реакції шкірних покривів. Навіть у разі нормальної переносимості гліколевої чи винної кислот пацієнт відчуває інтенсивне печіння у перші 2-3 хвилини, але воно не повинно бути нетерпимим. До третьої процедури пацієнт зазвичай адаптується і спокійно переносить печіння. Проте висловлювання пацієнта «дуже боляче, неможливо терпіти» є показанням до негайної нейтралізації кислоти. Те саме стосується і яскраво вираженої еритеми.
Бажано, щоб у препаратах кислоти містилися у вільному та найактивнішому стані – уважно читайте етикетку.
У перші хвилини може відзначатися помірне печіння, якого клієнт досить швидко (1-3 хвилини) звикає. Невелике почервоніння (гіперемія) – також природна та абсолютно нормальна реакція шкіри на кислотний пілінг. Найважливішою об'єктивною ознакою, що визначає час експозиції, є еритема (почервоніння). При появі явних ознак дифузної еритеми кислота має бути негайно нейтралізована. При необхідності після нейтралізації на проблемніших ділянках (кератоми, глибокі зморшки) допускається повторне нанесення препарату для досягнення локальної, більш вираженої еритеми.
При корекції косметичних дефектів, викликаних фотостарінням, у пацієнта осередкової гіперпігментації кислота нейтралізується відразу після настання дифузної еритеми. При біологічному типі старіння показано більш тривалий вплив кислотою, іноді до настання точкового ефекту інею (фроста).
Після закінчення часу впливу необхідно повністю усунути кислоту з поверхні шкіри. Просте змивання водою не забезпечує повного видалення. Тому нейтралізація – важливий та відповідальний етап процедури пілінгу. Вона проводиться у три етапи. Спочатку видаляється основна кількість препарату за допомогою губки, просоченої водою. Потім наноситься нейтралізатор, який повністю зупиняє пілінг. На закінчення залишки гліколевої кислоти з нейтралізатором ретельно змиваються водою. Процедура закінчується нанесенням заспокійливого крему після хімічного пілінгу.
У подальшому клієнту рекомендується вмиватися прохолодною водою і очищувачем, що не містить мила. У найближчі 2-3 дні після процедури в салоні/клініці клієнт не повинен застосовувати вдома креми, що містять фруктові кислоти, оскільки їх використання може призвести до глибших небажаних реакцій шкіри. Безпосередньо після процедури може спостерігатися незначна еритема. У наступні дні у деяких може бути помірне лущення шкіри, особливо після вмивання та протирання шкіри рушником. Може спостерігатися ефект появи «кірочки» в місцях, де шкіра витончена або пошкоджена, але триває це недовго і проходить протягом 1-2 діб.
Щоденний догляд під час проходження курсу гліколевого пілінгу полягає у вмиванні дехлорованою прохолодною водою без використання мила та лужних засобів та використання заспокійливого крему після хімічного пілінгу щодня.
Час експозиції. Після проведення діагностики робимо пробу на переносимість кислотного пілінгу: невелику кількість кислоти наносимо на чутливу ділянку особи (наприклад, на трикутник носогубний) і стежимо за реакцією шкіри. Якщо реакція клієнта задовільна, проводимо процедуру на всьому обличчі та шиї.
При тонкій і чутливій шкірі починаємо з 3-4 хвилин. Потім поступово від процедури до процедури збільшуємо час до 7-10 хвилин. Якщо немає дискомфорту і шкіра добре адаптована, то час експозиції відразу може становити 5 хвилин.
Під час проведення пілінгу «гра» з експозицією є найважливішим елементом процедури та запорукою досягнення гарного результату. Слідкуйте за реакцією шкіри клієнта, його суб'єктивними відчуттями, у разі крайнього дискомфорту (що дуже рідко) змивайте гліколевий пілінг нейтралізатором.
Кількість процедур залежить від косметичної проблеми, що вирішується, і коливається від 7 до 10 з інтервалом в 7-10 днів. Важливо: пілінг не дасть бажаного результату, якщо виконати менше 6 процедур. Повідомте про це клієнта!
Кількість курсів: 2-3 на рік, у тому числі й у місяці підвищеної сонячної активності, за умови щоденного використання сонцезахисного крему. При фотостарінні показано тривале (10-15 сеансів) регулярне проведення пілінгів. При біологічному старінні обґрунтовано застосування 2 щорічних курсів, що складаються з 6-10 сеансів.
Реакція шкіри на гликолевий пілінг спокійна. Він викликає видимого і рясного лущення і може супроводжуватися лише незначним короткочасним почервонінням. Тому найкраще планувати процедуру або напередодні вихідних, або у вечірній час. Під час процедури у клієнта виникають різні суб'єктивні відчуття (поколювання, пощипування, печіння тощо), а також почервоніння (еритема), які є абсолютно нормальними для гліколевого пілінгу. Перед початком курсу про це слід детально проінформувати клієнта. Дискомфортні явища швидко проходять на етапі нанесення заспокійливого крему після хімічного пілінгу.
Додаткова інформація. Процедуру хімічного гліколевого пілінгу можна використовувати також при роботі з тілом, наприклад, при частій проблемі акне на плечах і спині, після післяпологових розтяжок і т. д. Методика при роботі з тілом така сама, як і при роботі з обличчям. Час експозиції пілінгу може, однак, бути дещо більшим, починаючи з першої процедури, оскільки шкіра на спині, плечах та інших частинах тіла грубіша і менш чутлива, ніж шкіра обличчя.
Серединний пілінг
Середній пілінг і, відповідно, кислоти, що використовуються для цієї процедури, покликані вирішити вікові зміни шкіри - такі, як розтяжки, рубці постакне, поверхневу гіперпігментацію, зморшки навколо очей, області чола, верхньої і нижньої губи. Ефективність процедури при цьому можна порівняти з лазерним шліфуванням шкіри. Трихлороцтова кислота (ТСА-пілінг) та саліцилова кислота використовуються для серединного або поверхнево-серединного пілінгу. Високі концентрації ТСА (40-35%) вже відносять до категорії глибокої дії, це прирівнюється до хірургічної косметології та потребує особливих умов для виконання. Ряд авторів прирівнюють подібне втручання до «глибоких пілінгів», про які ми говорили на початку нашої статті.
Відмінною особливістю пілінгу ТСА є отримання фрост-ефекту («інея») - оброблена ділянка шкіри трохи біліє. Це є ознакою денатурації білка та формуванням бар'єрної плівки, що перешкоджає подальшому проникненню кислоти углиб шкіри. Час впливу косметолог визначає залежно від типу шкіри: на сухій, тонкій та чутливій шкірі обличчя фрост виступає буквально на першій-другій хвилині впливу, на шкірі тіла, де потрібно прибрати післяпологові стрії, експозиція становить приблизно 10-15 хвилин.
Після пілінгу ТСА шкіра особливо потребує догляду: зволоження, захисту від ультрафіолетового випромінювання, стимуляції регенеративних процесів у шкірі. Пілінг з трихлороцтовою кислотою робиться тільки в осінньо-зимовий період, коли активність сонця мінімальна - ймовірність стимуляції пігментоутворення в оновленій шкірі дуже велика.
Саліцилова кислота використовується для серединного пілінгу у зв'язку з її здатністю викликати глибоке і сильне лущення. Вміст кислоти у пілінговому складі може досягати 30%. Зазвичай це 20-25% розчин саліцилової кислоти в ізопропіловому спирті. Дія кислоти - кератолітична, протизапальна, антисептична, що знежирює. Десквамація (відторгнення, відшарування) епітелію починається на другу добу після процедури і триває 5-6 днів. Шкіра стає ніжною і гладкою, як у немовляти, а після процедури потребує фотозахисного догляду та зволоження. Саліциловий пілінг повторюють приблизно через 2 тижні, кількість процедур визначається індивідуально.
Порада наостанок
Виконуючи процедуру хімічного пілінгу, користуйтеся професійними косметичними препаратами. Препаратів для хімічного пілінгу на ринку України — безліч. Як розібратися, що вибрати? Професійна косметика завжди більш ефективна та дієва. Вона вирішує серйозні дерматологічні проблеми шкіри обличчя та тіла, визначені косметологом чи лікарем відповідно до проведеної діагностики. Вона відповідає запити клієнта. Свого часу мене, ще студента-медика Київського медичного інституту, найавторитетнішого лікаря Бориса Глухенького, дерматовенеролога, професора, доктора медичних наук, автора маси підручників з косметології вчив: «Її величність — діагностика, а все інше додасться». Саме так і закінчу: «її величність» діагностика як запорука успішного лікування/догляду плюс особиста грамотність фахівця створюють ефективний результат.
Читайте також
- «Літні» пілінги: залежно від типу шкіри
- Хімічні пілінги влітку: обираємо препарат
- АНА-пілінг для сухої та зрілої шкіра: особливості процедури
- Пілінги з АНА-кислотами: підготовка та реабілітація
- Топ-процедура: хімічні пілінги
- Ази дерматокосметології: проводимо процедуру хімічного пілінгу
- Постпілінгова реабілітація: програми догляду за шкірою