Методи корекції контурів особи

2015-05-03
Logo

Вікова зміна овалу обличчя у верхній та нижній частині пов'язана з багатьма фізіологічними процесами. Розберемося, які є методи та способи корекції в арсеналі лікарів-косметологів.


Владлена Аверіна, лікар-дерматовенеролог КБ "Феофанія", тренер навчального центру "Академія Наукової Краси", доповідач ЕМАА, DASIL, Face-2face, AMWC, AMEC (Україна, Київ)


Контурна корекція вікових змін кісткової основи черепа є одним із найскладніших, але ефективних методів омолодження обличчя. У пацієнтів з вродженою слабкою структурою скелетів надмірна резорбція кісткової і хрящової тканини може бути основною причиною прояву передчасного старіння. Зони з більш вираженою схильністю до кісткової резорбції – це скроневі області та нижня щелепа, зокрема кути нижньої щелепи.


У всіх тканинах організму жінки з часом відбуваються певні зміни: кістки піддаються резорбції, м'язи – атонії, підшкірна жирова клітковина – атрофії чи гіпертрофії, спостерігається міграція жирових пакетів, знижується тонус та еластичність шкіри.


Залежно від віку, типу старіння та індивідуальних особливостей змінюється і овал обличчя (верхній та нижній контур).


Серед структурних змін нижнього контуру виділяють:

  • атрофію альвеолярних відростків;
  • протрузію підборіддя;
  • міграцію локального жиру донизу;
  • поява зморшок та борозен («зморшок маріонетки»);
  • птоз.

Виявляється це опущенням тканин («бульдожі щічки»), в'ялістю, зморшкуватістю, зайвими жировими відкладеннями в нижній частині обличчя (друге підборіддя), поглибленням носогубної складки, зморшок у кутах рота.


Структурні зміни верхнього контуру:

  • резорбція кісток/хрящів, зменшення товщини черепа;
  • поглиблення скроневої ямки;
  • депресія лінії брів;
  • експресія зморшок.

Візуальні прояви старіння у верхній третині обличчя – це опущення верхньої повіки та бічних ділянок брів, поглиблення зморшок в області чола та перенісся, більш похмурий вигляд.

Важливість комплексного догляду


Для корекції цих змін необхідний комплексний підхід до омолодження, уповільнення старіння шкіри шляхом стимуляції вироблення колагену, покращення мікроциркуляції, зменшення жирових відкладень, забезпечення антиоксидантної та відновлювальної дії, ефективного покращення обмінних процесів.


Основними принципами корекції будуть:

  • підвищення тонусу та еластичності;
  • поліпшення мікроциркуляції та лімфовідтоку;
  • усунення локальної ліподистрофії;
  • створення каркасу та ліній натягу;
  • усунення мімічного навантаження на окремі зони;
  • заповнення обсягу м'яких тканин (контурна та об'ємна корекція).

Необхідно дотримуватися зразкового плану та порядку корекції: спочатку стимулюючі процедури, що покращують якісні характеристики шкіри, а потім – фіксуючі та закріплювальні результати, що впливають на кількісні характеристики.


Якщо використовувати лише один із методів, результат не буде позитивним і стійким, а значить, не задовольнить вимоги пацієнтів.


Завдання, які необхідно вирішити під час корекції овалу:

  • верх: «відкрити погляд», підняти брови, заповнити скроневі ямки, виправити зморшки в області чола та перенісся;
  • низ: видалити надлишок жиру, заповнити «зморшки маріонетки», підкреслити кути нижньої щелепи та вирівняти її лінію, виправити проекцію підборіддя.

Можливі варіанти поліпшення метаболізму та мікроциркуляції у шкірі, тобто якісних показників, необхідно розділити на групи залежно від основного фактора, що діє. Зокрема, серед них:

  • апаратні (мікроструми, вакуум, ультразвук, дарсонваль, фракційний фототермоліз);
  • неапаратні (базовий догляд, масаж, кріотерапія);
  • інвазивні (мезотерапія, плазмоліфтинг, мезоніті);
  • неінвазивні (пілінги).

Розглянемо коротко основні можливості у корекції овалу особи.

Апаратні методи


Мікрострумова терапія : призводить до активізації внутрішньоклітинних метаболічних процесів, виявляє лімфодренуючу дію, покращує мікроциркуляцію та прискорює регенерацію пошкоджених тканин. Мікроструми стимулюють м'язові волокна шкіри до почергового скорочення та розслаблення. При скороченні м'язових волокон кровоносні та лімфатичні капіляри, розташовані між ними, закриваються і рідина з них викидається. При розслабленні волокон навпаки просвіт капілярів відкривається, і вони знову заповнюються.

Неабляційний фракційний фототермоліз : мікропромені створюють найтонші колонки мікрокоагуляції у тканині, залишаючи при цьому інтактну шкіру між колонками, що запускає природні відновлювальні процеси, ефективно вирівнює рельєф та колір шкіри. Глибина дії на шкіру може варіювати в залежності від довжини хвилі та насадки. Пошкоджуюча дія при даних методиках зведена до мінімуму в порівнянні зі стандартним лазерним шліфуванням.

Температурний фактор


Дія кріотерапії заснована на зміні діяльності судин: початковий спазм дрібних артерій змінюється вираженим їх розширенням, що призводить до активної гіперемії (припливу крові та почервоніння шкіри), тривалість якої – від однієї до трьох годин. Результат – посилене теплоутворення та покращення кровопостачання та харчування шкіри, стимулювання обмінних процесів, полегшення венозного відтоку, легкий ліполітичний ефект.
Контрастні компреси - це свого роду гімнастика для судин, причому починати необхідно з холодного, ним же закінчувати. Така процедура сприятливо діє як на мікроциркуляцію, а й у вегетативну нервову систему.

Ін'єкційні методи корекції


Біоревіталізація : це перевірений, ефективний метод корекції. При внутрішньошкірному введенні гіалуронової кислоти (ГК) відбувається стимуляція дермального матриксу, синтез ендогенної ГК, неоколагеногенез, неоангіогенез, заповнення рівня гідратації шкіри, потужна антиоксидантна дія.
Для процедури може бути використана ГК нестабілізована або частково стабілізована, високомолекулярна чиста або у комбінації з манітолом, гліцеролом, вітамінами. Будучи будовою поліаніоном, гіалуронова кислота здатна зв'язувати і утримувати за рахунок водневих зв'язків велику кількість води.


Для відновлення структури матриксу критично оптимальне співвідношення молекулярної маси (2-3 млн Так) та концентрації. Поєднання концентрації від 15 мг/мл і вище формує молекулярну мережу, що створює резерв ДК у позаклітинному матриксі та стимулює внутрішньоклітинний синтез.


При проведенні біоревіталізації в зоні нижньої третини особи поряд з папульною технікою часто використовується поверхнева лінійна техніка (контрольована інтрадермальна деструкція), гратчаста техніка. Особливо активно обробляються зони депресії та зморшок, привушна складка.


В результаті проведеного курсу корекції у цих зонах візуально визначаються:

  • виражений ліфтинговий ефект;
  • ущільнення та наповнення шкіри;
  • зменшення дрібної зморшкуватості та глибини складок;
  • вирівнювання кольору шкіри;
  • розгладжування рельєфу.

Мезотерапія : до складу коктейлів для корекції нижньої третини особи використовуються ліполітики, вітаміни та мікроелементи, нуклеїнові та амінокислоти, антиоксиданти, біостимуліни та фактори росту, гіалуронова кислота.


Для anti-age-мезотерапії використовуються активні регенеруючі та стимулюючі коктейлі, що покращують якісні показники шкіри. Стимулюється синтетична та проліферативна робота фібробластів, збільшується кількість колагенових та еластинових волокон, матриксу, покращується мікроциркуляція, усувається оксидантний стрес. Перевага надається коктейлям з факторами росту (EGF, IGF-1, bFGF, VEGF) та біостимулінами.
Препарати вводяться в техніці «наппаж», папульно та лінійно. Курс складається з 6-10 процедур, що проводяться 1 раз на тиждень або за схемою.


У нижній третині використовуються не тільки звичні підтягуючі, а й ліполітичні коктейлі: кремній 0,5% + хофітол + прокаїн, L-карнітин + кофеїн, фосфатидилхолін + дезоксихолінова кислота. Це готові коктейлі на лікування локальної ліподистрофії (Mesoline, Inno-TDS, mesoEXPERT). При цьому щоб розчин потрапив безпосередньо в гіподерму, шкіра береться в складку. Залежно від коктейлю необхідно 6-8 процедур, що проводяться з періодичністю 7-10 днів, або 2-4 процедури 10-14 днів.


Як пристосування для введення мезотерапевтичних препаратів можна використовувати мезороллер. У шкірі при прокочуванні мезоролера утворюються мікроотвори, які забезпечують однакову глибину та рівномірне проникнення препаратів. Поєднують стимулюючу дію самого мезоролера та препаратів. Залежно від показань anti-age-терапії використовується різна довжина голок мезоролера (1-2 мм), процедура проводиться 1 раз на 3-4 тижні.

Мезоніті : оскільки шкіра при введенні ниток реагує на них як на чужорідне тіло, це супроводжується посиленням клітинної та судинної проліферації у місцях їх постановки, неоколагеногенезом.

Поєднання мезонітій та плазмоліфтингу : дві ефективні процедури, що потенціюють дію один одного. PDGF (тромбоцитарний фактор росту) ініціює загоєння сполучної тканини, формування матриксу колагену, прискорює мітогенез, ангіогенез, активацію макрофагів, секрецію факторів росту. Мішенями є фібробласти, м'язові волокна, хондроцити, остеобласти, мезенхімальні стовбурові клітини. Дві процедури проводяться в одну сесію. Спочатку проводиться забір крові із вени. Поки кров центрифугується, вводяться мезоніти. Коли вони встановлені, перед тим, як вийняти з тканини голку-провідник, в неї шприцем вводиться по 0,02 мл препарату.


Аутоплазма (PRP) з тромбоцитарним фактором росту (як монопроцедура) вводиться глибоко в тканину та поверхнево папульно. Курс - 4-6 процедур, 1 раз на 2-3 тижні.

Ін'єкції ботулотоксину : перш за все, варто дотримуватися черговості процедур: мезотерапія – ботулінотерапія. Чому? Спочатку необхідно покращити якісні показники шкіри, запустити роботу фібробластів, збільшити кількість матриксу за допомогою гіалуронової кислоти, зміцнити судинну стінку. Потім потрібно закріпити результат та зменшити мімічне навантаження на проблемні зони. Мезотерапія відноситься до активно стимулюючих процедур, відповідно ефект від ботулотоксину (якщо він буде виконуватися до мезотерапії) пройде швидше. Зумовлено це тим, що нова гілочка нерва, що іннервує «заблокований» м'яз, зросте швидше. Отже, м'яз знову почне скорочуватися і з'являться зморшки.


Як правило, введення ботокса практикують при корекції у верхній частині обличчя: в області чола, перенісся, очей. У роботі з нижньою третиною ін'єкції ботулотоксину використовуються для блокування м'яза, що опускає куточок рота, для корекції «зморшок скорботи», а також підшкірного м'яза шиї. У цій зоні, вище та нижче кістки нижньої щелепи, виробляються ін'єкції ботулотоксину папульною технікою у подвійному розведенні. В результаті отримуємо чіткіший овал – «овал Нефертіті».

Філери : найчастіше пацієнти звертаються щодо корекції носогубних складок, «кисетних» зморшок навколо рота і «зморшок скорботи» в куточках рота. Перевага надається натуральним биодеградируемым філерам на основі гіалуронової кислоти. Тривалість ефекту Teosyal Ultra Deep, Pluryal Volume триває від року до двох, залежно від зони введення, кількості препарату, способу життя, водно-питного режиму.


Чому ефект не зберігається назавжди? По-перше, фермент гіалуронідазу «обробляє» і розщеплює ЦК як власну. По-друге, особа з віком змінюється, тому виправлення естетичних недоліків необхідно проводити через певний проміжок часу і щоразу по-новому. При цьому необхідно пояснювати пацієнтам, що результат не відразу, а поступово.
Введення в привушну складку філерів створює ефект заповнення та натягу. У цій зоні до 30-35 років формується складка, до 40 – кілька складок чи мережа зморшок. Корекція виходить максимально натуральною та дає легкий ліфтинговий ефект. Гіперкорекції практично не буває, оскільки препарат лягає безпосередньо на складку.


У зонах депресії голкою або канюлею формується ґратчастий каркас (0,5-1,0 препарату з кожного боку). Канюлей працювати краще, оскільки цей метод менш травматичний і «широкомасштабний».


Проаналізувавши місця, куди вводять філери, можна дійти невтішного висновку, що й кількість має набагато менше значення проти правильно обраним місцем. Правильні точки введення знаходяться там, де відстань від кісток черепа до шкіри є найменшою, а м'які тканини найтонші. Це стосується насамперед скроневої області та нижньої щелепи.

З урахуванням морфотипу


Також для адекватної корекції вікових змін овалу обличчя необхідно враховувати морфотип старіння пацієнта.

«Стомлений» морфотип


Втомлений морфотип вважається найбільш сприятливим варіантом, своєрідним маркером фізіологічного перебігу старіння. Такий варіант характерний для худорлявих жінок, з овальним чи ромбоподібним обличчям.


Характеристика шкіри: шкіра спочатку нормальна або схильна до сухості, підшкірно-жирова клітковина розвинена помірно, присутня підочникова та/або нососкулова (щечно-скулова) борозна, спостерігається помірний птоз нижньої третини особи, носогубні складки та «зморшки маріонетки» середньої. М'язовий тонус та тургор шкіри знижено. Птоз та деформаційні зміни не виражені, прояви фотостаріння шкіри помірні.


Ці зміни надають особі стомленого, стомленого вигляду, який найбільше проявляється до вечора.


В естетичній корекції рекомендується застосовувати базовий догляд з моделюючими, колагеновими, термоактивними масками, кріотерапію, вакуумно-роликовий масаж, мікроструми. Такий тип добре «реагує» на механічну стимуляцію – мікродермабразію, мезоролери. Мезотерапія виконується із вітамінними антиоксидантними коктейлями, біоревіталізація – бустерами. Рекомендуються гліколеві пілінги до 70%, ТСА 15-20%, фракційний фототермоліз. Ефективним методом корекції даного морфотипу є мезоніті. Корекція ботулотоксином та філерами на основі ГК у більшості випадків також результативна.

Дрібноморщинистий морфотип


Жінки з дрібноморщинистим морфотипом мають овальне обличчя у молодості, з віком ця форма зберігається, рідше – наближається до прямокутної. Серед них переважають астеніки, які не мають схильності до надмірної ваги.


Характеристики шкіри: тонка, чутлива, часто суха, підшкірно-жирова клітковина слабовиражена, велика кількість зморшок від дрібних до глибоких, відзначається помірний птоз нижньої третини обличчя. М'язовий тонус знижений незначно, тому й провисання м'яких тканин обличчя незначне.

Дрібнозморшкуватий тип тісно корелює з проявами фотостаріння шкіри.
У базових доглядах переважають зволожуючі, поживні та освітлювальні програми. Рекомендується іонофорез, фонофорез із зволожуючими та стимулюючими сироватками, мікроструми, щадні комбіновані пілінги (з гліколевою кислотою до 30%, саліциловою – 2-5%, молочною, койєвою, фітиновою, з резорцинолом), гідродермабразія. Застосовується мезотерапія з активними регенеруючими та стимулюючими коктейлями з факторами росту, біоревіталізація, плазмоліфтинг. Адекватна корекція ботулотоксином та філерами на основі ГК завжди ефективна.

Деформаційний морфотип

Деформаційний тип старіння характеризується переважанням набряклості тканин обличчя, явищами лімфостазу, вираженою в'ялістю, особливо у нижній третині обличчя.


Поруч із зморшкуватість і порушення пігментації не характерні, шкіра досить щільна, блискуча, іноді пориста, риси обличчя – великі. Виражена реакція шкіри у відповідь на пошкодження, що проявляється схильністю до набряклості та запалення.


Виражена деформація нижньої третини особи, носогубні складки можуть з часом злитися з «зморшками маріонетки», часто є друге підборіддя.


У деяких жінок може бути яскраво виражене почервоніння щік через стійко розширені дрібні судини (купероз), часто можна зустріти телеангіектазії.
Даний морфотип старіння зазвичай проявляється у жінок щільної статури, схильних до повноти. Надлишковий підшкірно-жировий шар на обличчі призводить до вираженої деформації контурів обличчя, з утворенням другого підборіддя, «брил», складок на шиї, мішків під очима і верхніх повік, що нависають.


До базового догляду обов'язково входять лімфодренажні масажі, контрастні компреси, кріотерапія, мікроструми, вакуумно-роликова стимуляція (за умови відсутності куперозу). Пілінги – комбіновані поверхнево-серединні та серединні. Мезотерапія: у нижній третині використовуються не тільки звичні підтягуючі, а й ліполітичні коктейлі: кремній 0,5% + хофітол + прокаїн, L-карнітин + прокаїн, фосфатидилхолін + дезоксихолінова кислота, готові коктейлі для лікування локальної ліподистрофії. При цьому шкіра береться в складку, щоб розчин потрапив безпосередньо в гіподерму. Мезоніті використовуються для створення каркасної сітки, що підтримує. Корекція ботулотоксином здебільшого протипоказана чи неефективна. Корекція філерами на основі ГК часто потребує більшої кількості препарату.



М'язовий морфотип


М'язовий тип для слов'ян не характерний. Як правило, у такий спосіб старіють представники жовтої раси. Переважно характеризується порушенням пігментації, складчастістю повік, вираженими носогубними складками, «зморшками маріонетки». При цьому шкіра щік залишається рівною та гладкою, а овал обличчя зберігається до глибокої старості. Пов'язано це з тим, що в м'язових осіб добре розвинені мімічні м'язи, а також генетично мала кількість підшкірно-жирової клітковини.

У жінок старше 55 років дані морфотипи старіння поєднуються, і, як правило, вже можна говорити про комбінований тип (пізній тип старіння) з переважанням того чи іншого типу старіння.

Таким чином, при регулярному догляді та адекватній корекції можна усунути вікові зміни, продовжити молодість, свіжість та гарний настрій.

Вперше опубліковано: KOSMETIK international journal №3 (57) / 2014, стор. 32-36

Читайте також