Програми корекції фігури: мікрострумова терапія
Особливості проведення процедури
Мікрострумова терапія вже давно і міцно увійшла в практику дерматокосметологів. Достатньо широка сфера її застосування та ефективність є тими аргументами, які визначають популярність цієї процедури, що для багатьох фахівців вже стала рутинною. Пропонуємо вам освіжити та, можливо, поповнити свої знання в галузі використання імпульсних струмів при корекції фігури.
Мікрострумова терапія – це один із найпопулярніших апаратних методів у косметології. Її основними перевагами є ефективність, простота, безболісність, відносно невеликий перелік протипоказань тощо.
Традиційно мікрострумову терапію включають до програм догляду за обличчям. Однак у комплексних процедурах корекції фігури вона може бути не менш результативною, тим більше що ефект, отриманий після неї, не забезпечує жодний інший фізіотерапевтичний фактор.
Фізіологічний ефект мікрострумів
Дія мікрострумів пов'язана зі стимуляцією фізіологічних електрохімічних процесів. Впливаючи на мембрани клітин, мікроструми поліпшують процеси метаболізму: прискорюють синтез АТФ, білків, ліпідів та інших сполук, необхідних для роботи клітин та регенерації тканин.
Мікрострумова терапія сприяє відновленню мікроциркуляції й відтоку лімфи, активізує метаболічні й репаративні процеси в епідермісі й дермі.
При проведенні в післяопераційний період (після ліпосакції, абдомінопластики тощо) вона прискорює загоєння, скорочує тривалість реабілітаційного періоду, зменшує набряклість тканин. Під дією мікрострумів поліпшується стан старіючої шкіри – підвищується її тонус, трохи розгладжується рельєф, поліпшується колір.
Безумовно, стимуляція м'язів під дією мікрострумів набагато слабша, ніж при міостимуляції, глибина пенетрації активних сполук менша, ніж при гальванічному іонофорезі, однак завдяки поєднанню різних ефектів сумарна результативність процедури є доволі високою.
Параметри впливу
Мікрострумова терапія передбачає вплив імпульсним електричним струмом із визначеними характеристиками.
- Сила струму
Сила струму вимірюється в амперах (А). Для проведення мікрострумової терапії використовується імпульсний електричний струм дуже малої сили – від 40 до 600 мкА (мікроампер) із частотою від 0,1 до 500 Гц.
- Полярність імпульсів
Монополярні імпульси використовуються для електрофорезу. Техніка проведення електрофорезу за допомогою мікрострумів і полярність електродів відповідають правилам проведення електрофорезу гальванічним струмом.
Для внутрішньошкірного введення тих чи інших сполук використовують два активних електроди або один активний та один пасивний, котрі закріплюють на тілі чи дають у руку пацієнта. Полярність активного електрода визначається природою лікарського або косметичного препарату, який наноситься на шкіру.
Біполярні імпульси здійснюють лімфодренажний та міостимулюючий вплив. Нагадаємо ще раз, що при мікрострумовій терапії не відбувається м'язових скорочень. Однак за рахунок електрохімічних процесів підвищується тонус шкіри загалом та поліпшується трофіка м'язів. Вплив на м'язи більш виражений при використанні біполярних імпульсних мікрострумів. Правильно виконана процедура мікрострумового лімфодренажу (рухи активного електрода відповідають лініям відтоку лімфи) дозволяє зняти набряклість, сприяє детоксикації міжклітинного простору тощо.
- Тривалість імпульсів
Короткоімпульсні струми (0,1–0,5 мс) дуже схожі на ті, котрі генеруються нейронами, забезпечують оптимальний режим впливу в тих випадках, коли потрібно підвищити тонус тканин.
За допомогою більш тривалих імпульсів (100–500 мс) проводиться електрофорез.
Біполярні мікроструми доцільніше використовувати в короткоімпульсному режимі, монополярні – з більшою тривалістю імпульсів.
- Частота імпульсів
У мікрострумовій терапії найчастіше застосовують струм із низькою частотою імпульсів – до 500 Гц. Такий діапазон частот є найбільш фізіологічним.
- Форма імпульсів
Імпульси при мікрострумовій терапії можуть бути різної форми – прямокутної, трикутної, трапецієподібної, синусоїдальної, нейроподібної. Оптимальним варіантом є прямокутна форма імпульсів для монополярного струму та нейроподібна для біполярного.
Електроди для мікрострумової терапії
Техніка проведення процедури залежить від поставленої мети. Різні електроди адаптовані до різних завдань.
Ефекти електроімпульсної терапії прямо пов'язані з часом впливу на проблемну зону, причому особливе значення часовий фактор набуває при проведенні електрофорезу. Кількість іонів, що надходять у глибокі шари шкіри, залежить від сили струму, тривалості імпульсів, часу та площі контакту електрода з ділянкою шкіри. Тому кількість активних інгредієнтів, що потрапили в глибокі шари шкіри при мікрострумовій терапії, у десятки разів менша, ніж при гальванічному іонофорезі рухомими електродами, і в сотні разів менша, ніж при іонофорезі стаціонарними електродами. Через це в процедурах корекції фігури не використовуються електроди у вигляді металевих конусів чи з одноразовими ватними паличками. Електроди-рукавички та стаціонарні електроди великого розміру забезпечують достатню площу контакту й дозволяють проводити процедури по тілу, у тому числі і з використанням електрофорезу.
Особливості проведення процедури
Перш ніж прийняти рішення щодо проведення мікрострумової терапії, варто виключити протипоказання, до яких належать:
- загальні процеси: злоякісні новоутворення будь-якої локалізації, гострі інфекційні захворювання, гарячковий стан, психічні розлади, епілепсія, індивідуальна непереносимість електричного струму, наявність електрокардіостимулятора;
- місцеві процеси: золоте й платинове армування шкіри, поширене ураження шкіри в зоні впливу (дерматити, екзема тощо), загострення герпетичної інфекції.
У процедурах корекції фігури мікрострумова терапія застосовується в програмах моделювання силуету, а також в антицелюлітних програмах.
Ліфтинговий ефект після мікрострумової терапії виражений помірно. Однак завдяки своїй чудовій переносимості та безпечності вона може рекомендуватися для таких делікатних місць, як ділянка молочних залоз.
Проведення мікрострумової терапії показано також під час курсу корекції маси тіла за допомогою різноманітних дієт, оскільки дозволяє не тільки зміцнити шкіру та підлягаючі тканини, але й забезпечити виражений дренаж продуктів метаболізму тригліцеридів.
Мікрострумова терапія тіла є ефективним доповненням практично до будь-якого комплексу антицелюлітних процедур. Методика успішно застосовується для відновлення пружності й еластичності шкіри при корекції ранніх стадій целюліту, на пізніх стадіях – як додатковий метод, оскільки дозволяє поліпшити мікроциркуляцію, активізувати виведення із клітин продуктів метаболізму, відновити мікроекологію міжклітинного середовища за рахунок лімфодренажу.
Робота в режимі електрофорезу забезпечує насичення шкіри активними сполуками, котрі стимулюють ліполіз та зміцнюють сполучну тканину. Це стосується не тільки спеціальних засобів для мікрострумової терапії та іонофорезу: після мікрострумової терапії активні інгредієнти будь-яких косметичних засобів краще проникають у клітини шкіри, оскільки підвищується проникність біологічних мембран. Ефект зберігається протягом кількох годин після процедури, тож проведення мікрострумової терапії перед обгортанням із різними активними компонентами значно підвищує ефективність цієї процедури.
Косметичні засоби, призначені для мікрострумової терапії, найчастіше становлять собою багатокомпонентні гелі чи розчини, до складу яких входять активні сполуки, здатні під дією струму розпадатися на іони та проникати вглиб шкіри. Також можна використовувати готові аптечні препарати, які забезпечують потрібний лікувальний ефект та форетичність.
Мікрострумовий лімфодренаж тіла зазвичай проводять за допомогою електродів-рукавичок, для контакту використовують струмопровідний гель. Ефект від процедури буде набагато сильнішим, якщо використовувати гелі для мікрострумової терапії, насичені лікарськими речовинами.
Ефективність мікрострумового поверхневого (ковзного) лімфодренажу загалом нижча, ніж мануального чи вакуумного. Однак вплив є доволі делікатним і найчастіше застосовується при корекції целюліту в пацієнтів «групи ризику»: з варикозним розширенням вен, гіпертонією, ішемічною хворобою серця тощо. Мікрострумовий лімфодренаж рекомендується проводити в період відновлення після хірургічних операцій із корекції фігури, у тому числі й ліпосакції.
Мікрострумова терапія як ізольована, самостійна процедура проводиться рідко – тільки в післяопераційний період або пацієнтам із вираженим варикозним розширенням вен. В інших випадках її включають до програми з корекції целюліту й моделювання фігури разом із обгортаннями, масажем, ультразвуковою, вакуумною, лазерною та баролазерною терапією.
Читайте також
- Корекція зморшок: ефективність і безпека різних методик
- Апаратна аnti-age-терапія: як уповільнити старіння шкіри
- Чому пресотерапія має бути в кожному кабінеті краси?
- Скульптуруючий апарат: яку технологію вибрати для бізнесу?
- Відновлення у дії – фракційний фототермоліз без пошкодження шкіри
- Лазерний ліполіз: малотравматична методика корекції форм тіла
- Інвазивна процедура