З ретинолом і без нього: нові косметичні інгредієнти

Докладно про сучасну наукову основу косметології

Logo

В межах проєкту «Стресооборона. Український рецепт» поговоримо про інгредієнти ХХІ століття. Тренди майбутнього в догляді за шкірою: що нового зʼявилося в догляді за шкірою та навіщо потрібні ретинол-альтернативи?

Тійна Орасмяе-Медер, лікар-косметолог, фахівець з розробки косметичних засобів, засновник бренду Meder Beauty Science (Велика Британія)

Пропонована стаття є адаптацією доповіді, виголошеної 25 січня 2023 року на онлайн-конференції «Естетична медицина: підсумки 2022 / плани 2023», організованій ГК Estet. Конференція відбулася в рамках проєкту «Стресооборона. Український рецепт» та на підтримку конгресу Derma (Київ, 1 березня 2023 року). Повну доповідь можна переглянути на каналі PRO Cosmetology TV. 

У XXI столітті розвиток косметології став більше науковим: мікробіологі, генетики, біохімики працюють в наш час у сфері косметології. Ми маємо інші та нові «сім’ї» інгредієнтів для догляду за шкірою: пептиди; фактори росту – це теж пептиди технічно, але ж вони працюють трохи по-іншому; стовбурові клітини рослин; пробіотики і пребіотики, метабіотики та інші -біотики; епігенетично активні агенти; SERM – це нова «сім’я» інгредієнтів, яка зʼявилася лише 2020 року. 

Пептиди

Аргірелін та інші нейротрансміттер-модифікуючі пептиди – це найпопулярніша сім’я пептидів. Їхній розвиток йде постійно, вони мають великий попит на ринку,  бо це пептиди для лікування мімічних зморшок (ботокс like засоби). 

Інша група пептидів – це Carreer Peptides, носії іонів міді та марганця, використовуються в регенеруючих засобах та засобах для шкіри з віковими змінами.

Сигнальні/ремодулюючі пептиди. Сигнальні пептиди зв’язуються з рецепторами клітин, ремоделюючі – є частиною сім’ї сигнальних пептидів. Тож, можна казати, що всі ремоделюючі пептиди є сигнальними, але не усі сигнальні пептиди є ремоделюючими. Сигнальні пептиди використовуються для лікування пігментації, мають протизапальну дію. 

Фактори росту – це олігопептиди (наприклад, SH-олігопептид-1, епідермальний фактор росту, найпопулярніший фактор росту у косметології). Останніми роками також використовують дермальний та нейротрофічний фактори росту. Вони не настільки популярні, але ж використовуються у засобах для корекції зморшок. 

Ros Scavengers – це «ловці» вільних радикалів. 

Колаген-організуючі пептиди частіше використовуються в нічних засобах догляду за шкірою, бо вони працюють як регулятори циркадних ритмів у шкіри, оскільки організація колагена – це процес, що відбувається у глибоку фазу сну.  Протизапальні пептиди – найбільш популярні для лікування чутливої шкіри, почервоніння та розацеа.

Що найкраще в пептидах?  По-перше, вони дуже екологічні, це лабораторний «дизайн».  Також пептидами можливо впливати на відомі молекулярні механізми (не емпірично, а засновуючись на науковій базі) – це таргетований вплив і можливість працювати безпосередньо з рецепторами клітин.

Пептиди забезпечують відсутність алергічних реакцій, ефективність у низьких дозах, дуже невисокий ризик побічних ефектів та відсутність системного впливу. 

Інгредієнти XXI століття: стовбурові клітини рослин

Phitocell Tech – технологія, яка була запропонована швейцарською компанією Mibelle 2008 року. Phitocell Tech технологія розпочалася з альпійського яблука  (для корекції та лікування зморшок обличчя), зараз ми маємо для використання стовбурові клітини альпійської троянди, азіатської центелли, червоного винограду (дуже корисні для лікування почервоніння шкіри, чутливої шкіри),  стовбурові клітини сапунарії (інгредієнт, що впливає на резистентність шкіри), стовбурова клітини моху.

Інша лабораторія (Іспанія) пропонує стовбурові клітини плодів австралійського ноні та індонезійської маклюри.

Стовбурові клітини рослин – це клітини калусу (росткової зони рослини), які мають високу біологічну активність. Основні діючі речовини стовбурових клітин – це цитокіни та модифікуючі ензими. Цитокіни є стимулюючими молекулами, модифікуючі ензими мають епігенетичний ефект і пригнічують сенесцентність клітин епідермісу та майже дерми. Вони збільшують регенераторний потенціал шкіри й відновлюють втрачену через вік здатність клітин до формування колоній. 

Пре- і пробіотики 

Це поживний субстракт для сапрофітної мікрофлори шкіри, яку ми маємо. Вони пригнічують ріст колоній умовно-патогенних бактерій та/або грибів. Пребіотики використовуються для відновлення та підтримання різноманіття та здоров’я мікробіому шкіри. Засоби з пребіотиками можуть бути мікробіом-friendly (підтримувати мікробіом, а можуть бути мікробіом-таргетованими (змінюють мікробіом, відновлюючи здоровʼя шкіри). 

Вони використовуються для лікування акне, атопічного дерматиту, чутливості й сухості шкіри та інших вікових змін.

Пробіотики – це живі сапрофітні мікроорганізми або їх фрагменти. Вони діють так само, як і пребіотики, але механізми дій трохи різні. 

Як приклади пребіотиків можна назвати біоеколію (альфа-олігосахарид), інулін, пектин, бета-глюкан, крохмаль. Серед пробіотиків найбільш популярні молочнокисла флора, біфідобактерії, цукроміцети, нітрозомонас, йогурт тощо.

Метабіотики

Це комплекс екстракта рослини та ферментуючого мікроорганізму, наприклад, екстракт саке – це рис з цукроміцетами, що ферментуюють рис до отримання саке як напою. Або мета-ресвератрол – це ресвератрол, ферментований винними бактеріями, екстракт кімчі – це капуста кімчі, ферментована бактеріями кімчі. Екстракт саке використовують для лікування чутливої шкіри, в догляді за шкірою з розацеа. Ресвератрол – один з найкращих інгредієнтів у догляді шкіри в період менопаузи. Екстракт кімчі – найпотужніший природний консервант, використовується як протизапальний засіб та для лікування пігментації. 

Усі метабіотики дуже біодоступні, дуже легко проникають в шкіру, дуже низькоалергенні, і популярність їх зростає щодня. 

Руйнування біоплівок

Засоби для руйнування біоплівок – ще один напрям розвитку косметології. Біоплівки – це «основа» хронічного акне, атопічного дерматиту (це біоплівки золотистого стафілококу). 

Зруйнувати біоплівки складно, але можливо. Є два напрями інгредієнтів: 1 – це речовини, що руйнують полісахаридну матрицю біоплівок (хелати, фенол, ТСА), вони діють агресивно, але ефективно; 2 – речовини, що діють менш агресивно, блокують Quorum Sensing бактеріальної комунікації (екстракт стовбурових клітин ноні, хінолон, кінази тощо). 

Епігенетично активні інгредієнти

Це найновіше покоління інгредієнтів, які впливають на експресію генів кератиноцитів, фібробластів, меланоцитів. Вони використовуються для пригнічення сенесцентності, контролю пігментації, підтримання зволоженості, циркадної регуляції, захисних властивостей шкіри та уповільнення процесу старіння в цілому. 

Епігенетично активні інгредієнти – це дуже інноваційна сфера, але цікаве те, що ми відкриваємо інноваційні властивості «старих знайомих», зокрема таких інгредієнтів, як гліцерин, що має здатність бути епігенетично активним. Вони теж є ефективними в низьких дозах. 

SERM (Selective Estrogen’s Receprors Modulators)

Останнє відкриття в косметології – модулятори естрогенових рецепторів клітин шкіри. Вони підвищують чутливість шкіри до естрогену. В менопаузі гормонально залежні зміни шкіри, пов’язані з дефіцитами естрогенів, корегуються використанням SERM-інгредієнтів дуже ефективно. 

Вони уповільнюють темп втрати колагену шкірою в менопаузі (як відомо, жінки втрачають у перші роки менопаузи до 30% колагену, але використання SERM-інгредієнтів може уповільнити темп втрати колагену до 10 чи 15%).  Це дозволяє підтримати еластичність шкіри, її тонус та робить ці менопаузальні зміни більше делікатними. Заблокувати процес старіння неможливо, але ж можна зробить це делікатнішим. 

До SERM-інгредієнтів належать: метабіотик ресвератрол, екстракт конюшини, екстракт сої, дайдзеїн, геністіїн. 

Навіщо потрібні ретинол-альтернативи? 

Ретинол-альтернативні інгредієнти дають можливість уникнути ретиноєвого дерматиту й інших побічних ефектів використання ретинолу. Вони дозволяють використовувати засоби в будь-який період року, незалежно від сонячної активності.  Ретинол-альтернативні засоби можна використовувати у випадку чутливості шкіри, розацеа, агресивного акне тощо. Це також можливість використовувати такі засоби для вагітних жінок, для мам, які годують груддю, бо ретинол є протипоказанням для використання у період вагітності та під час грудного годування. Ретинол-альтернативні інгредієнти можна використовувати людьми з будь-яким фототипом. 

Ретинол-альтернативні інгредієнти мають різні механізми дії, серед яких: 

  • зв’язування рецепторів ретинолової кислоти (працює як аналог РА); 
  • зв’язування ретинолових рецепторів (аналогів ретинолу);
  • стимуляція синтезу ретиноєвої кислоти / ретинолу в шкірі; 
  • пригнічення експресії 5-альфа редуктази, що значно знижує активність синтезу себуму; 
  • активація експресії генів синтезу колагену, що дозволяє відновити еластичність шкіри та зменшити зморшки.

Ретинол-альтернативами є: 

  • бакухіол (противікові засоби); 
  • авокутин (акне, жирна шкіра, гормонзалежне акне, витончення волосся); 
  • біофлавоноїди стовбурових клітин (акне, жирна шкіра, хронічне акне); 
  • екстракт камеді фісташкового дерева (противіковий ефект); 
  • екстракт хлорелли (акне, освітлення шкіри).

Підсумовуючи, треба зазначити, що перевагами інгредієнтів XXI століття, безумовно, є таргетований вплив з урахуваннями молекулярних механізмів старіння, що відомі на сьогодні, акне, інших проблем шкіри; можливість уникнення побічних ефектів; можливість використання цих засобів для всіх груп пацієнтів; можливість створювати індивідуальний догляд, нескладний в застосуванні; наявність сучасної наукової основи. 

Читайте також