Естетичні вади тіла: причини
Як досягти досконалості у максимально стислий термін
Починаючи працювати з будь-якою вадою тіла, необхідно визначити згубні фактори, що призводять до виникнення проблеми, мінімізувати їх та вибрати метод корекції естетичної проблеми.
Клієнти косметологічних клінік періодично згадують, що десь у них відклалися зайві кілограми, яких хочеться позбутися за лічені дні, комусь створюють дискомфорт розтяжки на стегнах і пігментні плями в зоні декольте.Тоді естетика тіла виходить на перший план, і всі зусилля спрямовуються на те, щоб досягти досконалості у максимально стислий термін.
У повсякденній практиці косметологи часто стикаються з такими естетичними вадами тіла, як:
- локальні жирові відкладення (ЛЖВ);
- гіперпігментація;
- стрії (розтяжки);
- вікові зміни шкіри.
Локальні жирові відкладення
На сьогодні ЛЖВ є однією з найпоширеніших проблем серед пацієнтів, які звертаються до клінік з питань естетики тіла. Найчастіше гіпертрофія жирової тканини спостерігається в області живота, зовнішніх та внутрішніх поверхонь стегон, внутрішньої поверхні плеча й зоні над колінами. Причини виникнення можуть бути найрізноманітнішими, починаючи з пасивного ритму життя і закінчуючи гормональними змінами та прийомом лікарських препаратів. Все це необхідно брати до уваги при виборі методик корекції.
Наприклад, якщо жінка на момент звернення до косметолога приймає гормональні контрацептиви, то корекція ЛЖВ автоматично ускладнюється, незалежно від способу корекції, оскільки більшість представників цієї групи препаратів затримують рідину в організмі. А основним завданням при проведенні антицелюлітної терапії є покращення кровообігу, нормалізація лімфотоку та зменшення розміру адипоцитів у проблемній зоні завдяки виведенню з жирової клітини надлишкового жиру, представленого переважно тригліцеридами.
Виділяють три методи корекції локальних жирових відкладень:
- мануальний;
- апаратний;
- ін'єкційний.
Мануальний метод представлено антицелюлітним масажем середньої тривалості від 40 до 60 хвилин, курс – 10-15 процедур з інтервалом 1 тиждень.
Апаратні процедури, спрямовані на зменшення локальних жирових відкладень, можуть бути у вигляді ультразвукового, мікрострумового впливу, використовується вакуумна та пресотерапія. Середній курс також становить 10-15 процедур із періодичністю 7 днів.
Ін'єкційна терапія – найбільш глибокий метод впливу, оскільки препарат вводиться безпосередньо у підшкірно-жирову клітковину (ПЖК), сприяючи активізації процесів ліполізу. Залежно від ступеня вираженості обсягів ПЖК, використовуються препарати прямої та непрямої ліполітичної дії.
Прямі ліполітичні комплекси (дезоксихолат натрію + фосфатидилхолін) мають згубну дію на адипоцит, на відміну від непрямих ліполітиків (фосфатидилхолін в концентрації до 5%, кофеїн, L-карнітин, пептидні комплекси), які стимулюють виведення жиру з жирової клітини. Середній курс ін'єкції становить 10 процедур. Препарат вводиться безпосередньо до жирової тканини на глибину 10-13 мм, по 0,1-0,2 мл на введення. Загальний обсяг мезококтейлю залежить від індивідуальних особливостей пацієнта та може коливатися від 5 мл до 15 мл.
У разі вираженої гіпертрофії жирової тканини в одному курсі можуть поєднуватись препарати як прямого, так і непрямого впливу. У такому разі терапію слід розпочинати з прямих ліполітиків і завершувати непрямими. Інтервал між процедурами прямих ліполітиків становить у середньому 2 тижні, а інтервал непрямих – 7-10 днів.
Якщо ЛЖВ помірного ступеня, то застосовуються препарати лише непрямої дії. Ін'єкційну терапію необхідно доповнювати масажем (мануальний чи апаратний) на третій день після процедури.
Гіперпігментація
Не менш дискомфортнимою естетичною вадою є гіперпігментація. Найчастіше пігментні плями з'являються на відкритих ділянках тіла (декольте, плечі, передпліччя, кисті рук, спина). Однією з причин такої локалізації є фотопошкодження шкіри, що призводять до порушення процесів меланогенезу. Крім цього, причиною можуть бути травми, запальні процеси, які після заживлення спричиняють посттравматичну пігментацію, а також прийом лікарських препаратів.
Одним із найефективніших методів корекції пігментних плям є мезотерапія. Такі активні компоненти препаратів, як пептиди, аскорбінова, фітинова, коєва кислоти, арбутин, екстракти солодки, шовковиці сприяють зниженню активності меланостимулюючого гормону, пригнічують синтез тирозинази та знижують рівень меланіну. Внаслідок такого впливу відбувається виражене освітлення пігментних плям, вирівнюється тон шкіри та, залежно від наявності додаткових компонентів, стимулюються процеси відновлення клітин шкіри, пошкоджених внаслідок хроностаріння.
Курс депігментуючої мезотерапії становить у середньому 5-10 процедур з інтервалом в 7-10 днів. Техніка введення може бути як поверхнева (папульна, наппаж), так і комбінована – поєднання поверхневих мікроін'єкцій та глибокого підшкірного введення. На сьогодні, окрім стандартних мезотерапевтичних коктейлів, існують синергічні ревіталізанти з потужною освітлювальною дією, до складу яких може входити понад 10 активних речовин, зокрема гіалуронова кислота. Курс таких препаратів варіюється в межах 4-6 процедур із інтервалом до 3 тижнів.
Вибір того чи іншого препарату для корекції пігментних плям завжди залежить від індивідуальних особливостей шкіри пацієнта та організму в цілому.
Стрії (розтяжки)
Розтяжки – одна з естетичних проблем, що найбільш складно коригуються. Це пов'язано з патогенезом стрій, який полягає у зниженні синтезу волокон колагену й еластину за одночасного збільшення утворення матриксних металопротеаз (ММ), що руйнують ці структури. Підвищений синтез ММ призводить до прискореної деградації сполучної тканини, а за наявності фактора перетягування шкіри, у місцях найбільшого натягу, з'являються розриви у вигляді атрофічних рубців.
Найчастіше стрії з'являються під час вагітності, коли відбувається різкий набір ваги та змінюється гормональний фон, а також у пубертатному періоді. Основні зони, схильні до перерозтягування, – це стегна, живіт, груди і сідниці. Найбільш доцільно коригувати стрій в перші 6 місяців з моменту їх появи, далі розтяжки «старіють», і нівелювати дефект стає складніше. Але, навіть починаючи ранню корекцію, повністю позбутися розтяжок практично неможливо, оскільки за своєю природою це рубцева тканина.
Існує два найбільш результативні підходи у вирішенні цієї проблеми: топічна та ін'єкційна терапія. Ці підходи обов'язково мають застосовуватися в комплексі, щоб охопити всі ланки патогенезу стрій. Топічна терапія передбачає використання тонізуючих обгортань, пілінгуючих розчинів полі- та монокомпонентного складу, механічні шліфування. Основу ін'єкційної терапії становлять препарати, що містять у своєму складі гіалуронову кислоту, біоміметичні пептиди, амінокислоти (гліцин, пролін, лізин – структурні частини колагенового волокна), вітаміни та рослинні компоненти. Гіалуронова кислота забезпечує необхідне середовище для відновлення функціональної активності клітин у пошкодженій зоні, а також стимулює процес неоангіогенезу. Біоміметичні пептиди запускають процеси проліферації клітин, пригнічують роботу ММ, тим самим забезпечуючи реструктуризацію тканин та зменшення розміру стрій.
При роботі з ін'єкціями мінімальний курс становить 10 процедур із періодичністю 1 тиждень. Техніка введення може бути мікроін'єкційна, так і лінійна. При використанні мікроін'єкційної техніки вколи здвйснюються чітко по межі рубцевої тканини з ділянкою неушкодженої шкіри, роблячи нахил голки під тіло стрії. Якщо атрофічний рубець досить широкий (близько 1 см), то можна застосовувати лінійну техніку, проколи виконуються перпендикулярно до стрії на глибину 2 мм.
У проміжках між ін'єкційними процедурами обов'язковим є проведення топічної терапії.
Вікові зміни шкіри
З віком відбувається інтенсивне зниження функціональної активності фібробластів, змінюється якісний склад міжклітинної речовини, що зовні проявляється зморшками та складками різної глибини. Досить часто геріатричні зміни шкіри тіла найяскравіше виявляються в зоні декольте, ліктів, кистей рук, області колін і пов'язані з такими естетичними проблемами, як гіперпігментація, локальні жирові відкладення та стрії. Тому, складаючи геропротективну програму по тілу, необхідно брати до уваги нюанси комбінаторики препаратів з урахуванням естетичних проблем. Наприклад, працюючи у зоні колін, за наявності гіпертрофії ПЖК, необхідно проводити ліполітичну терапію, а між процедурами ліполізу – ревіталізацію шкіри з урахуванням патогенезу вікових змін шкіри. Курс процедур залежить від рівня вираженості естетичних вад й індивідуальних особливостей пацієнта.
Корекція естетичних вад тіла в умовах косметологічного кабінету завжди має підкріплюватися домашнім доглядом, залежно від наявної проблеми та дотримання всіх рекомендацій лікаря-косметолога. Тільки в такому випадку можна досягти бажаних результатів у максимально стислі терміни, зробивши своє тіло привабливим для себе та навколишніх.
Ольга Бондаренко, косметолог, медичний директор компанії FloSal
Косметолог №2, 2016
Вперше стаття була опублікована на сайті 03.12.2021
Читайте також
- Корекція фігури: швидко, надійно, ефективно
- Комплексна корекція гіперпігментації шкіри: лікуємо причину
- Стрії: косметологічні шляхи лікування
- Що таке біохакінг і як ми можемо використовувати його в догляді за шкірою?
- Анатомія сполучної тканини: таємне стає явним
- Антивікова естетика: профілактика і корекція вікових змін обличчя
- Різновиди жирових деформацій і методи їх корекції
- Корекція вікових змін обличчя: чи ефективні неінвазивні методи?
- Гіперпігментації: алгоритм щоденного догляду за шкірою
- Стрії
- Дисхромія
- Фейсбілдінг