Реабілітація пацієнтів із рубцевими ураженнями шкіри
У пацієнтів зі шрамами часто розвиваються серйозні комплекси, які не дають їм вести нормальний спосіб життя.
Христина (Новак) Мусихіна , пластичний хірург, спеціаліст з контурної пластики, аспірант кафедри отоларингології на базі Олександрівської клінічної лікарні, спеціаліст у галузі естетичної хірургії, косметології
По суті, людина не може адекватно існувати у світі. Це вкрай небезпечно для психічного здоров'я, і деякі люди в такій ситуації – особливо якщо ми говоримо про пацієнтів із глибокими шрамами на обличчі – всерйоз подумують про самогубство. Я як лікар завжди рекомендую людям із такими рубцями опрацьовувати цю ситуацію із професійним психотерапевтом. Адже навіть найкращий пластичний хірург безсилий допомогти людині позбутися внутрішніх проблем та комплексів. Все починається зі зміни мислення та здорової любові до себе. В іншому випадку як не "ліпи" зовнішність пацієнту, щасливішим він, на жаль, не стане. А ось адекватне ставлення до себе, здорове, конструктивне бажання щось змінити у поєднанні з майстерністю хірурга завжди призводить до успішних результатів та позитивних змін у житті пацієнта.
Крім естетичного боку питання шрами можуть завдавати своїм власникам та інші неприємності. Наприклад, келоїдні рубці часто викликають фізичний біль і, що більш проблематично, можуть розростатися. Така ситуація – пряме показання до терапії. Проте життєво важливо проводити її під контролем профільного фахівця, щоби не погіршити ситуацію.
Мене часто запитують про ефективність неінвазивних (тобто нехірургічних та неін'єкційних) методів лікування шрамів – наприклад, кремів та гелів на силіконовій основі. І тут важливо розуміти: так, ці засоби ефективні, але за своєчасного використання. Тобто у перші три місяці після виникнення шраму. Це період, коли шрам тільки формується та ще не підлягає корекції. На цьому етапі якраз і ефективні такі медикаменти. Пізніше їх застосування буде марним, що б нам не обіцяли рекламні ролики.
Має місце поширена думка, що інвазивні методи лікування шрамів - це лише хірургічна корекція. Навпаки. Це і лазерна дермабразія, і механічне шліфування шкіри, і ін'єкційні методи лікування шрамів. Всі ці методи дуже ефективні, але й ці процедури, в принципі, не можуть коштувати надто дешево. І справа не тільки в тому, що лікар вкладає масу часу та грошей у своє навчання та професійне зростання. Придбання та якісне обслуговування необхідного для проведення процедур обладнання потребує великих фінансових витрат.
Важливо розуміти, які препарати та яке обладнання використовує фахівець, чи є у нього відповідна освіта та досвід у лікуванні цієї патології. Своїм пацієнтам я рекомендую, якщо вони зважилися на процедуру, виконувати її у перевіреній клініці з гарною репутацією. На щастя, ми живемо у вік Інтернету, коли про будь-якого лікаря можна прочитати відгуки, а також побачити реальні приклади його роботи.
Сучасні підходи до лікування та профілактики рубцевих деформацій
Пацієнт повинен розуміти, що не варто обирати метод лікування рубців самостійно. Вибрати він може фахівця, який і підбере терапію, що найбільш підходить у вашій ситуації. Адже саме досвід хірурга, його вміння працювати з різними типами рубців і є головним фактором, що впливає на результат лікування. Крім того, на результат можуть впливати супутні захворювання та вік пацієнта. Не слід забувати і про фінансову сторону питання, а також про больовий поріг людини та її спосіб життя.
Наприклад, якщо ми говоримо про різні види дермабразії , то механічна дермабразія - процедура доступна з фінансової точки зору і дуже ефективна, її результати можуть бути дуже вражаючими. Однак вона ще й вкрай болісна, а період відновлення після неї досить тривалий.
Лазерна дермабразія, навпаки, не є хворобливою процедурою, а період відновлення після неї короткий, проте цей метод дуже затратний з фінансової точки зору. Коли це показано і за наявності можливостей у пацієнта, я намагаюся комбінувати методи для найкращого результату. У цій ситуації лікаря можна порівняти з диригентом, який вибирає відповідні "музичні інструменти" (тобто методи лікування) або їх поєднання.
“Лікування через Інтернет може бути смертельно небезпечним”
Часто, як лікар, стикаюся з сумними наслідками самолікування батьками своїх дітей. Яскравий приклад – “лікування” опіків вдома замість грамотного надання першої допомоги та звернення до профільних фахівців – комбустіологів. Можу без перебільшення сказати, що лікування Інтернетом може бути смертельно небезпечним. Важливо вибрати фахівців, яким пацієнти можуть довіряти та до яких можуть звертатися за необхідності.
Ще одна важлива порада, яку я даю батькам: не поспішайте коригувати шрами, отримані вашими дітьми, тільки тому, що вони вам не подобаються. Найбільш виграшна тактика, як ми вже говорили, - бути на зв'язку з лікарем і вчасно - у перші три місяці після травми - використовувати неінвазивні методи загоєння ран. Регенерація шкіри у дітей відбувається швидше, тому у них більше шансів на нормальне загоєння та нормотрофічні рубці. Якщо ж про підлітків, то тут у разі використання агресивних методів корекції шрамів ми ризикуємо отримати келоїдний рубець.
Тому загалом я як фахівець не рекомендую використання таких методів у дітей. За бажання молода людина зможе самостійно звернутися до фахівця за корекцією рубця після досягнення 18 років, якщо вважатиме це за необхідне.
Які ж висновки ми можемо зробити?
- Кількість пацієнтів з рубцями та рубцевими деформаціями надзвичайно велика та тенденції до зменшення немає
- Для лікування таких пацієнтів потрібне застосування різних методів консервативного та хірургічного лікування, контроль ефективності призначених засобів, тривалі терміни реабілітації.
- Успіх лікування пацієнтів із рубцями та рубцевими деформаціями залежить від кваліфікації фахівців, володіння методами хірургічної та консервативної реабілітації.
А ви вже навчилися любити себе?
Я часто ставлю це питання своїм пацієнтам. Як не банально звучить, ви в себе одні, тому повинні навчитися грамотно про себе дбати, щоб зберегти молодість, красу і бадьорий настрій на довгі роки. А повноцінна турбота про себе неможлива без взаємодії з грамотними фахівцями.
Я постійно говорю своїм пацієнтам: “Не довіряйте своє лікування порадникам із форумів, сусідам чи випускникам двотижневих курсів. Звертайтеся до вирішення своїх проблем до професіоналів. Ті зможуть підібрати відповідний саме вам шлях вирішення цих проблем.”
Практично будь-яке питання можна вирішити, коли досвідчений фахівець зустрічається з позитивно налаштованим пацієнтом, який довіряє лікареві, відкритий для його пропозицій і готовий виконувати його рекомендації. Така співпраця лікаря та пацієнта завжди призводить до відмінних результатів.
Читайте також
- Шлях до ідеальної шкіри: все про рубці, шрами, стрії та гіперпігментацію
- Терапія рубців після поранення: на що здатна естетична медицина
- Пошарова корекція шкіри – відновлення, стимуляція і біомодуляція
- Ін'єкційні можливості лікування гіпертрофічних рубців
- Патогенетичні особливості гіпертрофічних рубців
- Рубці: формування, диференціальна діагностика, характеристика
- Застосування пілінгів у боротьбі з акне та рубцями
- Рубці