Терапія рубців після поранення: на що здатна естетична медицина
Дієві методи лікування рубцювання дозволяють відновити повноцінне соціальне життя
Повномасштабна війна, яка прийшла в Україну 2022 року, принесла виклики, яких ми досі не знали. Наслідки, на які ми не очікували. Задачі, умов яких ми раніше не розуміли, але вирішувати які треба в умовах реального часу. Одна з таких зача — реабілітація поранених військових та постраждалих цивільних.
Українські лікарі з 2014-го вже мають за буденність лікувати бойові поранення, повертати військових до життя. Але досить часто проліковані травми залишають по собі рубці, що спричиняють неприємні відчуття та навіть біль. І на такому етапі реабілітації допомогти, покращити якість життя здатна естетична медицина, в арсеналі якої є дієві методи терапії рубців. Звісно, цей напрямок лікування, враховуючи величезну кількість і військових, і цивільних з проникаючими пораненнями та опіками, отримав свій розвиток.
Один із «двигунів» розвитку, який вже має величезні напрацювання в терапії рубців та опіків, є волонтерський проєкт «Неопалимі». Завдяки йому українці, що отримали подібні травми внаслідок війни, можуть одержати безоплатну медичну допомогу в більш ніж трьох десятках клінік України, які беруть участь у проєкті.
«Ідея «Неопалимих» виникла, як тільки розпочалась повномасштабна війна, а сама робота над проєктом — у серпні-вересні 2022 року, — розповідає Максим Туркевич, управлінець, директор реабілітаційної програми «Неопалимі». — Починали ми з 8 клінік, а зараз вже 32 клініки безкоштовно лікують посттравматичні рубці. Є напрацьовані протоколи, поширені між усіма клініками. Також функціонує медична комісія, яка експертно супроводжує кожен кейс. Члени лікарської комісії напряму консультують спеціалістів, які беруть участь у «Неопалимих». У майбутньому плануються внутрішні навчання для клінік-учасників проекту, зараз працюємо над їх форматом. На лікуванні нині близько 150 пацієнтів, з яких 60% — ветерани. Найскладніші травми, зазвичай, опікові, але залежить від кожного окремо взятого кейсу».
Усі лікарі, які беруть участь у проєкті, — висококваліфіковані досвідчені спеціалісти з багаторічним досвідом роботи з рубцями та опіками, які в наданні допомоги виходять з принципів доказової медицини. На основі своїх напрацювань вони створили «Рекомендації щодо лікування посткомбатних опіків та рубців: український національний консенсус».
«Консенсус — це результат роботи команди лікарів «Неопалимих», їхнього досвіду. — говорить Олександр Туркевич, к. м. н., дерматовенеролог, онколог, доцент кафедри дерматології, венерології Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького, професор дерматовенерології Римського університету ім. Дж. Марконі. — Це прикладна практична допомога всім українським лікарям, які ще довго будуть стикатися з проблемами опіків та рубцювань, у тому, як одразу лікувати правильно. Це максимально практичний документ, який тільки може бути, бо в ньому показана логіка терапії, рекомендації та підходи по лікуванню пацієнтів із комбінованою посткомбатною травмою».
«Консенсус сформувався з кейсів пацієнтів, які лікувались в «Неопалимих». Консенсус — це одночасно і кейс-стаді, і комбінований досвід величезної кількості спеціалістів, і як підсумок — протоколи лікування пацієнта, — резюмує Максим Туркевич».
Розглянемо використання напрацювань «Неопалимих» на прикладі одного з кейсів.
Пацієнт: Олександр Чайка, 34 роки, посттравматичну реабілітацію після поранення проходить в київській клініці лазерної епіляції та косметології So Beauty.
2022-го, на самому початку повномасштабної війни, Олександр пішов до ТЦК. Його призвали до лав військових та присвоїли посаду такелажника — він до цього ніколи не тримав у руках зброю, хіба що спортивний лук. Та довелося швидко освоювати військову справу, бо майже одразу потрапив «на нуль».
А вже в квітні 2022-го чоловіка було важко поранено. Через тривалу евакуацію лікарі Дніпра давали дуже мало шансів на те, що він житиме. Та Олександр вижив, але втратив ногу. Її ампутували від самого стегна, настільки високо, що не вдалося зберегти куксу, на яку одягається протез.
«Снаряд поцілив прямо в мене, — розповідає Олександр. — На правій нозі були страшні рани. Уламком сильно порізало сідницю, рана була такою, що в неї можна було запхати два кулаки. Лікарі одразу навіть не могли зшити краї рани. А коли пізніше це вдалося, то непошкоджену шкіру так натягнули, що утворилися келоїдні рубці».
Лікування Олександр проходив в Україні, а у вересні того ж 2022-го поїхав до США на протезування. Рубець на місці рани вдавлювався протезом та відчувався дуже сильний біль, від якого чоловік ледве не падав. Та, не зважаючи на біль, свої перші кроки на протезі він зробив у перший же тиждень, чим дуже здивував лікарів. А сприяла цьому спортивна підготовка — з юних років хлопець займався паркуром, бойовими мистецтвами та легкою атлетикою.
Невдовзі після реабілітації в Америці Олександр повернувся до цивільного життя — чоловіка списали з війська, він одружився, став батьком. Та відкрив у Києві власну спортивну студію, а згодом — другу. Потроху призвичаювався до протезу, але келоїдні рубці, що утворилися на місці рани, провокували біль.
«Лікарі під час реабілітації намагалися мені допомогти, але вони зробили те, що в їхніх силах. Мені говорили, що треба трохи часу, келоїдні рубці мають сформуватися. Моя дружина почала шукати можливості пролікувати рубцювання та вийшла на лікарів клініки So Beauty, які вже працювали зі шрамами військових. Дружина була вражена результатами їхнього лікування», — розповідає Олександр.
Клініка So Beauty тоді вже брала участь у проєкті «Неопалимі», тому лікарі порадили Олександрові звернутися до організаторів проєкту, аби отримати безкоштовне лікування. «Неопалимі», звісно, взялися за його реабілітацію.
Чоловік спочатку скептично ставився до терапії саме у косметологічній клініці. Та відчув результат з першої процедури: оніміння почало слабшати, оскільки почав відновлюватися кровообіг, шрами стали м’якішими. І зараз Олександр краще відчуває підлогу, наче, за його словами, ходить не на протезі, а власною ногою.
Як розказали в клініці, лікування складається з ін’єкцій препаратів на основі ПДРН та процедур на ербієвому лазері. Уже з перших процедур рубці «відреагували» на терапію, зона ураження трохи розгладилася. Скільки триватиме лікування та скільки процедур потрібно буде зробити, лікарі не загадують. Але запевняють, що у візитах Олександр не обмежений — у «Неопалимих» пацієнтів завжди доводять до фази максимально можливого очікуваного результату. Протоколи лікування вже напрацьовані, а якщо виникає потреба порадитися, то завжди можна поспілкуватися з медичною комісією, створеною у «Неопалимих». У цій клініці мережі So Beauty, розташованій на столичному Печерську, є всі необхідні препарати та апарати, аби пацієнти, яких зараз приблизно 30 чоловік, в одному місці могли отримати весь комплекс процедур лікування. У клініці працюють досвідчені лікарі-дерматологи.
Повертаючись до питання якості життя, можна навести вислів Олександра Чайки: «Результати терапії в клініці So Beauty вже перевищили всі мої сподівання».
Завдяки ін’єкціям препаратів з ПДРН, які здатні заліковувати рани, шрами трохи розійшлися, і ходити на протезі Олександрові стало комфортніше. І це дозволило йому повернутися до повноцінного соціального життя.
Вони з дружиною відкрили дві власні студії з акробатики KUB, де Олександр викладає. До війни чоловік був викладачем акробатики та хореографії, і зараз може продовжувати цю справу. Коли Олександр Чайка починає розповідати про своїх учнів, а їх вже майже сотня, його очі спалахують вогником натхнення.
Він бере у студію й діток з аутичним спектром, від яких багато хто відмовляється. Ці дітки відстають у розвитку, і тому з ними складно працювати. А є учні з аутичним спектром та водночас з гіперактивністю — це найбільш важкий стан. Вони непосидючі, не можуть швидко сприймати інформацію і до них треба знайти особливий підхід. І Олександр намагається його відшукати, аби працювати результативно: «Якщо життя дало мені другий шанс, то потрібно його використати повноцінно». Для учнів Олександр Чайка — залізна людина в прямому та переносному сенсі.
Читайте також
- Естетична медицина під час війни. Тренди і цифри. Катастрофи і перемоги. Проєкт «Неопалимі»
- Косметологічний вплив на рубці (спираючись на етіопатогенетичні аспекти їх формування)
- Синергія ефектів регенерації полінуклеотидів та БТА в лікуванні рубців
- «Естетична медицина та війна – 2.0». Травма як стимул (?). Що ми дізналися під час війни?
- Лазери в лікуванні шкірних рубців. Клінічний досвід
- «Естетична медицина та війна»: онлайн-конференція в рамках проєкту «Стресооборона. Український рецепт»
- Класифікація та методи корекції келоїдних рубців