Застосування пілінгів у боротьбі з акне та рубцями

2016-03-21
Logo

На вибір методу лікування акне впливають вік та стать пацієнта, ступінь тяжкості та стадія захворювання, ефективність первинного лікування та його переносимість, а також дотримання пацієнтом рекомендованого режиму та деякі супутні фактори.


На стадії лікарського спостереження у лікуванні акне необхідно встановити рамки змін методу лікування, що включають такі концепції, як нефармакологічне втручання із застосуванням різних способів підвищення ефективності та переносимості, а також оптимізації результату при лікуванні акне та рубців .

Нефармакологічне втручання в лікування звичайних акне застосовується багато років, але останнім часом потреба в таких втручаннях зросла, що призвело до нових концепцій в області пілінгу, що відкривають нові шляхи лікування акне і рубців.

Для консервативного лікування існують свої показання, і хоча багато акне можна ефективно усунути в результаті цього лікування, резистентні форми та постакне все ще є суттєвою проблемою для дерматологів. Нові дослідження постакне показали, що профілактика рубців та їх лікування повинні здійснюватися у ряді випадків, коли пацієнти проходять лікування від акне, або відразу після закінчення такого лікування. Про схильність у пацієнта до утворення рубців після акне можна судити за типом запальної реакції, що виникає в процесі лікування. Раннє лікування допомагає уникнути поступового рубцювання ран, що гояться, від запальних акне.

Хімічні пілінги

У наш час, коли лазери, IPL та інші джерела енергії використовуються з лікувальною метою, хімічні пілінги все ще утримують тверду позицію як найбільш широко застосовувані процедури в нашій практиці.

Технологія поетапного хімічного відлущування для покращення стану шкіри з роками вдосконалюється. Сьогодні нам доступний ряд речовин, що відлущують, у вигляді найнеймовірніших коктейлів із формул. Пілінги в першу чергу націлені на усунення акне, рубців від акне, пігментації, зморшок та поліпшення текстури шкіри пацієнта (таблиця 1).

Таблиця 1. Найпоширеніші показання до пілінгу

Акне - вузликові, комедозні та запальні Пігментація Зморшки
Ранні та застійні рубці після акне Викликаний вагітністю меланоз Тонкі зморшки, фотостаріння
Пігментні плями після акне Фотопошкодження Почервоніння

Стандартні традиційні пілінги мають свої переваги, проте вони обмежені безліччю протипоказань і невдалих результатів, які не задовольняють ні пацієнтів, ні лікарів.

Обмеження пілінгів на основі гліколевої кислоти полягають у неможливості застосування сильнодіючої вільної кислоти через потенційний ризик ускладнень, а слабка кислота не дає бажаного ефекту.

Загальне розуміння механізму впливу пілінгів на тканини розвивається. Ускладнюються формули складів на молекулярному рівні, змінюються комбінації, механізми дії, поняття сумісності, оскільки склад кожного пілінгу підбирається таким чином, щоб він був оптимально ефективним при усуненні конкретної проблеми. Якщо раніше у пілінгах використовувався один компонент, то зараз до їх складу входить декілька.

Комбіновані пілінги сьогодні найпоширеніші. Глибокі знання про переважну молекулу у складі пілінгу допомагають підбирати засоби, що дають найкращий результат.

Пілінги застосовуються на ранній стадії лікування акне, оскільки вони:

  • сприяють усуненню супутніх комедозних та вузликових акне;
  • прискорюють усунення еритем по акне;
  • усувають пігментацію дома віддалених акне;
  • зменшують глибину, контури рубців по акне і пом'якшують їх;
  • сприяють нормалізації кольору шкіри;
  • зовні омолоджують шкіру.

Хоча альфа-, бета-оксикислоти та трихлороцтова кислота (ТХК) є основами пілінгів, ми навчилися комбінувати їх, здійснивши революцію в техніці пілінгу.

Найновіші застосовувані сьогодні техніки - сегментний, послідовний пілінг, що чергується, і пілінг з витримкою часу.

Сучасні тенденції в оптимізації результатів хімічного пілінгу для усунення акне та рубців такі:

  • Застосування пілінгу на ранній стадії лікування акне при помірних, середніх та запальних акне.
  • Послаблення наслідків залишкових помірних акне після медикаментозного лікування за рахунок раннього застосування при лікуванні еритематозних рубців.
  • Хороші результати при пігментованих рубцях.
  • Комбінування різних типів пілінгів для одного пацієнта - пілінги, що чергуються або пілінги з витримкою часу.
  • Широка заміна традиційних пілінгів комбінованими.
  • Пілінги з повільним вивільненням діючої речовини, що дають найкращий результат при менших побічних ефектах.
  • Поєднання коїться з іншими методами дермабразії, лазерної корекції, дермароллерами – поліпшення результатів боротьби з рубцями.

Рішення про застосування діючої речовини пілінгу повинно прийматися після попереднього ретельного вибору засобів захисту від сонячних променів та за умови дотримання пацієнтом усіх застережень та очікування на них реальних результатів. Дія основних речовин формул відрізняється при різних показаннях, і це слід брати до уваги, вибираючи той чи інший склад.

Показання для застосування слід ретельно вибирати: пацієнтові з акне не підійде пілінг, який використовується для пацієнта з ранніми рубцями після усунення акне. У пацієнтів з акне більше значення має стадія, де застосовується пілінг. Вибір пілінгу також ґрунтується на переважному типі акне: комедозні, вузликові, запальні і т. д. Молодша шкіра краще реагує на різні склади, ніж зріла шкіра, а проблеми з пігментацією та текстурою завжди слід враховувати при оцінці очікуваного результату.

Вибір пілінгу

Комбіновані пілінги. Використання комбінації кількох діючих речовин із єдиною метою взаємного доповнення їхнього впливу стало останньої тенденцією, покладеної основою новітніх концепцій у сфері пілінгу. Глибина проникнення та ефективність пілінгу посилюються завдяки комбінації його діючих речовин. Наприклад, пілінг на основі саліцилової кислоти у поєднанні з мигдальною кислотою ефективний у лікуванні себореї та залишкових акне, пігментованих рубців після акне на 1-й стадії, а також покращує текстуру шкіри. Мигдальна кислота має антибактеріальну дію і безпечна для смаглявих типів шкіри. Комбіновані пілінги на основі гелю містять менше вільної кислоти і, отже, дають менше побічних ефектів, що дозволяє використовувати їх для чутливої шкіри.

Послідовні пілінги. Використовувані послідовно, пілінги мають синергічний вплив, за умови, що їх компоненти сумісні. Загальноприйнято техніку, за якої накладається один пілінг, після закінчення дії якого наноситься наступний. Потім дія останнього припиняється, або він залишається і діє з тимчасовою витримкою при повільному вивільненні діючої речовини. Найефективніші послідовні пілінги: саліцилова кислота, після якої наноситься мигдальна кислота, та гліколева кислота, після якої наноситься ТСА. Вони дають помірковано глибокий вплив.

Пілінги, що чергуються. Передбачають використання різних активних речовин для пілінгу поперемінно. Можна також застосовувати ці речовини послідовно. Наприклад, для усунення комедозних або запальних акне можна застосувати пілінг із саліциловою кислотою або ретинолом, а потім, на наступному сеансі, використовувати пілінг із гліколевою, мигдальною або фітиновою кислотою. Така технологія ефективно зменшує рубці та покращує структуру шкіри.

Пілінги з повільним вивільненням речовини, що діє. Деякі пілінги діють за новим принципом контрольованого вивільнення діючої речовини і називаються пілінгами з повільним вивільненням. У цих пілінгах відбувається поступове вивільнення діючої речовини, що забезпечує повне проникнення та ефективну дію всіх складових розчину. Наприклад, пілінг, що складається з трьох гідроксикислот та фітинової кислоти. Входять до складу пілінгу АГК (альфагідроксикислоти) – гліколева, молочна та мигдальна – вивільняються та діють поступово, завдяки чому лікарю не потрібно їх нейтралізувати.

Показники глибини проникнення цих трьох АГК до епідермісу різні. Фітинова кислота, яка є в розчині, є великою молекулою інозитол-гексафосфорної кислоти, яка нейтралізує вільні радикали. Завдяки цьому пілінг сприяє регенерації, але під час цього процесу він також відокремлює шкідливі вільні радикали. Фітинова кислота перешкоджає дегенерації клітин, спричиненої вільними радикалами.

Фрост під час процедури не повинен виникати. У разі появи фросту (таке може статися при використанні ретинолу або активної речовини, що відлущує) необхідно дуже пильно стежити за будь-якими відхиленнями при будь-якому пілінгу. Пілінг на основі фітинової кислоти добре впливає на залишкові пошкодження після акне, при ранньому еритематозі і на пігментовані рубці в стадії 1 і 2. Гліколева кислота, що входить до складу пілінгу, сприяє регенерації шкіри, мигдальна кислота має протибактеріальну та протизапальну дію, а молочна зволожувачем і має омолоджуючу дію.

ТСА. Пілінги на основі трихлороцтової кислоти мають велике значення для покращення виду більшості типів рубців. Глибину пілінгу можна контролювати, і в більшості випадків 4 сеанси пілінгу з концентрацією 15-25%, при відповідній попередній підготовці та обробці шкіри, помітно зменшують глибину та пом'якшують контури прямокутних рубців.

Перехресна техніка полягає в осередковому нанесенні вищої концентрації трихлороцтової кислоти, від 40 до 65%, основний упор на весь уражений рубцями від акне ділянку. Ця техніка називається "Хімічна реконструкція шкірних рубців" (CROSS).

  • Застосовується при фіброзних та поверхневих, а також глибоких сколотих та прямокутних рубцях, демонструючи значне покращення вже через 3–5 сеансів, проведених з інтервалом 1 місяць.
  • Декілька регулярних сеансів пілінгу CROSS знищать атрофічні западини за рахунок реструктурування та ущільнення колагену дерми.
  • Найкращі результати такий тип пілінгу дає при фіброзних, сколотих, прямокутних рубцях та розширених порах.

Метод CROSS з паралельним застосуванням дермаролера – ще один спосіб покращити стан шкіри при рубцях 2-го та 3-го ступеня. Техніка CROSS застосовується до та після застосування дермаролери, циклами по 4-5 сеансів з інтервалом 1 місяць.

Часто втручання у структуру шкіри призводить до побічних ефектів та ускладнень (таблиця 2). Тому в процесі пілінгу потрібно бути особливо уважним, оскільки причиною більшості побічних ефектів є недостатня попередня підготовка шкіри, невиконання правил проведення пілінгу, застосування непідходящого пілінгу і т.д. Тому слід провести ретельну підготовку та правильно розрахувати глибину проникнення пілінгу. Для цього необхідно визначити правильну кінцеву точку пілінгу.

Таблиця 2. Ускладнення після пілінгу

Поширені

Менш поширені

Ерітема

Гіперпігментація

Роздратування

Сухість

Постійна еритема

Гіпопігментація

Контактний дерматит

Бактеріальні інфекції

Міліум

Фоточутливість

Гіпертрофія/келоїди

Добре, що для отримання кращого результату хімічні пілінги можна поєднувати з іншими процедурами, такими як вилучення комедону, мікродермабразія, субцизія, дермаролер, фракційний лазер та ущільнення шкіри.

Поєднання пілінгу з іншими техніками

Застосування пілінгу на основі саліцилової кислоти (концентрацією 20-30%) або на основі ТСА (концентрацією 30-50%) після вилучення комедонів сприяє не тільки усунення стійких до ретинолу комедонів, але й запобігає їх повторній появі та запаленню. Застосування після екстракції пероральних антибіотиків та антибіотиків місцевої дії попереджає гнійничкові запалення.

Найкращих результатів було досягнуто при комбінації мікродермабразії з хімічними пілінгами: покращувалася абсорбція та досягалося рівномірне проникнення діючих речовин пілінгу. Мікродермабразію слід проводити за тиждень до хімічного пілінгу. Застосовується вона перед пілінгом на основі фітинової кислоти, в якому відбувається повільне вивільнення гліколевої кислоти. У такій схемі не можна застосовувати пілінги на основі ТСА, оскільки вони несуть потенційний ризик надто глибокого проникнення та надмірної абсорбції, а також подальших запальних пігментарних змін, особливо часті при кольоровій шкірі.

Для досягнення кращих результатів можна комбінувати мікродермабразію за тиждень до пілінгу та дермаролерів після пілінгу. Можна також витягувати комедон перед пілінгом на основі саліцилової кислоти або ретинолу. Після пілінгу можна застосовувати фракційні лазери або філери, після повної реепітелізації та припинення запального процесу. Однак основою успіху є діагностична інтуїція лікаря при індивідуальному виборі відповідної комбінації процедур для кожного конкретного пацієнта.

Висновок

Майже всі види важких рубців після акне та рубців середньої тяжкості можна усунути за допомогою різних видів процедур у поєднанні з лікуванням акне. Застосування на ранніх стадіях різних способів лікування запобігає розвитку поступового рубцювання у пацієнтів із запальними акне. Вибір відповідного лікування та поєднання різних технік залежать від індивідуальних особливостей пацієнта, а відповідальність за безпеку, ефективність та економність обраного методу лікування акне та усунення рубців лягає на лікаря.

Література:

Шехназ З. Арсівала – доктор медицини з дерматології та венерології, дерматолог-консультант, косметолог, дерматохірург, практикуючий у шпиталі Сайфі, шпиталі принца Алі-Хана (Мумбай, Індія).

KOSMETIK international journal, №3 (49), 2012

Читайте також