Ін'єкційна ферментотерапія у практиці косметолога
Ін'єкційне використання ферментів передбачає певні показання та суворіші протипоказання. Кваліфікація фахівця, який виконує такі маніпуляції, має бути відповідною.
Галина Кринська , косметолог, клінічний фармаколог, бренд-тренер PBSerum, BioRePeelCI3, IBSA
Основні показання щодо ін'єкційної ферментотерапії:
- елімінація філлера на основі гіалуронової кислоти у разі негайних або відстрочених ускладнень або гіперкорекції;
- дренажна дія, спрямована на зниження набряклості в зоні гіпертрофії підшкірної жирової клітковини;
- корекція нижньої, середньої третини та субментальної зони при втомленому та деформаційному морфотипах старіння з набряковим компонентом;
- корекція патологічних рубців (атрофічні, гіпертофічні постакне та стрії, нейропатичний синдром після хірургічного втручання);
- різні форми ліподистрофії (целюліт) та локальні жирові «пастки»;
- Ускладнення після ліпосакції.
Для ін'єкційного введення слід використовувати сертифіковані препарати. І серед двох основних факторів – безпека та ефективність – перше місце має бути за безпекою.
Для корекції ускладнень після контурної пластики та дренажної дії використовується гіалуронідаза 1500 ОД. Вона буває тестикулярна та рекомбінантна. Особливості тестикулярної гіалуронідази - вміст бичачого альбуміну і, відповідно, ризик алергічних реакцій, і невибірковий гідроліз протеогліканів і, відповідно, можливість отримати "мінус тканину".
Рекомбінантна гіалуронідаза не містить ендотоксинів і руйнує виключно гіалуронову кислоту.
Обсяг та частота введення розчинів гіалуронідази залежить від кожного окремо взятого випадку. Наприклад, філер об'ємом 1 мл у гіперкорекції може зруйнуватися від введення 600-1500 ОД. Якщо вирішуються питання часткової гіперкорекції, можна вводити гіалуронідазу малими обсягами до досягнення необхідного результату.
У разі ішемії тканин як ускладнення, викликаного компресією судини філером, одразу має сенс вводити 1500 ОД. Якщо в тканинах є якісь змінені ділянки тканини після контурної пластики та процедура проводилася досить давно, а якщо ще й препарат невідомий, рекомендовано пройти ультразвукове дослідження м'яких тканин для точного встановлення діагнозу. Оскільки на тлі філлера можливі утворення фібротично змінених тканин, гіалуронідаза як монопрепарат не впорається із завданням.
Необхідно використовувати поєднання гіалуронідази та колагенази.
Протягом тривалого часу для руйнування надлишкового позаклітинного матриксу застосовували головним чином препарати гіалуронідази. Цілком зрозуміло, що ці препарати діють в основному на полісахаридну складову позаклітинного матриксу, тому монотерапія гіалуронідазою має суттєві обмеження. Крім того, що в масиві рубця залишаються недоторкані волокна колагену, така терапія в ряді випадків може спровокувати зростання рубця. Це відбувається з наступної причини.
Фібробласти ( міофібробласти), що «населяють» рубець, реагують на зміну складу навколишнього їх позаклітинного матриксу (його полісахаридної складової) додатковою продукцією глікозаміногліканів і білків. З цієї причини існує необхідність поєднувати препарати колагенази та гіалуронідази. У такому разі гіалуронідаза не тільки руйнує один із компонентів надлишкового позаклітинного матриксу – глікозаміноглікани, за рахунок цього досягається своєрідне «розпушення» матриксу, що значно полегшує проникнення в масив рубця молекул колагенази. На цьому й ґрунтується терапія рубців. Існують різні техніки роботи з рубцями. Для атрофічних рубців важливим є проведення субцизії – підсікання дна рубця та паралельне внутрішньодермальне мікроболюсне введення препарату. Для атрофічних рубців стрій ефективно проводитиме сепарацію рубця та одночасний бланшинг. Гіпертрофічні рубці потрібно опрацьовувати за обсягом та глибиною із захопленням навколишніх тканин.
Важливо з погляду взаємовідносини косметолог-клієнт чи лікар-пацієнт правильно орієнтувати терміни досягнення результатів. Рубці формуються не швидко, і на реорганізацію тканин теж потрібен час.
У корекції овалу обличчя, різних форм целюліту, локальних жирових відкладень використовуються у комбінації ліпазу, колагеназу та ліазу. Ліпаза, гідролізуючи тригліцериди жирних кислот до моногліцеридів, зменшує об'єм жирової тканини. Колагеназа гідролізує «старіючий», що втрачає властивості колаген і стимулює виробництво фібробластами нового колагену, пружного та структурного. Ліаза, виконуючи функції фактора дифузії, гідролізує полісахаридний ланцюг гіалуронової кислоти до олігосахаридів, які, у свою чергу, приєднуються до рецепторів білка CD-44, що синтезує виробництво гіалуронат-синтетази, і ми приходимо до прямої стимуляції виробництва нової гіалуронової кислоти. виражена протинабрякова дія.
Оскільки ми стикаємося з дермальною стимуляцією, то ефект ліфтингу та покращення якості шкіри теж спостерігатиметься. У випадках корекції гіпертрофованої підшкірної жирової клітковини на тлі нормального тургору шкіри ін'єкції проводяться на рівень ПШК. Якщо ж проблема збільшення обсягів жирової тканини та птозу супроводжується зниженим дермальним тонусом, то є сенс впливати на дві мішені – ПЖК і безпосередньо дерму. Ін'єкції проводяться в одній процедурі у два етапи – глибокі болюси більшого об'єму з великою відстанню між вколами та внутрішньодермальні мікроболюси з більшою частотою.
Протипоказання щодо ін'єкційних ферментних процедур:
- гострі захворювання та загострення хронічних захворювань;
- прийом препаратів антикоагулянтів та дезагрегантів;
- некомпенсований цукровий діабет;
- аутоімунні захворювання (колагенози, васкуліт, ревматоїдні захворювання);
- обтяжений алергоанамнез;
- прийом антибіотиків та нестероїдних протизапальних препаратів.
Наука не стоїть на місці, дослідження в естетичній медицині проводяться дуже активно, змінюється спосіб життя, ми більш соціалізовані, більш зайняті, частіше подорожуємо і не завжди є час на реабілітаційний період далеко від соціуму; змінюються вимоги до косметичних препаратів та косметологічних процедур, ми прагнемо швидких, максимально фізіологічних, візуально ефективних результатів без ризику ускладнень.
Оскільки ферментні препарати в косметології максимально близькі до золотої середини з позиції безпека-ефективність, то вони неухильно прагнуть лідерів серед косметологічних процедур.