Особливості зимового догляду для різних типів шкіри
Новий рік та Різдво – свята магії, любові та краси. У цей час серед шкірки від мандаринок, блискучої мішури та святкового пакувального паперу постарайтеся не втратити свій головний подарунок – турботу про здоров'я, зокрема про свою шкіру, яка щодня захищає від зимових холодів.
Тетяна Шалагіна , косметолог-естетист, молекулярний біолог, тренер Meder Beauty Science, організатор проекту навчання косметологів онлайн Skinstory Education
Холодний період - стрес для всіх типів шкіри, але захисна реакція у всіх різна, яка залежить від індивідуальних фізіологічних особливостей, а також від нашого способу життя. Ми всі різні: хтось любить проводити зиму з рідними в теплі сімейного вогнища, хтось підкорює всі засніжені вершини лижних курортів, і це теж важливо для правильного комплексу доглядових процедур для шкіри.
Що відбувається зі шкірним покривом взимку?
На клітинному рівні у шкірі під впливом низької температури та вітру спостерігається зменшення маси міжклітинних ліпідів, причому подібний процес відбувається при вікових змінах шкіри [1]. З цього можна зробити невтішний висновок: зима прискорює старіння. Також змінюється склад натурального зволожуючого фактора [2], зменшується активність сальних залоз, яка не пов'язана безпосередньо з гідратацією шкіри, але впливає на вироблення гліцерину – ендогенного зволожувача рогового шару епідемісу [3]. Холодовий фактор призводить до зниження бар'єрної функції шкіри та підвищення ризику схильності до її механічних впливів – наприклад, дія вітру або тертя вовняного шарфу про підборіддя. Кератиноцити звільняють прозапальні цитокіни та кортизол, кількість опасистих опасистих клітин шкіри збільшується, від чого шкіра стає більш реактивною щодо подразників та алергенів. Це і є ключовою причиною погіршення перебігу дерматозів взимку [4] або алергічних реакцій на холод. Таким чином, важливою відмінністю догляду в зимовий час є особливий акцент на усуненні запальних процесів.
Наступним важливим моментом у зимовому догляді є правильне очищення. Будь-які процедури, що очищають, впливають на цілісність епідермального бар'єру, тому важливо в зимовий період переходити на максимально щадні засоби, такі як молочко, міцелярні розчини і, в крайньому випадку пінки, що очищають. У своїй практиці в зимовий період рекомендую всім клієнтам перейти на очищення обличчя молочком.
Не менш важливо брати до уваги суб'єктивні відчуття клієнта: чи є необхідність наносити зволожуючий засіб після очищення? Якщо людина може вмитися і на якийсь час забути про наступні етапи догляду - очищення ідеально підібрано. Для тих, хто стурбований плівкою, яку може залишити після себе молочко, я рекомендую знімати препарат вологим махровим рушником.
Розглянемо докладніше найбільш типові стани шкіри наших клієнтів узимку та розберемо основні нюанси догляду за нею:
Особливості жирного типу шкіри
Жирна резистентна шкіра
Для людей з таким типом шкіри візуально характерні розширені пори та жирний блиск. Влітку вони страждають від надлишку шкірного сала, а молодих особин турбують чорні цятки. Взимку такі клієнти спокійно переносять ретиноїди та хімічні пілінги, рідко скаржачись на лущення та роздратування. Шкірі з подібним типом продукції сала необхідна незначна корекція домашнього догляду: замість гелів використовувати креми з матіруючою та себорегулюючою дією. Це стосується декоративної косметики. У зв'язку із зменшенням себопродукції, особливо для вікових клієнтів, можна пробувати додавати у догляд олії. З літніх гелів, що очищають, краще переходити на очищувальну пінку на м'яких ПАВах або молочко.
Жирна чутлива шкіра
Це шкіра з періодичними висипаннями, куперозом та іншими проявами розацеа . Вона часто роздратована, суха за відчуттями, але жирна за себопродукцією. Такій шкірі необхідне максимально м'яке очищення. Якщо влітку у догляді були допустимі кислоти, то взимку толерантність до них падає: варто зменшувати концентрації, а то й зовсім відмовлятися від активних препаратів. Ретиноїди можна застосовувати в комбінації з кремами, що пом'якшує їхню агресивну дію. Для жирної чутливої шкіри можна акуратно, використовуючи пробники, підбирати препарати на основі олій або із щільними текстурами, оскільки комедогенність косметики дуже індивідуальна. Ламелярні емульсії, DMS структури можуть стати більш ніж актуальними в цей період. Багато м'яких антиоксидантів, багато заспокійливих компонентів та багато зволоження. Жирна чутлива шкіра часом гостро реагує на дієту, тому що взимку кількість солодкого і жирного в раціоні збільшується, загострення - часта проблема і до неї треба бути готовими.
Особливості сухого типу шкіри
Суха резистентна шкіра
Не дивлячись на візуальну красу, така шкіра страждатиме в зимовий період насамперед від зневоднення. Зволожувати цю шкіру тепер треба особливо активно, приділивши особливу увагу перешкоди ТЕПЗ. Як згадувалося раніше, взимку зменшується кількість міжклітинних ліпідів, на дефіцит яких страждає суха шкіра [1], тому правильно наголошувати на препаратах, що заповнюють такий дефіцит: керамідах, жирних кислотах, холестеролі. Причому не варто забувати, що всі три компоненти працюють комплексно, дослідження демонструють, що заповнення якогось одного з них не дає результату [3]. Для сухої резистентної шкіри щільні текстури восени можна замінити практично на масляні взимку. Режим домашнього догляду може виглядати приблизно так: зволожуюча сироватка на основі гіалуронової кислоти, далі масляна сироватка і поверх щільний оклюзивний крем. Також варто зазначити, що резистентна шкіра взимку може набути ознак чутливої, і в такому разі, не дивлячись на тимчасовість, розглядати її варто як останню.
Суха чутлива шкіра
Це шкіра з різними дерматозами або схильністю до них: атопічний дерматит, себорея, псоріаз, екзема, морозна алергія або просто суха чутлива шкіра, яка взимку починає червоніти і лущитися. Якщо в догляді такої шкіри можна було допускати легкі кислоти влітку, то взимку від них краще відмовитися взагалі, перевівши клієнта на максимально м'які очищення, заспокоєння, зволоження та відлущування засобами, що найбільш щадять: ензимні пілінги і малоабразивні механічні скраби. Якщо шкіра сильно подразнена та зневоднена, можна сміливо додавати оклюзію у вигляді препаратів з мінеральною олією. DMS-структури, насичені жирні кислоти можуть добре підтримувати бар'єрні властивості. Також варто приділити особливу увагу нейрокосметичні препарати, що знижують рецепторну чутливість шкіри.
Пігментована шкіра
Зима – чудовий сезон для освітлення. Навіть якщо клієнт не проходить курс депігментуючих процедур, такій шкірі, залежно від чутливості, варто додавати у догляд антиоксиданти та агенти, що депігментують. Резистентна шкіра добре сприймає вітамін С, арбутин, койову, гліколієву кислоти, ретиноїди. Чутливу шкіру краще вести на рослинних екстрактах, що депігментують (INCI: Arctostaphylos (Bearberry) Uva Ursi Extract, Glycyrrhiza Glabra Extract, Lentinus Edodes Extract), антиоксидантах, ніацинаміді. Взимку пігмент і сам собою добре йде через відсутність головного тригера активності меланоцитів — сонця, але ми з вами можемо трохи посприяти цьому процесу. І якщо діяти за принципом «не нашкодь», можна уникнути подальшої пігментації .
План повноцінного догляду за шкірою
Для дійсно ефективного догляду за шкірою взимку одних засобів та препаратів буде недостатньо. Тому варто поспілкуватися з клієнтом про його стиль життя, харчові звички, режим сну, захворювання і, якщо є необхідність, направити його на консультацію до вузьких фахівців у сфері медицини.
Зміна режиму живлення
Варто згадати про те, що взимку раціон стає багатим на святкову калорійну їжу, з'являється багато солодкого, а також алкогольних напоїв. Тим, хто має прямий зв'язок появи запальних елементів із харчуванням, варто обов'язково відвідати дієтолога, дерматолога, косметолога, щоб не зіпсувати собі святковий настрій. З домашньої косметики варто рекомендувати частіше використовувати протизапальні маски, антиоксидантні препарати, м'які домашні пілінги. Для тих, у кого немає реакції на солодке, проте турбують вікові зміни, актуальним буде додати препарати, що перешкоджають утворенню або зменшують продукти глікації в шкірі — до них відносяться ізофлавон пуепарин з екстракту Кудзу (Puerariae Radiх) або екстракт кори шовкового дерева (Albizia julibrissin) ).
Зменшення питного навантаження
Взимку у шкірі збільшується трансепідермальна втрата води (ТЕПВ), оскільки у холод часто люди починають менше пити. Тому не зайвим буде нагадувати клієнтам не зменшувати питне навантаження, а для комфорту переходити на теплу воду. Дослідження показують, що температура води під час водних процедур істотно впливає на виникнення контактного дерматиту [5]. А оскільки взимку шкіра особливо втрачає свої бар'єрні властивості, клієнтам необхідно рекомендувати знизити частоту користування засобами, що очищають під час прийому душу, користуватися препаратами на основі максимально м'яких ПАР, а також не зловживати з високою температурою води.
Навантаження на кровоносні судини
Взимку через часті перепади температур мікроциркуляторне русло шкіри відчуває особливе навантаження: капілярам доводиться то розширюватися для зігрівання позбавленого крові епідермісу, то звужуватися, щоб зберегти тепло для більш важливих органів організму. Не варто забувати, що різкі перепади температур – це ризик розвитку куперозу та розацеа, тому важливо уникати такого явища. Нагадайте клієнту подбати про теплий одяг, захист від холоду та достатнє зволоження шкіри, а також мінімізацію вживання гарячих напоїв, гострої їжі та алкоголю.
Корекція мікробіома
Мікробіом шкіри та її стан пов'язані між собою. Мікробіом впливає на зволоженість шкіри, її бар'єрні властивості, опір екзогенним факторам. Повторюся, що взимку не лише природні фактори погіршують стан шкіри, а й наші власні дії – активні чи агресивні процедури. Про мікробіом варто подбати, додавши догляд препарати з пребіотиками, які можна чергувати за часом з активними продуктами. Наприклад, пребіотики вранці, ретиноїди увечері. Таким чином можливо досягти балансу між руйнуванням та відновленням.
Зимове сонце та захист від нього
У зимовий час, коли UV індекс в Україні не піднімається більше одного навіть у сонячний день, але це не привід ігнорувати сонцезахисні засоби. Наші фізичні сонцезахисні фільтри не такі вже нешкідливі, як може здатися, але все ж таки в наших організмах немає невичерпних резервів і "вічних двигунів", враховуючи велику кількість стресових факторів у нашій рутині . Особливо важливим є захист від сонця в умовах зимового відпочинку в горах – режим захисту має бути таким самим, як і влітку — водостійкий сонцезахисний крем UVB/UVA SPF 50+.
Зволоження шкіри
Чомусь міф, що взимку шкіру не треба зволожувати дуже поширений. Знаючи, що взимку шкіра стає сушішою і всі неприємності з нею відбуваються здебільшого через сухість, незрозуміло чому цього не варто робити. Адже принцип зволоження не полягає безпосередньо в наповненні шкіри водою, яка приходить в епідерміс зі статичного пулу води в дермі [6], але, наприклад, у створенні плівки, що дихає, яка зменшує ТЕПВ і шкіра наповнюється вологою. Історії про крижані кристали води у шкірі належать до екстремальних випадків обмороження, які в умовах міста зустріти практично неможливо. Також очевидно, що не варто виходити на мороз з мокрим обличчям або відразу після зволожуючої маски, оскільки вода, випаровуючись, охолоджуватиме шкіру, що очевидно дискомфортно. Зволожуючі препарати необхідно наносити за 15-20 хвилин до виходу, що дозволить випаруватися зайвому і «сісти», а клієнта після зволожуючої процедури варто попросити посидіти 10 хвилин з чаєм у холі. Але повірте, якщо навіть відразу вийшовши з салону, він сяде в машину — нічого страшного не станеться, шкіра здатна зігріти себе самостійно.
Важливо пам'ятати, що всі різні люди. Найбільш ефективним для шкіри буде той догляд, який підібраний індивідуально, з урахуванням рутини людини, її способу життя, а також особливостей організму.
Щиро бажаю всім морозної казкової зими та здорової шкіри!
Література
1. Stratum corneum lipids: ефект ageing and seasons, J. Rogers, C. Harding, A. Mayo, J. Banks, A. Rawlings, 1996, https://link.springer.com/article/10.1007/ BF02505294
2. Relationship Between NMF (Lactate and Potassium) Контейн та фізичні власності Stratum Corneum в Домашніх літературах, Noriaki Nakagawa, Shingo Sakai, Masayuki Matsumoto, Kenichi Yamada, Masashiro Nagano, Takuo Yuchi, Yasu
3. Косметична дерматологія, Л. Бауман, 2016 р.
4. Діяльність природної humidity and temperature on skin barrier function and dermatitis. Engebretsen KA 1, Johansen JD 1, Kezic S 2, Linneberg A 3,4,5, Thyssen JP 1. 2016
5. Ефекти water temperature on surfactant-induced skin irritation, Enzo Berardesca, Gian Piero Vignoli, Fernanda Distante, Pietro Brizzi, Giacomo Rabbiosi, 1995 https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.111 0536.1995.tb00751.x
6. Звідки у шкіру потрапляє вода? Тіїна Орасмяє-Медер, https://bhub.com.ua
Вперше опубліковано: Косметолог №6, 2019
Читайте також
- Догляд за шкірою в зимовий час: корисні звички
- Важлива відмінність догляду за шкірою в зимовий час — акцент на усуненні запальних процесів
- Проблема розширених пор: процедури, які знижують жирність шкіри
- Сонячний опік: як убезпечитись від надмірної інсоляції
- Гідратація шкіри: прості й ефективні правила зволоження
- Косметологічний догляд при вугровій хворобі
- Фотозахисні засоби: як правильно обирати серед розмаїття сучасного ринку?
- Гідратація шкіри: засоби для боротьби зі зневодненням
- Експрес-догляд: важливі підтримувальні процедури для шкіри