Проблема розширених пор: процедури, які знижують жирність шкіри
Регулярний догляд дозволяє помітно поліпшити стан шкіри
Догляд за жирною шкірою – як салонний, так і домашній – має бути спрямований на те, щоб зменшити товщину рогового шару, знизити секрецію сальних залоз і оптимізувати вихід сала на поверхню. Розглянемо докладніше, із чого ж він складається.
Перелік салонних процедур, які коригують проблему розширених пор, передбачає: чистки косметичні й лікувальні, процедури, які знижують жирність шкіри і нормалізують роботу сальних залоз, протизапальні та розсмоктуючі процедури, лікувальний масаж. Із фізіотерапевтичних методів використовуються кріопроцедури, дезинкрустація, дарсонвалізація, іонофорез, фонофорез.
Професійна чистка – обов’язкова процедура для жирної шкіри, причому робити її необхідно вже з перехідного віку, інакше пори закупорюватимуться та розширюватимуться. Чистка дозволяє вирівняти текстуру й колір шкіри, звузити пори, відрегулювати процеси ороговіння, поліпшити мікроциркуляцію та достатньою мірою підвищити ефективність інших процедур, спрямованих на корекцію цієї проблеми. Схема проведення чистки визначається індивідуально. У середньому механічні, «генеральні» чистки шкіри показані раз на 3–4 місяці, між ними можна обмежитися атравматичними чистками, які обходяться без видавлювання комедонов. Якщо шкіра запалена, чистка відкладається на 2–3 тижні до зняття активної фази запалення.
Добре зарекомендували себе різноманітні пілінги: механічний (мікродермабразії), хімічний (наприклад, гліколевою, молочною, мигдальною кислотою), ензимний. Як ми вже говорили, жирна шкіра має більш товстий шар ороговілого епітелію, який із віком, коли сповільнюється відторгнення його часток, стає ще більш щільним. Тому така шкіра особливо потребує застосування пілінгів і спеціальних засобів, що сприяють правильному та своєчасному відлущенню відмерлих клітин.
Мікродермабразія – шліфування шкіри з використанням мікрокристалів чи насадки з алмазним наконечником. За допомогою цієї процедури можна вирівняти рельєф шкіри, очистити пори та звузити їх. Цей метод підходить для будь-якого типу шкіри.
При використанні поверхневого пілінгу звуження пор відбувається внаслідок відлущення верхнього шару епідермісу. Такі пілінги рекомендується проводити курсом із 3–4 процедур раз на тиждень, після чого проводяться 2 процедури із частотою раз на 3 тижні, а потім – профілактичні пілінги раз на місяць.
Використання деяких поверхневих пілінгів цілком можливе навіть влітку, коли шкіра стає більш жирною. Узимку через несприятливі умови (часті перепади температур, сухе повітря в приміщеннях) шкіра нерідко втрачає свій гідроліпідний захист, стає менш жирною і навіть дещо сухою й більш чутливою. У цьому випадку навіть звичайний поверхневий пілінг фруктовими кислотами може виявитися для неї занадто агресивним, і тоді доводиться вибирати інший пілінг, більш м’який – наприклад, ферментативний, або ензимний, який також чудово підходить для очищення та звуження пор. Формула цього пілінгу зазвичай містить у собі такі ферменти, як папаїн, бромелін та трипсин, які розчиняють вміст у порах, а також вирівнюють шкіру.
На пересушеній неправильним доглядом або дегідратованій шкірі (особливо це стосується шкіри із куперозом) також можуть спостерігатися розширені пори. У цьому випадку на перше місце за значимістю виходять зволожувальні процедури. Гідратація дозволяє поліпшити обмінні процеси в шкірі, оскільки всі біохімічні реакції, які відбуваються в ній, вимагають присутності достатньої кількості води. У салоні для зволоження можуть використовуватися різні маски (альгінатні, з гіалуроновою кислотою тощо).
При гарному зволоженні навіть пористий, фактурний малюнок шкіри буде не такий помітний. Доглянута, зволожена шкіра змінюється: зазвичай тьмяна, вона розгладжується, набуває здорового блиску. При цьому устя сальних проток уже не так контуруються.
Для пористої шкіри рекомендований також спеціальний лікувальний масаж, основним прийомом якого є щипок. Такий вид впливу стимулює видалення шкірного сала із проток, його бажано проводити між чистками. Якщо він виконуватиметься регулярно, пори стануть помітно меншими. При важкій жирній шкірі з розширеними порами дуже часто погіршується периферична мікроциркуляція (особливо з віком), і впоратися із цією проблемою також допоможе масаж (пластичний, метаболічний тощо), який не вимагає використання масажного крему. Ручний масаж впливає на всі шари шкіри: дерму, підшкірно-жирову клітковину, судини й м’язи. Він забезпечує дренажний вплив, поліпшує кровоток, сприяє відновленню клітин.
Кріотерапія – використання фізіологічних ефектів холоду, які поліпшують мікроциркуляцію та обмінні процеси, звужують пори, забезпечують ліфтинговий і відновлювальний ефект, лімфодренаж і дермофорез (проникнення спеціально розроблених препаратів). Локальний кріотерапевтичний ефект досягається за температури від +5ºС до -20ºС. Терапію проводять курсом 8–10 процедур двічі на тиждень. Спрощений варіант цієї процедури – поверхневий кріомасаж обличчя рідким азотом. Косметичний кріомасаж проводиться ватним тампоном на дерев’яній паличці, який занурюється в термос із рідким азотом і прокочується по масажних лініях або локально по проблемних ділянках. За допомогою цього методу можна досягти вираженого порозвужувального ефекту.
Мезотерапія протизапальними та себорегулюючими препаратами нормалізує роботу сальних залоз, стимулює природну реструктуризацію шкіри, зміцнює судинну стінку. Залежно від віку та індивідуальних особливостей обирається відповідний препарат і за індивідуально розробленою схемою проводиться курс процедур.
Косметичні засоби, які застосовуються в процедурах догляду за шкірою з розширеними порами, зазвичай містять саліцилову кислоту, яка є класичним кератолітиком, що розпушує поверхневі рогові лусочки, зменшує товщину рогового шару, звільняючи забиті устя пор. Також ефективну кератолітичну дію забезпечують ретиноїди (похідні вітаміну А), екстракт гарбуза, грейпфрута, рисова пудра, триклозан, екстракт дріжджів і букових бруньок, алое, бодяга, каолін, цинк, сірка, камфора. Безліч косметичних фірм випускає спеціальні колагенові аркуші, які містять альфагідроксильні кислоти і протизапальні інгредієнти. Ці ж речовини можуть міститися і в моделюючих масках. Крім спрямованої лікувальної дії, колагенові й моделюючі процедури зебезпечують зволожувальний, відновлювальний вплив.
Домашній догляд
Успіх лікування жирної пористої шкіри зумовлюється не тільки салонними процедурами. Багато в чому він залежить від правильного домашнього догляду, якому треба навчити пацієнта. Як ми вже говорили, основною причиною збільшення пор є надмірна робота сальних залоз шкіри. Звузити генетично зумовлену величину пор назавжди однією процедурою неможливо. Це необхідно пояснювати пацієнтам. Але постійний домашній догляд, естетичні й лікувальні косметологічні процедури дозволять помітно поліпшити стан шкіри.
У домашньому догляді для очищення шкіри обличчя та звуження пор застосовують очищувальні молочко, пінку або гель. Ці косметичні засоби можуть містити екстракти рослин та ефірні олії (ромашки, лимона, василька, гвоздики, апельсина, іриса, гарбуза, грейпфрута), відлущувальні мікрочастинки (поліетиленові кульки, карнаубський віск), які очищають пори обличчя від бруду й надлишкового жиру.
При розширених порах обличчя вмиватися краще холодною водою, добре підходить мінеральна газована вода. Також можна протирати обличчя кубиком льоду. До слова, лід можна виготовити з відвару трав – наприклад, ромашки, евкаліпта, календули, кори дуба або зеленого чаю.
З цією ж метою можна проводити відлущування шкіри за допомогою скрабу. Крихітні гранули в цих засобах очищають пори обличчя від ороговілих клітин і стимулюють кровопостачання. Скраби краще застосовувати ввечері, після очищення шкіри. Однак, як ми вже говорили, надто часті механічні пілінги можуть травмувати й пересушувати шкіру, спричиняючи дефіцит шкірного сала та послаблюючи епідермальний бар’єр. А це, своєю чергою, є вхідними воротами для інфекції та пусковим механізмом для відновлення втраченої водно-ліпідної мантії. Тобто шкіра починає продукувати жирове змащення ще в більших кількостях, ніж до відлущування. Це призводить до погіршення стану шкіри.
Після очищувальних засобів необхідне використання якісного лосьйона чи тоніка без спирту, який містить в’язкі речовини – наприклад, екстракт берези, глоду, календули, лимону, розмарину. Дуже корисні лосьйони, які містять окис цинку, колоїдну сірку. Вони трохи звужують пори та видаляють із поверхні шкіри надлишки жиру. Використовувані потім зволожувальні денні креми також контролюють себорегуляцію, надаючи шкірі більш гладенького, матового вигляду.
Скороченню пор обличчя сприяють різноманітні маски на основі каоліну, бентоніту й інших скорочуючих компонентів. Порозвужувальною дією характеризуються і ягідно-фруктові маски з полуниці, яблук, сливи, абрикосів, персиків. Їх просто розтирають і наносять на шкіру. Якщо шкіра чутлива – додають трохи свіжої сметани чи сиру. Через пів години змивають маску ватним тампоном, змоченим у молоці. Добре стягує пори та робить шкіру пружною маска зі збитого яєчного білка та лимонного соку.
Якщо наявні запальні елементи, засоби для домашнього догляду мають містити протизапальні інгредієнти (саліцилову кислоту, триклозан, цинк, сірку, вітамін А, камфору, глину). У цьому випадку очищати шкіру необхідно гелями, які нормалізують саловиділення, і спеціальними протизапальними тоніками. Наносити очищувальні маски-плівки 1–2 рази на тиждень, особливо за наявності відкритих і закритих комедонів. Завершувати догляд необхідно легкими зволожувальними гелями або спеціальними лікувальними емульсіями.
Висновок
Звичайно, ми не в змозі змінити тип шкіри, зумовлений генетично, не можемо суттєво зменшити ту кількість сала, яку виділяє шкіра, але в наших силах поліпшити характеристики та зовнішній вигляд шкіри, зробивши її більш здоровою. Існує тимчасове вирішення проблеми розширених пор, а також спеціальний догляд, який допомагає зберігати досягнутий ефект якомога довше. Комплексний підхід, що передбачає професійний і домашній догляд за шкірою, а також по можливості усунення проблем, які провокують появу розширених пор, дозволяє ефективно боротися з косметичними дефектами шкіри та зробити її гарною й доглянутою. Однак щоб уникнути розчарувань, не варто обнадіювати пацієнтів швидкими результатами. Ефект наростатиме поступово, на його досягнення піде не один місяць, і то лише в тому випадку, якщо правильний догляд стане щоденною звичкою.
За матеріалами Les Nouvelles Esthetiques Україна