Низька інтенсивність – висока ефективність: застосування НІЛІ в естетичній медицині
Розберемо чому варто звернути увагу на лазери із технологією випромінювання низької інтенсивності.
Лазерні технології давно стали невід'ємною частиною у дерматокосметологічному кабінеті. Ці маніпуляції досить прості у виконанні, не вимагають інвазії у тканину, мають виражений та швидкий ефект. Що ж цікавого нам відомо про терапевтичні ефекти низькоінтенсивних лазерів?
Людмила Єфімова, лікар-дерматокосметолог, експерт Міжрегіонального професійного косметологічного об'єднання, методист ДК «СпортМедІмпорт» (Санкт-Петербург).
Про лазерне випромінювання у подробицях
Лазерне випромінювання є видом фізичної енергії, що не зустрічається у природних джерелах світла. Це випромінювання виробляється спеціальними приладами – оптичними квантовими генераторами ( ОКГ ) різної конструкції, що отримали назву – лазери (від англійського словосполучення Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation – LASER ). Лазерне випромінювання та принципи його вироблення ОКГ були одночасно і незалежно відкриті на початку 60-х років минулого століття радянськими та американськими фізиками. І вже за кілька років (до кінця того ж десятиліття) було здійснено перші спроби лікувального застосування випромінювання низькоінтенсивних (терапевтичних) лазерів.
Лазерне випромінювання випускається атомами робочої речовини ОКГ, яка може бути представлена газом, рідиною, кристалом, напівпровідником.
Однією з найважливіших характеристик лазерного випромінювання є довжина хвилі (вимірюється нанометрах чи мікрометрах). Залежно від довжини хвилі лазерне випромінювання може належати до різних ділянок спектру:
- ультрафіолетовий діапазон (180-400 нм);
- видимий спектр:
- фіолетовий (400-450 нм);
- синій (450-480 нм);
- блакитний (480-510 нм);
- зелений (510-575 нм);
- жовтий (575-585 нм);
- помаранчевий (585-620 нм);
- червоний (620-760 нм).
3. інфрачервоний діапазон:
- ближня область (760 нм – 15 мкм);
- дальня область (15-30 мкм).
У фізіотерапії найчастіше застосовують лазерне випромінювання червоного та ближнього інфрачервоного діапазонів, яке має найбільшу проникаючу дію та м'які біологічні та лікувальні ефекти.
Залежно від вихідної потужності лазери поділяються на:
- низькоенергетичні (щільність потужності випромінювання менше 0,4 Вт/см2);
- середньоенергетичні (щільність потужності випромінювання 0,4-10 Вт/см2);
- високоенергетичні (щільність потужності випромінювання понад 10 Вт/см2).
У цій статті ми поговоримо якраз про низькоенергетичні лазерні системи.
Що такі «НИЛИ»?
Для надання біостимулюючого на організм (фізіотерапія, фізіотерапевтична косметологія) застосовується низкоинтенсивное лазерне випромінювання (НИЛИ) . Випромінювання середньої та високої інтенсивності використовується для руйнування або розтину тканин у лазерній хірургії.
При взаємодії лазерного випромінювання з покривами тіла людини частина оптичної енергії відбивається і розсіюється у просторі, інша частина – поглинається біологічними тканинами.
Під впливом НИЛИ атоми та молекули біологічних тканин переходять у збуджений стан, активніше беруть участь у фізичних та фізико-хімічних взаємодіях. Виборче чи переважне збудження тих чи інших атомів чи молекул зумовлено довжиною хвилі та частотою НИЛИ.
Поглинання енергії НИЛИ призводить до ослаблення внутрішньомолекулярних та міжмолекулярних сил взаємодії. Це призводить до розщеплення тканинних молекул, прискорення перебігу внутрішньоклітинних біохімічних реакцій, збільшення вмісту вільних форм біологічно активних молекул.
Таким чином, відбувається неспецифічна стимуляція біохімічної активності тканин, схильних до лазерного опромінення.
Принципи дії НДІЛ
Важливим результатом впливу НИЛИ на тканини є посилення специфічної активності ядерного апарату клітини: прискорення транскрипції ДНК та РНК, стимуляція синтезу білка на рибосомах клітини. Це забезпечує посилення біосинтетичних процесів і, відповідно, трофікостимулюючу дію.
Під впливом НИЛИ збільшується напруга кисню у тканинах та її утилізація клітинами. Відбувається виражене посилення місцевого кровообігу, швидкості кровотоку, збільшення числа колатералей та функціонуючих капілярів. Зростання активності кисневого метаболізму сприяє посиленню енергетичних та пластичних процесів у клітині.
Джерелом інфрачервоного НДІ є напівпровідникові лазери. Вони продуктивні (ККД – 40–60% проти 1–2% у гелій-неонових лазерів) та забезпечують глибоке проникнення випромінювання у біологічні тканини (до 7 см у ближньому інфрачервоному діапазоні довжин хвиль 0,8–1,2 мкм).
Інфрачервоне лазерне випромінювання напівпровідникових ОКГ може бути безперервним, безперервним модульованим або порційним (імпульсним).
М'якість фізіологічного впливу та обумовлена цією м'якістю велика терапевтична широта, лікувальна дія, що виразно і тривало зберігається, і косметичні ефекти є основними причинами підвищеного інтересу, який фахівці виявляють до НИЛИ ближнього інфрачервоного діапазону. Напівпровідникові лазерні апарати мають незаперечні експлуатаційні переваги: портативність, легкість, електрична безпека, невисока споживана потужність.
Терапевтичний ефект низькоінтенсивного лазерного випромінювання
НИЛИ має широкий спектр лікувальних ефектів, основу яких лежать розглянуті вище механізми фізіологічного впливу лазерного випромінювання.
- Протизапальна дія викликана активізацією гормональної системи, що контролює запальні реакції, а також покращенням місцевого кровообігу, посиленням фібринолізу, мікроциркуляції та кровопостачання тканин.
- Трофіко-стимулююча дія спричинена підвищенням кисневого метаболізму та синтезу АТФ у клітині, а також білкового синтезу при дії НІЛІ. Лазерне випромінювання стимулює трофічні процеси при тканинних ушкодженнях, дегенеративно-дистрофічних процесах, передчасному та віковому старінні тканин.
- Знеболювальна дія НИЛИ менш інтенсивно, як і в багатьох інших фізичних чинників. Однак воно стійке та тривало зберігається. Дія пов'язана з посиленням синтезу ендорфінів та енкефалінів – морфіноподібних ендогенних медіаторів, а також зі зниженням болю внаслідок ліквідації тканинного набряку.
- Зниження мікробної обсімененості інфікованих ран під впливом НДІЛ пояснюється поліпшенням кровотоку в області патологічного вогнища, посиленням хемотаксису лейкоцитів у зону запалення та активізацією протеолітичних ферментів, які згубно впливають на мікроорганізми.
- Протинабрякова дія НИЛИ обумовлена активізацією місцевого кровообігу, посиленням транспорту речовин через судинну стінку, що покращує умови дренажу інтерстиціальної тканинної рідини в судинному руслі.
- Поліпшення імунітету організму відбувається за рахунок активізації фагоцитозу, лізоцимної активності та десенсибілізуючої дії лазерного випромінювання.
Узагальнюючи дані літератури та результати своїх досліджень, можна назвати такі основні види терапевтичного впливу НИЛИ:
- стимуляція регенерації у тканинах;
- протизапальне;
- імуномодулююче;
- десенсибілізуюче;
- вазоактивне;
- вегетотропне (симпатолітичне, ваголітичне);
- психотропне (седативне, антидепресивне);
- гемопоетичний (еритропоетичний, лейкопоетичний);
- гіпокоагулююча;
- аналгезуючу.
Усі лікувально-стимулюючі ефекти розвиваються поступово та вимагають для стійкості результату курсу у 5–15 процедур. Показання та протипоказання до низькоінтенсивної лазерної терапії розглянуті у таблиці 1.
Таблиця 1. Показання та протипоказання до низькоінтенсивної лазерної терапії у дерматокосметології
Показання | Протипоказання |
Запальні та гнійничкові захворювання шкіри | Онкопатологія, доброякісні новоутворення зі схильністю до зростання |
Фурункульоз, інфільтрати, набряки | Системні захворювання крові, схильність до кровотечі |
Алергічні дерматити, нейродерміт, екзема, сверблячі дерматити та дерматози | Активний туберкульоз легень, інфекційні захворювання на гострій стадії. |
Наслідки опіків та обморожень, глибоких шліфувань | Серцева недостатність 2-ї стадії, декомпенсація серцево-судинних захворювань |
Герпес, псоріаз, себорея | Ниркова та печінкова недостатність, важкі форми |
Алопеція | Декомпенсований цукровий діабет, тиреотоксикоз |
Вугровий висип | Індивідуальна нестерпність лазерного випромінювання |
Післяопераційні рубці | |
Вікові зміни шкірних покривів (сухість, зморшки, атонія, атрофія) |
НИЛИ у рефлексотерапії
Останні десятиліття ознаменовані широким використанням низькоінтенсивних лазерів в рефлексотерапію. Істотне поширення набув спосіб лазеропунктури (ЛП), суть якого полягає у стимуляції або релаксації точок акупунктури методом нашкірної дії низькоінтенсивним лазерним випромінюванням.
Принциповим достоїнством методів лазерної рефлексотерапії є наявність вираженого биостимулирующего на клітинному і тканинному рівнях, що у значною мірою підвищує ефективність лікування широкого кола захворювань проти традиційної акупунктурою. ЛП дозволяє уникнути ускладнень, пов'язаних із пошкодженням покривів тіла та інфікуванням (СНІД, вірусний гепатит тощо). Неінвазивність, безболісність дії розширює показання до застосування, зокрема, у осіб похилого віку, ослаблених хворих, дітей, осіб, які ін'єкцій, що категорично бояться. Істотним є також скорочення витрат часу проведення однієї процедури (до 10–15 хвилин), що багаторазово збільшує продуктивність роботи лікаря.
Для проведення лазеропунктури необхідно, щоб пристрій був оснащений конічною насадкою на випромінювач, яка сфокусує енергію лазера на обмеженій площі (1-1,5 см), що дозволить адекватно стимулювати корпоральну або аурикулярну точку. Спосіб проведення процедури – по попередньо очищеній сухій шкірі контактно, з легким натиском для більш повного та глибокого проникнення випромінювання з мінімальним розсіюванням.
Процедура лазеропунктури може проводитись як у вигляді монодії, так і в поєднанні з лазерофорезом. Наприклад, при роботі з низькоінтенсивним діодним інфрачервоним лазером німецької компанії Vitalaser використовується оригінальний протокол лікування параорбітальних гриж – спочатку за допомогою лазеропунктури стимулюються дренажні та ліфтингові точки середньої третини особи, а потім проводиться лазерофорез гелю з гіалуроновою кислотою на шкіру верхнього та нижнього. Результат видно відразу після першої процедури, а час впливу не перевищує 20 хвилин. Цією ж компанією розробляються протоколи антистресової лазеропунктури, впливу з метою зниження почуття голоду в осіб на дієтотерапії, допомога у відмові від тютюнопаління, усунення больових синдромів (у тому числі мігренозного та корінцевого), зниження артеріального тиску та багато інших.
Таким чином, застосовуючи терапевтичну та естетичну лазеропунктуру, косметолог не тільки суттєво розширює спектр своїх пацієнтів, а й значно підвищує свій професійний рівень та статус.
Динамічний розвиток моделей естетичних низькоінтенсивних лазерів, постійне розширення спектру їх застосування, простота та лаконічність процедур, мала кількість протипоказань та високий рівень комфортності процедур свідчать на користь того, що ці апарати мають прекрасне майбутнє на ринку апаратних послуг. То невже сучасний лікар-косметолог, володіючи всією цією інформацією, як і раніше, буде використовувати дане обладнання лише для введення гіалуронової кислоти і не зацікавиться пошуком нових протоколів?
Вперше опубліковано: Les Nouvelles Esthetiques Україна, №6 (70), 2011-2012
Читайте також
- Корекція зморшок: ефективність і безпека різних методик
- Апаратна аnti-age-терапія: як уповільнити старіння шкіри
- Чому пресотерапія має бути в кожному кабінеті краси?
- Програми корекції фігури: мікрострумова терапія
- Скульптуруючий апарат: яку технологію вибрати для бізнесу?
- Відновлення у дії – фракційний фототермоліз без пошкодження шкіри
- HydroDiamond: технологія очищення шкіри, яка збільшує прибутки косметолога
- Точка зору: радіочастотний ліфтинг
- Поєднання лазеро- та плазмотерапії: яких ефектів можна очікувати?