Лазерна медицина: гід для косметолога
Систематизація лазерних впливів та особливості основних груп технологій

Слід визнати, що не існує у світі жодної універсальної технології «про все» і, отже, жодної універсальної лазерної системи, яка б розв’язувала всі проблеми, з якими до нас звертаються наші пацієнти. Про особливості різних лазерних систем, підхід до їх вибору для розв’язання тих чи інших проблем естетичної медицини ми й поговоримо у цій та наступних статтях.
Сучасний ринок послуг естетичної медицини складний і різноманітний. На сьогодні його неможливо уявити без лазерних технологій. Вони дозволяють клініці відрізнятися від рядових центрів за багатьма критеріями:
- є високоефективними методиками для розв’язання практично будь-яких проблем в галузі дерматокосметології;
- дають радикальні маркетингові та рекламні переваги;
- забезпечують зростання потоку пацієнтів;
- гарантують високу прибутковість послуг, що призводить до суттєвого підвищення рентабельності клініки.
Плюси застосування лазерних технологій очевидні. Однак кількість ускладнень, пов’язаних із неправильним застосуванням лазерів, також зростає з величезною швидкістю. Складність і різноманітність пропонованих лазерних систем найчастіше призводить до помилкового вибору методики на розв’язання конкретної проблеми. Внаслідок подібних помилок у пацієнтів формується негативне ставлення до лазерних технологій. Майже в 100% випадків (виключаючи прямі помилки лікаря у виборі лазера) в основі негативної реакції лежить невідповідність між очікуваним (декларованим в рекламі) й отримуваним результатом.
На жаль, це відбувається через недостатню підготовку фахівців лазерної медицини. З іншого боку, існує плутанина в термінології та класифікації лазерних впливів, що також породжує невиправдані очікування процедури. Ми спробуємо висвітлити такі питання:
- систематизація лазерних впливів;
- розбір особливостей основних груп технологій з оцінкою очікуваного результату та можливих ускладнень залежно від типу лазерів;
- розбір процедури омолодження шкіри обличчя, розгляд раціонального поєднання методик щодо цієї процедури, рекомендації щодо вибору лазерної системи на купівлю.
Основні поняття лазерної медицини
Акронім ЛАЗЕР (від англ. Laser – Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation) означає посилення світла шляхом вимушеної емісії випромінювання. Лазерне випромінювання має три унікальні властивості, які відрізняють його від природного світла. Лазерний промінь є колімірованим (паралельним), монохромним (однокольоровим) і когерентним (збігаються за фазою коливань).
«Медична робота» лазерної системи може бути абляційною (заснованою, на руйнуванні поверхневих шарів шкіри) та неабляційною (нагрівання та, можливо, руйнування тканин-мішеней без пошкодження поверхневих шарів шкіри).
Класифікація лазерних впливів будується на основі ефектів, що виникають у тканинах-мішенях при впливі лазерної енергії на біологічні тканини. В основі процесу лежать два ефекти – селективний і гомогенний фототермоліз.
Селективний фототермоліз – фізичне явище переважного поглинання лазерної енергії однією речовиною (тканиною-мішенню). При цьому поглинання по інших тканинах-мішенях мінімальне і не впливає на кінцевий медичний ефект.
Гомогенний фототермоліз – фізичне явище, у якому лазерна енергія у певних пропорціях розподіляється між двома і більше речовинами (тканинами-мишенями).
Глибина оптичного проникнення – здатність кожної довжини хвилі проникати у тканини певну глибину. Це величина, зворотна поглинанню: що вище поглинання, то менше проникнення.
Лазерне світло можна розглядати як періодичні хвилі енергії, що переміщуються у просторі. Довжина хвилі (нм) означає фізичну відстань між піками послідовних хвиль лазерного променя. Типові довжини хвиль медичних лазерів: 1064 нм (ближня інфрачервона область спектру), 2940 нм (середня інфрачервона область спектру) тощо. Для людського ока видимими є лише довжини хвиль лазера в діапазоні між 400 нм і 760 нм.
Потужність лазера (Вт) – це швидкість, з якою лазер генерує енергію. Потужність лазера завбільшки 1 Ватт означає, що 1 Джоуль енергії випромінюється за 1 секунду.
Медичні лазери зазвичай функціонують у режимі випромінювання періодичних імпульсів через певні проміжки часу. Кількість імпульсів у певний час називають частотою повторення (частотою). Наприклад, 10 імпульсів за секунду. Одиницею вимірювання частоти повторення імпульсів на секунду є Герц (Гц).
Тривалість імпульсу чи ширина імпульсу (мкс чи мс) – це синоніми, які відбивають протяжність лазерного імпульсу у часі, тобто час, протягом якого лазер фактично випускає енергію. Вимірюється в нано-, мікро- або мілісекундах.
Енергія імпульсу (Дж) позначає променеву енергію кожного імпульсу. Енергія імпульсу, що вимірюється в Джоулях, є найбільш часто використовуваним параметром.
Пікова потужність (Вт) означає максимальний рівень потужності протягом окремого лазерного імпульсу.
Пікова потужність імпульсу = Енергія імпульсу / Тривалість імпульсу
Для лазера, що працює в імпульсному режимі з енергією імпульсу 1 Дж і тривалістю 100 мкс імпульсу, пікова потужність дорівнює 10 000 Вт. У діодних лазерів пікова потужність зазвичай ненабагато (в 2-4 рази) більша за середню потужність. Пікова потужність діодних лазерів зазвичай не перевищує 20-30 Вт. Твердотілі лазери здатні накопичувати енергію і «виплескувати» її у вигляді дуже коротких, але надзвичайно потужних імпульсів. Пікова потужність при цьому може досягти десятків тисяч і навіть мільйонів Ват.
Розмір плями лазерного променя (мм) означає діаметр променя лазера на цільовому об’єкті. Змінюючи розмір плями лазерного променя за збереження енергії лазерного імпульсу постійної, можна істотно змінити щільність потоку енергії і таким чином вплинути на основний механізм впливу лазерної енергії на тканини (нагрівання, абляцію, вапоризацію).
Щільність енергії (Дж/см2) означає кількість лазерної енергії, яка доставляється на одиницю площі. Інша назва – доза енергії або флюенс енергії.
Щільність енергії = Енергія/Площа
Інакше кажучи, при збереженні всіх інших параметрів постійними щільність потоку збільшується, якщо зменшується розмір плями. Щільність потоку – це дуже зручний параметр визначення загальних характеристик процедури лікування.
Час теплової релаксації (TRT) – час, за який тканина-мішень розсіює 63% теплової енергії в навколишні тканини та структури. У разі, коли час контакту лазерного променя і тканини значно менший за час теплової релаксації, тканина-мішень може бути зруйнована з мінімальним, з практичної точки зору, відсутнім пошкодженням навколишніх тканин.
Сумарні медичні ефекти, що виникають у тканинах, залежать від таких факторів:
- довжина хвилі лазерного випромінювання (вибір тканини-мішені, глибини оптичного проникнення, коефіцієнта розсіювання);
- час контакту лазерної енергії та тканини (тривалість імпульсу);
- час теплової релаксації (TRT);
- щільність енергії.
Читайте в наступному матеріалі: «Лазерні методики, що ґрунтуються на фототермолізі».
За матеріалами Les Nouvelles Esthetiques Україна
Читайте також