Logo

Лазерні методики, що ґрунтуються на фототермолізі: загальна класифікація

Абляційні лазерні дії повним променем (класичні методики)

Logo

Заведено розділяти лазерні технології на абляційні (методики, що руйнують поверхню епідермісу) та неабляційні (без пошкодження поверхні шкіри). Класифікація за способом формування променя ділить лазерні технології на технології роботи повним та фракціонованим променем.

Про особливості різних лазерних систем, підхід до їх вибору для розв’язання тих чи інших проблем естетичної медицини ми почали говорити в одній з попередніх статей.

Площинні впливи повним променем лазера зазвичай називають класичними методиками. Для реалізації абляційних методик (велика кількість методик шліфування шкіри, рубцевої тканини, видалення м’якотканих утворень), як правило, застосовуються лазерні системи, що генерують довжини хвиль, які селективно поглинаються по воді (Er:YAG, ErCr:YSGG, CO2-лазери).

Основним механізмом роботи абляційних лазерних систем є селективний фототермоліз. В естетичній медицині не застосовуються методики, що призводять до великого руйнування базальної мембрани, тому що в післяопераційному періоді вони призводять до появи епітелізації та, відповідно, до небезпеки утворення рубця. Видалення дермальних невусів та інші втручання глибше за базальну мембрану слід вважати процедурами, що проводяться за медичними показаннями, й оцінювати результат роботи необхідно, ґрунтуючись на канонах загальної медицини, а не естетичної дерматокосметології.

Основне завдання всіх лазерних естетичних методик – зміна рельєфу шкіри, створення рівної поверхні з оптимізованими світловідбивними властивостями. Методики можуть бути «маскувальними» або «фактично вирівнювальними».

На сьогодні для роботи по площині повним лазерним променем активно використовуються три довжини хвилі лазерного випромінювання, що реалізують у тканинах ефект селективного фототермолізу: 2940 нм, 2780 нм, 10600 нм.

Глибина коагуляції при лазерному впливі визначається щільністю енергії та тривалістю імпульсу.

Види абляційних впливів

Виділяють три види абляційних впливів:

  • холодна абляція – фізичне явище випаровування м’яких тканин на глибину проникнення лазерного променя за мінімальної (7 мкм) зони коагуляції;
  • тепла абляція – фізичне явище випаровування м’яких тканин із зоною коагуляції до 15 мкм;
  • гаряча абляція – фізичне явище випаровування м’яких тканин із зоною коагуляції до 30 мкм.

Реалізація феномена холодної абляції можлива тільки при використанні Er:YAG-лазера з тривалістю імпульсу менше часу теплової релаксації поверхневих шарів епідермісу (наприклад, тривалість імпульсу 100 мкс, час теплової релаксації рогового шару епідермісу 250 мкс) і щільності енергії більше абляційного порога (понад 2,5 Дж/см2).

Можливість отримання феномена холодної абляції при збільшенні тривалості імпульсу до 300-400 мкс пов’язана з необхідністю використання високих значень щільності енергії, що не застосовується в практичній медицині через неадекватну глибоку абляційну дію, погіршення контрольованості процедури та різке зростання ймовірності утворення рубців. Таким чином, і ErCr:YSGG та СО2-лазери в режимі холодної абляції працювати не можуть.

Застосування різних видів абляції істотно розширює спектр послуг. Так, наприклад, холодна абляція використовується для реалізації технологій холодного пілінгу, надточного шліфування рубцевої тканини, прецизійного видалення м’якотканих утворень. Реалізація методик раннього повторного шліфування рубцевої тканини, повторних пілінгів, «маскувальних» шліфувань також ґрунтується на реалізації феномена холодної абляції. Практична відсутність коагуляційного пошкодження нижчих шарів тканини зменшує період реабілітації до 3-5 днів і суттєво збільшує естетичний результат процедури.

Тепла абляція застосовується для проведення естетичного шліфування та швидкого видалення великого обсягу м’яких тканин, рубцевої тканини.

Гаряча абляція дозволяє проводити процедури гарячого пілінгу зі збереженням абляційного компонента на глибині до 50 мкм і шару, що нижче лежить, оборотного коагуляційного пошкодження на глибину до 70 мкм. Прогрівання поверхневих шарів дерми внаслідок дифузного поширення тепла призводить до скорочення площі шкіри.

Абляційно-коагуляційне ушкодження

Основна відмінність Er:YAG-лазерів від СО2-лазерів полягає у потужності лазерного генератора. Пікова потужність короткого твердотільного імпульсу Er:YAG-лазера досягає 20 кВт, а пікова потужність імпульсу СО2-лазера – 50 Вт. Отже, для досягнення необхідної абляційної глибини для СО2-лазера потрібно збільшення тривалості імпульсу або застосування режимів повтору імпульсу в ту саму точку.

Збільшення тривалості імпульсу призводить до значного зростання температури тканини. В результаті формується зона абляції, оточена зоною незворотного термонекрозу, та розширена зона коагуляційного пошкодження внаслідок теплопередачі у тканинах. Режими повтору імпульсів застосовуються у фракційних технологіях DOT (дермальний оптичний термоліз) і не мають практичного застосування у площинних методиках.

Вибір глибини абляційного та коагуляційного впливу, необхідного в кожному конкретному випадку, визначається особливостями довжини хвилі та технічними характеристиками конкретної лазерної установки. Для повноцінної роботи необхідно використовувати різні типи абляційного впливу навіть у межах однієї процедури.

Розглянемо залежність абляційно-коагуляційного пошкодження на прикладі Er:YAG-лазерів:

  • флюенс від 0 до 0,8 Дж/см2 – коагуляційний режим (субабляційний вплив);
  • флюенс від 0,8–2,5 Дж/см2 – поєднання абляції з коагуляцією;
  • використання флюенсу понад 2,5 Дж/см2 – чисто абляційний режим із мінімізацією зони коагуляції 5-7 мкм.

Використання наддовгих пакетних імпульсів у Er:YAG-лазерів (загальний час тривалості пакета – 0,25 с) при флюенсі від 0,8-2,5 Дж/см2 дозволило під час роботи отримати чисто коагуляційний режим, який дає швидке й ефективне скорочення площі шкірного клаптя і розгладжування зморшок без порушення. Ця процедура експрес-омолодження (технологія Fotona Smooth) не має періоду реабілітації та дає скорочення площі кінцевого клаптя до 15%. Поверхня епідермісу за процедури не порушується. На 2-3 добу виникає невідповідність між площею поверхневих шарів дерми, що скоротилася, і площею епідермісу, яка не може скоротитися. В результаті виникає великопластинчасте лущення, яке дає ефект пілінгу, тобто зміна світловідбиття шкіри. Період реабілітації відсутній. Максимальна глибина прогрівання за подібних процедур становить не більше ніж 400 мкм.

Висновки

Узагальнюючи все викладене вище, слід сказати, що найбільш універсальним та багатофункціональним лазером для роботи по поверхні шкіри слід визнати Er:YAG-лазер із змінною тривалістю імпульсу. Цей лазер здатний реалізовувати будь-які методики від холодної до гарячої абляції, проводити неабляційні коагулюючі методики, тобто в разі використання ультракоротких і коротких імпульсів він працює як Er:YAG-лазер, а в разі використання довгих і наддовгих пакетних імпульсів за ефектом впливу на тканину наближається до СО2-лазеру.

Якщо говорити про недоліки площинних методик, то насамперед слід зазначити обмеження по глибині дії. Робота до базальної мембрани дозволяє змінити лише видимі ознаки старіння з тим чи іншим ступенем успіху. Закріпити результат на тривалий час без реструктуризації дерми неможливо. Тому всі площинні методики можна охарактеризувати як поверхневі чи епідермальні. Для роботи з дермою потрібні інші довжини хвиль або інші технології.

Абляційні лазерні дії повним променем (класичні методики):

  • Абляційні технології – інструмент для формування світловідбивної площини на будь-якій глибині вище за базальну мембрану.
  • Абляційні технології застосовуються для всіх видів шліфування шкіри, видалення м’якотканих утворень, шліфування рубцевої тканини. Виражений ефект омолодження пов’язаний із зміною рельєфу поверхні шкіри, створенням єдиної світловідбивної поверхні, скороченням площі шкіри.
  • Залежно від довжини хвилі й технічних особливостей лазерної системи процедури можуть проводитися в режимах «холодної», «теплої» та «гарячої» абляції.
  • Технологія ефективна при одноразовому застосуванні. Можливе раннє повторне застосування холодних, поверхневих (глибина 50 мкм) методик.
  • Завжди є післяопераційний період від 3 до 30 днів.
  • Отриманий результат є стійким. Виразність результату залежить від глибини абляції.
  • Існує небезпека гнійних та рубцевих ускладнень.
  • Застосовується як самостійна технологія та в комплексних програмах.

Продовження матеріалу:  «Абляційні фракційні лазерні дії: фракційний фототермоліз»


За матеріалами Les Nouvelles Esthetiques Україна

 

Читайте також