Корекція вікових змін обличчя: чи ефективні неінвазивні методи?
Вибір на користь інвазивних і/або неінвазивних методик – це право пацієнта
Переваги фізіологічних, неінвазивних методів для всіх очевидні: комфорт, мінімум побічних ефектів, короткий відновний період. Але чи можна позбутися вікових ознак без хірургічних операцій та застосування хімічних препаратів?
Корекція вікових змін у будь-якого пацієнта потребує насамперед ретельної діагностики. Вона необхідна для того, щоб зрозуміти, на які ланки патогенезу потрібно впливати і який алгоритм косметологічного лікування побудувати. Для цього застосовується методика ультразвукового діагностичного сканування шкіри, що дозволяє отримати зображення структур епідермісу, дерми та гіподерми, особливості мікрорельєфу шкіри, охарактеризувати її колагеновий каркас. А така унікальна методика, як доплерографія, дозволяє дослідити тонусно-еластичні властивості судин, кровотік як у великих, так і в мікросудинах.
Проведена діагностика дозволяє максимально об’єктивно визначити характеристики шкіри in vivo, заповнюючи ту прогалину, яка існувала раніше між поверхневими методами дослідження та гістологією. На підставі даних діагностичних методів розробляється алгоритм косметологічних процедур.
До неінвазивних методик належать: нетравматичні способи чистки шкіри, поверхневі пілінги, масаж, засоби для зовнішнього застосування (лосьйони, креми, маски, сироватки тощо), фізіотерапевтичні процедури. Питання ж про ефективність багато в чому залежить від того, з якою метою ми збираємося їх застосовувати.
Якщо говорити про радикальне омолодження, то жодна з перерахованих методик не забезпечить ефекту пластичної операції. З іншого боку, травматичні методи, в тому числі контурна пластика та глибокі пілінги, так само не здатні принести подібні результати. Але ж і операція не завжди є вдалою альтернативою, крім того, на неї пацієнту ще необхідно зважитись.
Якщо ж ідеться про збереження чи відновлення якісних показників шкіри, її здорового, доглянутого, молодого та привабливого вигляду, саме неінвазивні технології дозволяють відносно швидко та безпечно досягти бажаного результату. А щоб його підтримати, потрібно регулярно проводити повторні процедури, але з огляду на їхню безпечність, це не становить проблеми.
Спробуємо визначити порядок проведення різних методів. Насамперед варто звернутися до економічного й ефективного комплексу, що передбачає догляд за шкірою в домашніх умовах, самомасаж та гімнастику. Далі йдуть процедури із застосуванням комбінованих поверхневих пілінгів-сироваток. На третьому місці – професійний масаж. До речі, якщо розумно поєднати пілінги та сеанси масажу, можна істотно підвищити ефективність обох методів. Наприклад, пацієнтам з надміром жирової тканини в ділянці обличчя та шиї, щільною важкою шкірою, схильністю до затримки рідини, доцільно зробити перед пілінгами курс лімфодренажного масажу. А пацієнтам з гіперкератозом, комедонами та себореєю перед курсом масажу виконати одну або кілька процедур атравматичної чистки, а після завершення – пілінг із сироваткою та підтягувальною маскою.
Важливе місце серед неінвазивних методик посідає апаратна косметологія – методи впливу на шкіру тіла й обличчя із застосуванням фізіотерапевтичного обладнання. Багато спеціалістів віддають позиції лідера мікрострумовій терапії, оскільки вона впливає на шкіру на рівні метаболізму. Це насамперед вплив на лімфатичну систему – виражений лімфодренаж, і на кровоносну систему – посилення венозного відтоку, зняття набряклості, поліпшення кровопостачання поверхневих тканин. Виведення продуктів життєдіяльності під дією мікрострумів стимулює активність імунної системи, а завдяки м’якому тонізуючому ефекту на мімічну мускулатуру обличчя створюються умови для синтезу нових колагенових та еластинових структур. Мікроструми в комплексі з міостимуляцією (за умови адекватного проведення інтенсивного курсу, а також подальших підтримуючих процедур) дозволяють надовго зберегти тонус шкіри. З метою поліпшення її мікрорельєфу і кращого очищення доцільно застосовувати мікродермабразію, що також створює умови для посилення кровопостачання дерми та гіподерми завдяки мікромасажному ефекту. Під час проведення косметичних процедур необхідно подбати про інтенсивне впровадження в шкіру активних компонентів засобів, наприклад, за допомогою гальванічного струму, ультразвуку, оксигенотерапії. В арсеналі фахівця обов’язково мають бути присутніми α-гідроксикислоти, вплив яких на шкіру зумовлює потужну ексфоліацію корнеоцитів, стимулює мітотичну активність базальних кератиноцитів і фібробластів, синтез молодого колагену.
При телеангіектазіях, еритемі та порушеннях пігментації найбільш ефективною та корисною вважається фототерапія.
Серед ін’єкційних методів в окремих випадках досить обгрунтованим, на нашу думку, є застосування ботулінічного токсину. Але лише після того, як випробувані інші методи впливу на зморшки, зокрема пілінги та препарати з міорелаксантами для зовнішнього застосування. Введення ж гіалуронової кислоти як наповнювача найбільш виправдане при віковому зменшенні об’єму верхньої губи. Оскільки повторні введення з метою корекції зморшок призводять до змін рельєфу шкіри, стають помітними сліди втручання. Але такий підхід багато хто вже вважає неприйнятним, наводячи доводи, що природне старіння виглядає більш гідно.
Таким чином, підсумовуючи вищевикладене, можна стверджувати, що неінвазивні технології залишаються в авангарді, і багато спеціалістів у своїй практиці їх застосовують і рекомендують пацієнтам найчастіше.
Запорукою ефективності неінвазивних методів корекції вікових ознак шкіри є визначення механізмів старіння на підставі зважених діагностичних підходів, а грамотний підхід до розробки алгоритмів косметологічних процедур дозволяє отримати бажаний ефект за найменш агресивного впливу.
Читайте також
- Антивікова естетика: профілактика і корекція вікових змін обличчя
- Неоперативний ліфтинг обличчя: коли і як?
- Корекція подвійного підборіддя: альтернативи хірургічній ліпосакції
- Ліфтинг обличчя: відновлюємо пружність шкіри
- Причини деформацій контурів обличчя та вибір методу апаратного ліфтингу
- Діагностика типу шкіри: до питання індивідуалізації доглядових програм
- Природне старіння та фактори, що впливають на його швидкість
- Пілінги
- Фейсбілдінг