Гормональний фон жінки: вплив на успіх косметологічних процедур
Гормони у ролі «диригента»
Гормони виконують роль «диригента» в організмі жінки, і це стосується не лише настрою та лібідо – від них залежить функціонування багатьох систем та органів. Адже жіночий організм перебуває в гормональному фоні, що постійно змінюється.
Віра Авдєєва, гінеколог-ендокринолог вищої категорії, спеціаліст естетичної гінекології, член Асоціації гінекологів-ендокринологів України, член AEGA (Асоціації естетичної гінекології та андрології), тренер методик естетичної корекції у гінекології (Україна)
Жіночий організм перебуває в гормональному фоні, що постійно змінюється, враховуючи циклічність менструацій, вплив вагітності й пологів і взаємозв’язку статевих гормонів з органами ендокринної системи. Природно, стан внутрішнього гомеостазу, і гормонального фону зокрема, безпосередньо впливає на успіх beauty- і antiage-процедур.
Жінки за своєю природою дуже терплячі, вони можуть довго терпіти біль, рясні місячні, інші негаразди в організмі, але якщо із зовнішністю відбуваються якісь неприємності, жінки (будь-якого віку) відразу біжать до фахівця за вирішенням проблеми.
Зовнішні прояви – внутрішні проблеми
Шкірні покриви є відображенням внутрішнього збою в організмі. Порушення рівня певних гомонів часто є первинними у виникненні підліткових проблем шкіри. Але за статистикою, всього 20% підлітків зі шкірними проблемами (акне, надмірне зростання волосся) звертаються до дерматолога, переважно ці дівчата первинно стають пацієнтками косметологів. Тому фахівцеві початкового етапу дуже важливо проаналізувати причини виникнення акне, направити пацієнтку до ендокринолога, гінеколога, визначити її гормональний фон для вирішення питання про призначення лікування та планування косметологічних процедур. Існує небезпека недооцінки тяжкості проблеми пацієнтки з боку косметолога, відсутності фіксації здійснюваних косметологічних процедур (у тому числі апаратних), чіткого плану ведення пацієнта та спадковості з суміжними фахівцями (гінекологами, ендокринологами, гастроентерологами). На належну увагу заслуговує визначення стану печінки при застосуванні системних ретиноїдів, гормонів та антиандрогенних препаратів, тому обов’язково перед призначенням і під час тривалого прийому гепатотоксичних препаратів необхідно контролювати стан печінки.
Випадання волосся – ще одна з найпоширеніших причин звернення по допомогу до косметологів, трихологів, а то й до фахівців б’юті-індустрії. Найчастішими причинами алопеції у жінок є гормональний дисбаланс (частіше гіперандрогенія, гіпофункція щитоподібної залози), авітаміноз, інтоксикація. Окремо необхідно виділити дефіцит заліза в організмі, наслідком якого буде втрата пігментації волосся, його стоншення, погане зростання.
Давайте детально розберемося з гормонами, які керують жіночим організмом.
Які гормони важливі для жінок?
Усім відомо, що головний жіночий гормон – естроген. Достатній рівень естрогенів забезпечує насамперед повноцінну першу фазу менструального циклу та дозрівання фолікула, сприяючи здатності жінки до зачаття. Також естроген надає протекторну дію на імунну систему, знижує об’єм жиру в черевній порожнині, бере участь у холестериновому обміні, регулюючи співвідношення корисних і шкідливих ліпідів, підтримує мінералізацію кісткової тканини. Естрогени недарма називають «внутрішнім макіяжем жінки». З погляду косметичного ефекту, саме естрогени відповідальні за тургор шкіри, еластичність і достатню зволоженість, відсутність зморшок. Ці гормони досягають свого піку до віку 30-35 років, після чого відбувається їх поступове зниження та різке падіння у постменопаузі.
До ознак дефіциту естрогенів належать суха, зневоднена шкіра, зморшки, запалі щоки, порідіння волосся в тім’яній зоні, припинення менструацій, «припливи», розлади сну, погіршення настрою, погіршення пам’яті.
Паралельно з естрогеном на роботу жіночого організму безпосередньо впливає прогестерон. Це гормон так званої другої фази циклу, він виробляється жовтим тілом яєчника (структура, яка залишається після овуляції в яєчнику, відповідає за виношування вагітності до формування в ембріона плаценти та забезпечує повноцінну трансформацію ендометрію). Прогестерон має захисні властивості щодо ендометрію та молочних (грудних) залоз. Цікаво, що марно визначати рівень прогестерону в периферичній крові (раніше прагнули це зробити у фазу розквіту жовтого тіла на 20-22 день циклу) через погану кореляцію його кількості в периферичній крові з клінічними ефектами прогестерону.
Щитоподібна залоза – ендокринний орган, що виробляє гормони тироксин (Т4), трийодтиронін (Т3) та кальцитонін, які необхідні для нормального функціонування практично всіх органів і систем організму. В разі нестачі гормонів щитоподібної залози пацієнти скаржаться на сухе волосся, дифузну алопецію, повільне зростання волосся, суху шкіру, набряклість обличчя.
Тестостерон – це чоловічий статевий гормон. Чи є йому місце у жіночому організмі? Для жінки – це енергетик, «квиток у business woman». Найбільш достовірним вважається визначення рівня тестостерону у слині, при цьому найпоказовішим є 28-денне тестування. В разі небажання пацієнтки проходити 28-денний тест замінюється тестуванням на 4 та 21 день циклу.
В разі надлишку андрогенів у жіночому організмі шкіра жирніє, можуть з’являтися акне, випадати волосся за чоловічим типом, росте волосся на обличчі, біля сосків, животі й стегнах, порушується менструальний цикл. У разі дефіциту тестостерону виникає целюліт, знижується тонус м’язів, підвищується кількість жирової тканини і втрачається м’язова маса, знижується лібідо та стресостійкість, зникає інтерес до життя, шкіра стоншується і стає сухою. У разі недостатнього рівня тестостерону варто віддати перевагу його трансдермальному введенню у вигляді крему.
Зв’язок надмірної ваги з неправильним харчуванням, відсутністю фізичного навантаження та генетичною схильністю очевидний. Крім того, слід враховувати і фізіологічні вікові зміни будови тіла жінки: до 48 років швидкість метаболізму у жінок у стані спокою – постійна, потім уповільнюється на 4-5% кожні 10 років, що еквівалентно додаванню ваги 3-4 кг на рік. При цьому маса нежирових тканин у менопаузі зменшується на 3 кг на рік (переважно, на жаль, за рахунок м’язової тканини). За вперто високі цифри на терезах відповідають гормони щитоподібної залози, ДГЕА, тестостерон, інсулін, кортизол, мелатонін, гормон росту.
Повноцінний сон із дотриманням режиму сну – запорука стабільної ваги. Йдеться не лише про достатню тривалість сну (6-8 годин), а і про час відходження до сну (не пізніше 23:00). Це необхідно для вироблення достатньої кількості гормону мелатоніну, який відповідає за циркадні ритми, контролює вироблення гормону росту та кортизолу. Синтез мелатоніну відбувається приблизно через годину після засинання, у фазу глибокого сну. Мелатонін не виробляється на світлі, і важливо знати, що промені штучного синього світла (випромінювання від гаджетів) скорочують його вироблення, оскільки мають здатність проникати навіть через закриті повіки. Тому в разі сну в літаку вночі або в приміщенні з увімкненими гаджетами необхідно користуватися маскою для сну. Рівень мелатоніну в організмі можна визначити шляхом аналізу його концентрації в периферичній крові, і в разі дефіциту призначити прийом таблетованого мелатоніну.
Важливість режиму сну важко переоцінити, тому що через 3-4 години після засинання відбувається максимальний добовий викид ще одного, мегаважливого у підтримці оптимальної ваги гормону соматотропін (гормону росту), який у дорослих людей сприяє зниженню відкладення підшкірного жиру та збільшує співвідношення м’язової маси до жирової. Крім впливу на масу тіла, гормон росту в житті жінки несе відповідальність за витривалість, гарний настрій, гострий розум, високе лібідо та міцний імунітет. Фізичні навантаження стимулюють вироблення соматотропіну, наприклад, випади та присідання зі штангою додають близько 30% до базового рівня гормону росту. Зниження тонусу шкіри, втрата об’ємів, «попливлий» овал обличчя, атрофія м’язової тканини вказують на дефіцит соматотропіну.
Кортизол – гормон кори надниркових залоз (він же гормон стресу), який називають ще головним гормоном старості, оскільки він руйнує м’язові тканини і призводить до збільшення жирового прошарку. Отримуючи стрес, організм витрачає великі запаси енергії і як захисну реакцію вимагає швидко її заповнити за допомогою їжі. Постійно високий рівень кортизолу призводить до хронічного стресу та зниження обміну речовин. Так звані пози сили асоціюються з вищим рівнем впевненості у собі та переконливості. Згідно з невеликим дослідженням (на 42 випробуваних), опублікованому в 2011 році, пози сили здатні підвищувати рівень тестостерону і знижувати рівень кортизолу в крові. (Оллі Совіярві, Теему Аріна, Яакко Халметоя «Біохакінг: посібник з розкриття потенціалу організму»)
Алгоритм роботи з пацієнтками різних віків
Успіх косметологічних процедур залежить від внутрішнього потенціалу організму. На етапі планування вирішення косметичних завдань обов’язково варто звернутися до показників гормональної системи та визначити стан печінки, вуглеводного обміну, рівня деяких мікроелементів та вітамінів. Коли йдеться про підліткові акне, жирність шкіри, достатньо визначити рівні андрогенів та ДГЕАС, уточнити, чи закриті зони зростання, визначитися з віком менархе. Важливо, що на підлітковому етапі немає необхідності налагоджувати регулярність менструального циклу, оскільки перші вісім років від початку менструацій цикл може бути нерегулярним через відсутність овуляції (це абсолютно нормально), тому немає необхідності в призначенні КОК (таблетованих контрацептивних препаратів). Часто для вирішення питання висипів і надмірної жирності шкіри правильних доглядових процедур цілком достатньо без залучення гормональної терапії.
Зовсім інший підхід має бути до вікових пацієнток. До основних age-асоційованих скарг жінок 45-60 років належать:
- •зниження лібідо;
- збільшення ваги;
- стресова інконтиненція;
- диспареунія;
- вагінальні звуки під час сексу та занять спортом;
- пігментація інтимної зони;
- в’ялість шкіри, зморшки;
- сухість шкіри;
- тонке тьмяне волосся;
- сивина.
У роботі з віковою шкірою особливо важливо починати з призначення препаратів гормональної корекції (разом із гінекологом-ендокринологом), так звана менопаузальна гормональна терапія. Її суть полягає у застосуванні естрогену чи поєднання його з іншими гормонами для заповнення власних естрогенів, які яєчники перестають виробляти з настанням менопаузи. Слід зазначити, що призначення гормонів робить лише фахівець з урахуванням протипоказань, основними з яких є рак органів жіночої репродуктивної системи, ризики тромбозів і тромбоемболії, захворювання печінки.
Велика роль у досягненні найкращого естетичного результату відводиться також модифікації життя пацієнта: дотримання режиму сну, регулярні фізичні навантаження, відмови від куріння й алкоголю, позитивне мислення. Для оптимізації стану шкіри, волосся та нігтів, крім підтримки адекватного гормонального фону, необхідно боротися з глікацією (реакція між глюкозою та жирами чи білками, яка може прискорити процес природного старіння шкіри). Наслідком глікування колагену є втрата еластичності тканин, їх птоз. Цілком позбутися глікації неможливо, проте є можливість знизити її рівень в організмі. Для цього необхідно відмовитися від простих вуглеводів, їжі зі засмаженою або запеченою скоринкою, налагодити сон і стежити за рівнем індексу НОМА та глікованого гемоглобіну.
Гіперпігментація
Проблема пігментних плям на шкірі та гіперпігментації стосується жінок різного віку, усувається за допомогою хімічних пілінгів, апаратних відбілювальних методик, ін’єкцій мезококтелей. Однак перш ніж приступити до відбілювання, слід з’ясувати причину потемніння шкіри (як обличчя, тіла, так і промежини). Відомо, що шкірні покриви обличчя, вульви та пахвових западин містять більшу кількість меланоцитів (клітин шкіри, що відповідають за пігмент), ніж інші зони тіла. Частою причиною гіперпігментації є підвищення у дівчат рівня чоловічих статевих гормонів, яке супроводжує полікістоз яєчників, транзиторне підвищення андрогенів у пубертаті, під час вагітності, при метаболічному синдромі.
У віці постменопаузи відбувається черговий пік гіперандрогенних станів, що також супроводжується посиленням пігментації інтимної зони, пахвових западин. Крім цих станів, темна оксамитова шкіра зовнішніх геніталій є одним із симптомів онкопатології шлунку.
«Паспорт здоров’я»
«Паспорт здоров’я» жінки після 40 років має передбачати такі аналізи:
- ФСГ
- Естрон + естрадіол
- ТТГ, Т3, Т4, АТПО
- Пролактін
- Тестостерон, індекс вільного тестостерону
- ДГЕАС
- Індекс НОМА
- 25 ВІН вітамін Д (+ Са, + паратгормон)
- ОАК
- Ферритин + відсоток насичення трансферину
- Ліпідний профіль
- Глікований гемоглобін
- Біохімія печінки та нирок
Необхідно також пам’ятати, що існують референтні рівні гормонів (є межі, в яких результати досліджень вважаються нормою для здорової людини), але також потрібно виділяти оптимальні рівні гормонів (є більш вузькими рамками, орієнтованими на конкретно поставлене завдання). Наприклад, нормальними вважають показники ТТГ (тиреотропного гормону) 0,4-4, тоді як для контролю ваги рекомендується утримувати їх у діапазоні 1-2,4.
Не слід забувати, що якість життя жінки та її психоемоційний благополуччя значною мірою залежать від зовнішнього вигляду, стану шкірних покривів. Порушення гормонального фону часто є первинним у виникненні шкірних проблем і не може вирішуватись односторонньо. З метою збереження якості життя необхідний комплексний підхід лікарів різних спеціальностей і косметологів, єдиний алгоритм обстеження. Ще раз повторимо: призначити гормональне лікування жінці може лише лікар-ендокринолог після ретельного обстеження, щоб уникнути невиправних наслідків. Лікар-косметолог за подібних проблем зобов’язаний порадити звернутися до фахівця.
Тільки за дотримання правил роботи з клієнтом, взаємодії пацієнта, лікаря-ендокринолога та косметолога можливе досягнення найкращого результату та забезпечення безпеки здоров’я.
Стаття вперше була опублікована в журналі Les Nouvelles Esthetiques Україна №5 (129)/ 2021