Віковий пацієнт: замісна гормональна терапія
Грамотний підхід до проблеми менопаузи
Менопауза — це вʼянення жіночого організму. У цей час відбувається зменшення вироблення статевих гормонів, що свідчить про те, що настає «золота осінь».
«Золота осінь» жінки — так називається період життя, коли починається менопауза. І багато наших пацієнток просто не знають, як поводитися в цей час. Як нам із ними бути? Насамперед пояснити, що менопауза — це не вирок. Просто зовсім інше життя. Проте багатьох лякає цей діагноз.
Зі свого особистого досвіду як лікаря акушера-гінеколога, можу сказати, що потрібен грамотний підхід до проблеми менопаузи, і тоді вона перейде в розряд позитивної дії. Давайте детально розберемо всі питання і виробимо тактику ведення таких пацієнток.
Що таке менопауза і коли вона приходить?
Менопауза — це в'янення жіночого організму. У цей час відбувається зменшення вироблення статевих гормонів, і це виявляється в тому, що настає «золота осінь». При зменшенні вироблення статевих гормонів змінюється насамперед зовнішній вигляд жінок (шкіра, кістковий скелет, змінюється постава і хода), з'являються різні скарги з розряду нервової системи (дратівливість, плаксивість, агресивність), додаються вегетосудинні зміни (часте серцебиття, пітливість). І, на жаль, менопауза призводить до швидкого старіння організму.
Чому ж відбувається таке в'янення? Воно пов'язане з гормонами прогестерон та естроген, які виробляються в яєчниках, а з віком починають в'янути. Тому жінка зазнає порушень менструального циклу, а це означає, що, відповідно, порушується і природна дітородна функція. Менопауза зазвичай настає у віці 50 років, а їй передує перименопауза, приблизно починаючи з 45-ти. На жаль, клімакс сьогодні трохи «помолодшав» і зустрічається навіть у 35 років.
Перименопауза у жінки проявляється порушенням менструального циклу, він стає або довшим, або коротшим. Зменшується вироблення статевих гормонів естрогену та прогестерону в яєчниках. Змінюється тургор шкіри, настає гравітаційний птоз, зменшується кількість еластичних колагенових волокон, вміст гіалуронової кислоти. Все це призводить до вікових змін дермального шару. Зі зниженим рівнем жіночих статевих гормонів зменшується і сприйняття жіночим організмом впливу апаратних методик і доглядових процедур.
Так влаштований жіночий організм: якщо рівень жіночих статевих гормонів підтримується у стабільному стані, ми маємо прекрасне здоров'я. Якщо ж відбувається зниження рівня гормонів, тоді представниці прекрасної статі починають в'янути. Тому зверніть увагу на тих своїх пацієнток, які стали висувати необґрунтовані претензії до статичних процедур — якщо, звичайно, ви дотримуєтеся всіх протоколів.
Що відбувається із жінкою, коли перестають вироблятися гормони? Вона стрімко починає старіти. Виявляється гравітаційний птоз, причому не тому, що ми довго ходимо планетою Земля, а тому що гормони впливають на вироблення колагену й еластину, які і підтримують тургор шкіри протягом усього життя. Ви помічали, що жінка до 40 років має досить привабливий вигляд? Але щойно у неї настає період перименопаузи, складається враження, що вона не спить ночами, займається важкою фізичною працею. З'являються «гусячі лапки», носогубні складки, «брили», кисетні зморшки. Жінка ніби одягає маску вічного смутку — шкіра обвисає досить швидко, що й надає обличчю сумного виразу.
Всі ці зміни пов'язані з виробленням двох гормонів — прогестерону та естрогену, які беруть участь у побудові матриксу дерми. Щойно вони зменшують рівень своєї роботи, відбувається стрімке старіння шкіри. І жінка максимально швидко намагається виправити цю естетичну проблему, звертаючись до косметологів за радикальнішими методами корекції вікових змін обличчя. Косметологу та лікарю естетичної медицини при цьому не варто забувати і про психологічний стан жінки. Якщо вона в цей період не спостерігається у гінеколога, вас можуть очікувати і досить неприємні гойдалки з настроєм, і незадоволеність результатами естетичних процедур. Тому якщо у вас у кабінеті таки виявилася пацієнтка, якоій ви зробили процедуру, результат бачите, але вона залишається незадоволеною і вимагає додаткових втручань — цілком імовірно, що це і є вищеописана ситуація.
Я в таких випадках ставлю клієнтці п'ять запитань:
- який у неї сон, чи є його порушення, безсоння;
- який у неї переважно настрій, чи є агресивність, дратівливість, плаксивість, апатія, депресія;
- який стан серцево-судинної системи, чи бувають часті серцебиття, почуття страху, підвищена пітливість, різкий перепад терморегуляції (то холодно, то спекотно);
- чи турбують болі в дрібних суглобах, чи спостерігається зміна постави, чи були переломи великих трубчастих кісток за останні 3-5 років;
- чи є зміни у вазі (переважно абдомінальне ожиріння), за яких ні дієти, ні фітнес не допомагають.
Якщо ваша клієнтка відповіла хоча б на пару з цих перерахованих питань позитивно — не хвилюйтеся, не все втрачено. Відправте її до знайомого гінеколога, який зможе грамотно проконсультувати та призначити замісну гормональну терапію (ЗГТ). Якщо клієнтка категорично відмовляється йти на консультацію до гінеколога, результат ваших процедур може поступово зводитися до нуля.
Але клієнтка сходила до гінеколога, їй призначена менопаузальна терапія, і вона поступово починає відновлюватися. Давайте визначимося, які косметологічні процедури підходять у цей період і дають пролонгований, позитивний результат. З практики лікаря-дерматовенеролога я зрозуміла, що ті процедури будуть працювати у вікових патентів, які спрямовані на реструктуризацію дерми. Хочу поділитися своїми доробками з п'яти «золотих процедур», які дають чудові результати. Це:
- ексфоліація дерми;
- поверхневі хімічні пілінги;
- плазмоліфтинг;
- тредліфтинг;
- методики мезотерапії, спрямовані на відновлення дермального матриксу.
Для вікових пацієнтів, які хочуть мати красивий і молодий вигляд, необхідно переглянути протокол проведення косметологічних процедур та обов'язково призначити замісну гормональну терапію.
Ця стаття є частиною спецпроєкту Глобальний anti-aging
Література:
Ніна Шавріна, лікар акушер-гінеколог / Косметолог №1, 2017
Читайте також
- Менопаузальний метаболічний синдром (ММС): методи корекції надмірної ваги
- Менопауза й ожиріння: методи лікування менопаузального метаболічного синдрому
- Перименопауза: корекція змін шкіри та волосся
- Патології ендокринної системи та шкіра: на замітку косметологам
- Метаболічний ефект: гормони, які впливають на вагу