Патології ендокринної системи та шкіра: на замітку косметологам

Частина ІІ: підшлункова залоза та гормони статевих залоз

Logo

Багато шкірних проявів ендокринопатій оборотні під впливом замісної гормональної терапії та інших методів лікування. Цілком зрозуміло, що в такому випадку косметологічний вплив буде марним і лише дискредитує методику і дерматокосметолога.

Дозрівання та статева активність людини були б неможливими без роботи гонад, або статевих залоз, до яких належать чоловічі яєчка та жіночі яєчники. У маленьких дітей статеві гормони виробляються у невеликих кількостях, але в міру дорослішання організму в певний момент настає швидке збільшення рівня статевих гормонів, і тоді чоловічі гормони (андрогени) та жіночі гормони (естрогени) спричиняють у людини появу вторинних статевих ознак.

Андрогени

Їх називають гормонами мужності.

Основні функції андрогенів:

  • забезпечують приплив енергії, витривалість, фізичну силу, життєвий тонус;
  • заспокоюють, дають можливість спокійно долати труднощі та проблеми, протистояти стресам;
  • відповідають за агресивність, завзятість;
  • створюють гарний настрій;
  • пробуджують сексуальне бажання;
  • породжують закоханість;
  • зміцнюють фігуру, розвивають м’язи, тонізують тіло;
  • зменшують кількість жиру та целюліт;
  • зволожують слизову око та рота;
  • забезпечують чоловічу ерекцію й еякуляцію.

Нестача тестостерону спричиняє характерні прояви: м’язи щік мляві, блідість, очі сухі, погляд тьмяний, дрібні зморшки навколо губ, очей, на щоках, рідкі вуса і борода, мляве тіло, сутула спина, живіт, що випирає, жир на стегнах, відсутність волосся на грудях та животі. Характерна втома протягом дня, схильність до депресії, боязкість, втрата впевненості в собі, збуджений стан, тривога, неспокійний сон, забудькуватість, нестача креативності, відсутність гнучкості в поведінці та прийнятті рішень, припливи крові, втрата сексуального бажання, слабка ерекція та еякуляція, відсутність чутливості клітора. При надлишку андрогенів розвиваються вульгарні вугри, андрогенетична алопеція, у жінок – гірсутизм. Характерна перерозвинена мускулатура, сильний чоловічий запах, жирне волосся, надмірна агресивність, підвищена сексуальність, що заважає нормальному життю.

Естрадіол

Так званий гормон жіночності надає округлості жіночим формам, розгладжує зморшки, надає м’якість рисам обличчя, зволожує очі, надає блиску та променистості погляду. Сприяє радості, веселості, гарному настрою, зародженню бажання кохання та сексуальної активності, надає ентузіазм, палкість, фізичну витривалість. За нестачі естрадіолу зазначаються випадання волосся на маківці, дрібні зморшки навколо очей і рота, сухі тьмяні очі, роздратовані повіки, опалі груди, оволосіння за чоловічим типом, опалі стегна і сідниці, сухість піхви. Також спостерігається втома протягом дня, схильність до депресії, зневіри, відсутність сексуального бажання, припливи крові до обличчя, незначні менструації або їх затримка, болі при статевому контакті, хворобливі менструації зі спазмами, короткі або тривалі менструальні цикли. Надлишок естрогенів спричиняє напругу і біль у грудях, набухання нижньої частини живота, набрякання всього тіла, рясні менструації з болем, відчуття тривоги, нервозність, дратівливість, легку збудливість.

Гіпофізарна система

Соматотропін, або гормон росту

Деякі гіпофізарні ендокринопатії мають характерні дерматологічні стигми. Акромегалія є результатом надлишку в організмі гормону росту, що виробляється гіпофізом. 

Соматотропін забезпечує:

  • стійкість фізичної форми, зростання, об’єм, тонус і міцність тканин, особливо м’язів;
  • зміцнення тіла;
  • розпрямлення спини;
  • розвиток носа, підборіддя, щелепи, плечових і тазових кісток;
  • зменшення жиру на животі, колінах;
  • зміцнення стегон;
  • дає енергію протягом дня, витривалість, відновлення сил, відчуття глибокого спокою, безтурботності.

При надлишку цього гормону виражене потовщення кісток призводить до огрублення рис обличчя та збільшення кистей. Шкірні прояви – результат вироблення схожого з інсуліном чинника зростання, і тому частково збігаються із змінами шкіри при резистентності до інсуліну. Шкіра гіпертрофована та потовщена, іноді спостерігається Acanthosis nigricans (пігментно-сосочкова дистрофія шкіри). Зазначені зміни можуть бути особливо виражені на волосистій частині голови як борозенки, що завиваються (Cutis vertices gyrata).

Нестача соматотропного гормону також спричиняє характерні зміни: волосся тонке і більш рідке, відвислі щоки і повіки, стоншення губ і щелеп, впалі ясна, шкіра тонка, зневоднена, атрофічна, тіло в’яле, плечі і сідниці без м’язового рельєфу, трицепси та внутрішні м’язи стегон розслаблені, відвислі, гінекомастія, відкладення жиру на животі, жирові подушки над колінами. Крім того, такі пацієнти можуть скаржитися на труднощі контролю емоцій, постійну втому, безсилля після фізичної активності, труднощі неспання після півночі, слабкий опір стресам, невпевненість, почуття неповноцінності, некомпетентності, низьку самооцінку, депресію, бажання соціальної ізоляції.

Адренокортикотропний гормон (АКТГ)

АКТГ надає шкірі засмаглого вигляду внаслідок стимуляції меланоцитів, що продукують меланін. На відміну від нормальної засмаги, потемніння часто більш виражене на долонях та слизових оболонках. Найчастіше причиною збільшення вмісту АКТГ є хвороба Аддісона, за якої гіпофункція надниркових залоз та дефіцит кортизолу у сироватці усувають негативну інгібіцію, негативний гальмівний ефект (за типом зворотного зв’язку) на гіпофіз, який, своєю чергою, посилює вироблення АКТГ. При зниженні рівня АКТГ спостерігається блідість шкіри, алопеція, шкіра легко обгорає на сонці, тіло виглядає худорлявим. З боку емоційної сфери зазначаються нестача впевненості у собі, труднощі переживання стресу.

Підшлункова залоза

Глюкагон

До досить рідкісних ендокринопатій належить глюкагонома – пухлина, що росте з клітин острівців підшлункової залози. Пухлина, яка продукується глюкагоном, супроводжується характерними висипаннями. Вони представлені некролітичною мігруючою еритемою, глоситом та заїдою. Некролітична мігруюча еритема отримала назву через свою схильність до периферичного зростання. Для неї характерні ерозії, кірки та післязапальна гіперпігментація. Мігруюча некролітична еритема є запаленими бляшками з крайовим зростанням і загоєнням у центрі. Бляшки зливаються, що надає осередкам ураження вигляду географічної карти. По краях бляшок утворюються бульбашки, кірки та лусочки. Розташування спіралеподібне, кільцеподібне, дугоподібне. Локалізація – згинальні поверхні кінцівок, великі шкірні складки, окружність рота, зовнішніх статевих органів та заднього проходу. Кінчики пальців рук червоні, блискучі, з ерозією. Також спостерігаються блефарит, глосит (великий м’ясистий червоний язик зі згладженими сосочками), заїда. Привертає увагу загальне виснаження організму.

Підсумовуючи, зазначимо, що наш настрій, здоров’я, зовнішній вигляд, здоров’я всіх органів і систем залежать від гормонального фону. Своєю чергою, робота ендокринної системи залежить від статі, віку, пори року і навіть доби. Ми часто відчуваємо навіть незначні коливання гормональних рівнів, і в цьому немає нічого страшного – викид тих чи інших гормонів може бути фізіологічним і є пристосувальною реакцією на різні дії. Але якщо пацієнт звертає увагу на незвичайні відчуття, невластиві йому емоції, дивну поведінку, а косметолог спостерігає типові стигми ендокринопатій, – рішення про консультацію ендокринолога слід приймати негайно.

Багато шкірних проявів ендокринопатій оборотні під впливом замісної гормональної терапії та інших методів лікування. Цілком зрозуміло, що в такому випадку косметологічний вплив буде марним і лише дискредитує методику і дерматокосметолога. Будьте уважні до своїх пацієнтів, будьте професійними.

Ми щиро сподіваємося, що інформація, представлена ​​в цьому циклі, дозволить дерматокосметологам почуватися впевненіше у щоденній практичній діяльності.


За матеріалами Les Nouvelles Esthetiques Україна

Читайте також