Дерматокосметологічні аспекти діагностики

Поговоримо про найбільш інформативні та корисні діагностичні методи у сфері дерматології та косметології.

Logo

Перед проведенням косметологічних процедур чи втручань спеціалісту потрібно перевірити стан шкіри. Не менш важливо постпроцедурно оцінити ефективність та результат роботи. З цією метою існує безліч методів шкірної діагностики – поговоримо про найінформативніші та найкорисніші.

Ганс Лаутеншлегер, доктор хімічних та фізичних наук, займається розробкою та вивченням застосування косметологічних дерматологічних препаратів (Німеччина)


Для косметологічних салонів діагностика шкіри є важливою для залучення клієнтів та налагодження з ними постійного зв'язку, особливо на етапі заснування бізнесу. В даному випадку клієнт швидше переймається довірою, і, крім того, це дозволяє фіксувати результати проведення процедур протягом тривалішого періоду часу.

Вплив на об'єктивність


Сучасні діагностичні прилади надають великі можливості фахівцям. При цьому завжди необхідно брати до уваги той факт, що результати вимірів мають збігатися з відчуттями клієнтів. Якщо це не зовсім так, тоді необхідно вдаватися до переконливих обґрунтувань. Так, наприклад, більшість клієнтів пов'язує розгладжуючу дію засобів догляду за шкірою з підвищеною вологістю шкіри. Це відповідає дійсності навіть у тому випадку, коли шкіра покрита непроникною ліпідною плівкою. При використанні препаратів, що враховують фізіологічні особливості і не утворюють плівку, навіть при однаковій вологості шкіра не може бути гладкою на дотик через її регенераційну здатність.


Визначення ефективності відразу після проведення процедури є бажаним, але не становить особливої цінності. Те саме стосується й аналізу шкіри безпосередньо після очищення. В обох випадках необхідно почекати щонайменше дві години. Крім того, результати вимірювань залежать від багатьох факторів, наприклад:

  • температури повітря (на вулиці та в приміщенні);
  • вологості повітря (на вулиці та в приміщенні);
  • часу доби (ранок чи вечір);
  • часу та виду останнього прийому рідини (наприклад, вода, кава або чай);
  • пори року (стан шкіри, гіперкератоз або політ пилку);
  • частоти та способу очищення шкіри (наприклад, вода, поверхнево-активні або поживні речовини);
  • особистого гормонального статусу;
  • прийому лікарських засобів;
  • дієт.

Зрозуміло, у косметологічному салоні не можна врахувати всі змінні величини. Однак важливо знати про них, щоб правильно класифікувати можливі значення, що різко відрізняються від стандартів. Перед початком дослідження продуктів косметологічної індустрії учасники кілька годин проходять акліматизацію в стандартних умовах.

Для косметологічних салонів діагностика шкіри є важливою для залучення клієнтів та налагодження з ними постійного зв'язку, особливо на етапі заснування бізнесу. В даному випадку клієнт швидше переймається довірою, і, крім того, це дозволяє фіксувати результати проведення процедур протягом тривалішого періоду часу

Суб'єктивні відчуття та вимірювання після нанесення косметичних засобів не дозволяють робити висновки щодо тривалого ефекту. Його можна визначити лише після тривалого періоду проведення косметологічних процедур, супроводжуючи порівнянням з надійними стандартами. Дуже важливо при цьому продовжувати вимірювання після закінчення курсу. Так, вимірювання, що проводяться через один або два дні, показують, наприклад, наскільки добре чи погано поживні речовини поглинаються шкірою (ефект вимивання).


Які параметри є визначальними? До стандартних вимірювань відноситься визначення вологості шкіри та вміст ліпідів на її поверхні. Наведений нижче перелік методів вимірювань дає короткий огляд, проте жодною мірою не претендує на повноту висвітлення.

Методи та параметри вимірювань


Товщина шкіри: за допомогою спеціальних ультразвукових приладів можна вимірювати наростання товщини шкіри під час проведення маніпуляцій з атрофічною шкірою. Цей метод дозволяє вивчити структуру шкіри завтовшки один сантиметр. Проте слід враховувати, що результат можуть впливати такі чинники, як фаза менструального циклу. Тому умови вимірів завжди мають бути однаковими.


Еластичність шкіри: тут є різні методи вимірювань. Кутометр (Cutometer) чинить короткочасний тиск на шкіру. Шкіра трохи піднімається, розтягується і знову відпускається. Отримані відхилення оцінюються оптичним способом. Апарат ревіскометр (Reviscometer) випромінює ударні хвилі та визначає властивості колагенових та еластинових волокон. Вимірювання еластичності шкіри, як правило, проводять після проведення процедур з використанням препаратів anti-agе або антицелюлітних засобів.

Після сухої шкіри із зруйнованим бар'єром надмірний догляд за шкірою є другою за частотою причиною виникнення шкірних реакцій.


Вологість шкіри: найчастіше застосовуваним пристроєм є корнеометр (Corneometer), який видає результат вимірювання відразу після натискання на шкіру. Вміст вологи вимірюється у шарах шкіри, розташованих поблизу рогового шару, завтовшки 10-20 мкм. Метод виміру дозволяє не торкатися капілярів. Поверхневі ліпіди і підшкірно-жирова клітковина ніяк не впливають на параметр, що вимірюється на відміну від щільного шару декоративної косметики. В якості альтернативи корнеометру можна зібрати поверхневі клітини шкіри за допомогою липкої стрічки і оцінити за кількістю, величиною та площею за допомогою аналізу зображення. За результатами аналізу можна будувати висновки про гідратації рогового шару.


Трансепідермальна втрата води (ТЕПВ): цей параметр позначає здатність шкіри пропускати назовні воду, що випаровується, і, навпаки, вбирати речовини зовні. По ТЕПВ можна судити про цілісність чи проникність бар'єру шкіри. Як правило, у сухій шкірі низький рівень зволоженості та високий ступінь випаровування. ТЕПВ вимірюють за допомогою тэваметра (Tewameter) або евапориметра, що складаються з двох зондів, що вимірюють вологість та температуру у двох різних точках. На основі цих даних ТЕПВ обчислюється автоматично та відображається на дисплеї. Недоліком цього методу є схильність до впливу таких факторів, як температура і вологість навколишнього середовища, а влітку результат і зовсім важко передбачити.


Шкірний жир: схожа на пергамент плівка себуметра прикладається до шкіри на певний період часу і вбирає жир, оцінка якого проводиться після використання пристрою фотометричним способом. Існують також звичайні тестові смужки, які одразу показують результат. Такий метод застосовується лише на необробленій шкірі. Якщо виміри проводяться на шкірі з нанесеним шаром косметичних засобів, то прилад оцінює ліпіди шкіри разом з жирами цих препаратів. Це не є недоліком, оскільки таким чином можна виявити та припинити надмірний догляд за шкірою. Після сухої шкіри із зруйнованим бар'єром надмірний догляд за шкірою є другою за частотою причиною виникнення шкірних реакцій. З іншого боку, у разі знижується активність відновлення шкіри.


Шорсткість шкіри і глибина зморшок: цей «мікрорельєф» вимірюється за допомогою об'ємного зображення та силіконових моделей, які є двокомпонентним зліпком з обличчя пацієнта. Діагностика проводиться з урахуванням візуального огляду зліпка з допомогою збільшувального скла. Якщо потрібно детальний аналіз, у хід йде цифрова відеокамера та програма розпізнавання зображень. За шорсткістю та вимірюванням вологості шкіри можна судити про її тертя – параметр, який представляє інтерес, наприклад, для дослідження пролежнів. Зі збільшенням вологості шкіри посилюється тертя. Так, наприклад, вазелін як мастило спочатку зменшує тертя шкіри; однак на підставі заключного співвідношення вологість шкіри збільшується, і посилюється тертя.


Аналіз кольору шкіри: це простий, винятково візуальний метод, що дозволяє визначити відтінок шкіри. Скляну платівку прикладають до чола. Червоне забарвлення гемоглобіну зникає, і виразно проявляється жовтуватий відтінок шкіри ступінь засмаги. Якщо шкіра здається білуватою, то її відтінок буде рожевим.


Алерготест: для орієнтування можна нанести препарат на передпліччя та поспостерігати за реакцією після першого або повторного нанесення. Тест проводиться, зокрема, під час використання натуральних екстрактів, компоненти яких не вивчені.

Світлина надає найгірші можливості для порівняння, якщо робота не виконується в абсолютно ідентичних умовах


Вимірювання рівня pH: прилад для вимірювання рівня pH дає інформацію про стан захисної кислостійкої оболонки. Його просто підносять до поверхні шкіри, а потім зчитують результати.


Оцінювання мікроциркуляції: більш інтенсивне кровопостачання шарів шкіри, близьких до поверхні, визначається гемоглобіном. За допомогою того ж методу можна визначити кількість еритем та ступінь засмаги шкіри (меланін). Крім того, можна виміряти температуру поверхні шкіри.


Вимірювання об'єму стегна: стандартне вимірювання при проведенні антицелюлітних процедур, що легко дозволяє судити про водний баланс.


Фотографія: надає найгірші можливості для порівняння, якщо робота не виконується в абсолютно ідентичних умовах. Хорошими допоміжними засобами є трубоподібні пристрої, камера яких охоплює все обличчя, освітлене діодами, наявність джерел перешкод (задній фон, інші джерела світла) при цьому повністю виключається. Найчастіше ці пристрої обладнані великим програмним забезпеченням для аналізу зображення, які, як і описані нижче цифрові камери, виявляють безліч детальних структур шкіри.


Візуальний огляд шкіри: окрім лампи-лупи сьогодні використовуються переважно цифрові камери з власним джерелом світла (UV/VIS), які встановлюються безпосередньо на шкіру та оснащені програмним забезпеченням для аналізу зображення. Це дозволяє зафіксувати стан шкіри до та після проведення процедури та багато мікроструктур, включаючи лущення, пігментні плями, висипання та глибину зморшок, а також виконати візуальний або цифровий аналіз. Крім того, таким чином можна вивчити морфологію волосся.


Враховуючи похибки


Безумовно, прилади з однаковим принципом вимірювання можуть мати різну точність залежно від того, чи використовуватимуться вони виключно у наукових цілях (наприклад, у дослідницьких університетах) чи у косметологічних салонах. Косметологічні прилади часто надають неточні, орієнтовні дані.


Крім непостійних факторів впливу, які необхідно враховувати, величини, що вимірюються залежать, наприклад, від віку або статі. Так, при однаковій товщині рогового шару ТЕПВ та товщина епідермісу у людей старшого віку зменшуються. При цьому йдеться про статистичні значення, які в окремих випадках можуть змінюватись.

Детальне вивчення стану шкіри

В рамках проведення поглибленої наукової діагностики проблемної шкіри або змін шкіри, пов'язаних із захворюванням, існує безліч інших досліджень, які є корисними і тому варті згадки:

  • Детальні випробування на алергени;
  • Визначення патогенних мікроорганізмів;
  • Виявлення протимікробних пептидів шкіри (наприклад дефензинів). Вони захищають шкіру та слизові оболонки;
  • Аналіз філагринів (пептидів), які відповідають за утворення мережі кератину у роговому шарі шкіри. Їхні кількісні та якісні зміни призводять, наприклад, до утворення атопічного дерматиту або іхтіозу;
  • Виявлення ферментних дефектів (наприклад, дельта-5-десатурази). Дисфункція цього ферменту є найчастішою причиною виникнення нейродерміту;
  • Дослідження колагенового обміну речовин;
  • Сквален - маркер активності сальних залоз. Визначення сквалена представляє інтерес для розробки препаратів, що запобігають появі акне, якщо завданням є придушення вироблення шкірного сала;
  • Вміст лінолевої кислоти у фракціях церамідів рогового шару шкіри є мірою визначення цілісності шкірного бар'єру. При нейродерміті визначається дефіцит цієї кислоти.

Вперше опубліковано у KOSMETIK international journal, №1 (47) / 2012

Читайте також