Діагностика та збір анамнезу у практиці лікаря-косметолога

Logo

Щодня до лікаря звертаються пацієнти, які помічають ознаки зміни обличчя та шиї. Найчастіше скарги пов'язані з ускладненнями після інвазивних процедур та з віковими змінами. Для вирішення цих проблем важливе значення має правильна діагностика причин виникнення.


Поліна Лайтер , косметолог, спеціаліст у галузі відновної косметології та природного омолодження обличчя та шиї, автор функціональної естетичної реабілітації тканин обличчя та шиї «Пошарова терапія Reface Laitlift System» (Ізраїль)


Побічні ефекти та ускладнення

У роботі над відновленням обличчя та шиї після інвазивних процедур існують три сценарії:

  • відновлення за наявності побічних ефектів;
  • відновлення за наявності побічних ефектів та ранніх ускладнень;
  • відновлення при пізніх (багатомісячних) ускладненнях.

Головна мета у відновленні особи та шиї за наявності побічних ефектів або побічних ефектів та ранніх ускладнень полягає у своєчасному знятті набряків. Необхідно створити передумови для того, щоб набряк пішов максимально швидко і всіма можливими шляхами. Тобто потрібно зробити за організм те, чого він сам із якихось причин зробити не може або робить надто повільно.

Чому це важливо? Оскільки посттравматичний набряк створює своїм об'ємом тиск на нерви і судини, які з різних причин погано справляються зі своїми функціями, то венозний і лімфатичний відпливи значно порушуються. Це сприяє погіршенню живлення тканин, більш повільному їх загоєнню і може призвести до серйозних ранніх ускладнень - застійних явищ, застійних гематом і гіперпігментації в місці їх виникнення, запалення, рубцевої деформації, некрозу тканин і т. д. Це не тільки погіршує психолог а й впливає кінцевий результат операції.

При корекції побічних ефектів та ранніх ускладнень завжди повинні враховуватись кваліфікація та практичний досвід фахівця, який вів пацієнта до вас, обрана ним техніка, обсяг та протокол втручання, наявність у тканинах філерів, ботулотоксину, якість введених препаратів.

Коли йдеться про пізні ускладнення пластичної операції, ін'єкційного або ниткового впливу, часто несподіваних та багатомісячних, то до перерахованих параметрів, що впливають на тактику ведення пацієнта, необхідно додати ще чотири:

  • чи проводилася реабілітація після корекції, а також скільки часу зайняв період відновлення;
  • у якому стані та становищі були підшкірні структури на момент початку корекції;
  • яка здатність підшкірних структур відновлення після травми;
  • які функціональні розлади та причинно-наслідкові блоки завадили підшкірним структурам відновитися.

І хоча ставлення до ранньої реабілітації у пластичних хірургів досі неоднозначне, про позитивний вплив своєчасної корекції побічних ефектів і ранніх ускладнень на результат естетичного впливу все ж таки пишуть багато, протоколи для цих цілей вже напрацьовані. Про вплив пізніх ускладнень на кінцевий результат і тривалість результату естетичної корекції пишуть мало. Тема ця складна, не відстежена, але, як виявилося, дуже актуальна за всіх типів старіння обличчя і особливо слов'янського типу.

Випадок із практики

Для наочності наведу приклад складання програми реабілітації тканин обличчя та шиї за пізнього багатомісячного ускладнення після блефаропластики.

За рекомендацією пластичного хірурга до клініки звернулася пацієнтка з ускладненням після блефаропластики верхніх та нижніх повік. Після операції на той час уже минув рік.

Ускладнення полягало в тривалому запальному процесі в одному оці. Усі заходи, які вживаються різними фахівцями протягом року, пацієнтці не допомагали. Око виглядало дуже напруженим, запаленим, збільшеним і опуклим, закривалося наполовину, мали місце постійні болі та різі, око сльозилося. Страждання від хворобливих видів лікування відповідали мінорному результату відновлення.

Після збору анамнезу, візуальної та пальпаторної Reface-діагностики обрана програма корекції ускладнення включала три етапи і виглядала наступним чином:

  • проведення шести процедур функціональної естетичної реабілітації за авторською методикою «Пошарова терапія Reface laitlift system»;
  • консультація офтальмолога;
  • консультація стоматолога

Метод функціональної естетичної реабілітації тканин обличчя та шиї «Пошарова терапія Reface laitlift system» має провести пошарове відновлення тканин обличчя. При цьому ми працюємо не тільки з посттравмою (якою, безумовно, можна вважати пластичну операцію), але й зі зміною стану та стану підшкірних структур, пов'язаних із процесами передчасного старіння.

З точки зору концепції методу причиною естетичних деформацій та ускладнень є сукупність дисфункцій положення та дисфункцій стану сполучнотканинних структур, що знаходяться в різних топографічних шарах (тобто на різній глибині) та з'єднані між собою у функціональні блоки «обличчя – тіло».

Дисфункція становища – це те, що впливає руховий стереотип (травми, мімічні чи постуральні патерни, ортопедичні проблеми, проблеми прикусу тощо. п.). Дисфункція стану – це все те, що призводить до передчасного чи біологічного тканинного ушкодження (тканинна перенапруга, м'язовий дисбаланс, набряк, фіброз, склероз тканин, лімфостази, порушення притоку та відтоку крові).

Частина дисфункцій виникає передчасно, і це пов'язано з анатомічними проблемами, травмами, способом життя та іншими несприятливими факторами, а частина є закономірними стадіями фізіологічних процесів, тобто біологічного старіння.

Деякі дисфункції піддаються корекції мануальними техніками набагато краще, ніж апаратними, ін'єкційними, хірургічними, а деякі – ні. Як, утім, і навпаки. Кінцева мета реабілітації – домогтися свободи руху підшкірних структур та рідких середовищ (відновлення фізіологічного рухового стереотипу) та створення умов для самовідновлення.

У даної пацієнтки робота велася на всіх шарах обличчя та шиї. Було проведено шість процедур.

Офтальмолог провів перевірку стану ока, оскільки численні ін'єкційні дії викликали побоювання за його стан. Після шести процедур пошарової терапії та діагностики стану довелося на деякий час зашити око, щоб створити додаткові умови для самовідновлення. Офтальмолог відмінив усі рекомендовані раніше численні препарати.

Стоматолог провів додаткове зняття м'язового напруження групи жувальних м'язів у нічний час, оскільки однією з причин ускладнення були зміни в тонусі м'язів оклюзійного об'єднання (стоматологом була рекомендована каппа).

При традиційному підході компенсаторні зміни часто сприймають пізні ускладнення, упускаючи цим із поля зору справжню проблему. Звідси можлива відсутність результату лікування. Тривале запалення в оці, яке так довго і безуспішно лікували в даному випадку, насправді стало відповіддю на несприятливий збіг обставин: а саме некоректно обраний і проведений метод блефаропластики, що посилив серйозні біомеханічні зміни в оклюзійній системі, специфічний слов'янський тип тимчасовий відрізок, що пройшов з некоректно проведеної операції, і неправильно обрані методи реабілітації.

Запропонована клінікою програма з реабілітації стану ока пройшла та завершилася успішно.

Вікові зміни

Що таке передчасне старіння обличчя з погляду біомеханіки обличчя та шиї?

Коли косметолог, бачачи фотографію результату корекції естетичної деформації методом функціональної естетичної реабілітації тканин обличчя та шиї «Пошарова терапія Reface Laitlift System», запитує, яким нашкірним (або ін'єкційним) препаратом я досягла такого результату, про що мені це говорить? Насамперед про те, що насправді цей косметолог не бачить, що є причиною естетичної деформації, а що – наслідком чи компенсацією процесу.

Передумови до передчасних естетичних деформацій особи і шиї пов'язані з віком і може спостерігатися як і дев'ятнадцять років, і у шістдесят.

Це довгий ланцюг індивідуальних функціональних розладів, що взаємовпливають один на одного, які викликаються будь-якими травмами, мімічними і постуральними патернами, невірним ортодонтичним лікуванням або протезуванням і навіть відсутністю грудного вигодовування, дефектами дикції та ін. Тобто всім тим, що з точки зору біомеханіки особи змінює становище, та був, як наслідок, і стан підшкірних структур особи, утворюючи неправильні рухові стереотипи.

Все має рухатися, але щось цьому заважає, утворюючи патологічний руховий стереотип. Це веде до передчасного старіння обличчя та проявляється асиметрією, «брилами», зміною нижньої третини особи, довжини шиї, естетичними деформаціями шиї, носогубними складками та деякими естетичними деформаціями зони очей.

Функціональне розлад починається в одному з шарів обличчя, шиї або тіла, і організм намагається адаптуватися до нього за рахунок компенсаторного порушення в іншому шарі. Так утворюється механізм причинно-наслідкових блоків, що порушують рух рідких середовищ.

У кожного організму свій діапазон адаптаційних можливостей та свій провідний тригер – біомеханічний, краніальний, психосоматичний, хімічний чи сполучнотканинний.

На мій погляд, досить часто відбувається підміна понять «біологічне старіння» (усі ми старіємо) та «передчасне старіння» (наявність тригерів, які прискорюють процес біологічного старіння). Якщо таких тригерів багато, те й функціональних розладів буде більше, отже, естетична корекція передчасних ознак старіння особи у рази ускладниться. До речі, як і за тривалих ускладнень після інвазивних процедур.

Діагностика

Для полегшення розуміння та визначення того, які тригери призвели до функціональних розладів тканин і з'явилися причинами ранніх чи пізніх ускладнень після інвазії, передчасного старіння обличчя та шиї, я завжди проводжу діагностику у кілька етапів: зокрема, це фотографування у чотирьох ракурсах, збір анамнезу, візуальна та пальпаторна діагностика.

Reface-діагностику я починаю завжди з того, що визначаю слабкі зони обличчя та плечового пояса.

Характеристики шести слабких зон обличчя:

  1. Бар'єрний шар шкіри (характеризується сухістю, лущенням, гіперемією, запаленнями, почервонінням, чутливістю).
  2. Дермальний шар шкіри (характеризується зневодненістю, в'ялістю статичними зморшками, жовтим підтоном, млявістю, гіперпігментацією).
  3. Лімфатичний застій (характеризується набряками, пастозністю, пухкістю тканин, складками, мішками під очима).
  4. Підшкірно-жирова клітковина (характеризується гіпертрофією, усуненням жирових пакетів).
  5. Стан м'язів, кісток (характеризується динамічними зморшками, довжиною м'язів (тонусом), незбалансованим тонусом).
  6. Положення м'язів, кісток (характеризується тягами, асиметріями, перенатягами, зміщеннями, проблемами в оклюзії, положенні голови та плечового поясу, постуральними незручностями).

Перший етап – фотографування у чотирьох ракурсах: стоячи (анфас, профіль, ззаду) та сидячи (анфас, ззаду) (фото 1–2) При фотографуванні звертаємо увагу на:

  • симетричність половин обличчя;
  • мішки під очима;
  • розмір та симетричність очей;
  • ширину носа;
  • вираженість підборіддя та носогубних складок;
  • виразність зморшок;
  • виразність жирових пакетів;
  • становище кутів рота;
  • наявність пастозності;
  • розташування вух;
  • становище голови;
  • довжину шиї;
  • положення плечового пояса та тазу;
  • довжину рук.

Другий етап – збирання анамнезу. Запитуємо:

  • про індивідуальні особливості пацієнта (вік, стать, стрес, сон, перебування на сонці тощо);
  • чи страждає пацієнт на системні захворювання та супутні патології (гіпотиреоз, цукровий діабет, гормональні зміни, авітамінози, онкологічні, гематологічні захворювання тощо);
  • особливості способу життя (куріння, алкоголь, харчування, дефіцит чи надлишок вітамінів, прийом ліків, питний режим тощо);
  • який стан синусів;
  • чи є отити, тонзиліти, гайморити, зниження гостроти зору;
  • як пацієнт говорить та рухається;
  • чи проводилося ортодонтичне лікування, протезування;
  • чи є дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба;
  • наявність у тканинах філерів, ботулотоксину, ниток;
  • чи проводилися (якщо проводилися, то коли) апаратні чи хімічні пілінги (глибокі, серединні);
  • чи є ортопедична патологія;
  • які були травми;
  • чи проводилися операції та які;
  • який базисний і коректуючий домашній догляд.

Третій етап – візуальна Reface-діагностика у статиці. Оцінюємо:

  • тип старіння;
  • ступінь гравітаційного птозу;
  • стан епідермісу та дерми;
  • наявність зморшок, складок;
  • манеру розмовляти;
  • наявність асиметрій (висота брів, ніздрів, вилиць, рівень вух, зміщення підборіддя, висота плечей, скошенність лобно-потиличної області, нахил і поворот голови);
  • наявність травм;
  • прикус (правильний чи неправильний);
  • вираженість носогубних складок (при недорозвиненні верхньої щелепи) або їх згладженість (при надмірному розвитку верхньої щелепи);
  • вираженість підборіддя складки (при недорозвиненні нижньої щелепи) або її згладженість (при надмірному розвитку);
  • ортопедичні патології;
  • ступінь виразності побічних ефектів чи ускладнень після інвазії.

Візуальна Reface-діагностика положення голови та плечового поясу у динаміці. Оцінюємо:

  • положення голови (висунуто, випрямлено шийний вигин, нахилено, повернуто, закинуто);
  • становище плечей (підняті, опущені, розведені, зведені, повернені в одну зі сторін);
  • положення ключиць (симетричні, кут ключиць гострий або пологий);
  • становище лопаток (опущені, розведені, зведені, крилоподібні, виступаючі);
  • становище таза;
  • відсутність свободи руху (наприклад, замість повернути голову, пацієнт повертається всім тілом; оцінюємо рух нижньої щелепи під час розмови);
  • як пацієнт дихає;
  • постуральні патерни голови та шиї у статиці та в динаміці;
  • постуральні незручності, пов'язані з ергономікою * .

Четвертий етап – пальпаторна Reface-діагностика. По суті це обстеження, що визначає ступінь зміни тканин, і одночасна корекція.

Для чого необхідний такий детальний збір анамнезу, діагностика та фотографування у кількох ракурсах? Для того щоб було зрозуміло, які функціональні розлади маскуються під естетичні деформації обличчя та шиї, а також які корекційні дії, а точніше, їхня послідовність можуть вирішити проблему.

Детальна діагностика необхідна ще й для того, щоб було ясно, що може і повинен зробити косметолог і на якому етапі роботи з пацієнтом необхідно підключати суміжного спеціаліста – дієтолога, фізіотерапевта, фельденкрайз-терапевта, ортодонта, психотерапевта, пластичного хірурга тощо. розуміння критично, тому що багато в чому саме від нього залежить як результат, так і його тривалість за будь-якої естетичної корекції.

***

Першим кроком корекції передчасного старіння обличчя та шиї, за відсутності результату після естетичної корекції або тривалих ускладнень після інвазивних процедур у більшості випадків буде не місцева корекція ін'єкційними або апаратними методами впливу, а Reface-діагностика та відновлення функціональних розладів та блоків, ) Руховому стереотипу.

Функціональна естетична реабілітація тканин «Пошарова терапія Reface Laitlift System» переводить патологічний руховий стереотип (як біомеханічну причину передчасного старіння обличчя) у фізіологічний і сприяє уповільненню процесу біологічного старіння.

* Ергономіка – це наука про організацію чи проектування речей їхнього ефективного использования. Погана ергономіка не тільки створює прямі постуральні незручності та провокує напругу (наприклад, коли вам занадто далеко тягнутися за комп'ютерною мишкою), а й формує у людей погані звички (патерни), необхідні для того, щоб до неї пристосуватися. Наприклад, комп'ютери змусили багатьох сутулитися, важкі сумки на плечі – піднімати те плече, на якому сумка висить, жування на одному боці провокує перенапругу групи жувальних м'язів, сон на животі – набряки обличчя, напруга у м'язах шиї та спини тощо.

Фото надані автором

Вперше опубліковано: Нувель Естетик 3 (109)/2018

Читайте також