Алопеція – що це? На замітку майстрам перманентного макіяжу

Трихологія для майстрів перманентного макіяжу

Logo

Розвиток трихопігментації в індустрії перманентного макіяжу та естетичної дермопігментації веде до того, що робота в цій галузі вимагає певних уявлень і знань про види алопеції, причини її появ і всілякі методи лікування.

Волосся - найважливіший атрибут зовнішньої привабливості, тому вони відіграють найважливішу роль у житті людини. Канони краси поступово змінювалися з плином часу, але саме стан волосся був одним з їх постійних складових.
Захворювання шкіри волосистої частини голови, підвищене або повне випадання волосся спричиняють серйозні психологічні та невротичні розлади і, як наслідок, згубно впливають на якість життя як чоловіка, так і жінки.
Причини випадання волосся можуть бути як зовнішніми (стреси, інфекції, травми шкіри голови) так і внутрішніми (гормональні, аутоімунні, інфекційні, генетичні).
На жаль, частку оборотних форм випадання волосся доводиться мізерно малий відсоток. У 96 випадках зі 100 людей, які мають недостатній об'єм волосся, страждають на звичайне або андрогенне облисіння.
Поява такого напряму, як трихопігментація, його розвиток в індустрії перманентного макіяжу та естетичної дермопігментації веде до того, що робота в цій галузі вимагає певних уявлень та знань про види алопеції, причини її появ та всілякі методи лікування.


Ця тема є актуальною і вимагає постійного широкого розгляду. Отже, розглянемо докладніше існуючі види алопеції: андрогенетичну, дифузну, гніздову та рубцеву.

Звичайне облисіння (андрогенна або андрогенетична алопеція)

Звичайне облисіння – найпоширеніше фізіологічне явище у генетично схильних суб'єктів. Воно може бути помітним у здорових чоловіків до 17 років і у здорових жінок до 25-30 років.
Андрогенну алопецію часто неправильно називають облисінням за чоловічим типом, що призводить до невиправдано рідкісної діагностики у жінок, особливо при оцінці ранніх проявів алопеції, оскільки малюнок випадіння волосся у жінок інший, ніж у чоловіків.
У чоловіків процес облисіння починається зі змін фронто-темпоральної лінії росту волосся, вона відступає від боків і лоб стає вищим, поступово поглиблюються залисини, і з'являється порідіння волосся, а потім і лисина в тім'яній області. Характерно, що при звичайному облисіння повністю зберігається волосся у латеральній та задній частинах голови у вигляді підкови.
У жінок фронтальна лінія росту волосся зазвичай не змінюється, відбувається дифузне порідіння волосся у лобово-тім'яній ділянці. Характерно розширення центрального проділу.
Причина андрогенної алопеції – у руйнівному впливі чоловічих статевих гормонів на волосяний фолікул. Зрозуміло, ця причина облисіння у чоловіків діє лише на тих, у кого для такого руйнування є генетичні передумови.

Відкриття ролі андрогенів у патогенезі звичайного облисіння послужило приводом для судження про підвищену сексуальність чоловіків, що лисіють, проте це позбавлено наукової підстави. Також не виявлено зв'язку між випадінням волосся та його густим зростанням на тулубі та кінцівках.
Чоловіки, що лисіють, мають до цього генетичну схильність, мають нормальний рівень андрогенів. У жінок інша ситуація: ступінь облисіння частково залежить від рівня андрогенів, випадання волосся у таких пацієнток поєднується з себореєю, висипом вугрів гірсутизмом, з максимальною зміною після менопаузи.
Цікаво, що кожен волосяний фолікул має генетичну програму, що визначає його реакцію на андрогени, і вплив цих андрогенів на волосяні фолікули неоднаковий в різних ділянках тіла. Цей стан, залишений без лікування, неухильно прогресує.

Дифузне облисіння (симптоматичне)

Якщо ми маємо справу не з генетично зумовленим звичайним облисінням або осередковою алопецією, якщо волосся випадає по всій голові, то перед нами – дифузна алопеція.

Дифузна алопеція – це випадок, коли дзеркало нашого здоров'я показує якісь відхилення від норми. Виникає воно під впливом різних зовнішніх факторів, коли властива людині асинхронність волосяних циклів порушується і виникає надлишкове (до 1000 на день) випадання волосся. Дифузне облисіння оборотне, а при усуненні причини захворювання припиняється випадання волосся і відновлюється його зростання. Причиною такого облисіння можуть бути ендокринні захворювання, реакція на прийом медикаментів, емоційний чи фізичний стрес, у тому числі голодування та дотримання суворої дієти, професійний або випадковий контакт із хімічними речовинами, дефіцит мінералів, злоякісні новоутворення тощо.

Прогноз лікування дифузного (симптоматичного) облисіння сприятливий у разі, коли встановлено причина випадання волосся. Однак при постійному розвитку захворювання навіть найретельніший збір анамнезу може виявитися непродуктивним. Вважається, що дифузне облисіння однаково часто зустрічається у представників обох статей.

Кругоподібне облисіння (вогнищева алопеція, гніздова плішивість)

Це захворювання характеризується виникненням округлого чи овального вогнища облисіння з чіткими межами та зовні незмінною шкірою.

Обмежені форми захворювання можуть прогресувати до повного випадання волосся на волосистій частині голови (тотальна алопеція) та випадання волосся на всьому тілі (універсальна алопеція).
Пацієнти з кругоподібним облисінням (КЗ) становлять близько 2% дерматологічних хворих. Цьому захворюванню схильні представники обох статей однаково з підйомом захворювання від 20 до 50 років.
Етіологія КЗ досі не встановлена, як і не знайдено універсального лікарського засобу. Непередбачуваність перебігу дозволяє вважати КЗ гетерогенним клінічним синдромом, у розвитку якого важливу роль відіграють такі фактори: емоційний стрес, інфекція, фізичні травми, генетичні фактори. Терапія при такому вигляді облисіння має бути комплексною та максимально індивідуальною.

Стійке випадання волосся: рубцева алопеція

Усі ураження шкіри, що призводять до рубцевих змін, зумовлюють і загибель волосяних фолікулів. Причини рубцевого облисіння різноманітні: ушкодження шкіри від фізичних та хімічних подразників, інфекційні захворювання шкіри, новоутворення, дефекти розвитку та генодерматози.

У більшості випадків рубцева атрофія є кінцевим результатом еволюції різних дерматозів, що локалізуются на шкірі голови, насамперед це атрофуючі форми червоного плоского лишаю, фолікуліт, що декалькує, і т.д. Причому ряд дерматозів при їх дебюті на волосистій частині голови клінічно мало різняться, визначити, який саме дерматоз привів до осередкового атрофічного облисіння, іноді досить складно.
Всі ці перераховані причини призводять до утворення на голові рубцевих змін двох типів: рубцевої алопеції з щільним, грубим рубцем і атрофічної рубцевої алопеції з блискучою гладкою шкірою голови без отворів для волосяних фолікулів.
Таким чином говорити про алопецію та її лікування взагалі – все одно, що говорити про лікування головного болю, однакового для пацієнтів з мігренню, з підвищеним тиском та травмою черепа.
Ще одна необхідна ланка лікування – боротьба з депресією, яка розвивається і через випадання волосся, і як небажаний побічний ефект при прийомі певних препаратів.
Незважаючи на те, що облисіння однаково часто зустрічається у представників обох статей, основна маса пацієнтів, що скаржиться на посилене випадання волосся, це жінки. Це пов'язано з традиційно меншою увагою чоловічої статі до своєї зовнішності, а також з тим, що коротка стрижка робить випадання волосся менш помітним. Для жінок це соціально неприйнятно, та й просто уявна перспектива облисіти нерідко викликає у жінок депресію.
В арсеналі сучасної трихології є безліч засобів та методів лікування облисіння. Це і засоби зовнішнього застосування, що стимулюють ріст волосся, велику кількість засобів загального лікування, різні фізіотерапевтичні методи лікування, хірургічна корекція за допомогою трансплантації.
Різноманітність різноманітних причин різних форм облисіння дозволяє зробити висновок, що усунути причину захворювання, що сприяє випаданню волосся, не завжди можливо.
Досі не знайдено універсального безпечного засобу, який би назавжди позбавив існуючої проблеми, а вибір лікування іноді потребує ретельного порівняння реальної користі та можливої шкоди терапії, оскільки облисіння – лише косметичний дефект.

Читайте також

Трихопігментація: можливості сучасного перманентного макіяжу

Читайте також