Етіопатогенетична терапія сухості губ під час перименопаузи

Logo

Такі недоліки, як сухість, атрофія, розтріскування, хейліт, турбують 90% жінок у менопаузальному віці. Розберемо етіопатогенетичний протокол лікування, що допомагає вирішити основну проблему.


Ірина Капшученко , лікар-дерматолог вищої категорії, косметолог, центр естетичної косметології «Комплімент» (Україна)


Кожна жінка переживає три етапи гормональної перебудови організму, які умовно поділяють на:

  1. періменопаузальний;
  2. менопаузальний;
  3. постменопаузальний.

Усі тканини жіночого організму змінюються у процесі старіння. У кістках розвивається остеопороз, м'язи починають страждати від атонії, слизова оболонка піддається атрофії, а шкіра турбує проявом безлічі естетичних та дерматологічних проблем, таких як зморшки, втрата еластичності, сухість тощо. докладання зусиль багатьох фахівців, починаючи від гінекологів та закінчуючи нами, дерматокосметологами. Але в рамках цієї статті ми пропонуємо докладно розглянути лише один із проявів гіпоестрогенемії, а саме її вплив на слизову оболонку губ жінок у менопаузальному та постменопаузальному періоді.

Анатомія губ та скарги пацієнток

  • Губи утворені двома відділам: слизовою оболонкою (всередині) та шкірою (зовні).
  • Червона облямівка губ є перехідною зоною між шкірою та слизовою оболонкою.
  • Підслизова основа в червоній облямівці губ відсутня, на межі м'язового шару та слизової оболонки є велика кількість дрібних слинних залоз.
  • Червона облямівка губ покрита багатошаровим плоским ороговіючим епітелієм, а з боку напередодні – багатошаровим плоским неороговіюючим епітелієм.

Зміни слизової оболонки червоної облямівки губ та рота є першими клінічними ознаками клімаксу.

Дегенеративні зміни епітелію та сполучнотканинного прошарку (підвищений гіперкератоз), а також зниження функцій слинних залоз (гіпосалівація) спостерігаються при падінні рівня естрогенів у передменопаузальному, менопаузальному та постменопаузальному періодах.

Пацієнтки звертаються до фахівців естетичної медицини зі скаргами на сухість червоної облямівки губ, дрібні зморшки, тріщини. Лікарі зазвичай пропонують як лікування введення гіалуронової кислоти (філери). Такий метод добре підходить для розгладження дрібних зморшок і збільшення втраченого обсягу губ, але такі проблеми, як сухість, лущення і навіть поява тріщин, на фоні введення філерів посилюються, внаслідок чого у пацієнток настає етап усвідомлення нереалізованості завищених очікувань.

Чому так відбувається?

Тому що паралельно із введенням філерів не проводиться лікування слизової оболонки, яка стала чутливою до гормонального дисбалансу. Виходячи з цього, ми розробили спеціальний алгоритм лікування слизової оболонки губ у жінок у клімактеричний період, спрямований на ремоделювання тканин шляхом стимуляції проліферативної та синтетичної активності резистентних клітин.

Пропонований алгоритм лікування

1 етап:

Гормонозамінна терапія.

Насамперед це препарати естріолу, що впливають на стан усіх слизових.

2 етап:

Точкові ін'єкції нестабілізованої гіалуронової кислоти в червону облямівку губ (підслизовий шар) та періоральну ділянку.

Гіалуронова кислота має зволожуючу та протизапальну дію. Вже на даному етапі пацієнтки відзначають зменшення сухості, загоєння тріщин та розгладжування дрібних зморшок. Призначаємо 3–5 процедур із інтервалом 1 місяць. Ін'єкції виконуємо мікропапульної техніки.

3 етап:

PRP -терапія: папульне ведення аутологічної плазми в слизову оболонку порожнини рота, губ і шкіру періоральної зони.

PRP – це аутологічний продукт, який містить близько 30 факторів росту, цито- та хемокінів. Важливо відзначити вплив таких факторів зростання, як WECF, HGF, TCF-b1, bFGI, PDGF-A, B, С та інтерлейкін-8, на стимуляцію ангіогінезу. Описані фактори росту впливають на міграцію та проліферацію ендотеліальних клітин та утворення нових судин, а такі фактори росту, як ангеостатин, ендостатин, TGF-b, TSR-1 та інші (інгібітори ангіогенезу), контролюють надмірне розростання судинних колатералей. За рахунок унікальних властивостей аутологічної плазми ми досягаємо покращення мікроциркуляції, трофіки та підвищення клітинної активності в зоні атрофії слизової губ. Призначаємо 3 процедури, 1 раз на 2 тижні, проводимо мікропапульної або лінійної техніки. Дотримуємося стандартної технології отримання PRP, рекомендованої виробником.

4 етап:

Нанесення зовнішніх засобів з фітоестрогенами .

Останнім часом на косметологічному ринку з'явилася велика кількість продуктів, що містять фітоестрогени – активні речовини рослинного походження. Вони не мають гормональної активності і мають іншу хімічну будову, але надають дію, аналогічну до дії естрогенів. Вплив відбувається на рівні рецепторів, що знаходяться на рівні базальної мембрани. Для настання ефекту потрібно 6-8 тижнів. Рекомендується зовнішнє нанесення на слизову оболонку губ 2 рази на день.

NB! Після курсу процедур можлива корекція філером.

В результаті проведеної терапії пацієнти відзначають повне зникнення скарг на сухість, лущення, печіння, а також зовнішній вигляд губ повністю виправдовує їх очікування.


Вперше опубліковано: Les Nouvelles Esthetiques Україна, №6 (88), 2014, стор.66-68

Читайте також