Особливості препаратів PRP
PRP-терапія дозволяє ефективно боротися з усіма ознаками вікових змін шкіри: зморшками, сухістю, в'ялістю, гіперпігментацією. Виникають не лише візуальні зміни – молодість повертається на клітинному рівні.
Сергій Малеш , лікар-дерматолог, трихолог (Україна)
PRP (Platelet-Rich Plasma), згідно з R. Marx із співавторами (2001), – це плазма крові, концентрація тромбоцитів у якій перевищує норму. У нормі концентрація тромбоцитів коливається в межах 150350 тис. кл/мкл і в середньому становить 200 тис. кл/мкл. Терапевтично ефективною концентрацією препарату PRP вважається концентрація тромбоцитів більше 1 млн кл/мкл, тобто приблизно в 47 разів перевищує рівень тромбоцитів крові.
Тромбоцити містять велику кількість факторів росту (ФР), цито- та хемокінів, плазматичних білків крові (фібрину, фібронектину, вітронектину), які депонуються в органелах цих клітин – a-гранулах, електронно-щільних тільцях та лізосомах. Такий набір з факторів зростання відіграє основну роль у регуляції процесу відновлення та регенерації тканин, у той час як плазматичні білки крові служать як каркас при регенерації сполучної тканини та міграції епітеліальних клітин.
Чинники зростання
Основні фактори росту містяться в a-гранулах, звідки внаслідок екзоцитозу вивільняються після активації тромбоцитів у позаклітинне середовище. За перші 10 хвилин тромбоцити секретують близько 70% ФР і протягом години відбувається практично повне їх вивільнення. Синтез додаткової кількості ФР тромбоцитами продовжується до 7 днів, після чого вони завершують свій життєвий цикл.
IGF (insulin-like growth factor) – інсуліноподібний фактор росту.
Функції: стимуляція проліферації фібробластів, синтез колагену та інших компонентів МКМ.
FGF (fibroblast growth factor) – фактор зростання фібробластів.
Функції: індукція проліферації фібробластів, стимуляція росту ендотеліальних клітин, стимуляція ангіогенезу, стимуляція зростання судин.
EGF (epidermal growth factor) – епідермальний фактор зростання.
Функції: стимуляція міграції кератиноцитів, стимуляція проліферації епітеліальних, мезенхімальних клітин та фібробластів, стимуляція міграції та проліферації ендотеліальних клітин та ангіогенезу, регуляція продукції колагеназ.
VEGF (vascular endothelial growth factor) – фактор зростання ендотелію судин.
Функції: стимуляція проліферації ендотеліальних клітин та ангіогенезу, стимуляція лімфогенезу, підвищення проникності судинної стінки.
TGF-β1 (transforming growth factor-beta1) - трансформуючий фактор.
Функції: індукція синтезу МКМ, регуляція проліферації кератиноцитів та стимуляція продукції колагену.
PDGF (platelet-derived growth factor) – тромбоцитарний фактор зростання.
Функції: активація міграції проліферації ММСК, фібробластів, гладких клітин, остеобластів; активація міграції моноцитів, макрофагів, нейтрофілів; активація макрофагів.
Різновиди препаратів PRP
У посібнику, виданому Американською асоціацією банків крові (American Association of Blood Bank), вказується, що плазму, збагачену тромбоцитами, отримують з цільної крові за допомогою низькошвидкісного центрифугування, а потім концентрують тромбоцити за допомогою високошвидкісного центрифугування з подальшим видаленням супернат .
Згідно з останньою міжнародною класифікацією, запропонованою колективом фахівців із США, Південної Кореї, Швейцарії, Голландії, Польщі, Італії, Швеції, всі препарати PRP поділяють залежно від вмісту в них лейкоцитів та фібрину на чотири категорії:
- збагачений лейкоцитами та тромбоцитами фібрину (L-PRF – Leucocyte and Platelet-Rich Fibrin), метод отримання – Choukroun's PRF;
- чистий збагачений тромбоцитами фібрин (P-PRF – Pure Platelet-Rich Fibrin); метод отримання – Fibrinet;
- чиста збагачена тромбоцитами плазма крові (P-PRP – Pure Platelet-Rich Plasma), одержують за допомогою сепаратора крові (separator PRP) методом Vivostat PRP або Anitua's PRGF;
- збагачена лейкоцитами та тромбоцитами плазма крові (L-PRP – Leucocyte and Platelet-Rich Plasma), методи отримання – Curasan, Regen, Plateltex, SmartPReP, PCCS, Magellan, Ycellbiokit та GPS PRP.
Слід зазначити, що P-PRF та L-PRP фібринові гелі – відносяться до активованих (хлоридом кальцію або іншими агентами) форм, тоді як P-PRP- та L-PRP-суспензії – до неактивних рідких форм PRP-продуктів.
Таким чином, препарат PRP слід використовувати протягом 10 хвилин з моменту активації. Концентрований препарат тромбоцитів залишається життєздатним протягом 8 годин та зберігає стерильність.
Повну версію статті читайте у Les Nouvelles Esthétiques Україна" №2 (102)/2017